Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15
  1. #1
    Oszczędny w słowach Awatar ins4nity
    Dołączył
    07 2016
    Miasto
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    79

    Domyślnie W lesie, nad potokiem

    Laowa 10-18
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC07131-Edit.jpg
Wyświetleń:	55
Rozmiar:	12,39 MB
ID:	55295
    Nikon D7200+T150-600 G2; Sony A7III+ T28-200mm +Samyang 75mm + Laowa 10-18mm

  2. #2

    Domyślnie

    Fajne zdjęcie, kolory bardzo przyjemne. Mógłbyś napisać parę słów o tym szkle? Zakres ogniskowych niesamowicie ciekawy, jestem mocno zainteresowany Z14-30, jednak ta "trzydziestka" mocno wchodzi w kompetencje Z35/1.8 i nie jest mi jakoś potrzebna, o różnicy pomiędzy 10, a 14mm nawet nie mówię. A tu nie ma lipy, ma być szeroko więc jest od bardzo- do szalenie szeroko

    Zastanawia mnie też jedno - tak jak zdjęcie wygląda fajnie ostro i szczegółowo na forum (miniaturka, choć na 27" QHD jest całkiem spora), to w pełnym powiększeniu jednak jest trochę gorzej. Czy to wynika z jakości optyki, czy dłuższego czasu ekspozycji? Po rozmytej wodzie wnioskuję, że czas naświetlania był w okolicach ok 1/2-1/8s, co teoretycznie przy tej ogniskowej i stabilizacji w Soniaku nie powinno robić problemów i możliwe, że po prostu fotka z ręki zrobiona?
    Ostatnio edytowane przez odzio ; 25-08-2021 o 11:04

  3. #3
    Oszczędny w słowach Awatar ins4nity
    Dołączył
    07 2016
    Miasto
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    79

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez odzio Zobacz posta
    Fajne zdjęcie, kolory bardzo przyjemne. Mógłbyś napisać parę słów o tym szkle? Zakres ogniskowych niesamowicie ciekawy, jestem mocno zainteresowany Z14-30, jednak ta "trzydziestka" mocno wchodzi w kompetencje Z35/1.8 i nie jest mi jakoś potrzebna, o różnicy pomiędzy 10, a 14mm nawet nie mówię. A tu nie ma lipy, ma być szeroko więc jest od bardzo- do szalenie szeroko

    Zastanawia mnie też jedno - tak jak zdjęcie wygląda fajnie ostro i szczegółowo na forum (miniaturka, choć na 27" QHD jest całkiem spora), to w pełnym powiększeniu jednak jest trochę gorzej. Czy to wynika z jakości optyki, czy dłuższego czasu ekspozycji? Po rozmytej wodzie wnioskuję, że czas naświetlania był w okolicach ok 1/2-1/8s, co teoretycznie przy tej ogniskowej i stabilizacji w Soniaku nie powinno robić problemów i możliwe, że po prostu fotka z ręki zrobiona?
    Dzięki za komentarz. Już opowiadam co i jak.
    Jest to szkło w pełni manualne, dosyć ostre w centrum i słabo ostre w rogach. Czas- tak jak mówisz- koło 1/4, ale ze statywu.
    Z czego moim zdaniem wynika brak idealnej ostrości:
    1. Byłem bardzo blisko pierwszego planu a ostrzyłem na nieskończoność. Nie planowałem składać z kilku ujęć dla samej ostrości - tutaj mój błąd.
    2.Bardzo możliwe, że statyw zapadł się minimalnie w piachu bo stoi w wodzie.
    3.Mogłem mimo wszystko źle odczytać wskazania aparatu i nie trafić z ostrością w wodospad.
    4.Podczas obróbki dosyć mocno użyłem efektu ortona.
    Dopiero uczę się tego szkła bo niezbyt często ostatnio mam okazję do wyjścia w teren

    Wrzucam jeszcze jedno zdjęcie z tego miejsca- tym razem Tamron 28-200

    2.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC07116-Edit.jpg
Wyświetleń:	37
Rozmiar:	18,97 MB
ID:	55324
    Nikon D7200+T150-600 G2; Sony A7III+ T28-200mm +Samyang 75mm + Laowa 10-18mm

  4. #4

    Domyślnie

    Stokrotne dzięki za informacje

    Często zdarza Ci się wjeżdżać na ogniskową rzędu 10-12mm? Z opinii, które czytałem w internecie pole widzenia jest tak wielkie, że nierzadko zdarza się ująć w kadrze nogi statywu albo własne buty. Mam nawet wątpliwości, czy bym miał pomysły na zapchanie tematem tak szerokiego kadru

  5. #5
    Oszczędny w słowach Awatar ins4nity
    Dołączył
    07 2016
    Miasto
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    79

    Domyślnie

    Na 10mm bardzo rzadko, a powinienem częściej bo jest najlepszy optycznie w tym miejscu. Ale faktycznie, nogi statywu raczej zawsze złapie na 10-12, chociaż przy 12 mozna tego unikać albo korygować w PS. Gdybym miał umiejętności i wyobraźnię żeby wykorzystać częściej te 10-12mm to robiłbym to cały czas. Uważam, że jest to dla ludzkiego oka bardzo niespotykane pole widzenia i już samo to nadaje zdjęciu wyjątkowości. Ale ważąc wszytkie za i przeciw - 14-24 będzie na pewno lepszy optycznie od szerszych wynalazków a niewiele z tego ''efektu wow'' stracisz.
    Nikon D7200+T150-600 G2; Sony A7III+ T28-200mm +Samyang 75mm + Laowa 10-18mm

  6. #6
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    04 2010
    Miasto
    Czechowice-Dz.
    Posty
    185

    Domyślnie

    Bardzo ładne foty.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ins4nity Zobacz posta
    Uważam, że jest to dla ludzkiego oka bardzo niespotykane pole widzenia i już samo to nadaje zdjęciu wyjątkowości.
    też kiedyś miałem fazę na super szeroki kąt, ale bałem się tego zbyt dużego zdeformowania, u ciebie widzę, że raczej jest ok
    możliwe, że się nie znam a monitor mam słaby

  8. #8

    Domyślnie

    Na pierwszym zdjęciu jest fajny efekt zgaszenia kontrastu. To efekt ze szkła (słabe powłoki i "jasna dziura nieba" ? Czy post procesie robiłeś?
    W samym zdjęciu brakuje mi głównego tematu. A tak naprawdę człowieka, bo trochę jest tak ze ta kłoda po prawej jest jakby idealnym miejscem dla postaci

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez fafniak Zobacz posta
    Na pierwszym zdjęciu jest fajny efekt zgaszenia kontrastu. To efekt ze szkła (słabe powłoki i "jasna dziura nieba" ? Czy post procesie robiłeś?
    W samym zdjęciu brakuje mi głównego tematu. A tak naprawdę człowieka, bo trochę jest tak ze ta kłoda po prawej jest jakby idealnym miejscem dla postaci
    Może to skutek zastosowania efektu Ortona, o którym pisał @ins4anity?

    Swoją drogą jeszcze raz dziękuję za te wszystkie detale, którymi się z nami podzieliłeś do niedawna nie miałem pojęcia o wspomnianym efekcie!

  10. #10

    Domyślnie

    Kiedyś to się nazywało filtrem promist
    a jeszcze wcześniej szkiełkiem duto

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. w lesie...
    By imonmati in forum Ludzie - fotografia okolicznościowa i albumowa
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 08-05-2010, 16:16
  2. [ Krajobraz ] Nad potokiem.....
    By harb in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 19-07-2009, 18:04
  3. [ Krajobraz ] Nad potokiem
    By malasana in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 22-12-2008, 13:49
  4. w lesie
    By Tomek Konopka in forum Ludzie - fotografia okolicznościowa i albumowa
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 15-11-2008, 11:21
  5. [ Krajobraz ] W lesie
    By Darek Jankowiak in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 12-11-2008, 00:23

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •