Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 26
  1. #1

    Domyślnie Wejście w system bezlusterkowy od zera

    Czołem grupowicze.
    Chciałbym wejść w system bezlusterkowy w zupełności od zera. Od kilkunastu lat byłem nikoniarzem, ale pół roku temu zostałem bez sprzętu prawie zupełnie i chciałbym wrócić do fotografowania.
    W systemie nowym myślę, że skończy się na aparacie i 2-3 obiektywach. Poziom wymagań od sprzętu- zawansowany amator. Raczej nie będę go komercyjnie wykorzystywał, w ostateczności sprzedaż pojedynczych zdjęć.
    Zależy mi na jakości oczywiście, wcześniej korzystałem z D850 + głównie Sigmy ART : 24, 35, 85, 700-200.
    Zależy mi też na poręczności, więc do lustrzanek nie wrócę.
    Mój założony sufit cenowy to Sony A7 III. Jednak trochę się pojawiło tańszego sprzętu na rynku, m.in. w C i N, w związku z tym proszę o opinie. Najlepiej praktyków, którzy przechodzili na system bezlusterkowy.
    Zależy mi na pełnej klatce, choć jeśli ktoś zachwali mocno Fuji, to kto wie?
    Zależy mi na korzystaniu z szerokiej gamy obiektywów, również starych, używanie przejściówek (Sony?).
    Guzikologia mniej ważna, do wszystkiego można się przyzwyczaić, choć Sony mnie nieco osłabiło - jako niedawnego nikoniarza.
    Wolałbym nie używać jakiś drogich czy szybkich kart pamięci, najlepiej SD (najwyżej coś z Angelbirda kupię), niekoniecznie dwa sloty, choć to ogólnie dobry pomysł.
    Nie będę się specjalizował w określonym rodzaju zdjęć, raczej nie będzie zdjęć w studio.
    Proszę o opinie, nawet mocno subiektywne. Zanim obejrzę u ludzi czy w sklepach sprzęt to czasu nieco minie.
    Z góry dziękuję.
    "Na początku poznaj wszystkie zasady, żeby o nich zapomnieć"
    John Coltrane

  2. #2

    Domyślnie

    Nikon Z6II + FTZ spełnia wszystkie powyższe wymagania.

  3. #3

    Domyślnie

    Też bym polecił Z6, ale ciekawe czy wymaganie działania starych obiektywów jest spełnione. W manualu chyba tak, na FB jest kolega robiący zdjęcia optyką Canona na Z6. Focus peak w wizjerze daje radę, mój 105/2,5 Auto PC zyskał nowe życie. Z drugiej strony do dobrego AF warto mieć natywną optykę.
    Nie znam jednak Sony ani Canona. Dla Sony są fajne obiektywy Sigmy...
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  4. #4

    Domyślnie

    Przeszedłem na Sony, choć w sumie mam dalej d500 do zabawy z teleobiektywem, więc obsługa podobna do d850. Ponadto od czasów analoga, w sumie od kilkunastu lat używałem w zasadzie tylko Nikonów, jakimś maniakiem technologii i zmian nie jestem. Uważam, że ta niby kiepska obsługa Sony jest demonizowana. Przede wszystkim w Sony trzeba poświęcić trochę czasu na przypisanie sobie odpowiednich funkcji do guzików i ogarnięcie tego, na pewno nie w 5 minut w sklepie. Dostęp do funkcji, których potrzebujesz jest b.dobry. Jest inaczej, ale to nie znaczy że gorzej, np. kółko funkcyjne w Sony moim zdaniem jest super. W każdym razie to jest spokojnie do ogarnięcia, jeśli przejdziesz na Z to też sporo się zmienia.

    Druga rzecz to finanse. Popatrz czy w systemach występują szkła, które chciałbyś mieć i ile kosztują. Tabelka, podliczenie kosztu, prosta sprawa. Nie patrz na FTZ bo każdego to w pewnym momencie męczy. To już lepiej jak uprzesz się na Nikona kupić adapter do Sony. Tylko po co taka ekwilibrystyka, dla paru guzików i przyzwyczajeń?

    Kolejna rzecz, która zawsze była u Canona i Nikona to podejście do obiektywów innych firm. W ML jest tylko gorzej pod tym względem, nie śledzę wszystkiego ale co i rusz słyszy się o tym, że coś działa, coś nie działa, aktualizacja softu niesie niespodzianki . Mnie to szczerze mówiąc chyba najbardziej zmęczyło. Do Sony podpinam szkło i w 99% wszystko działa, korekta cyfrowa, af, itd. (o ile inna firma wszystko dopracuje, w każdym razie Sony nie uwala tych szkieł).

    Szkiełek w zakresie, który wymieniłeś masz spory wybór. Co ciekawe jakieś kiepskie b. rzadko się trafiają (podobnie jak te projektowane przez konkurencję na ML), kupisz nowego Samyanga i nie będzie on gorszy optycznie od kilka razy droższych szkieł. W każdym razie od wyboru może się zakręcić w głowie. Tu masz całkiem solidnie przetestowane szkiełka https://sonyalpha.blog/

    Kolejna kwestia to promocje. Te są w zasadzie ciągle, warto to prześledzić.

    Jeśli chcesz mniejszy sprzęt, to jest jeszcze A7C i cała gama niedużych obiektywów
    https://sonyalpha.blog/2021/06/11/wh...-for-sony-a7c/
    U nas trochę drogi, ale na Amazonie w podobnej cenie co A7III.


    Ps. Jakby coś to pytaj o konkretne szkiełka w wątku-tasiemcu o Sony, bo w innych miejscach to paru Nikoniarzy jakoś alergicznie reaguje na Sony

  5. #5

    Domyślnie

    Jeśli Nikon to polecę Z7, posiadam pierwszą wersję i jestem zadowolony, podpinam Sigmę 50 i 85 Art przez ftz, nie jest to aż tak upierdliwe, a szkła trafiają bez kalibracji, manuale to czysta przyjemność z z7, do tego bardzo dobre zoomy 14-30, 24-70 i 24-200 na wycieczki, sprzęt mały i poręczny, ponieważ wcześniej miałeś D850 to nie kupuj mniejszej matrycy bo będzie Ci brakowało szczegółów.
    Nikon Z7 Z14-30/4 Z24-70/2,8; S50/1,4;S70-200 2,8; S60-600

  6. #6

    Domyślnie

    Najporęczniejszy system wg mnie to fuji apsc, Sony ff najlepszy jako wszystko w jednym oraz biorąc pod uwagę dostępność szkieł. Canon drożyzna, Nikon apsc mało szkieł, nikon ff bym umieścił za Sony na dziś.
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 ||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

  7. #7

    Domyślnie

    Sprzedaj nerkę, kup Canona R5.
    Ostatnio edytowane przez Zdebik ; 17-08-2021 o 12:34

  8. #8

    Domyślnie

    Po przetoczeniu się przez 3 systemy FF (C, N, S) wylądowałem w Fuji apsc i średnim formacie. Gorąco polecam apsc z punktu widzenia poręczności, miodności używania i rezultatu JPG. Żałuję tylko jednego - że tak długo czekałem i nie wsiadłem już w czasach premiery X-T1...
    This is my camera. There are many like it, but this one is mine. My camera is my best friend. Without my camera I am useless. Without me, my camera is useless. I must fire my camera true. And I will!

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez NimnuL Zobacz posta
    Po przetoczeniu się przez 3 systemy FF (C, N, S) wylądowałem w Fuji apsc i średnim formacie. Gorąco polecam apsc z punktu widzenia poręczności, miodności używania i rezultatu JPG. Żałuję tylko jednego - że tak długo czekałem i nie wsiadłem już w czasach premiery X-T1...
    Masz średni format z fuji?
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 ||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez cybulski Zobacz posta
    Masz średni format z fuji?
    Tak, jak również dwa inne (Pentacon Six i jakaś Yashica, i jeden wielki format czy jak się to nazywa (miech + płyty z tyłu + drewniany statyw
    No i jeden cyfrowy średni format gx50s który właściwie poza studio i okazyjny plener nie wychodzi.
    This is my camera. There are many like it, but this one is mine. My camera is my best friend. Without my camera I am useless. Without me, my camera is useless. I must fire my camera true. And I will!

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Wejście w system-podróże
    By Ibanes in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 31-07-2018, 21:05
  2. Wejście w system Nikona. Wybór aparatu i obiektywów.
    By salceson in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 70
    Ostatni post / autor: 17-12-2014, 20:16
  3. wejście w system - z pompą czy bez? ;)
    By steja in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 111
    Ostatni post / autor: 16-12-2013, 08:55
  4. Wejście w system Cokina
    By Qiubag in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 04-04-2009, 19:52
  5. mozliwe najtansze wejscie w system
    By manwojt in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 19-10-2008, 22:29

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •