Close

Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1

    Domyślnie Duzy format - przygotowanie

    cześć,
    przymierzam się do wysłania zdjęć do wydruku w dużym formacie (50x70) i w związku z tym mam kilka pytań:


    1) wyostrzanie zdjęć - jakieś specjalne kroki czy zwykle unsharp mask wystarczy ( mówimy o zdjęciach wywoływanych z netów, ostrych juz prosto z puszki, d700 ) ?
    2) czy zapisywanie do formatów bezstratnych (tiff) jest koniecznie?
    3) polecacie jakiś konkretny lab ?
    4) na co jeszcze zwrócić uwagę zanim wyśle do LABa ?


    dzięki za wszelkie wskazówki!

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez locos Zobacz posta
    cześć,
    przymierzam się do wysłania zdjęć do wydruku w dużym formacie (50x70) i w związku z tym mam kilka pytań:


    1) wyostrzanie zdjęć - jakieś specjalne kroki czy zwykle unsharp mask wystarczy ( mówimy o zdjęciach wywoływanych z netów, ostrych juz prosto z puszki, d700 ) ?
    2) czy zapisywanie do formatów bezstratnych (tiff) jest koniecznie?
    3) polecacie jakiś konkretny lab ?
    4) na co jeszcze zwrócić uwagę zanim wyśle do LABa ?


    dzięki za wszelkie wskazówki!
    1) osobiście ostrzę filtrem górnoprzepustowym, natomiast stopień doostrzenia dobrze sprawdzić na wydruku próbnym (crop 1:1), na stopień ostrzenia ma wpływ nie tylko samo zdjęcie ale tez papier na którym chcesz drukować, jego powierzchnia, struktura. W dobrym labie powinna być możliwość wykonania próbki. Ostrzenie wykonaj już po przygotowaniu do finalnego rozmiaru. Unikaj interpolacji, ja wykonywałem wydruki z D700 do wspomnianego przez Ciebie formatu, finalnie rozdzielczość wychodziła 180 ppi i przynosiło to przy dobrze przygotowanym pliku lepszy efekt niż dmuchanie do 300. Znowu, wszystko zależy od pliku, sposobu przygotowania i obróbki, i znowu, najlepiej sprawdzić to na wydruku próbnym co przynosi dobry efekt a co niekoniecznie.
    2) nie jest konieczne, ponieważ wydruk zrobisz ze wszystkiego, problemem jest jak on będzie wyglądał. Zapisanie do TIFFa jest wskazane, jak również AdobeRGB (będzie to miało znaczenie zwłaszcza przy dużych wysyceniach koloru).
    3) https://4tframe.com/druk
    4) wydruk może się różnić od tego co widzisz na monitorze, ponieważ wchodzi tu szereg czynników, nie wiem jak przygotowałeś pliki, na jakim monitorze pracujesz, czy jest poprawnie skalibrowany. Poproszenie o wydruk testowy i na tej podstawie wprowadzenie korekt jest zawsze dobrym rozwiązaniem. Różne rodzaje papierów też dają różne efekty, papiery błyszczące są zwykle bardziej kontrastowe, dają głębsze czernie, matowe fine arty z kolei będą trochę bardziej "płaskie"... znowu, zależy co i na czym chcesz drukować.
    Ostatnio edytowane przez sruba ; 19-09-2021 o 18:24

Podobne wątki

  1. Wydruki duży format
    By Tomekk in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 03-12-2020, 16:15
  2. format zdjecia a format odbitki, POMOCY NIKONIARZE
    By igusiek21 in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 29-01-2014, 15:08
  3. gdzie duzy format (40x60, 60x90)
    By Jolania in forum Tradycyjne techniki wołania - ciemnia
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 01-06-2009, 23:25
  4. Przygotowanie ulotki
    By Patyk in forum Reprodukcja zdjęć
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 10-12-2007, 13:28
  5. Błony duży format - gdzie kupię ?
    By yossarian in forum Aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 04-03-2006, 10:26

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •