Close

Strona 3 z 15 PierwszyPierwszy 1234513 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 144
  1. #21

    Domyślnie

    Miałem Sigme 150-600 i obrazek był bardzo dobry a podobno Sigma 60-600 jest lepsza. Wykonanie obiektywu świetne!
    Decydując się na D750 musisz pamiętać o zasięgu. Ja na Twoim miejscu kupił bym D500 + N 200-500 f5.6 i zbierał na używane 300 f2.8 (W bardzo dobrym stanie można już kupić za 14tys).
    Wystarczająco długi obiektyw na DX do ustawionych scen. Wszelkiego rodzaju czatownie, kryjówki etc.
    Wildlife Photography
    Nikon/Nikkor
    https://tompit.flog.pl/

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez tandori Zobacz posta
    @gremed W takim razie wychodzi na to, że żadne budżetowe Tamrony, Sigmy 150-600 czy Nikon 200-500 nie będą ideałem do D850 i tu może być problem. Ceny stałek i to ze światłem 5.6 są już niestety dosyć duże, albo bardzo duże, długich zoomów które dają rade z tym body to już chyba nie znajdzie.
    Porównywałem zdjęcia z D850+N 200-500 i faktycznie głowy nie urwały, ale to zdjęcia obrobione i zmniejszone do netu wiec trudno jest mieć wyrobioną opinie na podstawie takich zdjęć, zresztą sam o tym wspomniałeś. Ewentualnie tańsze body plus budżetowy obiektyw D500 i 200-500 opcja druga D750 i 200-500 tylko jak chcemy nieco lepszej jakości bez wydawania olbrzymiej kasy co wybrać? Wielu miejscach piszą właśnie o Sigmie 60-600 która to ma oferować lepsza jakość, stabilizację w porównaniu do Sigmy czy Tamrona 150-600mm, ale także Nikona 200-500 i to ma być ten przeskok jakościowy pomiędzy budżetowymi długimi telezoomami a drogimi obiektywami stałoogniskowymi. Póki co zawsze to może być zachwalanie przez osoby które dostają za to odpowiednie wynagrodzenie i powstają później różne testy opiekunów sprzętu czy też ambasadorów danej firmy. O jakości Sigmy 60-600 raczej nikt z testerów nie narzekał był bardzo chwalony, natomiast użytkownicy różnie pisali jak z tą ostrością bywa i jakieś problemy ze stabilizacją choć trzeba przyznać większość była pozytywnie nastawiona. Pozostaje jeszcze Sony A9 i Sony 200-600, na pokazach lotniczych ktoś się z tym sprzętem pojawiał tylko na ile to wyrabia choćby przy szybkiej fotografii czy palnikach?
    Tak mi sie wydaje. Określenie "nie będą ideałem" jest bardzo trafne. Są bardzo dobrymi szkłami dającymi dobry obrazek ale nie sa w stanie wydobyć wszystkich możliwości tego aparatu.
    Co do S 60-600 to nie mam zdania wynikającego z praktyki. Przymierzałem się do niej kiedyś, sporo czytałem i oglądałem recenzje. Ale tak jak piszesz - wiele z tych opinii jest podlanych współpracą testujących z daną marką więc trzeba je traktować z odpowiednią ostrożnością. Lubię Sigmy, miałem wiele szkieł i nadal mam 70-200. O jakość wykonania jestem spokojny. Czy 60-600 spełnia oczekiwania biorąc pod uwagę niespotykany zakres ogniskowych? Nie wiem, różne opinie, różne też oczekiwania.
    Patrząc z perspektywy czasu i tego co sam przerabiałem to na miejscu autora wątku - nie mając w planie zakupu jasnej stałki (albo choćby tego 500 mm 5.6) skupiłbym sie na D500 i którymś z trzech zoomów (200-500 albo 150-600).
    Wybór jest w zasadzie troche zero-jedynkowy. Albo bardzo dobry zestaw za 13-14 tysięcy (nowe D500 i 200-500) albo zestaw top za około 30 tysięcy (nowe D850 plus jasna stałka). Kwoty można próbowac modyfikować kupując sprzęt używany ale to już decydyją preferencje użytkownika. Przeskok z D7000 na D500 będzie znaczny (przechodziłem kiedyś z D7100 na D500 - przepaść).
    W sferze zainteresowań autora sa przyroda i lotnictwo. Do tego drugiego niekoniecznie muisimy posiadać szkło bardzo jasne. Podczas imprez lotniczych oczekujemy bardziej pogody dobrej niż złej, w tej bardzo złej często się nic nie dzieje.
    Co do przyrody to już jasność szkła docenia się znacznie częściej i tutaj zoom ze światłem 5-6 będzie nam trochę psuł zabawe, zwłaszcza w porach dniach ubogich w światło. Ale ten temat jest do zrobienia również. Zawsze odsyłam mających taki dylemat do wątku "najlepsze zdjęcia z N200-500". Sa tam foty czołówki naszych "ptaszorów" wykonane zestawem D500 i 200-500. Poezja.

  3. #23

    Domyślnie

    Warto jednak zwrócić uwagę na nieco inny aspekt tej sprawy. Ile lat używałeś tego D7000? Ten model ma 11 lat, wiec pewnie z 10 lat go miałeś. Kupisz teraz D500, czy nawet D850, obstawisz go jakimiś szkłami i innym sprzętem, ale pomyśl co się stanie za kolejne 10 lat. Będziesz miał leciwy model lustrzanki i kilka obiektywów do tego zabytku. Znajdziesz się w sytuacji gorszej od dzisiejszej - będziesz chciał coś zmienić. Pewnie posłużą ci te sprzęty przez 10 lat i na dziś będziesz bardzo zadowolony, za pięć lat już trochę mniej, a z dziesięć lat zacznie cię to denerwować. Choć kto wie, bo jeśli się coś przytrafi wcześniej, a naprawa może być kosztowna lub wręcz niemożliwa, to zacznie cię denerwować wcześniej niż za 10 lat. A jak za te kilka lat będziesz chciał coś zmodyfikować, coś dokupić, to zostaną ci jedynie jakieś szroty z drugiej/trzeciej ręki. Nawet wymiana kompatybilnej karty, czy akumulatora może okazać się problemem. Wtedy zmiana sprzętu na coś nowszego zaboli finansowo dużo bardziej niż dziś, bo ani tego o coś uzupełnić, ani tego sprzedać za jakieś sensowne pieniądze, ani naprawić - tak może być. Jedyna korzyść taka, że dziś te sprzęty już trochę staniały i można przyoszczędzić, a jeśli kupisz to z drugiej ręki, to jeszcze bardziej przyoszczędzisz. Moim zdaniem to nie jest dobry okres na taką wymianę, jeśli budżet nie pozwala na coś klasy Z9 i nowe obiektywy. Nie za bardzo wiadomo jak szybko lustrzanki kompletnie wypadną z obiegu. Właśnie zmieniła się technologia na bezlustra i na rynku jest tego coraz więcej, a nowych lustrzanek i obiektywów F już nie będzie. Postęp jest bardzo szybki. Jeszcze rok, dwa lata temu mało kto liczył na takie Z9, a dziś już jest. Myślę, że za rok, może dwa pojawi się też coś w rodzaju bezlusterkowego następcy D500, czyli takie trochę okrojone i trochę tańsze Z9. Tak już kiedyś było z D3 i D700. Czy warto czekać? Czy warto powstrzymać się dziś od zakupu nieperspektywicznych lustrzanek? Każdy sam musi znaleźć odpowiedź. Ale konsekwencje swojego wyboru (i ewentualnej straty) odczujesz za kilka lat. Na dziś D500 to dobry aparat. D850 jeszcze lepszy. Obiektywy staniały bo ludzie je wyprzedają. I mamy dylemat: kupić, nie kupić, ale pomyśleć warto.
    Jacek

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez JK Zobacz posta
    Czy warto czekać? Czy warto powstrzymać się dziś od zakupu nieperspektywicznych lustrzanek? Każdy sam musi znaleźć odpowiedź. Ale konsekwencje swojego wyboru (i ewentualnej straty) odczujesz za kilka lat. Na dziś D500 to dobry aparat. D850 jeszcze lepszy. Obiektywy staniały bo ludzie je wyprzedają. I mamy dylemat: kupić, nie kupić, ale pomyśleć warto.
    No i mamy dorzuconych kilka kolejnych gałęzi do ogniska i ogień coraz większy
    Myślałem też o tym i w sumie to obowiązkowe uzupełnienie tej dyskusji. Kupić - nie kupić, czekać - nie czekać. Nie zazdroszczę autorowi. Można próbować troche "oszukać przeznaczenie" kupując sprzęt używany. Ale... ten w bardzo dobrym stanie jest niewiele tańszy od nowego. No nie jest to łatwe hobby.

  5. #25

    Domyślnie

    Ja tak właśnie czekam i nie wiem czy to dobre rozwiązanie.. O tyle mam łatwiej że mam dobry sprzęt.
    Nikon nie zrobił dla mnie bezlusterkowca z6/7 nie przekonuje mnie. Z9 za duża matryca zdecydowanie wolał bym coś w okolicach 25 Mpix.
    Oczywiście wolał bym coś tańszego coś pomiędzy z7 a z9. Jeżeli mają szybko spadać z ceny obiektywy do luster to chętnie przygarnę 400 f2.8 FL z D6 i opluje bezlusterkowce
    Migawka wypłoszyła mi saki może dwa razy

    Wracając do wątku kupował bym sprzęt używany żeby zaoszczędzić na migracji do ML bo kiedyś pewnie taką zrobisz.
    Wildlife Photography
    Nikon/Nikkor
    https://tompit.flog.pl/

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Reglas Zobacz posta
    Jeżeli mają szybko spadać z ceny obiektywy do luster to chętnie przygarnę 400 f2.8 FL z D6 i opluje bezlusterkowce
    Chyba nie jesteś jedyny. Problem w tym, że jak na moje oko to te szkła zamiast tanieć to drożeją. Plus do tego pojedyncze sztuki w Europie.

  7. #27

    Domyślnie

    Mocno tanieć to będą głównie jakieś "kity", "kundle" i podobne wynalazki. Już jest tego sporo, a za rok dwa będzie jeszcze więcej, bo wszyscy "jedno sezonowi" amatorzy pokupują bezlustra, a stare lustrzanki albo sprzedadzą za grosze, albo wywalą do śmietnika. Długie tele i profi puszki będą względnie trzymały cenę, bo właśnie tacy "opluwacze" będą to wykupowali, wiedząc że za kilka lat może być tylko trudniej o jakieś uzupełnienia. Podobnie będzie z puszkami pro. Ci którzy zdecydują się to i tamto dokupić, za w sumie sporą kasę, będą robili wiele, żeby tych pieniędzy stracić jak najmniej. Za kilka lat jak padnie korpus, to zostaną bezużyteczne drogie obiektywy, itp., itd... Decyzje nie są łatwe, bo to tak, czy inaczej, kupa kasy.
    Jacek

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez JK Zobacz posta
    Mocno tanieć to będą głównie jakieś "kity", "kundle" i podobne wynalazki. Już jest tego sporo, a za rok dwa będzie jeszcze więcej, bo wszyscy "jedno sezonowi" amatorzy pokupują bezlustra, a stare lustrzanki albo sprzedadzą za grosze, albo wywalą do śmietnika. Długie tele i profi puszki będą względnie trzymały cenę, bo właśnie tacy "opluwacze" będą to wykupowali, wiedząc że za kilka lat może być tylko trudniej o jakieś uzupełnienia. Podobnie będzie z puszkami pro. Ci którzy zdecydują się to i tamto dokupić, za w sumie sporą kasę, będą robili wiele, żeby tych pieniędzy stracić jak najmniej. Za kilka lat jak padnie korpus, to zostaną bezużyteczne drogie obiektywy, itp., itd... Decyzje nie są łatwe, bo to tak, czy inaczej, kupa kasy.
    Podziwiam Twoją wiedzę i fascynację bezlustrami, szczególnie Nikona. Wybacz, ale w praktyce wygląda to nieco inaczej. Wielu z nas mając nieco inne oczekiwania, jest w stanie ponieść pewne koszta by za jakiś czas otrzymać dokładnie to czego chcą.

  9. #29

    Domyślnie

    Tu nie ma czego podziwiać. Mechanizm jest bardzo prosty. Jeśli chcesz w miarę bezboleśnie i z rozłożeniem kosztów w czasie przejść na Z-ki to musisz zacząć od korpusu. Dlaczego? Bo do tego korpusu Z podepniesz zarówno nowe obiektywy systemu Z, jak też stare obiektywy systemu F przez FTZ. Obiektywy można stopniowo przez klika lat wymieniać na nowe i cały czas korzystać z tych, które się ma. Zarówno z tych nowych, jak też z tych starych. Korpusy systemu Z także można wymieniać zachowując kompatybilność obiektywów. W drugą stronę to nie działa i można się wpędzić w sytuację bez wyjścia. Zrozumiał?

    O ile kupowanie dziś obiektywów systemu F można uznać za nierozsądne, jeśli w systemie Z są ich odpowiedniki, o tyle kupowanie dziś lustrzanek z rozsądkiem ma bardzo niewiele wspólnego.
    Jacek

  10. #30

    Domyślnie

    O jakim obiektywie 300 2.8 piszesz ?
    Mam od dłuższego czasu D750 i nie mogę powiedzieć coś złego za te pieniądze, natomiast obiektyw Tamron 150-600G2 już mi trochę nie leży. Fotografując krajobraz jestem z niego nawet zadowolony, ale na pokazach lotniczych niestety nie jest tak dobrze. Sporo zdjęć przy 500-600mm leci w kosz bo tak jakby nie trafiał, obiektyw był kalibrowany w autoryzowanym punkcie, matryca i czujnik AF czyszczone i niestety nie jestem zadowolony, zresztą inni użytkownicy też to sygnalizowali na forum. Sigmy 60-600 tak od ręki nie dostanę w celu choćby szybkiego porównania i dlatego zastanawiam się też nad Nikkorem 200-500. Myślałem nawet o zmianie systemu aby nie dźwigać ciężkiego obiektywu i body i wymienić na bezlustro, tylko Canon i Sony mają obiektywy o zakresie 100-500 i Sony 200-600 natomiast do Nikona długiego obiektywu dalej jak nie było to nie ma. Dołożyć kasę i wejść w inny system np bezlusterkowego Canona, tyle, ze R5 jak dla mnie jest w tej chwili za drogi i ma jeszcze swoje problemy chociażby ostatnia aktualizacja nieco popsuła, kolejny bardziej istotny problem to moim zdaniem słabsza matryca od Nikonowskiej i bardziej wypalone niebo czyli podobnie jak kiedyś, Nikon ma już od dawna lepszą rozpiętość tonalną. Za nowe bezlusterkowce trzeba dzisiaj jednak sporo zapłacić i zarówno Canon R6 czy Nikon Z6 są odradzane do fotografii lotniczej więc tutaj problem jest rozwiązany. Miną kolejne lata i wówczas to co teraz w modelach flagowych wejdzie do modeli trochę niższych podobnie rzecz się miała z cyfrą nie od razu mieliśmy Nikona D500 czy Canona 7d. W moim przypadku chciałbym dużo lepszej jakości tylko nie samą fotografią lotniczą interesuje się i do krajobrazu stałka może być problematyczna, choć taki obiektyw 300 nawet ze światłem 4 plus konwerter podczas pokazów mógłby zrobić robotę. Na szybko wrzuciłem i sprawdziłem cenę nowego Nikkora 300 2.8 i cena przeraża, używany też tak z ceny nie zejdzie. Może tu chodzi o jakiś starszy model tylko czy obiektyw od dawna nie produkowany będzie na tyle szybko ostrzył by uchwycić szybko poruszające się obiekty. Osobiście to mam dylemat, z jednej strony chciałbym kupić cos lżejszego i jakościowo dobrego (choć tez myślałem o ciężkiej Sigmie głównie dla jakości) miałem w ręce Nikkorowski 500 5,6 bardzo fajny, z drugiej strony po wydaniu na używany obiektyw tyle kasy nie będę już miał już możliwości na jakieś inne szkło w zakresie 100-400 czy 100-300. Fotografuje też krajobraz i lubię ciasne kadry w okolicach 400mm. więc odpada stałka 500mm. No i tak na dzień dzisiejszy to nie wiem czy nie najtańszym i jakościowo ciut lepszym rozwiązaniem do przeczekania nie będzie zamiana Tamrona 150-600 na Nikkora 200-500 do D750 i po kolejnych latach ewentualnie wskoczyć w jakieś bezlustro. Używane stałki to zupełnie inna półka cenowa jak widzę.

Strona 3 z 15 PierwszyPierwszy 1234513 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Nikon d70 na co zamienić - lustrzanka czy bezlusterkowiec
    By mswieb in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 73
    Ostatni post / autor: 29-03-2022, 21:48
  2. Nikon Z6II + adapter FTX czy Nikon D500 - Do reportażu i przyrody (???)
    By Fanky in forum Nikon - system Z - bezlusterkowce
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 07-11-2021, 12:34
  3. Który Nikon do fotografii przyrody
    By sikor in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 03-10-2018, 20:25
  4. Nikon d5600 a może bezlusterkowiec?
    By kimius in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 28-03-2017, 20:23
  5. Nikon D5500 + obiektyw do fotografii lotniczej
    By canooe in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 08-08-2016, 11:46

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •