Close

Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 61
  1. #1

    Domyślnie Z lustra na brak lusta - Z5, Z50 czy Z FC ?

    Cześć,
    Postanowiłem napisać i się Was poradzić, bo sam nie umiem się zdecydować

    Aktualnie posiadam Nikona d90 - przebieg 24163 klatek.

    Szkła:
    Tamron 70-300mm 1:4-5.6 TELE-MACRO (1:2)
    Kitowy Nikon DX 18-55 1:3.5-5.6G
    Nikon DX 35 1:1.8G
    Nikon 50 1:1.8D

    Moje rozmyślania są następujące, czy:
    1. Kupić nowe szkło, jakieś fajne i pewnie będzie tańsze niż nowe Body i wyczyścić aparat - jest zasyfiony -> mam plamy na fotkach, to trochę wina mojego niedbalstwa.
    2. Zostawić d90 ale kupić którąś zetkę i przejściówkę, żeby używać tych szkieł, które mam?
    3. Jeśli kupię Z, to pytanie czy przeżyję brak optycznego wizjera, a czy zobaczę aż taką dużą różnicę? Ale pewnie zobaczę, d90 jest już staaaaaary.

    Kusi mnie Z FC (tak, kusi mnie jego stylizacja).
    W tych wszystkich boli mnie brak pomocniczego ekranu, na z6 brakuje mi środków

    Doradźcie proszę

    Pozdrawiam!

  2. #2
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Cześć, trudno doradzić bo przecież zdjęcia tym co masz zrobisz ale nowy sprzęt jednak daje sporo możliwości, komfort, często na nowo przyjemność z robienia zdjęć itp.
    Można by kupić Z50 lub Zfc z kitem żeby mieć super zgrabny zestaw, do tego tani, fajny i też zgrabny 40mm, często w zestawie jest też bardzo solidny obiektyw tele.
    Koniec końców miałbyś zestaw bez przejściówek, cenowo no cóż... tanie nie będzie ale podejrzewam że taki zestaw wystarczy na bardzo bardzo długo.

  3. #3

    Domyślnie

    Nie bój się braku górnego wyświetlacza. Przesiadłem się z D750 na Z5 i nie odczuwam braku dodatkowego LCD, wszystkie niezbędne parametry widać w wizjerze lub na dużym wyświetlaczu.

    Z tych obiektywów, które masz, to:
    Tamron chyba ma własny silnik autofokusa (to wersja Di LD?), ale mało prawdopodobne, żeby AF zadziałał z którąkolwiek Zetką.
    Kit 18-55 oraz 35 podpięte do Z5 wymuszą w aparacie tryb DX, którego nie da się przełączyć na FX nawet kosztem winiety (w przeciwieństwie do DSLR FX), w związku z czym zamiast 24 mpx, zostaniesz z ok. 10,5 mpx (ale za to kąty widzenia takie same jak w D90).
    50 z D na końcu nie ma własnego silnika autofokusa, więc w Zetkach nie będzie AF, tylko ostrzenie manualne.

    Nie wiem jaki masz dokładnie budżet, ale podsumowując rozważane przez Ciebie wybory, to:
    W przypadku Z5 żaden Twój obiektyw się tak na prawdę nie przyda, więc czeka Cię zakup obiektywów pod Zetki FX (nie kupowałbym w takim przypadku po taniości używanych z bagnetem F z zamiarem użycia adaptera, tylko szedł w natywne), a więc niemały dodatkowy wydatek.
    W przypadku Z fc i Z50 od biedy kit DX i 35 spełnią swoje zadanie. Matryca DX i tak zaoferuje ogromny przeskok w jakości w porównaniu z D90, więc ja na Twoim miejscu nie siliłbym się na tzw. pełną klatkę, tylko sprzedałbym wszystkie te obiektywy, które masz (aczkolwiek nie liczyłbym na więcej niż 1000, w porywach 1200 zł z tej sprzedaży), i dla wygody użytkowania bez adaperów, kupił zestaw Z fc/Z50 z dwoma obiektywami kitowymi 16-50 i 50-250 (Z50 wyjdzie parę stówek taniej, bo nie ma retro look ). Plus do tego coś jaśniejszego wg własnych preferencji dotyczących ogniskowej, tj. Nikkor 28/2.8, Viltrox 35/1.8 albo Nikkor 40/2. Oba Nikkory są malutkie, Viltrox już trochę większy. Każdy z nich jest przeznaczony do matryc FX, gdybyś kiedyś zechciał przejść na większą matrycę.

    Mam nadzieję, że choć trochę pomogłem

  4. #4

    Domyślnie

    Ja z kolei dołożę od siebie, że jeśli Ci nie zależy na super kompaktowych wymiarach to nie ma co się bać FTZ, jest strasznie demonizowany, a czasem ma nawet drobne zalety. Faktem jest, że przy przesiadce na Z5 czeka Cię właściwie wymiana całego sprzętu, bo szkoda się cackać z "manualnym" Tamronem 70-300.

    Nie pamiętam czy któryś z DXowych Zetek ma stabilizację? Ta w Z5 sprawuje się fenomenalnie parę tygodni temu robiłem nocne zdjęcia z ręki przez 180/2.8. Przy czasie 1/30s zdjęcia były w pełni akceptowalne, człowiek opanowany "utrzymałby" dłuższe czasy

    Co do wyboru Zfc / Z50: pomyśl jakie docelowo obiektywy chciał zapinać. Czy jest sens dopłacania do retrodizajnu jeśli później będziesz mu przypinać współczesne słoiki? Tu zwracam też uwagę na rewelacyjne manualne ustawianie ostrości w Zetkach. Rzeczony 180/2.8 działa bardzo fajnie na bezlusterkowcach. Nie ma co się obawiać elektronicznego wizjera - też jest super, w większości przypadku zastosowań amatora góruje nad patrzeniem przez obiektyw A połączenie świetnego wsparcia MF i wizjera przenosi na wyższy poziom zabawę ze starymi, manualnymi obiektywami: te mogę fajnie wyglądać z Zfc, o ile znajdziesz stylowy adapter

    Podsumowując, kup to, co udźwignie Twój portfel - będziesz bardzo zadowolony z jakości zmian. Jeśli do tego fotografujesz dzieciaki to bardzo docenisz Eye-AF.

  5. #5

    Domyślnie

    A ja napiszę przekornie... czy na pewno chcesz/musisz się przesiadać na bezlustro?

    Ja wiem, że to teraz trendy i wszyscy zaczynają uważać lustrzanki za przeżytek, ale za ICH pomocą nadal można robić zdjęcia.
    A ceny używanych lustrzanek są często bardzo atrakcyjne.
    Masz bardzo uniwersalny zestaw szkieł - w mojej ocenie zdecydowanie najbardziej ogranicza Cię aparat - D90 to już jednak "staruszek".
    Popatrz na ceny lustrzanek serii D7XXX - już D7100 spowoduje ogromną różnicę w jakości zdjęć, a jak dasz radę kupić D7200 to przez jeszcze kilka lat spokojnie Ci wystarczy.

    Oczywiście to tylko (i zazwyczaj zwykle) kwestia tego ile chcesz/możesz wydać.
    Nikon FX i Olympus m4/3

  6. #6

    Domyślnie

    Bezluterkowce są oczywiście świetne a propozycje, które tu padły bardzo dobre, ale... skoro kolega ma aparat sprzed ponad 10 lat i zrobił nim 24k zdjęć, to raczej używa mocno okazjonalnie. Nowa zabawka za worek kasy zapewne przyniesie sporo radości, ale na ile to impuls a na ile jakaś potrzeba, nie mnie to rozstrzygać . Pytanie, na które nie znamy odpowiedzi, to do jakich zdjęć ma głównie służyć aparat, co jest bodźcem do zmiany (bo raczej nie brudna matryca).

    W każdym razie, gdyby jednak zwyciężyła budżetowa opcja życia z lustrem, to proponuję
    -zakup d5500, niedoceniany aparat w cenie 1500-2000 zł (ceny raczej już z obiektywem), najlepiej z Nikkorem 18-55 af-p uzupełnianym przez 35/1.8 DX;
    -kupno Sigmy 17-50/2.8 do d90, co też da nową jakość, choć d90 ma dziś już sporo ograniczeń.

    Poza tym, przy przejściu na bezlustra proponuję pozbyć się w całości posiadanego sprzętu i wybrać system, który zaoferuje więcej za mniej, najkrócej mówiąc . Ale trzeba wiedzieć mniej więcej np. co się chce głównie fotografować. Albo wydać sporo kasy.

  7. #7

    Domyślnie

    Podpieram opcję nr 2: kup Z50 lub Zfc i używaj na razie te szkła, które masz, wymieniając je po jakimś czasie. Ewentualnie możesz zastanowić się nad propozycją kolegi powyżej D7500 lub D5500, chociaż D7500 (na pewno zobaczysz dużą różnicę na korzyść w obrazku i użytkowaniu), obecnie dostępny jako nowy kosztuje ok 1 K więcej niż Zfc.

  8. #8

    Domyślnie

    Nowego lustra to bym już nie polecał amatorowi.

  9. #9

    Domyślnie

    Opcja nr3: Z50/Zfc z 16-50+ 50-250, a szkła F spuścić na allegro.
    No sorry Panowie, ale kupno zestawu z FTZ tylko do 18-55 i 35 to tak średnio opłacalne. To nie są jakieś wybitne szkła.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  10. #10

    Domyślnie

    Popieram powyższe.
    Obiektywy które masz nie są najwyższych lotów, nie opłaca się wg mnie dokupywać do nich ftz i bezlusterkowca.
    Możesz zostawić (i dalej używać) lub sprzedać to co masz oraz dokupić bezlustro z natywnymi obiektywami.
    D90 + 18-105 + 35 + 70-300 + 10-20 + 85

Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Problem z oprogramowaniem - brak exifu, brak miniatur zawartości zdjęcia
    By Kadziu in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 28-07-2020, 16:14
  2. Odpowiedzi: 43
    Ostatni post / autor: 19-02-2009, 00:48
  3. F60 i Err - brak ruchu lustra i migawki
    By Gawronik in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 18-06-2007, 21:53

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •