Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12
  1. #1

    Domyślnie Nadchodzące D850 - proszę o opinie o współpracy z wybranymi posiadanymi przeze mnie szkłami.

    Dzień dobry Szanownym Panom i Paniom.

    Dawno mnie tu nie było nawiasem mówiąc. Dziś dokonałem zakupu D850 i niebawem rozpocznę przygodę z pełną klatką. Chciałem zapytać o użyteczność mojej szklarni we współpracy z nadchodzącym korpusem. Nie boję się o Nikkora 70-200 2,8 VRII. Sądzę, że DXowski Nikkor 17-55 2,8 przy foceniu w trybie DX też może okazać się przydatny, ale chętnie się dowiem, czy ktoś próbował i jakie wyszły mu obrazki.
    Oprócz tego powiedzmy z poważniejszych szkieł mam Nikkor 50tkę 1,4 G i o nią się martwię. Czy będzie ona wydolna z tym nowym aparatem? Od lat słyszę różne opinie na temat tego szkła, że niedopracowane, że mydli, że AF wolny i głupi. Na moich aparatach, czyli D7100 i D500 miałem sporo uciechy a zwłaszcza po domknięciu dziury odrobinę ale AF faktycznie powolny był. Jest to dość stara konstrukcja. Jak sprawdzi się w D850?
    Mam też starego zooma Nikkor 70-300 VR, tego z czerwonym oznaczeniem VR. To też stare szkło.
    Czy mógłbym odrobinę czasowych poprosić o krótkie opinie o współpracy tych szkieł z D850 jeśli kiedyś w takiej konfiguracji robili zdjęcia?
    Wiem, że jest tu wielu doświadczonych fotografów, którzy posługują się o wiele lepszymi szkłami, ale może ktoś coś?
    Bardzo proszę o opinie.

    Pozdrawiam serdecznie.
    Ostatnio edytowane przez GarfieldPL ; 24-08-2022 o 14:54

  2. #2

    Domyślnie

    Skoro zamówiłeś aparat, to lada chwila sam sprawdzisz jak aparat współpracuje z obiektywami i nie będziesz musiał się opierać na zdaniu innych
    Ogólnie kupowanie pełnej klatki i podpinanie DXowych szkieł to trochę nieporozumienie. Owszem niektóre modele są "używalne", ale szału to chyba z żadnym nie było. Sam swego czasu podpinałem 35 f1,8 do D800 i na pełnej dziurze lekka winieta miała swój urok. Ale generalnie to było na zasadzie jak się nie ma co się lubi... Niemniej jednak praca z aparatem FX w trybie DX jak dla mnie jest bezsensowną udręką. Aparat wytnie fragment obrazu z matrycy przez co stracisz rozdzielczość i trzeba się pilnować z kadrowaniem bo w wizjerze widzisz tyle co pełna klatka.
    Swoją drogą jeśli mogę spytać, nie myślałeś np o Z6? Co skłoniło cie do zakupu D850?

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sheepi Zobacz posta
    Skoro zamówiłeś aparat, to lada chwila sam sprawdzisz jak aparat współpracuje z obiektywami i nie będziesz musiał się opierać na zdaniu innych
    Ogólnie kupowanie pełnej klatki i podpinanie DXowych szkieł to trochę nieporozumienie. Owszem niektóre modele są "używalne", ale szału to chyba z żadnym nie było. Sam swego czasu podpinałem 35 f1,8 do D800 i na pełnej dziurze lekka winieta miała swój urok. Ale generalnie to było na zasadzie jak się nie ma co się lubi... Niemniej jednak praca z aparatem FX w trybie DX jak dla mnie jest bezsensowną udręką. Aparat wytnie fragment obrazu z matrycy przez co stracisz rozdzielczość i trzeba się pilnować z kadrowaniem bo w wizjerze widzisz tyle co pełna klatka.
    Swoją drogą jeśli mogę spytać, nie myślałeś np o Z6? Co skłoniło cie do zakupu D850?
    Pytam, bo aparat przyjdzie pewnie w połowie przyszłego tygodnia. Pytam też dlatego, że zastanawiam się, czy się czegoś nie pozbyć.
    17-55 2,8 posiadam z racji posiadania D500. D500 ma u mnie dożywocie, więc posiadanie 17-55 2,8 jest logiczne.
    D850 będzie pracowało głównie z 70-200. Przynajmniej na chwilę obecną. Rozważam zasadność przetrzymywania tej 50 1,4G, bo na chwilę obecną nie wiem, czy nada się do D850. Podobnie z tym starym FXowskim zoomem 70-300 VR. I 50tkę i 70-300 kupowałem jeszcze w czasach, kiedy miałem tylko korpus D7100 a wcześniej było D90. Podobnie z tamtych czasów mam DXowską 35tkę Nikona o świetle 1,8.
    Generalnie rozważam opchnięcie 7100 i szkieł, które być może nie są już potrzebne. Dlatego pytam o takie rzeczy.
    A co skłoniło mnie do zakupu D850? Lubię lustrzanki, zawsze je lubiłem i mam same szkła z mocowaniem F. Nie stać mnie na zmianę systemu. Zresztą o D850 marzę odkąd się pojawiła. Jakoś nie korcą mnie bezlusterkowce. Może też dlatego, że nigdy jakoś specjalnie nie korciło mnie, żeby filmować aparatami.
    Ostatnio edytowane przez GarfieldPL ; 24-08-2022 o 16:04

  4. #4

    Domyślnie

    Z6 nie jest ekwiwalentem D850, co najwyżej jest nim Z7II. Z tych szkieł co wymieniłeś mam 17-55 i 70-200. Ten drugi współpracuje b. dobrze z D850, natomiast 17-55 założyłem tylko raz i to na D800 i nie spodobało mi się to co zobaczyłem na zdjęciu pełnoklatkowym. Mocna winieta, szczególnie na szerokim końcu. Tam (17 mm) nawet rogi są zupełnie ciemne. Potem się polepsza i od ok. 26-28 mm robi się OK, chociaż boki nieco miękkie. Na DX nie próbowałem, ale z tego co napisałem wynika, że na DX powinno być dużo lepiej.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez markB Zobacz posta
    Z6 nie jest ekwiwalentem D850, co najwyżej jest nim Z7II. Z tych szkieł co wymieniłeś mam 17-55 i 70-200. Ten drugi współpracuje b. dobrze z D850, natomiast 17-55 założyłem tylko raz i to na D800 i nie spodobało mi się to co zobaczyłem na zdjęciu pełnoklatkowym. Mocna winieta, szczególnie na szerokim końcu. Tam (17 mm) nawet rogi są zupełnie ciemne. Potem się polepsza i od ok. 26-28 mm robi się OK, chociaż boki nieco miękkie. Na DX nie próbowałem, ale z tego co napisałem wynika, że na DX powinno być dużo lepiej.
    17-55 2,8 jest stworzone do DX, więc zarówno na D7100 czy D500 jest idealnie. Bardzo ostry i pancerny zoom. Ciekaw byłem jak się zachowa na pełnej klatce dokąd nie kupię sobie 24-70. Właściwie to w tej chwili jawi się się opcja D500 z podpiętym 17-55 i D850 z 70-200. Dokąd nie pojawią mi się jakieś stałki i 24-70. No ale trzeba będzie chyba odstrzelić D7100 i trochę starych szkieł, chyba, że któregoś nie trzeba...

  6. #6

    Domyślnie

    Chyba musisz zrobić remanent swojego sprzętu
    Ja będąc na Twoim miejscu, mając już D850 i D500, odstawiłbym D7100.
    Dalej, o ile w 70-300 nie zależy Ci bardzo na tych 300 mm, to tego szkła bym się pozbył. Wszystko co poniżej 300 mm załatwisz 70-200 z korzyścią dla jakości, czy to na D500, czy wycinając z D850 (crop DX z D850 ma tyle samo megapikseli co pełnowymiarowe zdjęcie z D500).
    50 1.4 bym sobie zostawił będąc w Twoim położeniu. Nie mam tego szkła, a ponadto mam bezlustro Nikona, i pomimo jego wszelkich wad szeroko opisywanych w internecie oraz konieczności użycia adaptera, od dłuższego czasu zastanawiam się czy nie kupić go sobie, bo bardzo podoba mi się jego obrazowanie (notabene tylko i wyłącznie tym szkłem w połączeniu z D810 fotograf na moim ślubie, weselu i sesji plenerowej robił zdjęcia, w większości na F/1.4-F/1.8, i dał radę ).
    Podsumowując, po sprzedaży D7100, 70-300 i dołożeniu paru stówek powinno wystarczyć Ci kasy na pierwszą wersję 24-70. Tylko czy posiadanie D500 z 17-55 i D850 z 24-70 nie mija się trochę z celem?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez lukasz_kk Zobacz posta
    Chyba musisz zrobić remanent swojego sprzętu
    Tylko czy posiadanie D500 z 17-55 i D850 z 24-70 nie mija się trochę z celem?
    Z tym 17-55 jest szczęśliwie tak, że nic mnie nie kosztowało, ale też nie mogę go sprzedać, bo nie jest moje tylko służbowe. To jedna z dwóch rzeczy, jaką szefowa kupiła, żebym robił okolicznościowe foty w mojej firmie, bo takiego szkła w moim sprzęcie brakowało. Wtedy jeszcze nie myślałem o FX. Na komplet służbowego sprzętu nie dała się namówić ze względów finansowych w firmie. Prócz tego obiektywu kupiła jeszcze lampę błyskową. Teraz już kto inny jest szefem i nie jest skory do żadnych zakupów. Tak więc sprzęt użytkuję raz służbowo a przy okazji prywatnie. Dokąd robię foty dla firmy, 17-55 jest do mojej dyspozycji.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez markB Zobacz posta
    Z6 nie jest ekwiwalentem D850
    Owszem, nie jest do czasu kiedy przełączysz D850 w tryb DX.

  9. #9

    Domyślnie

    Tak żeby nie zakładać nowego tematu zapytam jeszcze o kilka rzeczy. Jeśli ktoś ma chwilę i może to proszę o odpowiedź.

    - Jak jest obecnie z dostępnością oryginalnych MB-D18 do 850tki i MB-D17 do 500tki? W wielu sklepach widzę "niedostępny" lub "czasowo niedostępny". Troszkę boję się, że zanim na nie zarobię, to wyjdą z produkcji, chyba, że już wyszły.....
    - Jeśli nie ma dostępności to w jakie zastępniki warto zainwestować?
    - Czy we wspomnianych gripach używa się tylko tych baterii dedykowanych do lustrzanek jednocyfrowych bądź paluszkowych akumulatorków AA, czy są jakieś opcje, które pozwalają na MB-D15 i jej wariacje?
    - Jakie są minusy zastępników?

    Z góry dzięki za informacje. Trochę poszukałem po stronach, ale jakoś nie widzę wystarczająco satysfakcjonujących opisów i moja wiedza przez to nie jest wystarczająca.
    Ostatnio edytowane przez GarfieldPL ; 04-09-2022 o 15:51

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez GarfieldPL Zobacz posta
    Tak żeby nie zakładać nowego tematu zapytam jeszcze o kilka rzeczy. Jeśli ktoś ma chwilę i może to proszę o odpowiedź.

    - Jak jest obecnie z dostępnością oryginalnych MB-D18 do 850tki i MB-D17 do 500tki?
    - Jeśli nie ma dostępności to w jakie zastępniki warto zainwestować?
    - Czy we wspomnianych gripach używa się tylko tych baterii dedykowanych do lustrzanek jednocyfrowych bądź paluszkowych akumulatorków AA, czy są jakieś opcje, które pozwalają na MB-D15 i jej wariacje?
    - Jakie są minusy zastępników?

    Z góry dzięki za informacje. Trochę poszukałem po stronach, ale jakoś nie widzę wystarczająco satysfakcjonujących opisów i moja wiedza przez to nie jest wystarczająca.
    MB-D18 jest np. tutaj:https://fotoplus.pl/Nikon-pojemnik-n...edium=referral. Chyba nie zamierzasz zakładać MB-D15 do D850?! W MB-D18 można używać także aku EN-EL18a-c przy pomocy adaptera BL-5. Wtedy szybkość wzrasta do 9 klatek/sek.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. d7200 vs d850 szybki test, który mnie zaskoczył
    By Bartolini82 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 80
    Ostatni post / autor: 08-11-2020, 10:49
  2. [ Makro ] Proszę mnie nauczyć makro :-)
    By phpsql in forum Przyroda i makro
    Odpowiedzi: 34
    Ostatni post / autor: 24-06-2013, 23:26
  3. [ Portret ] Proszę o opinie
    By cvc in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 10-08-2010, 09:37
  4. Proszę przekonajcie mnie do N70-300VR !!
    By explorexxx in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 03-11-2007, 10:52
  5. [ Reportaż ] Proszę...wybierz mnie.
    By arachiusz in forum Reportaż, street, sport, śluby, podróże
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 27-07-2007, 22:41

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •