Close

Strona 3 z 7 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 66
  1. #21

    Domyślnie

    Jeżeli można podejść do obiektu, wtedy jakikolwiek telekonwerter, raczej nie ma sensu sensu. Tak mi się wydaje.

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez krulewik Zobacz posta
    Jeżeli można podejść do obiektu, wtedy jakikolwiek telekonwerter, raczej nie ma sensu sensu. Tak mi się wydaje.
    No tak Tenwariant jest bardziej syntetyczny i pokazuje spadek ostrosci z zalozonym TC bez uwzgledniania cropa, pokazuje relacje 2.8 do 5.6 i 5.6 do tc5.6. Cos jak szukanie sweet-spota w przyslonach, tutaj akurat nie trzeba szukac :P

  3. #23

    Domyślnie

    @bomkallo w tym wątku miały być same zdjęcia, zrobione z telekonwerterem x2.
    Przez moją nadgorliwość, wyszło jakoś inaczej. Niewątpliwie masz rację, ale mój pomysł na ten wątek był trochę inny.

    Chodzą opinie, że z tym telekonwerterem, właściwie nie da robić się zdjęć.
    Duży spadek ostrości, utrata szczegółów, jednym słowem mydło.
    Zestaw z telekonwerterem x2, jest taką namiastką Nikkora 800/5,6.
    Wiem, że prościej jest kupić AF-S NIKKOR 800mm f/5.6E FL ED VR, nowy czy choćby używany.
    Ale najpierw chciałem spróbować, czy nie da się inaczej osiągnąć podobnego efektu. Stąd ten telekonwerter x2.
    Chciałem sprawdzić, czy w ogóle ma sens robienie zdjęć ptaków zestawem 400/2,8 + TC-20E III.
    Jak już zacząłem sprawdzać, to postanowiłem podzielić się tym, co uzyskuję (znowu ta moja nadgorliwość) i tylko tyle.

    Nie było moim zamiarem, porównywanie wpływu przysłony na ostrość obiektywu czy na głębię ostrości.
    Wprowadziłem Cię w błąd, za co ogromnie przepraszam. @bomkallo, tak z ciekawości, fotografujesz ptaki?

  4. #24

    Domyślnie

    Wątek i zdjęcia w nim dla mnie bez wątpienia są bardzo pożyteczne i ciekawe. Z użyciem telekonwerterów wiąże się sporo mitów, jest ich kilka wersji... Super, że ci się chciało.
    Od siebie dodam, że kiedyś pożyczyłem nikonowski konwerter x2 chyba II generacji i podpiąłem do Nikkora 70-200/4. Za mało miałem czasu, a fotografowałem sowę w dziupli.
    Z konwerterem coś wyszło, a słabsza jakość w dużej mierze wynikała z braku wprawy. Bez konwertera zdjęcia by nie było.
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  5. #25

    Domyślnie

    Właśnie w tym cała wartość tego wątku - zamiast laboratoryjnych testów ile linii na milimetrze mniej jesteśmy w stanie odczytać widzimy jakie mamy alternatywy. Nie próbujemy odpowiedzieć tu na pytanie czy TC pogarsza jakość obrazka. Raczej by to nie było zbyt odkrywcze. Rozkmina jest czyTC2.0 czy crop. Dla mnie rewelacja i ogromny szacun dla @krulewik za to, że chce mu się bawić w zbieranie i dostarczanie nam do wglądu materiału.

    PS. Dokładnie to samo miałem napisać o Nikkorze 800/5.6, który nota bene jest dostępny na alledrogo

  6. #26

    Domyślnie

    Moje bardzo niewielkie doświadczenie z tc podpowiada mi, że zasadnicza różnica między 400/2.8 +tc2.0 a 800/5.6 jest taka, że z 800-tki można dalej cropować, z zestawu z tc już niespecjalnie (tak jest przynajmniej z lepszymi obiektywami). Ograniczeniem będzie tylko termika, nie rozdzielczość zestawu. Ale może się mylę, to byłoby warte sprawdzenia, kiedy i jak crop z tego zestawu gubi szczegóły?

    Porównania są bardzo ciekawe, faktycznie nie widać znaczącego spadku jakości z tc. Z drugiej strony gęsta matryca rozwiązuje kwestię konwertera

    Interesujące moim zdaniem jest pytanie, to czy lekkie przymknięcie zestawu z tc2.0 polepsza w widoczny sposób jakość i szczegóły?

  7. #27

    Domyślnie

    @poste, według mnie kadry z 400/2,8+TCx2 i z 800/5,6 można kropować tak samo.
    Różnice pewnie są w jakości zdjęcia. Ktoś zainteresowany, jak wielkie są to różnice, na pewno znajdzie materiał porównawczy w Internecie.
    Jakby ktoś z użytkowników forum, miał jakąkolwiek 800-tkę w ręku, niech wrzuci i tu parę fotek.

    Zdjęcie z zestawu, jak z każdego obiektywu, gubi szczegóły wraz z odległością. Kiedy i jak krop gubi szczegóły, nie wiem.
    Z zestawu 400/2,8+TCx2 zamieściłem pełne kadry. Można pokusić się o ich przycięcie i sprawdzenie, co dzieje ze szczegółami wraz z coraz większym kropem.

    Co do gęstej matrycy, to przeważnie robię zdjęcia D5-ką, która ma matrycę o rozdzielczości niecałe 21Mpix. D850-tką robię zdjęcia, takie bardziej statyczne.
    W razie co, ustawiam na D850 fabrycznego kropa DX, który jak w D500 daje mi ogniskową x1,5 i dalej mam tyle pikseli, jakbym zdjęcie robił D5 lub D500.
    Kropa oczywiście można zrobić też samemu z pełnego kadru, podczas obróbki.
    Tak na marginesie. Wydaje mi się, że moje "doświadczenia" z 400/2,8+TCx2, można spokojnie odnieść do zestawu D500+300/2,8.
    A taki zestaw ma bardzo wielu "ptasiarzy" i nie tylko.

    Cytat Zamieszczone przez poste Zobacz posta
    ...
    Interesujące moim zdaniem jest pytanie, to czy lekkie przymknięcie zestawu z tc2.0 polepsza w widoczny sposób jakość i szczegóły?
    Jest piękna, słoneczna pogoda. Można nawet dosyć znacznie przymknąć przysłonę. Najniższa możliwa jej wartość dla zestawu 400/2,8+TCx2 to 5,6.
    @poste napisz do jakiej wartości przymknąć przysłonę, to zrobię takie zdjęcie i je tu zamieszczę jako pełny kadr.
    Ostatnio edytowane przez krulewik ; 08-09-2021 o 13:26

  8. #28

    Domyślnie

    Chodzi mi tylko o przymknięcie do f6.3-7.1 i różnicę względem f5.6.

    Kwestię cropowania, d500 czy gęstej matrycy FF mam sprawdzone empirycznie, że tak powiem.

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez odzio Zobacz posta
    Dla mnie rewelacja i ogromny szacun dla @krulewik za to, że chce mu się bawić w zbieranie i dostarczanie nam do wglądu materiału.
    Ja pod tym głosem się podpisuję. @krulewik, jeśli potrzebujesz motywacji do kontynuacji umieszczania zdjęć w tym wątku, to niniejszej motywuję

    Również jeśli zejdziesz z budżetem trochę niżej i porównasz tc z 70-200.

  10. #30

    Domyślnie

    Jak przymykac to ja glosuje na f/8 i obok 5.6

Strona 3 z 7 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 227
    Ostatni post / autor: 11-03-2024, 11:52
  2. Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 10-09-2017, 12:47
  3. Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 27-12-2013, 19:25
  4. AF Nikkor 24 mm f/2.8 D - proszę o zdjęcia nim zrobione.
    By st_luk in forum Obiektywy 6-24 mm
    Odpowiedzi: 41
    Ostatni post / autor: 08-05-2010, 11:29

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •