Close

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 51
  1. #1

    Domyślnie Pewnie macie dość takich pytań: "Co kupić?".

    Przede wszystkim chciałem się przywitać na forum.

    Mam na imię Paweł i jestem z Krakowa mam 48 lat, jestem miłośnikiem psów i postanowiłem spełnić swoje marzenie i sprawić sobie aparat, chodzi mi to po głowie z 15 lat

    Jakoś tak postanowiłem, że będzie to NIKON, podpatrzyłem u innych co mają, i zrobiłem parę fotek przy okazji.

    Ale który model wybrać?

    1.Budżet 1000-1500 -aparat używany z standardowym obiektywem.

    2.Bedę fotografował psy głównie na wystawach na zewnątrz i w halach, więc z czasem może pokuszę się o obiektyw o większym zbliżeniu, ale też psy w locie, i filmiki najchetniej w 4K, przyrodę w czasie wycieczek i spacerów.

    3.Zdjęcia będzie robić czasami też osoba słaba, niepełnosprawna więc musi być lekki i będzie też mniej do noszenia zwłaszcza na wyjazdach.

    4.Mój typ D5300 i za jakiś czas zmiana jak będę wiedział czego potrzebuję (a jak znam siebie to go zostawię przez sentyment)

    5.A może D7000? jest sporo cięższy, czy dla amatora nie będzie za dobry, skomplikowany, nie wykorzystam jego funkcji?

    6.A może D7100 lub D7200 za 2000tys -kusi mnie ta opcja chociaż nie wiem dlaczego )

    7.Może jest inna lepsza opcja na która nie wpadłem.

    8.Jakich przebiegów się nie bać? Czy są one wiarygodne? A wiek aparatu ma znaczenie? Myślę że dobrze byłoby żeby aparat oglądną ktoś, kto się na tym zna przed zakupem.

    9.Marketingowcy mówią że najwięcej realizowanych zakupów jest pod wpływem emocji więc na niedzielę aparat musi być.


    Z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi, może mnie ktoś nakieruje, coś podpowie. Obiecuje fotki psiaków, choć nie wiem czy nie potrzebuje zgody właścicieli.

    PS. Pewnie wszyscy mają dość tego typu pytań nowych forumowiczów co kupić.

  2. #2

    Domyślnie

    Ale czemu? Jeśli pytający z grubsza wie, po co sprzęt potrzebuje, to zawsze ktoś coś podpowie.
    Przy tego typu postach (nie piję do Twojego) problem jest taki, że najczęściej przedstawia się całą listę wymagań i podaje budżet 1/4 potrzebnego.

    Wszystkie modele, które wymieniłeś dadzą bardzo podobny obrazek, ponieważ mają one podobne matryce. W droższych dopłacasz za ergonomię, wygodę i też trwałość sprzętu.

    Ale jest też inny problem, i tu już piję do Twojego.
    Aparat to tylko mechanizm trzymający obiektyw w płaszczyźnie matrycy i regulujący dopływ światła.
    Całą robotę robi optyka. Zacznij od tego.

    A w ogóle to cześć!

  3. #3
    Oszczędny w słowach Awatar kipcior
    Dołączył
    05 2010
    Miasto
    Bielsko-Biała
    Posty
    213

    Domyślnie

    Aparat dla amatora to właściwie wszystko jedno. Od 10 lat żadnej rewolucji w matrycach nie było i jakościowo nic specjalnie nie odstaje. Seria 7xxx jest dużo lepsza ergonomicznie od niższych ale obrazek wypluje ten sam.
    I jw. optyka jest ważniejsza. Jak ma być tanio, lekko i dobrze to może od razu szukać obiektywu Nikkor 35 f1.8
    Optyka to może nie cała robota tylko raczej pół. Drugie pół to obróbka rawów, bo sam jpg z aparatu zwykle będzie mocno taki se. I do tego też trzeba mieć sensowny program, komputer, monitor i przede wszystkim dysk, żeby te rawy pomieścić
    A filmy to w praktyce lepiej telefonem nagrywaj.
    D610, Nikkor 50 f1.4 G, Nikkor 24-70 f2.8, Sigma 20 f1.4, Sigma C 100-400.

  4. #4

    Domyślnie

    Ja na Twoim miejscu szukał bym D7200 jeżeli bierzesz go pod uwagę. Miałem to body i byłem bardzo zadowolony (jako amator).
    Optyka to osobna bajka i to prawda że nie należy tego bagatelizować. Jak brakuje budżetu to kup tani N 35/1.8 i na jakiś czas starczy. W międzyczasie zorientujesz się co Ci jeszcze potrzeba, bo to będą coraz większe wydatki. Prawdziwe jest to stwierdzenie, że w miarę jedzenia apetyt rośnie.

  5. #5

    Domyślnie

    N35/1.8 DX to niezły obiektyw jak na swoją cenę, ale af ma żałośnie wolny. Do psów w ruchu? Może być sporo nietrafionych. Zawsze byłem zwolennikiem serii d7x00, ale znowu, d7000 to mistrzem af nie jest, d7100 bufor przy seriach taki sobie. Zostaje d7200, ale cena niestety sporo ponad budżet.

    Proponuję d5500 z kitem 18-55/3.5-5.6 AF-P Dokładnie ten https://www.nikon.pl/pl_PL/product/n...-f-3-5-5-6g-vr nie żaden AF-S. Można taki obiektyw kupić za 150-200 zł i nawet z d5500 zmieścić się w budżecie. Nie jest to oczywiście optymalny zestaw do tego typu fotografii, ale na początek da radę. Kiedyś można też dokupić Nikkora 70-300 DX AF-P za kilkaset złotych do zdjęć z oddalenia.

    Do wideo i 4k szukaj bezlusterkowca, takie rzeczy to nie w Nikonie za 1.5k.

  6. #6

    Domyślnie

    Ja dołączam do postu kolegi poste , ale z jednym "ale". 70-300 AF-P [!]. Przy psach ogniskowa 55 nawet na cropie, to dużo za mało.
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  7. #7

    Domyślnie

    Do biegających psów z daleka tak, ale na wystawach czy do ogólnego przeznaczenia 70mm to bardzo wąsko. Jako jedyny obiektyw to trochę mało użyteczne ogniskowe.

  8. #8

    Domyślnie

    Ogolnie temat typu sport/natura/zwirzaki/reportaz. Minimalnie 70-200 2.8. Puszka lepiej d700 niz d7200, bo hale etc. Budzet nie wytrzyma. Reszta to polsrodki. Pozostala reszta to jeszcze nauczyc sie trafiac w psy Przy dobrym oswietleniu 70-300 af-p bedzie duzo latwiejszy, niz wspomniane 2.8.

    Ciezko doradzac, jak na byle co trzeba wydac 10k, a budzet oscyluje w okolicach 1/3.

    Amatorsko, zaczac od d7200 z 70-300 af-p, tylko to pieniadze wywalone w bloto. Lepiej uczyc sie na czyms level wyzej, albo traktowac ten zakup jako pewna strate. Przy tanich rozwiazaniach latwiej jest sie zniechecic do fotografii, bo mozna zwalac wine na sprzet. Jak ktos do tego jest leniwy i nie trawi obrobki rawow to lustro mu w ogole nie jest pisane.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bomkallo Zobacz posta
    Lepiej uczyc sie na czyms level wyzej, albo traktowac ten zakup jako pewna strate. Przy tanich rozwiazaniach latwiej jest sie zniechecic do fotografii, bo mozna zwalac wine na sprzet.
    Trudniej nauczyć się początkującym na zaawansowanym sprzęcie. Sprzęt z niższej półki jednak więcej pomaga niedoświadczonym, ten bardziej zaawansowany trzeba ustawić już pod swoje wymagania, a trudno by początkujący fotograf je miał. Poza tym może się okazać, że kogoś ten temat po prostu przerośnie, a wtedy mniejszy żal i strata.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez LeonardZelig Zobacz posta
    Trudniej nauczyć się początkującym na zaawansowanym sprzęcie. Sprzęt z niższej półki jednak więcej pomaga niedoświadczonym, ten bardziej zaawansowany trzeba ustawić już pod swoje wymagania, a trudno by początkujący fotograf je miał. Poza tym może się okazać, że kogoś ten temat po prostu przerośnie, a wtedy mniejszy żal i strata.
    Patrze pod katem wlasnej drogi rozwoju. Pomijajac samozaparcie, przytocze inne porownanie. Wiertarka udarowa na budowie Bierzesz ta od majstra, z ladnego pudelka, z bateria, lekka, przenosna i robisz robote. Kupujesz najtanszy gniot - pudelko nie ma zawiasow na dzien dobry, bo z plastiku, ciagasz za soba kabel i rolke przedluzacza przenosnego, udar slabszy o 1/2, robisz dluzej, jest glosniejsza, ciezsza, brakuje opcji przestawienia kąta wiertla, brakuje guziczka do nieustannego krecenia bez trzymania spustu, brakuje soft-startu, wiec wywala ci bezpiecznik, dokup bezpiecznik klasy C, albo wiekszy. (obie wiertarki robia 'zdjecia' nie?)

    To samo mialem miedzy d5200 a d750. Brak opcji na to, brak guzika na to. Oczywiscie d750 tez brakuje wielu rzeczy z top-puszek, ale niestety, nie widze niedoswiadczonego z prymitywnym sprzetem. Prostszy sprzet wymaga wiecej skilla, niz ten zaawansowany.

    ps: w optyce bedzie podobnie, kup bita do wkretarki za 5zl, a kup za 20, jeden padnie po kilku wkretach, drugi po kilku miesiacach. W obiektywach jest gorzej, bo nie tak latwo je zmieniac i nie da sie wplynac na ich rozdzielczosc, trzeba je po prostu zmienic, wiec po co kupowac tani.
    Ostatnio edytowane przez bomkallo ; 15-10-2021 o 16:35

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. "Capture One" kilka pytań.
    By kuleczka- in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 20-12-2018, 23:22
  2. Odpowiedzi: 95
    Ostatni post / autor: 05-10-2010, 08:26
  3. D100 - parę pytań o kompatybilność z "młodszym" sprzętem
    By ck_dezerter in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 04-12-2009, 13:57
  4. Pytanie techniczne - gdzie można kupic "cold shoe"
    By m3fisto in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 13-09-2009, 05:32

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •