Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Zmiana D90 na Fx

    Witam wszystkich forumowiczów na wstępie. Mam ogromną prośbę o sugestie i rady odnośnie mojego tematu. Mam D90 z 3 szkłami DX (kitowy 18-105, tele 70-300 ED-VR i stały 35). Niestety aparat zaniemógł - z tego co sprawdziłem w necie to sprawa zepsutego mechanizmu naciągu.
    Dodam że często już po zakupie D90 myślałem o pełnej klatce niestety cena zawsze była przeszkodą a tym bardziej gdy wszystko sprawnie działało to odkładałem myśl o Fx w ciemny kąt. Teraz sprawa się trochę zmieniła a i gotówki pewnie trochę mogę wyłożyć (jakieś 7000 PLN). Proszę więc o pomoc i Wasze sugestie czy lepiej naprawiać już wiekowy sprzęt czy jednak zakup nowego a jak tak to czy nie zmienić na pełną klatkę (nowe starsze modele jeśli jeszcze są gdzieś dostępne na rynku - myślę o D750 - tutaj mam pytanie co sądzicie o nowych (czy na pewno nowe ) 750kach na alegro bo w sklepach raczej już nie ma). Dodam że fotografia w pełni amatorska

    Dzięki z góry za pomoc
    pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Naprawiać wg mnie się już nie opłaca. Pewnie taniej (albo podobnie) kupił byś drugi D90.

    Ekspertem nie jestem ale z tego co widzę poza obiektywem 70-300 Twoje obiektywy nie pasują pod pełna klatkę. Czyli musiałbyś zainwestować i w ich wymianę.
    Z tej przyczyny proponowałbym pełna klatkę Nikona ale już bezlustro. Powinno być bardziej rozwojowe.

  3. #3

    Domyślnie

    Tele 70-300 to ten: https://www.nikon.pl/pl_PL/product/d...-5-5-6g-if-ed? Jeśli tak, to jest to obiektyw kryjący matrycę FX.

    W tym budżecie ja osobiście zrobiłbym następująco:
    - 18-105 i 35 na sprzedaż, myślę że z 1000 zł w sumie za oba obiektywy uda Ci się uzyskać,
    - za Twój budżet plus ten 1000 szukałbym używanego zestawu Z6 + FTZ + Nikkor Z 24-70/4S (osobno lub w komplecie, w komplecie pewnie wyjdzie trochę taniej) - w tym przypadku trzeba jeszcze doliczyć koszt karty XQD lub lepiej CFExpress,
    - albo nowy zestaw Z5 + FTZ i szukałbym osobno używanego Nikkora z powyższego zestawu, karty SD po D90 będą pasowały,
    - jak starczy kasy to jeszcze bym kupił Nikkora Z 40/2 - tani, przyzwoity, nada się do zdjęć w kiepskim świetle.

    D750 też miałem i również mogę polecić, nie wiem tylko czy da się dostać nowy, a używane są pewnie w większości z dużym przebiegiem po fotografach ślubnych, bo ten model wśród nich był popularny. I chociaż lustrzanki nadal robią i będą robić zdjęcia, to przyszłość należy bez wątpienia do bezlusterkowców

    Ewentualnie możesz pomyśleć o Sony, np. używanym A7II. Jeśli Ci nie zależy na hiper wypasionym autofokusie ze śledzeniem oka, to chyba ten model powinien być dla Ciebie wystarczający (minusem tam jest z tego co się orientuję dziadowska bateria, ale za to ma już stabilizowaną matrycę). Zaletą systemu Sony jest spory wybór obiektywów producentów takich jak Sigma, Tamron czy Samyang, które mają dobrze działający AF, są dobre optycznie i z reguły sporo tańsze niż obiektywy Sony tej samej klasy. Do bezluster Nikona nie-Nikkory z AF z bagnetem Z są zaledwie dwa, tj. Viltrox 35/1.8 i Viltrox 85/1.8. Także w Sony rozejrzałbym się np. za wcześniej wymienionym używanym A7II, świetnym obiektywem uniwersalnym jest Tamron 28-200/2.8-5.6, i do tego jakaś stałka f/1.8 od Samyanga do zdjęć we wnętrzach.
    Ostatnio edytowane przez lukasz_kk ; 17-11-2021 o 13:41

  4. #4

    Domyślnie

    Przepraszam za wprowadzenie w błąd, ten tele to 55-300 https://www.nikon.pl/pl_PL/product/d...-vr#tech_specs
    Co do zakupu sprzętu to raczej myślę o nowym sprzęcie - a może (nie wiem czy tutaj tak wypada) Canona D6 Mark II ?
    Jeszcze jedno pytanie o D750 - na allegro jest wiele sprzętu w cenie koło 4500 PLN jako nowe - czy to możliwe że w sklepach nie ma a na allegro jest sporo?

  5. #5

    Domyślnie

    Na Canonach się nie znam

    Te D750 nowe z Allegro mogą pochodzić z tzw. grey market. Będziesz miał gwarancję sklepu, w którym go kupisz, ale nie będzie gwarancji realizowanej przez serwis Nikon w Polsce.

    W każdym z przypadków, czyli dwóch powyższych, jak i opisanych przeze mnie wcześniej, co najmniej połowę budżetu przeznaczysz na aparat, podczas gdy największy wpływ na jakość zdjęć będą miały jednak obiektywy. Na drugim miejscu Twoje umiejętności, a dopiero na końcu aparat.

    To Sony o którym pisałem wcześniej można kupić nowe za ok. 4000 zł, wspomniany przeze mnie Tamron to 3000 zł. 3 obecnie posiadane obiektywy sprzedasz za ok. 1500 zł myślę, i zostanie akurat na jakiegoś Samyanga f/1.8, 35mm albo 45mm. Do Sony jest też Viltrox 35mm f/1.8, i zapowiedziany dzisiaj Viltrox 50mm f/1.8, oba za ok. 1800 zł. Wydaje mi się to najkorzystniejszą opcją.

  6. #6

    Domyślnie

    No to cokolwiek FX byś nie kupił obiektywy żadne Ci się nie przydadzą (z tego co masz)

    O Canonie się nie wypowiadam ale widzę, że on kosztuje w sumie prawie tyle co Twój budżet. Nie poszalejesz później z zakupem fajnych obiektywów do niego. Przynajmniej nie od razu.

    Ja bym podobnie jak poprzednik zaproponował nowe Z5. Za około 6.5k masz już z obiektywem. Sprzedasz swoje szkła i kupisz sobie dodatkowo jakiś kolejny (lepszy już).

    Acha, te D750 o których mówisz to chyba sprzedaje jedna osoba na allegro i jak się lepiej przypatrzysz to kraj wysyłki mają: Chiny. Ja bym nie ryzykował.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez TheAntipop Zobacz posta
    Co do zakupu sprzętu to raczej myślę o nowym sprzęcie - a może (nie wiem czy tutaj tak wypada) Canona D6 Mark II ?
    Talibanu tu nie ma.
    Canon 6DII to opcja wcale nie gorsza od D750. Ale faktycznie może lepiej skupić się na bezlustrach, bo szkła i tak musisz kompletować od początku.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez TheAntipop Zobacz posta
    Niestety aparat zaniemógł - z tego co sprawdziłem w necie to sprawa zepsutego mechanizmu naciągu.
    Jeśli usterka objawia się zawiśniętym lustrem, to naprawa kosztuje 200 zł. Opłacalność oceń sam.

    Ale D750 + Nikkor 24-120/4 VR kupisz bez problemu w tym budżecie i jeszcze zostanie kasa.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

Podobne wątki

  1. Zmiana N18-200 na 70-300
    By Sixzeroeight in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 17-03-2013, 01:19
  2. Zmiana
    By Pawlus86 in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 29-08-2011, 07:13
  3. Zmiana DPI
    By Strus in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 16-06-2010, 23:43
  4. Zmiana 16-85 i 70-300 na...?
    By Jimmypl in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 04-06-2010, 16:06
  5. zmiana iso w nef'ie
    By vasper31 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 31-03-2007, 20:56

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •