Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Regulowany filtr szary

    Spotkałem się z takim filtrem ostatnio na targach. Założyłem, chwilę się pobawiłem i wg mnie fajna sprawa. Na pewno wygodne. Jednak nie wiem jakie to ma wady i od jakiej półki cenowej zaczynają się filtry warte uwagi. Ktoś się orientuje w temacie i posiada jakieś opinie, a ma ktoś taki posiada i coś powie?
    Spotkałem się w sieci ze stwierdzeniem, że to przeważnie dla filmowców ale nie dla fotografów.
    Prywatnie: Z6 || N14-30/4s || N24-120/4s || N40/2 || N85/1.8s || SB-600 || YN560
    Służbowo: R6 || T24-70/2.8 G2 || C70-200mm f/2.8L IS III USM

    ZAJRZYJ I WEŹ UDZIAŁ:
    >>RAWki<=>ZADANIA TEMATYCZNE<=>FOTOGRAFIA MIESIĄCA<<

  2. #2

    Domyślnie

    @grafo ma Marumi i używa do swoich zdjęć krajobrazu, które wrzuca tu na forum. Sam z resztą pytałem go o te filtry, rzekomo są w porządku

  3. #3

    Domyślnie

    mialem dawno temu jeden z pionierow tematu (LCW Fader).

    sa trzy warunki brzegowe uzytkowania tych filtrow;
    1. albo mniejsza sila tlumienia albo troche odkrecic ogniskowa. Fader dokrecony na maksa przy obiektywie 17mm dostawal gigantycznego czarnego iksa w srodku kadru. co jest logiczne jak sie rozumie zasade polaryzacji
    2. preferuje sie fotografie bez koloru, lub tez ma w nosie paskudna krzywa transmisji spektrum swiatla, tzn. gruby niedomiar kanalu niebieskiego i lekki czerwonego na zdjeciu. bo wszystko jest piaskowo-zoltawe
    3. maksymalna ogniskowa do wykorzystania to jakies 85mm. powyzej tego dwa polary (czyli w cala cholere granic miedzy roznymi osrodkami przechodzenia swiatla) masakruja rozdzielczosc

    przestawilem sie na trojke ND8 + ND64 + ND1000 i jest lepiej. nie idealnie, ale nawet ND1000 z jego paskudnym niebieskim zafarbem da sie kopnac w LR do poziomu przyzwoitosci. nadal nie wyglada to jak wersja bez filtra, ale kolory da sie juz uznac za przyjemne (po korekcie w LR)


    do filmowania to jest o tyle fajne, ze mozna plynnie regulowac gestosc. a ani mizerna rozdzielczosc filtra ani jego kolory tu w koncu nie przeszkadzaja. ani tym bardziej jego maksymalnej gestosci (tzn.gdy dwa polary schodza sie do iksa) sie nie wykorzystuje przeciez

  4. #4

    Domyślnie

    Tak, używam od jakiegoś czasu Marumi Creation ND 2.5-256 oraz ND 40-4000, wyparły u mnie Hoya pro ND 16 i 1000 o których również mam bdb zdanie. Filtrów używam na szerokich szkłach i tele (135, 100-400), wg mnie są godne uwagi i wygodnie się je użytkuje.
    Ostatnio edytowane przez grafo ; 19-11-2021 o 13:45

  5. #5

    Domyślnie

    Kiedyś czytałem o tych filtrach jak wchodziły na rynek. Jak dobrze pamiętam to są to dwa polaryzatory. Miały swoje wady i z tego co pamiętam tradycyjne rozwiązania wypadały lepiej.
    Poszperam ci za artykułem jak chcesz, bo było tam dobrze rozpisane działanie z wadami i zaletami.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Chyba trafiłem na artykuł który sam czytałeś.
    https://www.fotezja.pl/filtr-szary-fader-czy-warto/
    Jest z 2020 ale nic sie nie zmieniło. Do krajobrazu i długich czasów moim zdaniem szkoda kasy na takie wynalazki.

  6. #6

    Domyślnie

    Tak, czytałem to ale chciałem to w szerszym gronie zweryfikować
    Prywatnie: Z6 || N14-30/4s || N24-120/4s || N40/2 || N85/1.8s || SB-600 || YN560
    Służbowo: R6 || T24-70/2.8 G2 || C70-200mm f/2.8L IS III USM

    ZAJRZYJ I WEŹ UDZIAŁ:
    >>RAWki<=>ZADANIA TEMATYCZNE<=>FOTOGRAFIA MIESIĄCA<<

  7. #7

    Domyślnie

    Kiedyś to odkrylem, zakładając dwa filtry polaryzacyjne

  8. #8

    Domyślnie

    Mam taki od K&F ND2-ND32 z CPL - najpierw ustawiasz jak bardzo ma się "ściemnić" a potem efekt polaryzacji. Ogólnie jest OK, jedynie powłoki ma podłe i pod światło cuda się dzieją na zdjęciu. Co byś chciał wiedzieć?
    Był Pentax, Panasonic, Nikon, Olympus, Fuji. Teraz Canon.

Podobne wątki

  1. Filtr szary pełny regulowany NDx2 - NDx400
    By cintal in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 23-06-2018, 13:59
  2. Regulowany filtr IR ?
    By dziennikarz in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 15-06-2018, 04:43
  3. Hoya szary regulowany ND3-ND400
    By Babel69 in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 15-07-2016, 13:06
  4. jaki filtr szary pełny regulowany ?
    By pawcio0404 in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 03-12-2014, 23:24
  5. Filtr szary, neutralnie szary połówkowy?
    By Carax in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 20-08-2008, 11:39

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •