Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Jaki telekonwerter do obiektywu Tamron 70-300 4-5,6 Di VC USD

    Witam. Jak w temacie. Wiem, że są przeciwnicy telekonwerterów, bo zabiera dużo światła. Jednak do fotografowania księżyca ze statywu, lub do fotografii przyrodniczej w jasny, słoneczny dzień, może się nada. Moje pytanie, jaki TC do takiego obiektywu w aparacie Nikon d 750 pełna klatka? Nie mam pojęcia o telekonwerterach. Czy każdy będzie współpracował z body? Zalezy mi na praktycznej maksymalnej jakości.
    Nikon D 750, Nikon D610. Nikon AF-S 24-120 mm f/4G ED VR Nikkor, Asahi M42 AUTO-TAKUMAR 1,8/55MM, Sigma S 150-600mm. F 5-6,3, Nikkor 70-200mm f/2.8 G ED AF-S VR II

  2. #2

    Domyślnie

    Tego nie mozna rozpatrywać w kategoriach przeciwników. To jest fizyka i tutaj nie ma jakiejś wielkiej filozofii. Telekonwerter kradnie światło i jeśli dla kogoś to co zostanie jest wystarczające (pod względem światła i jakości) to nic tylko korzystać. To ile zostanie zależy w największej mierze od tego z jakiego pułapu startujesz. Telekonwertery są "stworzone" dla jasnych stałek. Jak startujesz ze światła 2.8 czy 4 to jest z czego zabierać. To samo dotyczy ostrości i pracy AF (powyżej pewnej wartości przysłony pozostanie ostrzenie manualne). Kolejnym aspektem jest odległość od obiektu. Telekonwertery potrafią dawać zupełnie różną jakość zależnie od tego z jakiej odległości focisz. Jeśli mimo telekonwertera nie wypełnisz kadru i konieczne będzie kadrowanie to też trzeba się liczyć z tym, że degradacja jakości będzie większa.
    Najlepsze opinie ma TC14 III. Używam i spadek jakości jest praktycznie trudny do zauważenia. Miałem TC17 II - bardziej degraduje obraz ale nadal to w określonych warunkach była to bardzo dobra jakość. Bardzo dobre opinie ma TC20 III. Sa w dziale optyka zdjęcia kolegów z rożnymi TC, pooglądaj. Ale tak jak pisałem - w większości (jeśli nie wszystkie) są to zdjęcia z topowych stałek. Ja używam 300 mm 2.8 i to jest dobra baza do odejmowania światła i jakości. Moim zdaniem TC14 to max z czego na tym zoomie będziesz mógł być zadowolony.

  3. #3

    Domyślnie

    Sprawdź, czy i jaki tc pasuje do Tamrona 70-300. Np. tc Nikona nie pasują do Nikkorów 70-300, zakładałbym że nie będą też pasować do tego Tamrona. Z pewnością pasował będzie tc Kenko (używałem z różnymi N70-300, działa nawet z af-p), ale... generalnie spadek jakości jest spory. Trudno odróżnić crop bez tc od użycia tc, w praktyce rezultat jest podobny, np. fotografując księżyc. Natomiast chcąc wycinać fragment z obrazka z tc, od razu widać że to zły pomysł i słaba jakość. Wszystkie uwagi odnoszą się do Kenko 1.4 tej lepszej, droższej wersji.

    Podsumowując, mz zamiast tracić pieniądze i czas na tc kup coś dłuższego, choćby Tamrona 100-400, którego jakość optyczna pozwala na dość mocny crop. Albo aparat aps-c, co może być nawet tańsze. Nie będziesz miał przymykania przysłony ani mydlenia przez dodatkowy układ optyczny tc.

  4. #4

    Domyślnie

    A widzisz... Zafiskowałem się, że chodzi o Nikkora a tu przecież Tamron. Tak jak kolega @poste napisał - warto pójść w większy zakres, brakujące milimetry dorobić w cropie i na pewno będzie lepiej niż przy połączeniu tego szkła a jakimkolwiek TC. T100-400 albo S100-400 (Sigmę miałem - polecam, bardzo dobre lekkie, kompaktowe szko). Choć z tym księżycem na FX i 400 mm to tak raczej nie poszalejesz. Chyba, że jako ozdobnik krajobrazu.

  5. #5

    Domyślnie

    Dziękuję za wasze odpowiedzi. Może rzeczywiście pomysleć o aps-c. Chyba Nikon D5500 jest całkiem niezły do fotografii przyrody i ptaków (chodzi o AF)
    Nikon D 750, Nikon D610. Nikon AF-S 24-120 mm f/4G ED VR Nikkor, Asahi M42 AUTO-TAKUMAR 1,8/55MM, Sigma S 150-600mm. F 5-6,3, Nikkor 70-200mm f/2.8 G ED AF-S VR II

  6. #6
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 773

    Domyślnie

    Telekonwerter rozważaj tylko do stałek 2,8 lub 4 i to takich dobrych stałek, a nie 20-letnich Sigm. Masz przeciętnego zooma, na 300 mm ma on f 5,6 i już z konwerterem 1.4 dostajesz jasność 8 i 420 mm. Odpuść, zostań z D750 ale poszukaj zoomów Tamrona albo Sigmy 150-600, Nikkora 200-500 itp. Konstrukcji z ostatnich lat, nie antyki.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tomasz1973 Zobacz posta
    ...pomysleć o aps-c. Chyba Nikon D5500 jest całkiem niezły do fotografii przyrody i ptaków (chodzi o AF)
    Wytłuszczenie moje. Żadne D5xxx.
    D7200 lub D7500 jeśli już.
    "...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."
    http://commons.wikimedia.org/wiki/Windmill
    Pstrykoaparat + obiektywy + okulary korekcyjne -10.5 dioptrii.
    "Don Kichote to zły człowiek był..."

  8. #8

    Domyślnie

    300 mm do ptaków to nie jest za długa ogniskowa, przynajmniej tak spacerowo. Ale dużo zależy od tego, jakiej jakości masz te 300 mm. Jeśli jest w miarę ostry, to ok, coś da się wycisnąć. Jeśli jest mydełko to na aps-c lepiej nie będzie.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tomasz1973 Zobacz posta
    Zalezy mi na praktycznej maksymalnej jakości.
    To zapomnij o podpinaniu TC do 70-300. TC do tanich zoomów podpinało się jak nie było 150-600, teraz to jest wyrzucanie kasy w błoto. Kup 150-600 albo 200-500 do D750 i nie kombinuj z tym D5500, bo to gorszy AF i większe szumy.

Podobne wątki

  1. Czy można telekonwerter podpiąć do każdego obiektywu z bagnetem Nikona
    By jacekni in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 15-07-2019, 21:42
  2. Jaki korpus do obiektywu Tamron ?
    By Agronom in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 30-08-2011, 13:31
  3. Tamron-F AF telekonwerter 1.4x
    By krolewicz in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 18-08-2010, 00:12
  4. Telekonwerter dla obiektywu Nikon ED AF Nikkor 80-200 mm
    By Brest in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 18-05-2010, 14:17

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •