Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Cool [recenzja] VILTROX AF 35/1.8 Z

    Hej

    Po okresie nazwijmy to przejściowym, kiedy to producenci nagle wywiesili białą flagę w działach projektujących obiektywy do lustrzanek rozpoczyna się powoli okres, kiedy zaczyna pojawiać się coraz więcej obiektywów do bezlusterkowców, w tym do Nikona Z. Co prawda w tym przypadku sytuacja jak wiemy jest skomplikowana i producenci niezależni jeszcze się czają (z różnych powodów), Chińczycy z Viltroxa zaczynają dość mocną ofensywę obiektywami do Canona RF i Nikona Z. Dzisiaj krótko acz treściwie na temat nowej pełnoklatkowej 35/1.8 naturalnie z napędem AF.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	test00.jpg
Wyświetleń:	28
Rozmiar:	296,0 KB
ID:	57764

    Zacznę od rzeczy najprzyjemniejszych, czyli od budowy i wykonania obiektywu. 35-tka czerpie wszystko, co najlepsze ze szkieł wcześniej już produkowanych do Sony E i Fuji X. Świetnej jakości, częściowo metalowa obudowa sprawia wrażenie naprawdę porządne. Do tego bardzo dobrej jakości osłona przeciwsłoneczna z pewnym mocowaniem ( a z tym co pokazywał przykład 85 AF nie było zawsze zbyt różowo). Obiektyw waży 370g i ma średnicę filtra 55mm. Nie posiada żadnych przełączników czy przycisków, natomiast wyposażony jest w pierścień przysłony. Od strony bagnetu posiada gniazdo USB-C co jest ciekawym i bardzo praktycznym sposobem na wgrywanie nowego oprogramowania (nie potrzeba żadnch przystawek USB itp.). Warto wspomnieć o 9 listkowej przysłonie zapewniający fajne rozmycie nawet po domknięciu oraz minimalną odległość ogniskowania wynoszącą 40cm.

    Viltrox 35 jest bezpośrednim konkurentem Nikkora Z 35/1.8 S. Bardzo żałuję, że nie miałem tego drugiego, bo z pewnością ten test byłby dużo pełniejszy i miałbym się do czego odnieść. Mogę więc porównać jedynie suche parametry - a te są bardzo porównywalne. Waga, wymiary, troszkę większa średnica gwintu w Nikkorze i pomimo aktualnej promocji - jednak jest prawie dwukrotnie droższy od Viltroxa, któy kosztuja w PL ok. 1799 zł z 5 letnią gwarancją.

    Co optycznie oferuje Viltrox ? Przede wszystkim daje naprawdę ciekawy obrazek. Wykonałem nim jedną sesję i troszkę zdjęć i serio wygląda to więcej niż obiecująco. Wbrew obietnicom producenta 35-tka 1.8 nie jest jakoś pieruńsko ostra od pełnej dziury, ale też nie można powiedzieć, że jest mydlana, bo nie jest. Oferuje zupełnie uczciwą jakość optyczną zwłaszcza w odniesieniu do ceny, jaką musimy za niego zapłacić.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	test20.jpg
Wyświetleń:	47
Rozmiar:	394,3 KB
ID:	57765

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	test09.jpg
Wyświetleń:	30
Rozmiar:	422,2 KB
ID:	57766

    Do dyspozycji miałem tylko aparat z 24 MPX matrycą i na niej Viltrox radził sobie całkiem nieźle, ale jeśli ktoś posiada Z7 i oczekuje fantastycznej ostrości w okolicy pełnej przysłony, to pewnie będzie musiał szukać innej alternatywy. Poniżej są wycinki ze zdjęć na różnych przysłonach.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ostrosc35.jpg
Wyświetleń:	31
Rozmiar:	972,2 KB
ID:	57767

    Bezpośredni link do cropów w pełnej rozdzielczości: www.kubacichocki.pl/test/viltrox35_18/ostrosc35.jpg

    Krótko na temat winietowania i dystorsji. Winieta w okolicy f/1.8 jest naturalnie zauważalna, ale nie jest uciążliwa. Natomiast zaskoczeniem jest jej radykalne ograniczenie już po przymknięciu do 2.8.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	winieta.jpg
Wyświetleń:	26
Rozmiar:	95,1 KB
ID:	57768

    Z dystorsją jest podobnie. Jest owszem widoczna "poduszka", ale nie mamy tu dystorsji falistej i bardzo łatwo to skorygować programowo w sytuacjach, kiedy będziemy potrzebować prostych linii w kadrze. Dodam, że żadne ze zdjęć któe tutaj prezentuję nie było korygowane zarówno pod kątem winietowania, jak i dystorsji.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dystorsja.jpg
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	1,27 MB
ID:	57769

    Jedyną i najpoważniejszą chyba wpadkę optyczną Viltrox notuje przy okazji pracy pod słońce. Tu naprawdę nie jest dobrze. Pod słońce, w zależności od kątów padania światła i użytej przysłony tworzą nam się różnorakie flary i spada wyraźnie, choć nie dramatycznie kontrast. Jak na ilość specjalnych soczewek i powłok, jakimi chwali się producent, to chyba nie powinno tak wyglądać.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	flary.jpg
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	158,2 KB
ID:	57770

    Na koniec troszkę jeszcze o mechanice - mówię tutaj o współpracy z korpusem. Niestety nie dane mi było robić zdjęć na najnowszym firmware w Z6, który jak wiemy troszkę usprawnia AF, ale mimo to musza przyznać, że nie miałem najmniejszych problemów z ustawianiem ostrości zarówno przy zdjęciach portretowych (ostrość na twarz i na oko) oraz pozostałych. Ostrość jest dokładnie tam, gdzie chciałem by była, niezależnie od użytej przysłony. Sam napęd AF działa cicho i relatywnie szybko. Równocześnie robiłem zdjęcia drugim testowanym Viltroxem (mówię o 50/1.8 do Sony E) i tam przyznam kilka razy na domkniętej przysłonie miałem drobne kłopoty, no ale tutaj było w zupełności poprawnie.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	test01.jpg
Wyświetleń:	25
Rozmiar:	192,3 KB
ID:	57771

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	test15.jpg
Wyświetleń:	23
Rozmiar:	344,7 KB
ID:	57772

    Bardzo się cieszę, że w końcu zaczęły się pojawiać szkła firm niezależnych i wypada mieć nadzieję, że niedługo do Viltroxa dołączą inni producenci. Z pewnością mieć możliwość wyboru spośród takich właśnie solidnych i niedrogich szkiełek, nie każdego przecież stać na dość wygórowane cenowo obiektywy Nikona czy Canona. W tym przypadku mamy do czynienia z produktem o bardzo korzystnym stosunku ceny do oferowanej jakości. Nie jest to naturalnie obiektyw z półki nazwijmy to profesjonalnej, ale ambitnego amatora na pewno zadowoli. Dodam na koniec, że Viltrox uporał się już chyba na dobre z problemem , jaki mieliśmy w przypadku pierwszej wersji 85/1.8 AF i padającej płyty głównej w obiektywie. Zresztą już sprzedało się sporo szkiełek z nowych partii i nie słyszy się o kolejnych awariach, co i tutaj na forum zresztą było opisywane.

    Na koniec tradycyjnie garść zalet i wad, naturalnych widzianych moim subiektywnym okiem

    + rozsądna ostrość obrazu zarówno w centrum i na brzegu kadru
    + przyjemne rozmycie tła
    + dobra praca napędu AF
    + dobrze skorygowane winietowanie
    + bardzo dobre wykonanie i budowa
    + możliwość aktualizacji po USB

    - słaba praca pod ostre światło
    - brak choćby uszczelki przy bagnecie

    Na koniec zdjęcia próbne w małej i pełnej rozdzielczości do pobrania.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	test19.jpg
Wyświetleń:	46
Rozmiar:	428,2 KB
ID:	57773

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	test04.jpg
Wyświetleń:	28
Rozmiar:	358,9 KB
ID:	57774

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	test16.jpg
Wyświetleń:	25
Rozmiar:	227,4 KB
ID:	57775

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	test21.jpg
Wyświetleń:	34
Rozmiar:	368,8 KB
ID:	57777

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	test13.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	229,5 KB
ID:	57776

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	test23.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	341,9 KB
ID:	57778

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	test10.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	286,6 KB
ID:	57779

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	test14.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	442,7 KB
ID:	57780

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	test22.jpg
Wyświetleń:	37
Rozmiar:	359,2 KB
ID:	57781

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	test08.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	512,4 KB
ID:	57782

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	test17.jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	646,0 KB
ID:	57783

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	test11.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	276,7 KB
ID:	57784

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	test12.jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	536,5 KB
ID:	57785

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	test06.jpg
Wyświetleń:	23
Rozmiar:	419,5 KB
ID:	57786

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	test19.jpg
Wyświetleń:	46
Rozmiar:	428,2 KB
ID:	57773

    Duże fotki: www.kubacichocki.pl/test/viltrox35_18/full.rar
    O obiektywach wiem prawie wszystko

  2. #2

    Domyślnie

    Dziękować, dziękować
    Jak zawsze konkretnie i treściwie. Mnie do pełni szczęścia zabrało tylko porównania z 35/1.8Z, ale cóż

  3. #3

    Domyślnie

    A testowałeś w porównaniu z Nikkorem 40 mm?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Lukasz_85 Zobacz posta
    A testowałeś w porównaniu z Nikkorem 40 mm?
    Gdybym z czymkolwiek porównywał na pewno byłoby o tym napisane.
    O obiektywach wiem prawie wszystko

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Cichy Zobacz posta
    Gdybym z czymkolwiek porównywał na pewno byłoby o tym napisane.
    W sumie logiczne , no tak czy siak fajna recenzja. Mam ten obiektyw, ale jeszcze nie wyrobiłem o nim zdania.

  6. #6

    Domyślnie

    W sumie faktycznie ciekawe, obiektyw mały, tani i lekki, zupełnie go nie znam.
    O obiektywach wiem prawie wszystko

  7. #7

    Domyślnie

    Byndzie jakaś recenzja nowej 50ki od Samyanga?

  8. #8

    Domyślnie

    @Cichy, a wiesz kiedy/czy pojawi się 50-ka Viltroxa z mocowaniem Z, co to ją właśnie zapowiedzieli na bagnet Sony?

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez cz4rnuch Zobacz posta
    Byndzie jakaś recenzja nowej 50ki od Samyanga?
    Będzie. A V50 do Z też będzie.
    O obiektywach wiem prawie wszystko

Podobne wątki

  1. Viltrox AF 23, 33, 56 mm f/1.4 Z (APS-C)
    By Lukasz_85 in forum Obiektywy - system Z
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 23-02-2024, 23:51
  2. Viltrox 85mm f/1.8Z
    By OjTam in forum Obiektywy - system Z
    Odpowiedzi: 314
    Ostatni post / autor: 30-10-2023, 17:19
  3. Viltrox 24, 35, 50 mm 1,8 AF
    By Badol in forum Obiektywy - system Z
    Odpowiedzi: 76
    Ostatni post / autor: 30-08-2023, 15:31
  4. [recenzja] VILTROX 85/1.8 STM Nikon Z
    By Cichy in forum Obiektywy - system Z
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 26-02-2021, 17:10
  5. Lampa błyskowa Viltrox JY-610, Viltrox,Metz 24 AF-1 digital
    By klaudia0100 in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 08-06-2016, 12:18

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •