Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 33
  1. #1

    Domyślnie Nikon Z50 czy...?

    Szukam obecnie nowego aparatu - bezlusterkowca. Sprzęt dla mnie, czyli typowego amatora, zdjęcia rodzinne, przyrody, "uliczne", że jakieś rodzinne portrety. Głównie JPGi, chciałbym trochę spróbować sił w RAWach. Dodatkowo fajnie aby tworzone filmy były w sensownej jakości. Optymalny budżet to 3500 za body i kitowy zoom. Biorę pod uwagę głównie dwa aparaty, w tym jednego Nikona. Konkretnie to Nikon Z50 z kitowym obiektywem. Cena nówki jaką udało mi się odnaleźć to 3700. Czy taki sprzęt dla amatora będzie ok?
    I kwestia obiektywów. W konkurencyjnym modelu miałbym do dyspozycji sporo jaśniejszego zooma. Czy moglibyście tutaj polecić coś w zastępstwie tego kitowego szkła. Plus jakiś obiektyw który mógłby być wykorzystywany do amatorskich, rodzinnych portretów - w domu jak i w plenerze.

  2. #2
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Musisz się zastanowić nad podstawowymi rzeczami, czy ma to być zestaw gabarytowo i wagowo mały ale przy zachowaniu dobrej jakości, druga sprawa czy będziesz rozbudowywał sprzet o obiektywy, czyli czy będziesz wywalał więcej kasy na sprzęt
    Jeśli tak to bierz pod uwagę dokupienie jednej jasnej stałki, która uzupełni ci zestaw o portret itp, tu w Nikonie masz zgrabnego taniego dopiero co wchodzącego do sklepów Nikkora Z 40mm f/2.
    Jest też opcja że kupisz sobie adapter jakiś m42, czy pentax i do tego jakiś manualny obiektyw np Heliosa czy jakiegoś 50-55mm f/1.4 itp.

    Jeśli nie Nikon to jak w innych tematach zerknij na Fuji, dużo tam puszek, dużo obiektywów i wiele profesjonalnych nawet czego inne systemy aps-c nie mają.

  3. #3

    Domyślnie

    Tak, pierwsza sprawa to właśnie stawiam na niewielkie gabaryty i wagę - stąd między innymi wybór bezlusterkowca. Coś co nie będzie ciążyło za bardzo.
    Całej szuflady obiektywów na 100% kupować nie będę. Raczej ograniczę się do sensownego zooma który będzie dość uniwersalny i będzie można go wykorzystać w wieku sytuacjach. Z tym że te kitowe to są dość ciemne. Do tego właśnie jakiś jasny obiektyw "portretowy" (z tym że raczej nie 50mm, bo biorę pod uwagę też niewielkie pomieszczenia, gdzie ciężko byłoby się wystarczająco odsunąć).
    A co do innych propozycji (ta druga opcja o której pisałem w poście) to właśnie Fuji, a konkretnie Fuji X-T30 18-55 f/2.8-4. Czyli sporo jaśniejszy zoom - ale i cena - 4500, czyli 1000 ponad budżet.

  4. #4
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Fuji 18-55 f/2.8-4 to nie jest mały obiektyw, w takich zoomach jasność nie jest tak istotna, dodatkowo sensor w Z50 lepiej sobie radzi z szumem, wiec kompensujesz straty na jasności.
    Nikon ma jeszcze 28mm f/2.8 bardzo kompaktowe, nie wiem jak tam cena tego, wersja SE kosztuje coś 1600zł u nas bez promocji i taka cena raczej katalogowa.

    No i jeszcze Nikon Zfc.

  5. #5

    Domyślnie

    Popatrz na viltroxy pod Z aps-c czy Cię zadowolą. Nikon w tej materii kompletnie nie ogarnął tematu i rozgladnij się co masz "na już", bo na obietnice nie ma zbytnio co liczyć. Jeśli ma być kompaktowo to pewnie nie bardzo zadowoli Cię FTZ, a to jest odcięcie od wielu alternatyw z mocnowania F.

  6. #6

    Domyślnie

    Startując od zera bez żadnych obiektywów w domu, to jednak czegoś małego szukałbym w Fuji. W pełni na już rozwinieta optyka do wyboru. Dla przykładu XS 10 od Fuji ma wbudowana flagowa matryce oraz stabilizacje w body.. jpg ładny już prosto z puszki plus wiele fajnych symulacji analogowych klisz.

  7. #7

    Domyślnie

    Nikon Zfc to już ponad budżet zdecydowanie, przynajmniej tak na szybko sprawdzając ceny. Także jeśli Nikon, to raczej tylko Z50, z tym że do niego raczej potrzebowałbym jakiś lepszy (niż ten kitowy) zoom. Do tego coś jasnego, portretowego. Adapter FTZ ktoś już gdzieś mi polecał, no ale to wtedy już dodatkowa waga (i cena).
    I tak, teraz startuję od zera - żadnych obiektywów teraz nie mam. Kilka dni temu sprzedałem Fuji X-M1 z kitowym 18-55 (XC). Stąd poszukiwania czegoś nowego, lepszego.

  8. #8
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Musisz jednak zdecydować czy mały ciemny obiektyw czy duży jasny, nie ma jak tego połączyć, zastanów się też na co ci jaśniejszy obiektyw, f/2.8 ani do portretu ani do jakiś zdjęć widoków czy architektury nie jest potrzebne.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Greggy Zobacz posta
    Także jeśli Nikon, to raczej tylko Z50, z tym że do niego raczej potrzebowałbym jakiś lepszy (niż ten kitowy) zoom.
    Nie ma i prędko nie będzie. Poza tym Nikon Z nigdy nie będzie mały i zgrabny, bo ma największy bagnet. Sony ma dużo mniejszy, na tyle że zasłania rogi matrycy FX.
    Pomyśl jeszcze o systemie Canon M. Podobnie jak Fuji jest od początku systemem APS-C.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Musisz jednak zdecydować czy mały ciemny obiektyw czy duży jasny, nie ma jak tego połączyć, zastanów się też na co ci jaśniejszy obiektyw, f/2.8 ani do portretu ani do jakiś zdjęć widoków czy architektury nie jest potrzebne.
    Jak na wstępie pisałem - jestem amatorem, będzie to mój drugi aparat - pierwszy był bardziej dla zabawy, ten już bardziej na poważnie. Czy f/2.8-4 będzie potrzebne? Nie wiem - nie znam się na tyle. Ale strzelam że przy gorszych warunkach oświetleniowych lepiej mieć obiektyw jaśniejszy niż ciemniejszy. I raczej trochę większy obiektyw takim problemem nie będzie. Gorzej by było z dużym, lustrzankowym body.

    Cytat Zamieszczone przez TOP67 Zobacz posta
    Nie ma i prędko nie będzie. Poza tym Nikon Z nigdy nie będzie mały i zgrabny, bo ma największy bagnet. Sony ma dużo mniejszy, na tyle że zasłania rogi matrycy FX.
    Pomyśl jeszcze o systemie Canon M. Podobnie jak Fuji jest od początku systemem APS-C.
    Taki mały i zgrabny być nie musi - bo gdybym chciał iść w miniaturowy sprzęt to celowałbym w kompakt. Także liczę się z tym, że musi swoje ważyć i mieć swoje wymiary.
    Myślałem też wcześniej o Sony A6100, ale te drogę odpuściłem. Canona M50 brałem pod uwagę - ale tam jest z kolei niewiele dedykowanych obiektywów, a i nie jest znana przyszłość tej serii.
    Brałem też pod uwagę Olympusa, grzywny zestaw E-M10 MK IV + 14-42 mm EZ Pancake + 45 mm f/1.8 + BLS‑50 kosztuje 4000 zł. Ale tam jest matryca 4/3.

    Także raczej pozostaję przy wyborze pomiędzy Fuji X-T30 z jasnym zoomem (ale ponad budżet) albo Nikon Z50 - z ciemniejszym szkłem, ale w budżecie.

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Nikon D5300, Nikon D5500, Nikon D7100 czy Nikon D7200
    By fotosik111 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 64
    Ostatni post / autor: 23-10-2016, 13:47
  2. Odpowiedzi: 38
    Ostatni post / autor: 29-06-2015, 11:50

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •