Close

Strona 3 z 7 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 61
  1. #21

    Domyślnie

    Padło na Z5 W weekendowej promocji ze szkłem 24-70 za 6980

  2. #22

    Domyślnie

    Niezła cena, zwłaszcza w tej sytuacji rynkowej. I fajny zestaw o sporych możliwościach.
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  3. #23

    Domyślnie

    Jednak się pomyliłem szkło oczywiście 24-50 więc już mniej super :P

  4. #24

    Domyślnie

    Mniej super, ale ten obiektyw, choć mniej uniwersalny też ma dobre opinie.
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  5. #25

    Domyślnie

    Cześć, pozwolę się podpiąć pod ten wątek z podobnym pytaniem zanim założę osobny.

    Mam Nikona D5300, wystrzelane 25,000 zdjęć, wcześniej D40. Przez ostatnie 3 lata miałem od niego przerwę i leżał w szafie a na wszystkie wycieczki zabierałem tylko smartfona. Ostatnio zaczęło mi brakować dobrego zooma w iphonie. W ubiegłym miesiącu pojechałem na safari, odgrzebałem nikona, kupiłem używany teleobiektyw 70-300 (pojechało też ze mną 18-105) i z powrotem zajarałem się do fotografowania.
    Do tej pory najbardziej fotografowałem portrety oraz krajobrazy i kręciłem krótkie filmy, więc zwierzęta i ten tele są sporą nowością. Zdjęcia robiłem głównie w podróży. Przez jakiś czas używałem też a6300 do vlogowania i jakość filmów mi się bardzo spodobała dlatego po powrocie na D5300 odczuwam spory brak tej funkcjonalności. Z drugiej strony sony zupełnie mi nie siadło jeśli chodzi o ergonomię.

    Moje obecne obiektywy:
    - Nikon AF-S DX Nikkor 35mm F1.8G
    - Nikon AF-S DX Nikkor 18-105mm F3.5-5.6G ED VR
    - Nikon AF-P DX Nikkor 70-300mm F4.5-6.3G VR (nowy zakup na safari)

    Jedyne co mi brakuje w zestawie obiektywów to szerokiego kąta do krajobrazów (pod tym względem iphone zaspokajał moje amatorskie potrzeby do tej pory).

    Niestety jakiś czas temu D5300 upadł i obraz w wizjerze przestał być ostry. Pogląd z live view jest w porządku, zdjęcia też są ostre, tylko obraz w wizjerze jest na tyle rozmazany, że muszę ufać autofocusowi co jest upierdliwe (trochę też to było powodem przerwy od fotografowania). Ten sam problem opisany na dpreview, ludzie pisali że koszt naprawy to około 400-500$ więc więcej niż wartość aparatu (https://www.dpreview.com/forums/thre...-post-64413495).

    Problemy z obecnym zestawem:
    A. Waga i rozmiar do podróży - chociaż bardzo pozytywnie byłem teraz zaskoczony 70-300 więc głównie zależałoby mi na nie powiększaniu
    B. Filmowanie - autofocus w d5300 to porażka i praktycznie wszystko robiłem manualnie na kilkusekundowych ujęciach
    C. Zepsuty wizjer
    D. Dosyć niskie użyteczne ISO

    Jeśli kupię coś nowego, to raczej planowałbym to używać przez kilka lat więc powinno mi to też przynieść różnicę w porównaniu do obecnego sprzętu. Przy obecnej promocji Nikona rozważałem Z5 (4750 zł) lub Z50 (3500 zł) i do tego FTZ do obecnych obiektywów i nowy szeroki kąt Nikona Z (w zależności od body). Skłaniałem się do pełnej klatki bo chyba to dopiero dałoby mi skok jakościowy i widziałem bardzo dużo dobrych opinii o Z5. Natomiast, z tego co wyczytałem, to moje obecne szkła na Z5 będą ograniczone do 10Mpx czyli trochę lipa (sam crop by mi aż tak bardzo nie przeszkadzał). Mam wrażenie, że Z50 nie przyniesie mi aż takiej różnicy w porównaniu do D5300.

    Nie jestem za bardzo ograniczony budżetem ale trochę mogła to być jednorazowa wycieczka, więc nie chciałbym od razu wydawać fortuny na potencjalny powrót do hobby. Nie chciałbym chyba również zmieniać systemu (bardzo podoba mi się ergonomia Nikona, Sony a6300 było trochę za małe i nie czułem się komfortowo), chociaż nie używałem na tyle dużo Fuji żeby sobie wyrobić o nim opinię.

    Myślałem, że bezlusterkowce pozwolą mi 'zmniejszyć' zestaw no i o ile sam Z50 jest troszkę lżejszy to i tak z nowymi obiektywami nikona Z na pewno będzie większy.

    Podsumowując, opcje widzę takie:
    1. spróbować naprawić wizjer i wyczyścić d5300 który jeszcze trochę pociągnie, przeboleć brak trybu filmowego. Kupić do niego szeroki kąt i czekać kilka lat na coś nowego. Czy polecilibyście jakiś serwis który mógłby zająć się naprawą wizjera poza oficjalnym Nikona?
    2. Kupić Z50 i FTZ, zostawić (część obiektywów) i dokupić NIKKOR Z DX 12-28mm f/3.5-5.6 PZ VR
    3. Sprzedać wszystko i kupić Z5 z 24-70 + Viltrox do potretów
    4. Zamienić D5300 na inną lustrzankę DX Nikona, aczkolwiek nie mam pojęcia jaką. Pozostają dalej problemy (A) i (B).

    Za wszelkie sugestie i podpowiedzi będę wdzięczny.

  6. #26

    Domyślnie

    Powtórzę się, co napisałem poprzednim razem:
    Spyl wszystko na allegro, idź na full w EVILe, skoro na filmowaniu zależy. Jedyna sensowna lustrzanka z AF do filmowania w N, to D780.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Alecin Zobacz posta
    (X)...Niestety jakiś czas temu D5300 upadł i obraz w wizjerze przestał być ostry. Pogląd z live view jest w porządku, zdjęcia też są ostre, tylko obraz w wizjerze jest na tyle rozmazany...

    (Y)...Myślałem, że bezlusterkowce pozwolą mi 'zmniejszyć' zestaw no i o ile sam Z50 jest troszkę lżejszy to i tak z nowymi obiektywami nikona Z na pewno będzie większy.

    Podsumowując, opcje widzę takie:
    1. spróbować naprawić wizjer i wyczyścić d5300 który jeszcze trochę pociągnie, przeboleć brak trybu filmowego. Kupić do niego szeroki kąt i czekać kilka lat na coś nowego. Czy polecilibyście jakiś serwis który mógłby zająć się naprawą wizjera poza oficjalnym Nikona?
    2. Kupić Z50 i FTZ, zostawić (część obiektywów) i dokupić NIKKOR Z DX 12-28mm f/3.5-5.6 PZ VR
    3. Sprzedać wszystko i kupić Z5 z 24-70 + Viltrox do potretów
    4. Zamienić D5300 na inną lustrzankę DX Nikona, aczkolwiek nie mam pojęcia jaką. Pozostają dalej problemy (A) i (B).

    Za wszelkie sugestie i podpowiedzi będę wdzięczny.
    Wytłuszczenia i wstawki w cytacie moje.

    X - wybacz trywialne pytanie, oczywistości czasem umykają - próbowałeś regulacji dioptriażu w wizjerze po upadku?
    Y - z obiektywami DX niekoniecznie a nawet wręcz przeciwnie.
    1 - ciężka rozkmina, z jednej strony szkoda zestawu jeśli nie tak wielkim kosztem można przywrócić do życia, z drugiej strony jak wyżej napisano, zyskasz także na filmowaniu.
    2 - ponieważ każda pliszka swój ogon chwali, popieram, do zestawu bym dodał Viltrox'a 56/1,4 do portretów. W miarę rozwoju sytuacji i finansów, można pozbyć się 18-105, zastąpić go 16-50 jako standardowym, od 70 mm wzwyż masz tele. Można pomyśleć o zestawie Z50+16-50+FTZII.
    3 - też opcja - pomyślałbym o 24-200 jako uniwersalnym, pozostaje kwestia tele, masz pod DX.
    4 - z nowych w sklepie to D7500. Najmniejszy nie jest. Bardzo rzadko filmowałem, rezultaty mnie zadowalały. Ale to na AF-P DX 70-300, obiektyw (praca AF) sporo znaczy przy video.
    "...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."
    http://commons.wikimedia.org/wiki/Windmill
    Pstrykoaparat + obiektywy + okulary korekcyjne -10.5 dioptrii.
    "Don Kichote to zły człowiek był..."

  8. #28

    Domyślnie

    @Alecin
    Ad.1 Da się naprawić, spytaj Studio5s lub kolegę z forum TOP67; zostajesz jednak z dość starym sprzętem, zdjęcia da się robić ale komfort i przyjemność będzie taka sobie;
    ad2. jest to jakiś pomysł, popatrzyłbym też na Nikkora Z 50-250;
    ad.3 do przyrody za dużo nie zdziałasz z 24-70, już wolałbym N Z 24-200;
    ad.4 d7200, d7500, d500 to DX którymi zrobisz już sporo, wada że są spore ale obiektywy pozostają nieduże.

    Dość długo używałem na różnych wyjazdach turystycznych d7200 i potem d500, z N70-300 AF-P zrobiłem sporo fajnych zdjęć. Jednak to co zyskuje się na tele (czyli mnożnik ogniskowej) traci się na wielkości samego korpusu no i lepsze szkła wcale nie są małe.
    Nie wiem czy masz dalej to Sony i na czym polegał problem z ergonomią. Jeśli korpus był zbyt mały i przez to niewygodny, wiele nie zminiaturyzujesz. Jeśli to kwestia obsługi, to jednak proponowałbym poświęcić więcej czasu na ustawienie pod siebie i zapoznanie się z aparatem. Sony ma dobry i nieduży 70-350 do aps-c, z a6500 (używany) czy a6600 masz topowy sprzęt aps-c z b.dobrym AF, stabilizacją matrycy, wykrywaniem oka zwierząt, itp. Ponadto jeśli zerkasz na Z5 popatrz też na A7III i Tamrona 28-200/2.8-5.6, zdziwiłbyś się jak użyteczny jest to zestaw do podróży włącznie z safari

    Wiem, że misz-masz DX i FX ale popodstawiaj sobie jakie chcesz aparaty i szkiełka, sporo możliwości
    https://camerasize.com/compact/#834....8,777.859,ha,t

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wind Mill Zobacz posta
    X - wybacz trywialne pytanie, oczywistości czasem umykają - próbowałeś regulacji dioptriażu w wizjerze po upadku?
    Tak, to niestety nie pomogło. Udało mi się tak go wyregulować, że przy portretach "nauczyłem się" wiedzieć kiedy aparat złapał ostrość, ale już przy robieniu foto krajobrazów i zwierzętom tele gdzie była mała różnica pomiędzy przestrzeleniem ostrością na drzewo kilkanaście centymetrów obok już niestety się to nie sprawdza

    Skontaktuję się ze Studio5s, zobaczymy co powiedzą.

    Cytat Zamieszczone przez Wind Mill Zobacz posta
    3 - też opcja - pomyślałbym o 24-200 jako uniwersalnym, pozostaje kwestia tele, masz pod DX.
    No właśnie to wszystkie tele Z póki co jednak przekraczają budżet który mógłbym sobie racjonalnie wytłumaczyć. AF-P 70-300 DX stałoby się chyba dużo mniej użyteczne z Z5 gdyby miało robić tylko 10Mpx, aczkolwiek wydruków póki co nie planuję. Nie miał nikt z was doświadczenia ze szkłami F DX pod FF Z czy można wymusić cropa w przeciwieństwie do zmniejszenia rozdzielczości? W internecie nic nie znalazłem na ten temat, czyli zakładam że się nie da.


    Cytat Zamieszczone przez poste Zobacz posta
    Nie wiem czy masz dalej to Sony i na czym polegał problem z ergonomią. Jeśli korpus był zbyt mały i przez to niewygodny, wiele nie zminiaturyzujesz. Jeśli to kwestia obsługi, to jednak proponowałbym poświęcić więcej czasu na ustawienie pod siebie i zapoznanie się z aparatem. Sony ma dobry i nieduży 70-350 do aps-c, z a6500 (używany) czy a6600 masz topowy sprzęt aps-c z b.dobrym AF, stabilizacją matrycy, wykrywaniem oka zwierząt, itp. Ponadto jeśli zerkasz na Z5 popatrz też na A7III i Tamrona 28-200/2.8-5.6, zdziwiłbyś się jak użyteczny jest to zestaw do podróży włącznie z safari
    Sony a6300 miało za mały grip i niespasowało mi położenie wizjera. Już go nie mam więc musiałbym kompletować cały system od nowa i perspektywa czasu spędzonego na czytaniu i wybieraniu obiektywów mnie przeraża chyba bardziej. Przypuszczam że a7 III już by tego problemu nie miała (nawet i a6600 ma trochę lepszy uchwyt) ale chyba cenowo wyszłoby to dużo drożej niż Z5. To co jest "zaletą" Nikona dla mnie w tym momencie to mała oferta szkieł i praktycznie brak alternatyw w obiektywach więc nie muszę spędzać tygodni czytając recenzje czy warto wybrać zamienniki

    Nowe A6600 wyjdzie mnie drożej niż Z50 na start (zakładając kitowe szkła), a6500 znowu jest już trochę leciwe i większość używek wygląda jak skatowane przez filmowców. Z tego co wyczytałem to chyba jedynymi dużymi różnicami od Z50 jest stabilizacja w body Sony i trochę lepszy AF ale nie planuję kręcić filmów profesjonalnie żeby było to warte dopłaty. Przy obecnej promocji na kity nikona (lub po prostu zakupie FTZ) nie sądzę że udałoby mi się skompletować podobny co Z50 cenowo zestaw pod APS-C Sony. Przypuszczam że w porównaniu z Z5, A7 III też wyjdzie drożej.

    ------

    Według strony Nikona, Z50 + 16-50 VR jest za 4530, a Z50 w pakiecie + 16-50 VR + 50-250 VR za 5400. Czyli 50-250 VR za ~900 pln i gdybym wziął ten drugi pakiet to mógłbym nawet olać FTZ.

    Z dobrych opinii czytam że Z 16-50 sprawdziłoby się lepiej niż moje obecne 18-105. Natomiast czy 50-250 VR będzie porównywalne (lepsze) optycznie niż AF-P 70-300? Może i stracę zakres zoom-a ale jeśli dzięki temu mógłbym już całkowicie przesiąść się na nowe szkła to byłoby to chyba tego warte. A gdyby jednak spodobało mi się fotografowanie ptaków to za jakiś czas może dokupić telekonwerter lub liczyć że ktoś wypuści dłuższe tele pod Z APS-C I rozmiarem też byłby to bardzo zadowalający zestaw.

    Z innej strony, czy Z50 da mi lepszą jakość obrazka przy zdjęciach niż obecne D5300? Zakładam, że różnica w maksymalnej rozdzielczości (24 vs 20Mpx) nie wpłynie aż tak bardzo na jakość w przeciwieństwie do nowszego silnika w Z50, no ale jednak z kilku komentarzy widzę, że dużego przeskoku nie ma.

  10. #30

    Domyślnie

    Opcja 3: sprzedać wszystko i kupić Z5 + 24-200. Nie potrzeba wtedy Vitroxa.
    Poza tym: telekonverter do szkieł pod DX? Nikonowskie telekonwertery Z współpracują tylko z obiektywami z profesjonalnej półki (na razie 6): https://www.nikonimgsupport.com/eu/B...005918&lang=pl

Strona 3 z 7 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Problem z oprogramowaniem - brak exifu, brak miniatur zawartości zdjęcia
    By Kadziu in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 28-07-2020, 16:14
  2. Odpowiedzi: 43
    Ostatni post / autor: 19-02-2009, 00:48
  3. F60 i Err - brak ruchu lustra i migawki
    By Gawronik in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 18-06-2007, 21:53

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •