Close

Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 66
  1. #1

    Domyślnie Zdjęcia zrobione obiektywami z telekonwerterem Nikon AF-S TC-20E III

    Od jakiegoś czasu, dosyć regularnie robię zdjęcia z dokręconym do obiektywu telekonwerterem TC-20E III.
    Nazbierało mi się już ich całkiem sporo. Są robione w rożnych warunkach pogodowych i porach dnia.
    Będę sukcesywnie je tu zamieszczał, podając jaka była odległość fotografowanego obiektu od matrycy aparatu i jakie panowały warunki pogodowe.
    Oczywiście tylko wtedy, gdy to będę pewien tych danych. Zachęcam też wszystkich, którzy mają takie zdjęcia, by je tu zamieszczali.
    Przy wodopoju, podane odległości będą dosyć dokładne, bo pomierzyłem je taśmą mierniczą. W innych przypadkach niestety tylko szacunkowe.

    Zapewne niejednemu posiadaczowi ostrej 300/f2.8, chodziło lub chodzi po głowie, aby dokupić do niej telekonwerter x2 i mieć 600-tkę ze światłem 5.6.
    Tylko, że opinie o tym urządzeniu są przeważnie nie najlepsze. Czy warto coś takiego kupić?
    Gdy się tych zdjęć tu trochę nazbiera, każdy sam będzie mógł wyrobić sobie zdanie, czy warto TC-20E III mieć w swoim posiadaniu.

    Na początek zdjęcie młodej samicy pleszki. Zrobiłem je kilka dni temu (21.08.2021), w okolicy wodopoju, w chylącym się już bliżej zachodowi słońcu, z odległości 10,5m.



    Nikon D850 + Nikkor AF-S 400mm f/2.8E FL ED VR + TC-20E III
    Ostatnio edytowane przez krulewik ; 26-08-2021 o 01:53

  2. #2

    Domyślnie

    Tym razem trochę większy ptak i z bliższej odległości.
    Poprzednie zdjęcie zrobione było, w dość mocno jeszcze świecącym słońcu. To zdjęcie młodego kosa powstało o zachodzie słońca.
    Z tym, że słońca właściwie już nie było widać. W tym miejscu jego zachód przysłaniają drzewa, które rosą w odległości ok. 300m.
    Poza tym, tego dnia na zachodniej stronie nieba zebrały się chmury i właściwie tylko czerwona zorza, przez nie się przebijała.
    Powiedziałbym, że zdjęcie zostało wykonane w początkach nadchodzącego mroku, choć było jeszcze stosunkowo jasno. Zostało zrobione z odległości 8m.



    Nikon D850 + Nikkor AF-S 400mm f/2.8E FL ED VR + TC-20E III

  3. #3

    Domyślnie

    Zdjęcie zostało wykonane 19 czerwca 2021 roku. Za 48 godzin będzie przesilenie letnie i najdłuższy dzień w roku.
    O godzinie 9:16 słońce jest już dosyć wysoko. Jeszcze nie jest palące, ale już nie ma tej łagodności poranka.
    Jak widać zdjęcie jest robione w delikatnej kontrze. Słońce nie jest dokładnie z tyłu, tylko trochę przesunięte na prawą stronę.
    Kwiczoł jest podobnej wielkości co kos. To zdjęcie zostało zrobione z bliższej odległości (7m), niż poprzednie.



    Nikon D850 + Nikkor AF-S 400mm f/2.8E FL ED VR + TC-20E II
    I

  4. #4

    Domyślnie

    Dziś na ranem mżył deszcz, a później było chłodno, buro i ponuro. I raptem około południa zaczęło się przejaśniać.
    Zamiast ciemnych deszczowych chmur, pojawiły się pierzaste, a miedzy nimi zaczął prześwitywać błękit nieba.
    Słońce świeciło przez te chmurki i dzięki temu światło nie było tak ostre, jak przy bezchmurnym niebie.
    Okno pogodowe potrwało prawie do godziny 17, a później spadł rzęsisty deszcz.
    Po deszczu było jeszcze trochę takiego fajnego, miękkiego światła, ale po chwili całe niebo zasnuło się chmurami i zaczęło mżyć.
    Zdjęcie zrobiłem o godz 15:16, w przenikającym przez cieniutkie, pierzaste chmurki słońcu, z odległości 21m.



    Nikon D850 + Nikkor AF-S 400mm f/2.8E FL ED VR + TC-20E III

    Zdjęcie powyżej, zostało wycięte z tego oto pełnego kadru.



    Nikon D850 + Nikkor AF-S 400mm f/2.8E FL ED VR + TC-20E III

  5. #5

    Domyślnie

    Dla porównania, zdjęcia zrobione tego samego dnia, co poprzednie.
    To z 11m,



    Nikon D850 + Nikkor AF-S 400mm f/2.8E FL ED VR + TC-20E III

    i jego pełny kadr,



    Nikon D850 + Nikkor AF-S 400mm f/2.8E FL ED VR + TC-20E III

    oraz z 8m i w trochę ostrzejszym świetle.



    Nikon D850 + Nikkor AF-S 400mm f/2.8E FL ED VR + TC-20E III
    Ostatnio edytowane przez krulewik ; 29-08-2021 o 02:45

  6. #6

    Domyślnie

    Świetne masz te foty bardzo przyjemnie się ogląda.

    Zastanawiam się jaki jest realny wpływ TC2.0 na jakość zdjęcia. Tu masz świetne jakościowo (i technicznie oczywiście) fotografie, ale robione szkłem, na którym jest "z czego tracić". Pewnie są testy w Internecie, ale ciekawy jestem jaka jest Twoja opinia w praktyce

  7. #7

    Domyślnie

    @odzio, czasami coś siedzi trochę dłużej, to postaram się zrobić zdjęcie gołą 400-tką i z dołączonym TC-20.
    Będzie to ten sam ptak, w tym samym miejscu i o tej samej porze (z minutowymi różnicami).
    Mam nadzieję, że uda się też to, żeby zdjęcia były wykonane w jednakowym oświetleniu. Będziesz mógł sam ocenić, wpływ telekonwertera na jakość zdjęć.

    Nie chciałbym tu forsować swojej opinii, choć zdaję sobie sprawę, że kiedyś trzeba będzie, jasno coś na ten temat napisać.
    Problem w tym, że takie opinie mogą być mylące. Wszystko zależy od narzuconych sobie standardów jakości.
    To co dla jednych jest akceptowalne, dla innych jest nie do przyjęcia. Dlatego, jak długo to możliwe, będę unikał jednoznacznych wypowiedzi na ten temat.
    Mam nadzieję, że wcześniej czy później ktoś jeszcze zacznie wstawiać tu zdjęcia, zrobione przy pomocy tego telekonwertera, podpiętego do zupełnie innego obiektywu.
    Myśle, że to te właśnie zdjęcia najbardziej "obiektywnie powiedzą", jak to jest z tym telekonwerterem w praktyce.
    Jedno wydaje mi się w miarę pewne. Obiektyw powinien być jak najjaśniejszy. Według mnie światło 2,8 jest tu więcej niż pożądane.
    Pewnego rodzaju odpowiedzią na Twoje pytanie, jest też sam fakt, że go wykorzystuję przy robieniu zdjęć, które tu zamieszczam.

  8. #8

    Domyślnie

    Na moje bardzo amatorskie oko - widać, że konwerter.2.0 coś tam zabiera. I także na moje oko, w wielu przypadkach dla znakomitego szkła jakim jest 400tka, jest to strata akceptowalna (czyi warto ją ponieść dla pokazanego efektu).
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  9. #9

    Domyślnie

    Mam podobne przemyślenia, dlatego właśnie się zastanawiam, co jeszcze nie użyjemy tak szalenie bezkompromisowej optyki

    Chciałbym też zobaczyć jak wyglądałby tak potężny crop jak w poście #4 bez TC. Ptak jeszcze jest akceptowalny na niedużych ekranach, ale na większym monitorze już szczegółu.

  10. #10

    Domyślnie

    Przedwczoraj próbowałem coś sfotografować z telekonwerterem i bez, ale nic się nie udawało.
    Zanim ściągnąłem (lub założyłem) TC-20E, ptak uciekał, ewentualnie przenosił się w inne miejsce.
    Żeby coś jednak mieć do zamieszczenia, sfotografowałem funkię. Tak się dobrze złożyło, że na jej kwiecie siedział sobie malutki pajączek. Myślę, że będzie to jakiś punkt odniesienia.
    Wczoraj (bo już dzisiaj ), zrobiłem parę zdjęć drobnicy, które być może będą się nadawać do tego, aby można było ocenić wpływ TC-20E III, na jakość zdjęć. Przejrzę je za dnia i ewentualnie wstawię.
    Oba zdjęcia są tylko wywołane i w żaden sposób nie poprawiane (np. ostrzone). To zrobione z telekonwerterem to pełny kadr, to wykonane gołą 400-tką, skadrowałem tak, żeby mniej więcej wyglądało, jak to pierwsze.
    Zdjęcia zostały zrobione z odległości 6.3m, przy słońcu ledwie prześwitującym przez pierzaste chmury.

    Funkia falista (zdjęcie zrobione z TC-20E)


    Nikon D850 + Nikkor AF-S 400mm f/2.8E FL ED VR + TC-20E III

    Funkia falista (zdjęcie zrobione samą 400-tką)


    Nikon D850 + Nikkor AF-S 400mm f/2.8E FL ED VR

Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 227
    Ostatni post / autor: 11-03-2024, 11:52
  2. Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 10-09-2017, 12:47
  3. Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 27-12-2013, 19:25
  4. AF Nikkor 24 mm f/2.8 D - proszę o zdjęcia nim zrobione.
    By st_luk in forum Obiektywy 6-24 mm
    Odpowiedzi: 41
    Ostatni post / autor: 08-05-2010, 11:29

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •