Close

Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 33
  1. #11
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Trudno doradzać jeśli samemu przechodziło się drogę od podstawowego sprzętu potem te doradzane i na końcu te, które mi pasują, a nie koniecznie innej osobie będą pasowały.
    Co do jasnego zooma, balansuje się między tym żeby przysłona była bardziej otwarta, a tym żeby mieć większą głębie ostrości i lepszą ostrość, często takim kompromisem są zoomy f/4, może to być alternatywa najlepsza ale takie obiektyw ani zgrane ani tanie.
    Z50 ma świetną matrycę, wysokie ISO bardzo akceptowalne, stabilizacja w obiektywie, w efekcie to że jest ciemny nie przeszkadza, problem byłby jakby te kity ciemne były słabe optyczne, a ten Nikona jest bardzo chwalony.

    Masz dylemat i nie zazdroszczę, ja bym jeszcze próbował sprzęt wziąć do łap żeby mieć pewność co pasuje.

  2. #12

    Domyślnie

    Fuji 18-55/2.8-4 to najlepszy tani kit, jaki miałem w ręku.
    Ale też nie skreślałbym Canona M, bo tam jest wszystko, co amatorowi trzeba, i to po pieniądzach.
    https://www.bhphotovideo.com/c/produ...2%3Acanon-ef-m
    Że przyszłość niepewna? A kogo to? Za te 5-10 lat będą zupełnie inne sprzęty i pewnie inne potrzeby.

  3. #13

    Domyślnie

    @Greggy Pytam z czystej ciekawości, dlaczego odpuściłeś Sony? A6100 czy w ogóle Sony?

    Piszesz, że chcesz trochę bardziej ambitny aparat. Trudno za taki uważać zestaw z ciemnym zoomem. Może na początek jest ok, ale pozostaje kwestia ewentualnej rozbudowy systemu. W Nikonie aps-c (ale też w Canonie M) z tego co wiem póki co ano widu, ani słychu np. o reporterskim zoomie ~16(1-50/2.8. Ma takie coś Fuji oraz Sony. Chcąc kiedyś iść krok dalej (a może nie, po prostu warto to przemyśleć) należy pamiętać, że Fuji to aps-c i nic nie podepniesz do FX (bo go nie ma) ani do średniego formatu. Sporo fajnych stałoogniskowych szkieł Sony (i innych producentów) podepniesz do większego formatu. Nikona oczywiście też, jednak wybór obiektywów pod bagnet FE to jest inna kategoria

    Z50 to fajny sprzęt, stosunkowo niedrogi. Wadą jest jedynie ograniczony wybór obiektywów, jeśli chcesz coś więcej niż kit, adapter na dłuższą metę nie jest rozwiązaniem. Tylko tyle lub aż tyle.

  4. #14

    Domyślnie

    Dzięki wszystkim za pomoc. Jutro postaram się trochę jeszcze pooglądać i poczytać - bo decyzja jest ciężka niestety. Z jednej strony wolałbym zamknąć się w cenie ok. 3000-3500 za obiektyw z kitowym zoomem (bo jeszcze dochodzą i tak koszty dodatkowego akumulatora, jakiś filtr UV). Z drugiej - chciałbym porządny sprzęt na przynajmniej kilka lat.
    Ten zoom z którym jest Fuji X-T30 wydaje się być naprawdę spoko, z tym że to już spora cena. Ale na plus np fajna stylistyka filmów (w tym F-Log), zdjęcia w JPG też bez obróbki mogą wyglądać dobre.

    O Nikonie Z50 wiem mniej, ale pooglądam trochę recenzji - może mnie przekona. Z tym że tutaj kitowy zoom będzie ciemniejszy, także w zasadzie na starcie będę musiał myśleć o jasnym obiektywie portretowym.

    Canon M50 (aż dziwne ze tutaj na forum można o tej firmie wspominać ) jest sporo tańszy - ale z obiektywem jest podobna sprawa jak w Nikonie Z50.

    Natomiast z ostatnich zdań drugiego akapitu w poście poste niewiele zrozumiałem zakładam że tu jest mowa o adapterach innych systemów. Osobiście mówiąc szczerze to adapterów wolałbym unikać, bo to rosną ceny i gabaryty całego zestawu. Choć jeśli trzeba - będę musiał to zrobić.

  5. #15

    Domyślnie

    Zamiast myśleć (chwilowo) o drugim akumulatorze czy filtrze UV (w ogóle), lepiej pomyśl o jakieś torbie/pokrowcu, kartach pamięci czy pasku.

    W tych ostatnich zdaniach poste w drugim akapicie chodziło o to, że Nikon Z i Sony E mają taki sam bagnet do obiektywów APS-C i pełnoklatkowych. Tylko że Sony ma tak jakby więcej szkiełek.
    Fuji zlało całkowicie FF, stawiając na APS-C oraz "średni format". I dwa różne bagnety.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  6. #16

    Domyślnie

    Akurat dwie torby, lampa, karty pamięci pozostały po poprzednim sprzęcie (Fuji X-M1 + XC 18-55).
    A jeśli chodzi o filtr UV - dlaczego nie? Ja w Fuji go stosowałem jako ochrona obiektywu przed porysowaniem - to źle?

  7. #17

    Domyślnie

    Łatwiej porysować filtr niż soczewkę. No i większe ryzyko różnych wad obrazu z dodatkowym filtrem.

    Jak kupisz N czy S, to lampa od fujika nie będzie pasować. Manualne błyskanie zostanie.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  8. #18

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Greggy Zobacz posta
    Canona M50 brałem pod uwagę - ale tam jest z kolei niewiele dedykowanych obiektywów, a i nie jest znana przyszłość tej serii..
    Ślubu z tym nie bierzesz, a tam jest do tanio do bardzo tanio. Przy tym większość tych szkieł jest bardzo przyzwoita optycznie. Do tego masz ogromny wybór szkieł EF które podłączysz przez adapter i działają jak swoje. Na marginesie to ten system już wkładają do grobu od kilku lat i żyje i ma się dobrze i nic nie zapowiada że ma się to zmienić.
    Co do Sony to nie wiem czemu odrzucasz, bo tam jest duży wybór szkieł, duży wybór body, a jakbyś zapragnął jednak przejść na FF to masz ten sam bagnet.
    Fujifilm to IMHO najlepszy system apsc na rynku - cenowo nie rozpieszcza ale wybór i możliwości to rekompensują.
    Ostatnio edytowane przez Kolekcjoner ; 12-10-2021 o 09:59
    Pozdrawiam
    Marcin

  9. #19

    Domyślnie

    Z Sony to brałem pod uwagę A6100, bo akurat w budżecie się mieściłem. Zasugerowałem się gdzieś opiniami (że to bardziej marketing niż rzeczywista jakość). I tak szczerze to niewiele analizowałem Sony.
    Patrzyłem też na wyższą półkę - A7 II, ale tak samo body to ponad 4200 (nowe).
    I teraz, czy dla amatorskich zastosowań jest sens np wydawać 4500 na Fuji X-T30 z kitem f/2.8-4, czy pójść np w sporo tańszego Canona M50. Albo w podobnej cenie Nikona Z50.

  10. #20

    Domyślnie

    Radzę poszukać sklepu gdzie można obejrzeć razem te aparaty. Również szukam coś małego i pewnie byłby X-t30, ale biorąc do ręki Z50 i Fuji, zdecydowanie wybieram nikona. Z50 po prostu leży mi w łapie. Ale to tylko moje odczucie

Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Nikon D5300, Nikon D5500, Nikon D7100 czy Nikon D7200
    By fotosik111 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 64
    Ostatni post / autor: 23-10-2016, 13:47
  2. Odpowiedzi: 38
    Ostatni post / autor: 29-06-2015, 11:50

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •