Close

Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Winietowanie w bezlusterkowcach - prośba o poradę

    Dzień Dobry,
    od dłuższego czasu noszę się z zamiarem zmiany mojej obecnej lustrzanki (w formacie DX) na bezlusterkowca (ewentualnie nowocześniejszą lustrzankę) z pełną klatką. Obecnie martwi mnie tylko kwestia winietowania. O ile w DX było to praktycznie niezauważalne o tyle w testach widzę że na pełnej klatce a tym bardziej w bezlusterkowcach winietowanie jest całkiem duże.
    Chciałbym więc przekonać się czy ta "cecha" nie będzie dla mnie zbyt irytująca stąd moja prośba.
    Czy mógłbym mi ktoś z użytkowników podesłać na email RAW-a zrobionego Nikonem Z6II z obiektywem 24-70/f4 (pełne otwarcie przesłony i najmniejsza ogniskowa) oraz to samo z Nikona D750/780 z obiektywem 24-120/f4 (pełne otwarcie przesłony i najmniejsza ogniskowa). Oczywiście nie oczekuję zdjęcia "konkursowego" ale mógłby to być jakiś jasny krajobraz albo coś na czym widać niebo.
    Gdyby znalazłby się ktoś chętny udzielić pomocy proszę o prywatną wiadomość to podam swój e-mail.
    A może jest jakaś strona gdzie użytkownicy udostępniają RAW-y ze swoich aparatów (JPEG mnie nie interesuje) choć mimo poszukiwań nic takiego nie znalazłem. Być może za słabo szukałem
    Z góry dziękuję.

  2. #2

    Domyślnie

    Winieta jest cechą obiektywu, a nie aparatu, przykłady z testu 24-120 f4 :
    https://www.optyczne.pl/216.11-Test_...sumowanie.html

    A tutaj test Z 24-70 f4 :
    https://www.optyczne.pl/502.12-Test_...5%82adowe.html
    Nikon Z7 Z14-30/4 Z24-70/2,8; S50/1,4;S70-200 2,8; S60-600

  3. #3

    Domyślnie

    Co więcej, te obiektywy mają zaszyte profile korekcyjne, więc do obróbki trafia materiał bez winiety.
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  4. #4

    Domyślnie

    Niedawno był wątek o winiecie w obiektywie N 14-30/4. Poczytaj są też zdjęcia.

  5. #5

    Domyślnie

    Zwłaszcza pierwsza odpowiedź była na temat. Powtórzę, to może zrozumiesz: winietowanie jest cechą obiektywu, a nie aparatu. Dostałeś linki do testów obu obiektywów, Nikkor 24-70 pod bagnet Z winietuje trochę mocniej niż wersja 24-120 pod bagnet F. Ale gdybyś wersję F podpiął razem z adapterem do bezlusterkowca to winietowanie byłoby takie samo na lustrzance i na bezlusterkowcu.

    Co do ogólnej tendencji do korygowania winiety poprzez odpowiednią konstrukcję optyczną (a właściwie braku tejże korekty), to w sumie w pewnym sensie można się z Tobą zgodzić, bo producenci, chcąc zapewnić kompaktowe wymiary obiektywu, przymykają oko na pewne wadu optyczne, które można skorygować programowo. A można, bo nowoczesne matryce są na tyle dobre, że wyciągnięcie EV o 2-3 stopnie w górę w rogach, nie powoduje znacznej degradacji obrazu.

    Gdybyś zadał pytanie inaczej, i nie powiązał winietowania z rodzajem aparatu, to nikt by się pewnie nie czepiał. A co by było, gdyby się okazało, że Nikkor Z 24-70 winietuje mniej, niż Nikkor F 24-120?

Podobne wątki

  1. Prośba o poradę
    By Foto1270 in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 24-07-2014, 22:07
  2. Prośba o porade :)
    By Crocodile in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 27-02-2011, 10:31
  3. prośba o poradę
    By ryszarDZIK in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 25-08-2008, 21:19
  4. prośba o poradę
    By wielebny0 in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 40
    Ostatni post / autor: 20-12-2006, 09:14

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •