Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 19 z 19
  1. #11

    Domyślnie

    Oki, to tak trzeba będzie zrobić. Jedną mocniejszą lampę używaną i dwie mniejsze...

  2. #12

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mkbewe0 Zobacz posta
    Na pewno nie wiem lepiej, bo pytam... ale zadaje pytanie z przykładowym produktem, którym jestem zainteresowany, co raczej sugeruję próg cenowy w jaki celuje, a ty podajesz mi coś co jest wiele razy droższe niż mój produkt docelowy...
    Chciałbym wydać na razie max 2000 zł na całość. Dlatego podałem dwa modele lamp warte koło 1100 zł za oba i resztę na akcesoria.

    Czy takie lampy nie mają sensu i nie dają rady ??

    Nic mnie nie uraziło, po prostu gdy zobaczyłem, że mam kupić lampę 1500ws i kilka mniejszych to raczej przekracza mój budżet kilkukrotnie.
    Jeżeli chcesz imitować światło zastane to wskazówki @fafniak są bardzo rzeczowe, tylko fakt, to już jest gruba sprawa. Trudno coś doradzić, bo nie wiem jaki masz sposób pracy, co chcesz robić, jak wyglądają wnętrza... Jeśli chcesz mieszać błysk z zastanym, to powinny te lampy wystarczyć, będziesz najwyżej pracował na większym ISO. Natomiast jeżeli chcesz mocno miękkie światło, to oprócz softboxa warto mieś jeszcze jakąś powierzchnię dyfuzyjną (np duża blenda 5 w 1) - i tutaj rada @fafniaka jest bardzo dobra - lampa za okno, w okno dyfuzja (albo nawet zakleić szybę kalką techniczną), tyle, że to sposób mało uniwersalny - nie zawsze się da. Ja bym podszedł do tematu w taki sposób: lampa 400 - 600 WS (daje Ci zapas na straty światła przez softbox i dyfuzję, ewentualnie grid) ale z największym możliwym zakresem regulacji. W dobrej cenie masz np.: https://fotozakupy.pl/product-pol-41...oogle_shopping - tutaj jest sporo mocy ale też regulacja do 1/64, cena dobra. Do tego softbox duży, najlepiej ze składaniem parasolkowym i duża blenda 5w1. Do tego na razie dokup tanią systemówkę, jako światło dodatkowe, kontry, doświetlenie tła... I sterowanie radiowe Godox/Quadralite Navigator X. Wystarczy, że na razie kupisz sam nadajnik, ponieważ wspomniana lampa ma wbudowany odbiornik, także jeśli zakupisz lampy systemówki Godox/Quadralite też mają wbudowane odbiorniki. Na początek i pierwsze próby wystarczy, potem zobaczysz czy brakuje Ci jeszcze jednej dużej lampy.

  3. #13

    Domyślnie

    Mega rady. Dziękuję wam bardzo. Co to znaczy duża blenda ? Mam obecnie 100cm... rozumiem, że przydałaby się większa?
    Scena/kadry jakie powstaną to mniej więcej 3-4 osoby przy stoliku, gdzie ma być dobre światło na stole i produktach oraz ludziach... preferuje ciasne otwarte kadry więc raczej kadry będą bardziej finezyjnę z płytką głębią ostrości., mam w głowie pewną wizję na takie zdjęcia ale ciężko to opisać ... reszta wnętrza widoczna na zdjęciach to tło, możliwe, że nawet w tle niedaleko będzie ściana... W jak duże softboxy celować ? Tło/otoczenie doświetlać parasolką ?

  4. #14

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mkbewe0 Zobacz posta
    Mega rady. Dziękuję wam bardzo. Co to znaczy duża blenda ? Mam obecnie 100cm... rozumiem, że przydałaby się większa?
    Scena/kadry jakie powstaną to mniej więcej 3-4 osoby przy stoliku, gdzie ma być dobre światło na stole i produktach oraz ludziach... preferuje ciasne otwarte kadry więc raczej kadry będą bardziej finezyjnę z płytką głębią ostrości., mam w głowie pewną wizję na takie zdjęcia ale ciężko to opisać ... reszta wnętrza widoczna na zdjęciach to tło, możliwe, że nawet w tle niedaleko będzie ściana... W jak duże softboxy celować ? Tło/otoczenie doświetlać parasolką ?
    Jestem ogromnym przeciwnikiem blend 5w1 - głównie za to że srebrne/złote powierzchnie są zrobione jak lustro, Czasem to się przydaje, ale... ehhhh
    Parasolki i softboxy sieją światłem wszędzie
    Jak kupujesz softbox- szukaj takiego z zakładanym rastrem. Jak najgłebszym

  5. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez fafniak Zobacz posta
    Jestem ogromnym przeciwnikiem blend 5w1 - głównie za to że srebrne/złote powierzchnie są zrobione jak lustro, Czasem to się przydaje, ale... ehhhh
    Parasolki i softboxy sieją światłem wszędzie
    Jak kupujesz softbox- szukaj takiego z zakładanym rastrem. Jak najgłebszym
    Zgadzam się, tez coraz bardziej przekonuję się do flag filmowych. Blendę 5w1 poleciłem dlatego, że kosztuje grosze a ma dyfuzję, no i jest mobilna, a jeżeli kolega będzie je woził po knajpach to się przyda. Rozmiar? Jak największa. Ideałem byłby butterfly, ale to raczej wykracza poza założony budżet.
    Do takich scen chyba szukałbym jak największego softboxa. Gridy są najczęściej w zestawie z softboxem - no i tutaj straty światła są bardzo duże. Osobiście celowałbym w dużą oktę, pamiętaj o mechanizmie parasolkowym do rozkładania. Parasolki to zło, nie kontrolujesz światła. Tła bym nie doświetlał za bardzo tylko wykorzystał zastane.
    Ostatnio edytowane przez sruba ; 20-09-2021 o 22:58

  6. #16

    Domyślnie

    Dyskusja z góry jest skazana na chaos bo różne realizacje mogą być różnie świecone. Nie mówię też , że wizje autorskie różne.

    Ale zwrócę uwagę kolegom, że softbox na wyjeździe jest bardzo kulawym rozwiązaniem. Po pierwsze zawsze jest zbyt mały. A jak jest duży to staje się nieprzewoźny i nieustawny. To nie jest przypadek, że realizacja filmowa postawiła na butterfly. Generalnie możliwości poświecenia na takiej powierzchni są genialne bo nawet kładąc parę skupionych plam i jedno szersze nie ma nigdzie cienia a jednocześnie to co chcemy mieć jasne jest jasne.

    Nie jest najmniejszym problemem zabranie dwóch blend o wymiarze 1,2 x 1,8 m czyli razem po zestawieniu wychodzi prawie 4,5 m2. Jak macie pomysł jak przewieźć softa o takiej powierzchni to napiszcie. Tracimy trochę na kontroli światła wypełniającego co nie jest aż takie kłopotliwe. Zyskujemy na kreacji oświetlenia niepomiernie więcej. Mamy możliwość zrobienia ustawień nieosiągalnych softami - na przykład powieszenia blendy nad planem i oświetlenia ich skośnie z góry. Wystarczy na to 3 m wysokości cztery lekkie statywy i dwie lekkie lampy 300 Ws. Jak wyobrażacie sobie to osiągnąć z softboxami?

    Nie chce mi się dłużej tłumaczyć, gdzieś o tym napisałem pod prowokacyjnym tytułem "Czy softboxy to światło durniów?", takie pytanie zresztą zadał mi Andrzej Rutyna. Ale do rzeczy softboxy to światło durniów jeśli mają być jedyną metodą fotografa. Są wygodne, szczególnie w studio, dają standardowy efekt do zaakceptowania przy dużych powierzchniach. Ale wyjazd to improwizacja gdzie należy maksymalnie wykorzystać zastane szanse. Na przykład biały sufit czy takie ściany. Słupy jak zastawki.

    Reasumując w dużym planie dużo gołych reflektorów (5 szt) z parabolami z wrotami i snootami (spotami) a do tego duże (2 szt) i małe (3 szt) blendy i wykorzystanie ścian. Stado lekkich reporterskich statywów (7 szt po 0,5 kg) jeden żuraw pod pionowy układ i dwa porządniejsze pod wyżej postawione lampy. Mieści się to w dwa duże pakunki (plus blendy). I cuda można zrobić.

  7. #17

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wujot Zobacz posta

    Ale zwrócę uwagę kolegom, że softbox na wyjeździe jest bardzo kulawym rozwiązaniem. Po pierwsze zawsze jest zbyt mały. A jak jest duży to staje się nieprzewoźny i nieustawny. To nie jest przypadek, że realizacja filmowa postawiła na butterfly. Generalnie możliwości poświecenia na takiej powierzchni są genialne bo nawet kładąc parę skupionych plam i jedno szersze nie ma nigdzie cienia a jednocześnie to co chcemy mieć jasne jest jasne.
    .
    To nie jest prawda. A właściwie to jest zbyt duże uproszczenie. Użycie zależy od okoliczności i efektu który chce się uzyskać. Nie brnijmy w tego typu rozważania. Na planie używa się własciwie każdego światła i zależne jest tylko od kasy i operatora oraz przestrzeni zdjęciowej
    I tu jest podobnie, czasem softbox czasem blenda, czasem goła lampa - użycie i pomysły jak świecić przyjdą (lub nie) w miarę zbierania doświadczeń.

  8. #18

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez fafniak Zobacz posta
    To nie jest prawda. A właściwie to jest zbyt duże uproszczenie. Użycie zależy od okoliczności i efektu który chce się uzyskać. Nie brnijmy w tego typu rozważania. Na planie używa się własciwie każdego światła i zależne jest tylko od kasy i operatora oraz przestrzeni zdjęciowej
    I tu jest podobnie, czasem softbox czasem blenda, czasem goła lampa - użycie i pomysły jak świecić przyjdą (lub nie) w miarę zbierania doświadczeń.
    Od zastrzeżenia tego typu zacząłem. Nie mniej jednak blenda umożliwia uzyskanie efektu bardzo zbliżonego do dowolnego softboxa. Przez przybliżenie lampy "mamy" mały softbox przez oddalenie duży. Wobec tego naprawdę warto dobrze poznać korzyści pracy z blendami dyfuzyjnymi. Szczególnie, że to najtańsza technologia. A w wielu sytuacjach jedyna. Jest niejako nadrzędna, bo umożliwia zrealizowanie dużych powierzchni niedostępnych inaczej.

    Na początku wątku była określona wielkość planu jako dość duża, naturalnie warto by było mieć powierzchnie >> 1m2. Można to zrealizować za pomocą paru dużych softboxów albo 1-2 blend. Porównanie pakunków i statywów podpowiada wybór.

  9. #19

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wujot Zobacz posta
    Od zastrzeżenia tego typu zacząłem. Nie mniej jednak blenda umożliwia uzyskanie efektu bardzo zbliżonego do dowolnego softboxa. Przez przybliżenie lampy "mamy" mały softbox przez oddalenie duży. Wobec tego naprawdę warto dobrze poznać korzyści pracy z blendami dyfuzyjnymi. Szczególnie, że to najtańsza technologia. A w wielu sytuacjach jedyna. Jest niejako nadrzędna, bo umożliwia zrealizowanie dużych powierzchni niedostępnych inaczej.

    Na początku wątku była określona wielkość planu jako dość duża, naturalnie warto by było mieć powierzchnie >> 1m2. Można to zrealizować za pomocą paru dużych softboxów albo 1-2 blend. Porównanie pakunków i statywów podpowiada wybór.
    Dziękuję wam za pomoc.
    Zdecydowałem się na 2 lampy 300mw na początek potem dokupię jedną mocniejszą dużą. Wziąłem blende 120x180, którą spróbuje wykorzystać jako softbox tak jak doradzono (tak w ramach nauki) ale kupiłem też softbox okta 95cm szybko rozkładany od Glareone. Mam dwie okrągłe blendy 90cm, którymi będę doświetlał... To tak na początek. Ciekawy jestem co z tego wyjdzie. Światło zastane dość dobrze kontrolowałem... teraz chciałbym nauczyć się imitować światło, które będize wyglądało jak dzienne, tam gdzie brakuje zastanego.

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Podobne wątki

  1. Technika fotografii w domu bez lampy
    By Moniczkowska in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 33
    Ostatni post / autor: 22-01-2017, 23:29
  2. Lampy do fotografii produktowej
    By przemek186 in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 07-07-2015, 23:28
  3. [DR5000] Film o fotografii wnętrz
    By DR5000 in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 29-10-2014, 12:48
  4. Kurs Fotografii (także fotografii studyjnej) w Katowicach
    By Ram in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 21-10-2009, 09:32

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •