Close

Strona 4 z 4 PierwszyPierwszy ... 234
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 40
  1. #31

    Domyślnie

    @90s te zalaczniki co dales pod zdjeciem, niestety nie dzialaja. A co tam bylo? Moze raw z tego zdjecia co dales przekonwertowany od razu do DNG? Jak masz jakies problemy z umieszczeniem, to slij do @crusiek, to kreto-hacker-administrator i on zaraz przkonwertuje, umiesci i ogarnie wszystko. Trzeba go tylko pochwalic ze tak sie zna.

    Filmik obejrzalem, robi wrazenie. Choc az sie prosi, zeby porownac tak samo jasniejsze partie obrazu, np okolice slonca na niebie.
    Ale tam gdzie Hassel ma bogactwo w cieniach i swiatlach na pokazanych fragmentach, tam 35mm juz zaczyna byc lekko "sprane i plaskie".
    Fuji S5Pro / D90 / F801 / F601 / Reflecta / N16-85VR / N50f1.4G / T70-300 / S24-70HF / H50f2 / Benro A-198n6 / Triopo B3 / CPL / Cokin / Hitech.
    Pozdrawiam, Krzysiek.

  2. #32

    Domyślnie

    Zmień rozszerzenie pliku na .3fr, crusiek już oszukał system stąd plika ma DNG.
    Co do filmu to prosi się o pliki do pobrania, jednak jpg albo kompresja video nie pokazuje pełnego spektrum. Stąd najlepiej dodać TIFFa albo RAWa aby samemu sobie pooglądać co się chce.
    Tu też ciekawe fotki streeta i blog ISO 3200 i 6400
    https://blog.mingthein.com/2016/01/2...16-hasselblad/
    Ostatnio edytowane przez 90s ; 19-09-2021 o 12:07

  3. #33
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 749

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 90s Zobacz posta
    Dokładnie, można też lustrzankę podpiąć.
    Raczej nie. Nie dam głowy czy nawet Nikona Z da radę. Nikon F ma duży rejestr, matryca głęboko schowana, a bagnet ma małą średnicę. W osi optycznej wszystko będzie grało, ale w rogu wielkiego formatu może być kiepsko, może powstać winieta mechaniczna, przez zbyt głęboko schowaną (w komorze lustra) matrycę.
    To też będzie zależało od użytego obiektywu LF, czy i jak wykorzystamy tilt/shift w wielkim formacie itd.
    Zdecydowanie bezlustro ze swoja matrycą prawie na wierzchu i wielką dziurą bagnetu nadaje się do tego rodzaju konstrukcji wiele bardziej.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  4. #34

    Domyślnie

    Celna uwaga. Z tego co mi wiadomo to znaczenie ma też format. Dla 4x5 nie powinno być problemu, bo obiektywy LF mają duże koło obrazowe.
    Tanie CZ które mam do mentora są niby do 5x7 a widziałem że i na 8x10 to podpinali. Wiadomo brzegi to już mydło.
    Tu masz film z płytką do Nikona
    https://youtu.be/go1wkN5_M4w
    Masz duży format Jacku?

  5. #35
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 749

    Domyślnie

    Cwanie zrobili ten adapter. Ale zobacz, w poziomie robi się 3 klatki, zakładając, że na styk to jest 3x36mm czyli 108 mm, a w pionie wtedy wychodzi 2x24 mm czyli 48 mm.
    Jesli body przekręcimy do pionu to jest 3x24 mm czyli 72 mm na ... 72 mm (2x36mm), kwadrat. Oni podali zdecydowanie mniejsze formaty, zdjęcia sa robione na zakładkę i to sporą. Wynikowo mają 88x43 mm albo 60x60 mm.

    Adapter jest do kamer 4x5 cala, ale nie wykorzystuje sie tej powierzchni. Mamy więcej niż daje cyfrowy średni format, ale sie nie zagospodarowuje całego 4x5 cala, nie wspominając 8x10 cali.
    Używa się środku kadru. Pisałem, że środka się nie obawiam, tylko narożników. I czym większy format tym bardziej.

    Mam 18x24 cm. Co prawda ruskie FKD, ale w świetnym stanie.

    Zaczyna mnie taka zabawa kusić. 18x24 - tu można poukładać 7 pasków po 6 klatek, czyli mamy 42x mały obrazek. Z7 ma 45 Mpx, to finalnie po złożeniu daje mam ... 1890 Mpx (a nawet trochę więcej). Mój komputer tego nie uciągnie

    Duże koło obrazowe OK, ale pytanie jak blisko filmu/matrycy jest obiektyw. Gdzie jest ostatnia soczewka, gdy obiektyw jest zogniskowany na konkretną odległość (wiadomo, najbliżej jest gdy fotografujemy coś w nieskończoności, czyli krajobrazy). Jesli soczewka jest mała i blisko to koło obrazowe może być niemałe (tzn to nie jest wykluczone), ale wtedy promienie rysujące skraj formatu będą pod sporym kątem. Do telecentryczności będzie tu daleko. Za analoga takie ostre kąty padania nie były aż takim problemem jak za cyfry. Bo emulsja miała swoją grubość. W cyfrze sie ratujemy mikrosoczewkami na matrycy i innymi konstrukcjami obiektywów, takimi bardziej telecentrycznymi.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 20-09-2021 o 10:56
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  6. #36

    Domyślnie

    Widzę, że masz dużą wiedzę. Co do FKD bardzo dobry sprzęt do kolodionu. Tylko szkoda braku TS.
    Co do plików to składałem jak mnie pamięć nie myli obraz z ponad 20-30 ujęć, zamiast z 9 precyzyjnie ustawionych klatek. Najlepiej to edytować do DNG, skalowanie do np 20% wielkości i dopiero składanie. Pliki i tak są ogromne, ale zagęszczenie jest jednym plusów tej zabawy.
    Większym problemem od wielkości pliku jest sytuacja, gdy chcesz bardzo małe GO. Program sobie nie radzi przy składaniu takich ujęć i trzeba ręcznie dopasowywać. Nie wiem, może u mnie to wynikało ponownie, z ręcznego nieprecyzyjnego przesuwania aparatu.
    Ale to był największy problem, z jakim się spotkałem.

    Złom już do mnie idzie. Zobaczymy czy podołam tej modernizacji
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	s-l1600 (6).jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	172,6 KB
ID:	56213

  7. #37
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 749

    Domyślnie

    FKD ma w ograniczonym zakresie TS.
    W sumie składanie wielu zdjęć robi się przy składaniu panoram, bez wykorzystania kamer i obiektywów wielkoformatowych tylko z głowicą nodalną. Prościej, nie potrzeba 4x5 cala, nie potrzeba innej optyki. Fakt, że wtedy nie mamy ani tilta, ani shifta.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  8. #38

    Domyślnie

    Dokładnie tak jak piszesz, w sumie to nawet bez głowicy da się robić, wystarczy wyznaczyć oś i cały sprzęt przestawiać. A jak jest to krajobraz to i tak robimy hiperfokalną.
    Poza TS, właśnie optyka jest dla mnie celem.
    Zwłaszcza to szkło
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	epi.jpg
Wyświetleń:	93
Rozmiar:	690,2 KB
ID:	56222

    Mentor ma kurtynę w przednim standardzie, i otwór jest dużo mniejszy niż to co oferuje ten obiektyw. Jak dobrze pamiętam, to tam koło obrazowe kryje 40 cali. Sama średnica soczewki, to prawie 110 mm. Gdzie otwór w przednim standardzie u mnie, to może połowa tego.

    W moim przypadku chce podpiąć ściankę, aby uzyskać taki obraz cyfrowo jaki uzyskuje na shitce lub kolodionie.
    Druga sprawa, nie marnować chemii, bo nie wykonuje takich zdjęć regularnie, a chciałbym. A tak to mógłbym sobie zwiększyć ilość robionych zdjęć wielkim formatem.
    Ogólnie już przystosowałem swojego mentora do kilku opcji.
    Klasycznie 5x7 shitka i kolodion
    Zrobiłem mniejszy standard na kasety typu kanapka, wraz z osobną matówką. Bo oryginalne kasety mentora niszczą emulsje na brzegach, przez co potrafi spływać z płytki lub szkła, ewentualnie uszkadza rogi zdjęcia.

    No i teraz jeszcze byłaby opcja cyfrowa w pól automatyczna, bo kurtynę i tak musze ręcznie nakręcać.
    Ostatnio edytowane przez 90s ; 20-09-2021 o 11:58

  9. #39

    Domyślnie

    Edit:
    Doszperałem się wzmianki o odpowiedniku 100 f/2.2 na FF
    "This lens when shot on the larger full-frame medium format back is unique in terms of what it is. The full-frame equivalent of this lens would be somewhat similar to a 65mm f/1.4 lens..."
    U mnie to pewnie tak jak pisalem 80mm f/1,6-1,8.

  10. #40

    Domyślnie

    Dziś zaprezentowano 907x anniversary edition
    https://www.hasselblad.com/v-system/...y-edition-kit/
    Fajnie że coś tam się dzieje. Szkoda tylko że przypomnia to marketing Leica

Strona 4 z 4 PierwszyPierwszy ... 234

Podobne wątki

  1. [ Hasselblad ] Hasselblad H3D ... H6D
    By Jacek_Z in forum Inne systemy
    Odpowiedzi: 359
    Ostatni post / autor: 30-05-2018, 17:26
  2. [ Hasselblad ] Hasselblad 500ELX
    By qbel in forum Aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 74
    Ostatni post / autor: 11-10-2015, 14:35
  3. [ Hasselblad ] Hasselblad HV oficjalnie
    By shaolin in forum Inne systemy
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 12-02-2015, 10:55
  4. Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 04-04-2011, 00:40
  5. [ Hasselblad ] Hasselblad 503CWD
    By Greg_k in forum Aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 06-03-2006, 20:56

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •