Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Przesiadka z DSLR na system Z z punktu widzenia amatora

    Hej.

    Ostatnio w rodzinnym budżecie pojawiła się dodatkowa gotówka i chciałbym zainwestować trochę w mój stary sprzęt fotograficzny. Obecnie posiadam:
    Nikona D3400 z obiektywami Nikkor 10-20, Nikkor 70-300, Nikkor 35 1.8 + lampy, statywy itd. Fotografuję amatorsko i jest to głównie fotografia rodzinna z różnych wyjazdów/wycieczek. Kiedyś fotografowałem zawodowo więc dzięki wiedzy i doświadczeniu wyciskam z tego amatorskiego sprzętu całkiem sporo. Podoba mi się ten zestaw obiektywów, jest stosunkowo uniwersalny, sprzęt jest mały, poręczny i tani - dobrze mi się tym fotografuje. Teraz miałem w planach wymianę 35 na Sigmę 18-35 1.8, dużo używam tej ogniskowej a przy ruchliwym dziecku zoom mi się lepiej sprawdzi od stałki. Jednak w tym miejscu zacząłem się zastanawiać czy może zamiast zmiany obiektywu nie zmienić systemu na coś nowszego. Zobaczyłem już kilka testów i poczytałem trochę o systemie Z ale wydaje mi się że z mojej perspektywy nie ma tam żadnych nowości które by mnie interesowały. Mogę się jednak mylić, stąd moje pytanie o radę do osób które już wykonały taką przesiadkę. Czy na takim amatorskim poziomie warto się jeszcze bawić w takie zmiany czy lepiej zostać przy znanym i lubianym a pieniądze przeznaczyć na lepsze obiektywy?

  2. #2

  3. #3

    Domyślnie

    Ilość gotówki nie ma dużego znaczenia, dziś planuję wydać ok. 3000zł ale za rok znów coś dołożę, za dwa lata kolejne itd. Bardziej mi chodzi o to czy inwestować to w zmianę systemu czy zostać przy obecnym i pakować w kolejne szkła.

  4. #4
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Możesz śmiało kupić Nikona Z50 i te obiektywy, które masz będą działały, a potem jeśli zapał i kasa będzie, a nikon wypuści dalej coś ciekawego dokupisz sobie coś żeby zestaw był bardziej zgrabny.
    Ewentualnie Fuji jeśli podoba się ten styl ale tu już zminiasz wszytsko i kupujesz na start obiektywy od zera.
    Sony w aps-c nie przemawia do mnie mimo że wybór aparatów i obiektywów duży, Canon w aps-c nie tykaj bo wychodzi z tego i nie będzie rozwijał.

    Pełna klatka ? zadać trzeba sobie pytanie po co i dlaczego tyle muszę kasy wydać, jeśli będą argumenty przemawia na TAK to brać np Nikon Z5 albo Z6, a może Z7 ?

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Pchelek Zobacz posta
    Ilość gotówki nie ma dużego znaczenia, dziś planuję wydać ok. 3000zł ale za rok znów coś dołożę, za dwa lata kolejne itd. Bardziej mi chodzi o to czy inwestować to w zmianę systemu czy zostać przy obecnym i pakować w kolejne szkła.
    Za 5000 masz nikona Z5, Z50 bedzie tanszy. Szkła zostaną a za rok możesz kupić nowe, dedykowane do Z.

  6. #6

    Domyślnie

    Do fotografowania rodziny przy kotlecie i dzieci w biegu Zetki sprawdzają się świetnie, jeśli jesteś w stanie się przerzucić, nie pożałujesz

  7. #7

    Domyślnie

    Ja uważam że do amatorskiego fotografowania nie ma sensu wydawać takich pieniędzy. Oczywiście nowsze, lepsze, przyjemniej się pstryka ale czy niezbędne? Przecież ten sprzęt co masz też zrobi dobre zdjęcia. Wolał bym te pieniądze odłożyć i pomnażać lub jechać gdzieś wypocząć.
    Pomyślałem że taka kontra w tym temacie pomoże podjąć właściwą decyzję

  8. #8

    Domyślnie

    ja z kolei chyba jestem największym sknerą na forum i mimo wszystko absolutnie nie żałuję przesiadki z D700 na Z5, mam podobną tematykę zdjęć i wg mnie jeśli ta przesiadka nie jest zarzynaniem budżetu rodzinnego to raczej warto

  9. #9
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Nowy sprzęt jeśli przypasuje pod względem ergonomii, obsługi itd to z czasem staje się przydatnym gadżetem dla amatora, wszelkie zmiany mogą wyjść na plus, wiem po sobie jak się męczyłem po przesiadce na Sony.
    Nie polecam za to zmiany sprzętu za często, warto dłużej używać, jak się zacznie intuicyjnie obsługiwać i co najważniejsze efekty są zadowalające to siedzieć ile się da.

  10. #10
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    10 2016
    Miasto
    Białobiel
    Posty
    164

    Domyślnie

    Nikon Z5 + nowy Nikkor 40/2* . Jak dla mnie zestaw - marzenie do domowego użytku. Ogniskowa, światło, wielkość szkła - wszystko na tak. W FTZ bym nie szedł, fura kasy. Według mnie lepiej sprzedać stary sprzęt i kupić coś typu 24-200. Koledzy ostatnio w jakichś mocno rozsądnych pieniądzach nabyli (2300 zł?).

    *czekamy na pierwsze testy, czy nie jakaś porażka optyczna
    Z5|D750|35(T)|40(N)|50(A)|85(NA)|135(A)

Podobne wątki

  1. System COKIN dla amatora
    By faust1985 in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 28-05-2015, 08:50
  2. Odpowiedzi: 126
    Ostatni post / autor: 14-01-2013, 12:08
  3. Podpisy w profilu - nagła zamiana punktu widzenia
    By Mariusz888 in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 50
    Ostatni post / autor: 02-08-2012, 13:09
  4. Moje wesele nr 1 ale z punktu widzenia brata...
    By mtu in forum Ludzie - fotografia okolicznościowa i albumowa
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 28-09-2008, 05:04
  5. D50 a D70s - z technicznego punktu widzenia
    By dziki_lysy in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 16-01-2007, 14:12

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •