Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 20
  1. #11

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tom01 Zobacz posta
    W czym problem? Okno nie jest przeciwwskazaniem do używania monitora ani jego kalibracji.
    To fakt, ale przypuszczam, ze koledze chodziło o coś innego.
    Pozdrawiam,
    Paweł
    Kilka zdjęć...
    D750&D200, N50f1.8G, Ta28-75/2.8, To12-28/4, N70-300VR

  2. #12

    Domyślnie

    Rozumiem, że za każdym razem kiedy siadam do monitora przy oknie mam sobie go skalibrować ...

  3. #13

    Domyślnie

    Teoretycznie kalibratory maja funkcję wykrywania światła zewnetrznego i dopasowywania monitora do niego. Ale wszędzie czytałem, ze lepiej to wyłączyć i zadbać o stałe oświetlenie (sztuczne).
    Pozdrawiam,
    Paweł
    Kilka zdjęć...
    D750&D200, N50f1.8G, Ta28-75/2.8, To12-28/4, N70-300VR

  4. #14
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Chyba prostszym rozwiązaniem jest zasłonić okno, ewentualnie jeśli to tak ekstremalnie ważne to zrobić profile przybliżone do warunków jakie masz ale to chyba lekka przesada byłaby

  5. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pawl_s Zobacz posta
    Teoretycznie kalibratory maja funkcję wykrywania światła zewnetrznego i dopasowywania monitora do niego. Ale wszędzie czytałem, ze lepiej to wyłączyć i zadbać o stałe oświetlenie (sztuczne).

    Bardzo słusznie. Nie ma technicznej możliwości "zmierzenia światła", to tylko marketingowy kolokwializm.
    Zawodowo zdjęć nie robię już ze 25 lat, ale coś tam zostało. Teraz rozwiązuję problemy innych fotografów.
    monitory.mastiff.pl - masz problem z kolorem, wal śmiało

  6. #16

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez tojo Zobacz posta
    Rozumiem, że za każdym razem kiedy siadam do monitora przy oknie mam sobie go skalibrować ...
    Na naszym forum było dużo o oswietleniu stanowiska do obróbki zdjęć, jeżeli to jednak jest za malo, to poniżej link do dosyć szczegółowego omówienia problemu.
    Napisany przez naszego forumowego kolegę Tomasza Pluszczyka który zawodowo zajmuje się fotografowaniem i obróbką zdjęć.

    https://tomaszpluszczyk.pl/zarzadzan...obrobki-zdjec/
    D500, S17-50/2.8, T150-600, N10-24,

  7. #17

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez paparapa;
    odciąć się od światła zmiennego w czasie.
    Cytat Zamieszczone przez Tom01 Zobacz posta
    A po ki grzyb?

    Powyższe porady lekko namieszały mi w głowie ... , chyba wiem co zrobić z tym oknem ....

  8. #18

    Domyślnie

    Zamurować i pomalować na neutralną szarość

  9. #19

    Domyślnie

    A po co? Biała ściana jest najlepsza, gdyż wymaga wpompowania najmniej światła aby uzyskać poprawne oświetlenie. Szara pochłania dużo więcej. No i z białej można uzyskać szarą bez problemu, odwrotnie nie. Zaletą tylko szarej jest, że mniej widać brudy, no i częściej się taka podoba niż "laboratoryjna"biała.

    Co do artykułu odnośnie oświetlenia, nie ma potrzeby oświetlać wszystkiego dookoła. Światło które jest w pomieszczeniu i oświetla ściany, oświetla też ekran. Przecież to światło nie znika, nie wchłania się w panel LCD, tylko powoduje, że to co widzimy jest różnicą między tym co ekran emituje minus to co na niego pada. Ponadto, mózgu specjalnie nie interesuje co się dzieje po bokach. Najważniejszy jest ekran plus kawałek tła. Artykuł jest ładnie napisany, lekką ręką i fajnie się czyta, ale to jest bardzo amatorskie opracowanie. Zresztą wszystkie wartościowe elementy są żywcem wzięte z mva.pl i tam proponuję szukać źródeł. Pomijając literaturę fachową oczywiście.
    Zawodowo zdjęć nie robię już ze 25 lat, ale coś tam zostało. Teraz rozwiązuję problemy innych fotografów.
    monitory.mastiff.pl - masz problem z kolorem, wal śmiało

  10. #20

    Domyślnie

    Różne były pomysły i teorie na temat oświetlania pomieszczeń do pracy ze zdjęciami na przestrzeni ostatnich np. 10-ciu lat, w tym również na mva.pl Pamiętam gorące dyskusje chociażby na temat tego czy całe pomieszczenie powinno byś oświetlone, czy też wystarczy oświetlić tylko tło za monitorem. Były też sugestie, że poza natężeniem inne parametry oświetlenia np. barwa nie mają znaczenia i też było na ten temat trochę dyskusji pomiedzy biegłymi w temacie. Nie wspominając o zmiennych poglądach na temat kapturów nakladanych na monitory.
    Aktualna chyba dość zgodna wśród specjalistów teoria głosi, że pomieszczenie powinno być odizolowane od światła zewnętrznego, a oswietlone powinno być wyłącznie tło za monitorem do odpowiedniej wartości i to z różnych powodów mnie przekonuje.
    Jest też oczywiste, że otoczenie monitora powinno być kolorystycznie neutralne.
    W warunkach amatorskich jest to jednak dość trudne do osiągnięcia jet to więc chyba pewien wzorzec do ktorego należy w tym przypadku dążyć na ile warunki w mieszkaniowe i finanse pozwalają.
    Ponieważ jednak jak napisałem poglądy na te sprawy trochę ewoluują chciałbym przy okazji zapytać specjalistów o jakość tego oświetlenia za monitorem. Kiedyś była taka teoria, że monitor powinie być kalibrowany do 6500K a światło za monitorem powinno mieć 5500K. Pytanie jest więc takie, na ile ta barwa światła za monitorem ma wpłtw na postrzeganie kolorów na monitorze? Co po tych latach doświadczeń na ten temat wiemy z praktyki?
    D500, S17-50/2.8, T150-600, N10-24,

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Podobne wątki

  1. Kalibracja Nec P221W za pomocą Lafot LMC03
    By bialogardzianin in forum Komputery
    Odpowiedzi: 32
    Ostatni post / autor: 01-09-2011, 09:54
  2. Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 30-01-2010, 22:47
  3. Kalibracja monitora po raz n-ty.....
    By Prorok78 in forum Komputery
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 15-01-2009, 16:26
  4. Kalibracja monitora Mac'a
    By remek in forum Wydarzenia, aktualności fotograficzne
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 05-11-2007, 23:23

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •