Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Namiot z własnym oświetleniem czy parasolka?

    Ciałko,

    krótko i zwięźle czy namiot bezcieniowy tego rodzaju:



    gdzie własne oświetlenie jest ledowe o temp. (oczywiście wg producenta) 5400 i gdzie wszystkie ścianki są wyłożone materiałem odbijającym światło

    a taki zestaw jak poniżej



    będą dawały wyraźne różnice w pstrykanych tą samą metodą fotkach?

  2. #2

    Domyślnie

    W zależności od ustawień i tak, i nie.
    Był Pentax, Panasonic, Nikon, Olympus, Fuji. Teraz Canon.

  3. #3
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Nad jednym i drugim można się sporo znęcać ale zacznij raczej od tego co chcesz uzyskać, wrzuć zdjęcie przykładowe nawet z netu jak ma wyglądać efekt końcowy to znajdą się tacy co ci doradzą i może wytłumaczą.

  4. #4

    Domyślnie

    No więc tak - jak już gdzieś tu się przyznałem, bawię się w modelarstwo. Trzeba później taki model ładnie „opakować” w zdjęcie nie tylko do sieci ale także czasami do prasy branżowej. Wszystko do tej pory trzaskam w tym namiocie („troszkę” innej firmy niż ten pokazany wyżej ). Często jest to na czarnym tle (polipropylen) ale próbuję także na białym. I teraz: mimo, iż każdy model jest finalnie pokryty lakierem satyną a czasami matem, fotki z namiotu zawsze zawierają gdzieniegdzie jakieś niepotrzebne bliki, których potem w Lr nie jestem w stanie zlikwidować (albo nie umiem, ale to inna sprawa ). Np. na poniższym zdjęciu widać je najmocniej na górnych powierzchniach a już szczególnie na tym żółtym... Trochę nie ma co się dziwić - te ledy namiotowe walą prosto z góry... Próbowałem je przesłonić czymś co rozmiękczy trochę światło, powiesiłem pomiędzy nimi a pstrykanym obiektem coś w rodzaju firanki, sprawdzałem także kalkę techniczną (tylko ona ma odcień szary i wszystko siadło)



    Wszystko robię w RAWach potem poprawiam w Lr. Poniżej fotka nie obrobiona, wyraźnie ciemniejsza, ale już widać lekkie przepalenia na tej wygźtej blasze...



    Z kolei na białym tle, o ile obiekt ma taką kolorystykę jak wyżej, wszystko siada, lekko się rozmywa...
    Pomyślałem, że może jak zmienię oswietlenie na takie, gdzie mam po prostu wicej możliwości sterowania kierunkiem światła, coś się poprawi...

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Thalgonis Zobacz posta
    Pomyślałem, że może jak zmienię oswietlenie na takie, gdzie mam po prostu wicej możliwości sterowania kierunkiem światła, coś się poprawi...
    O, i to jest słuszny kierunek i bardzo dobry wniosek najlepiej byłoby uzyskać bardzo miękkie oświetlenie, aby to uzyskać optymalne byłoby zastosowanie płaszczyzn dyfuzyjnych i lamp, ewentualnie dyfuzorów typu softbox. Im większa płaszczyzna/źródło światła tym bardziej miękkie oświetlenie. Zacząłbym od dwóch dyfuzji - możesz kupić np. to https://fripers.pl/p/material-dyfuzy...SAAEgJXj_D_BwE i naciągnąć na ramkę wykonaną z drewna/rurek/ceowników aluminiowych lub kupić dedykowane tzw flagi filmowe, lub blendy https://www.quadralite.pl/studio-ble...ite-blenda-5w1, w środku jest dyfuzja. Zacząłbym od ustawienia pod kątem 45 st od modelu z dwóch stron. Musisz pamiętać, że każdy modyfikator będzie zabierał sporo światła, osobiście odpuściłbym te żarówki, a kupił oświetlenie błyskowe, np dwie, trzy tanie lampy reporterskie Quadralite/Godox. Im dalej ustawisz lampy za dyfuzją tym bardziej miękkie oświetlenie będzie, ponieważ "świecić" zacznie cała płaszczyzna dyfuzyjna, ale straty światła będą duże. Jest jeszcze opcja umieszczenia lamp w softboxach, wtedy softbox + dyfuzja da naprawdę miękko. W razie potrzeby użyłbym jeszcze białej pianki modelarskiej/białego kartonu od góry, aby światło odbite doświetliło też górę. Tło z białego, szarego, czarnego kartonu (czysty, nie wymięty - wbrew pozorom to takie szczegóły robią robotę), pamiętaj o korekcji ekspozycji, światłomierz aparatu mierzy światło na 18% szarość, więc biel trzeba skorygować na plus, a czerń na minus, unikaj przepałów, histogram powinien być w miarę równy na środku, wtedy ewentualne poprawki ogarniesz w postprodukcji. Możesz poeksperymentować jeszcze z białym akrylem błyszczącym/matowym, mleczną szybą. Na początek powinno wystarczyć do zrobienia przyzwoitych "packshotów" modelu. Z czasem będziesz mógł pokombinować z trzecią lampą, dzięki której będziesz mógł oddzielnie doświetlać tło, albo uwydatniać fragmenty modelu za pomocą tzw. snoota, który możesz zrobić samodzielnie z tektury i słomek. Pamiętaj aby ustawić moc lamp tak, aby całkowicie wyeliminować światło zastane (np. zdjęcia wykonuj w zacienionym pokoju), aby światło zastane nie mieszało się z błyskiem, bo zaczną Ci wychodzić zafarby kolorystyczne. Lampy błyskowe mają temp. barwową ok. 5500 K, więc będziesz miał doskonałe światło, bez zafarbów. Oczywiście balans bieli ustaw pod temperaturę błysku. Chyba tak w skrócie na początek...
    Poza tym pędzelek, rękawiczki, kompresor (jesteś modelarzem, więc pewnie masz ) do przedmuchania obiektu i otoczenia przed zdjęciem, aby nie było paprochów... Tu trzeba działać naprawdę sterylnie
    Ostatnio edytowane przez sruba ; 17-12-2021 o 19:15

  6. #6

    Domyślnie

    Wow! Bardzo dziękuję koledze za tak wyczerpującą odpowiedź, ale... na tworzenie sobie osobnego pomieszczenia na studio fotograficzne nie mam warunków w swojej „trochę większej” kawalerce Wyobrażałem sobie, że taki zestaw jak wyżej podałem (stół i te dwie „parasolki”) będzie „prosty” w rozkładaniu tego majdanu raz na dwa miesiące, w celu zrobienia kilku fotek właśnie ukończonego modelu... Zdaję sobie sprawę z warunkowości takiej „prostoty w obsłudze” ale muszę iść na jakieś kompromisy w życiu

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Thalgonis Zobacz posta

    Z kolei na białym tle, o ile obiekt ma taką kolorystykę jak wyżej, wszystko siada, lekko się rozmywa...
    Pomyślałem, że może jak zmienię oświetlenie na takie, gdzie mam po prostu wicej możliwości sterowania kierunkiem światła, coś się poprawi...
    Trudno jest Ci pomóc bo to mniej taka sytuacja jakbyśmy spytali mam kombinerki i tępy nóż ale potrzebujemy zrobić fajny model. Najogólniej tematy jakie robisz są świetne. Ale zła informacja jest takaż, że pewnie każdy trzeba traktować indywidualnie i spoko można by o tym grubą książkę napisać. Aby wskazać Ci chociaż kierunki poszukiwań to:

    - białe tło (a konkretnie minimalnie szare) psychologicznie rzecz biorąc będzie lepszym kierunkiem
    - masz zbyt duże oświetlenie, w Twoim temacie powinieneś używać wąskich źródeł światła o rozmiarze 1,5 długości modelu i szerokości co najwyżej modelu. I dokładnie je kontrolować.

    Możesz na początek spróbować następującego układu. Nad modelem wieszasz źródło światła miękkiego o większej sile. Z kierunku aparatu dajesz źródło o podobnej wielkości jak tamto. Najlepiej gdyby to była lampa pierścieniowa ale prawdę powiedziawszy świetnie sprawdzi się niewielka blenda z dziurą na obiektyw w środku. Za aparatem stawiasz lampę która oświetli tę blendę. W takim układzie górne światło rysuje powierzchnie poziome a te od aparatu reguluje kontrast światła. W takim układzie białe tło nie dostanie zbyt wiele światła i wszystko powinno być ładne.

    Poniżej masz fotę zrealizowaną w podobny sposób z tą różnicą, że światło górne było nie nad obiektem tylko mocno za obiektem czyli kontrowo. Wynika to z tego, że lubię mocne kontrastowe, graficzne rozwiązania i nie tylko nie unikam odblasków a wprost przeciwnie. Ale ich poziom bardzo dokładnie kontroluję światłem z przodu (rodzaj światła wypełniającego).

    W kwestii tego jaki rodzaj sprzętu pozwoli Ci takie rozwiązanie zastosować, na czym powiesić. Jak regulować proporcję siły światła (u Ciebie chyba minimum na poziomie 3:1) i jak to powiązać z kontrastem własnym obiektu mogą się wypowiedzieć koledzy bo próbujesz przeskoczyć 2-3 lata rozwoju fotograficznego.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	MensWJJ_0630.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	1,94 MB
ID:	58628

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Thalgonis Zobacz posta
    Wow! Bardzo dziękuję koledze za tak wyczerpującą odpowiedź, ale... na tworzenie sobie osobnego pomieszczenia na studio fotograficzne nie mam warunków w swojej „trochę większej” kawalerce Wyobrażałem sobie, że taki zestaw jak wyżej podałem (stół i te dwie „parasolki”) będzie „prosty” w rozkładaniu tego majdanu raz na dwa miesiące, w celu zrobienia kilku fotek właśnie ukończonego modelu... Zdaję sobie sprawę z warunkowości takiej „prostoty w obsłudze” ale muszę iść na jakieś kompromisy w życiu
    Dostałeś dwie metody, @Wujot - można powiedzieć, że człowiek instytucja w fotografowaniu produktowym podał sposób mniej angażujący przestrzeń niż ja. Aż mnie kusi, żeby teraz wypróbować jego setup ? co do ograniczeń przestrzeni - sorry, nie kupuję tego argumentu, swoje zdjęcia produktowe robiłem w kuchni w mieszkaniu 36m/2, więc wiem co się da, a czego nie ? zamiast kupować stół, kup lampy błyskowe, a model postawisz nawet na taborecie, stoliku kawowym czy kuchennym. Akurat myślę że taki właśnie stół wymaga sporo przestrzeni. No niestety, ani porządnego modelu nie da się zrobić pędzelkiem szkolnym i tępym nożem, i współczesne modelarstwo wymaga sporego zaplecza narzedziowo-warsztatowego, tak i zdjęć na pewnym poziomie nie da się robić bez pewnych nakładów sprzętowych oraz wiedzy. W obu przypadkach dostałeś akurat naprawdę budżetowe i mało wymagające rozwiązania, które w sumie wystarcza na lata i nie są także specjalnie wymagające pod względem przestrzeni. Zwłaszcza, że przedmioty masz małe. A jeżeli chcesz mieć jakość na poziomie publikacji prasowych, no to nie można oczekiwać, że zrobisz to bez sprzętu i nauki.

Podobne wątki

  1. Podgląd zdjęć na własnym ftp
    By Strus in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 24-03-2015, 21:00
  2. problem z oświetleniem
    By arbida in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 27-11-2013, 21:50
  3. Wordpress na własnym serwerze
    By photofun in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 15-02-2011, 12:21
  4. Pluszak i zabawy z oświetleniem
    By prafinski in forum Martwa natura, makro, zdj produktowe, abstrakcyjne
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 29-07-2010, 23:52
  5. Problem z oświetleniem
    By getme in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 19-09-2009, 21:36

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •