Close

Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Noworadzieckie obiektywy: Helios 40-2 i Zenitar 85mm

    Jakiś czas temu na OLX trafiłem na używanego Heliosa 85/1.7, wg. internetów: król bokeh'u/bokeh monster. Za zestaw z walizeczką, filtrami itp. sprzedający życzył sobie 1700zł. Kuknąłem na cenę nowego w Rosji i stwierdziłem, że wychodzi prawie na to samo, więc szkoda pchać się w używkę. Tylko musiałem znaleźć kogoś, kto go przywiezie. I teraz pojawia się szansa. A skoro jest szansa zacząłem się gruntownie zastanawiać czy warto. Na stronie zenita widzę, że mają obecnie w sprzedaży dwie 85mm: Heliosa 40-2 i Zenitara f/1.4. Cena dość zbliżona. Chciałbym skonsultować z Wami, czy myślicie, że warto?

    Helios 40-2 kojarzę jako nieszczególnie ostrą portretówkę (wg internetu od f/2-2.8 jest przyzwoicie) z odjechanym bokeh (jak w 58mm, który każdy zna). Natomiast tym Zenitarem dopiero teraz się zainteresowałem niby całkiem przyzwoity pod względem ostrości, ale konstrukcja optyczna znacznie bardziej nowoczesna, więc swirly bokeh odpada. No i cena, za taką kwotę mogę kupić Viltroxa z AF, więc raczej odpada. Natomiast Helios... drogo. Ale czasem do portretu 180/2.8 jest po prostu nieporęczny, dlatego chodzi za mną ta 85mm... Wracając jeszcze do ogłoszenia z OLX, koleś stwierdził, że nie odda go za mniej niż 1500zł. Sprzedał się po niedługim czasie (nie wiem za ile ale przez parę dni może wcale nie zszedł z ceny), patrzę na ten obiektyw na zasadzie, że jak się nie dogadamy albo pojawi się lepsza propozycja to najwyżej go pchnę w świat. Czy myślicie, że to durnowaty pomysł?

  2. #2

    Domyślnie

    Może nie durnowaty, jeśli odpowiada ci to, co z nimi można zrobić.
    Druga sprawa. Oprócz ceny dojdzie koszt przesyłki. Pewnie cło i podatek...

  3. #3

    Domyślnie

    Helios 40 85/1,5 na pełnym otwarciu ma dość specyficzne i rozpoznawalne rozmycie nieostrego tła, ale również niezbyt wysoką ostrość. Przysłanianie poprawia ostrość,
    jednocześnie powolii zanika ten charakterystyczny wir. Obiektyw raczej do spokojnej i przemyślanej pracy z umiejętną aranżacją tła. Współczesna jego wersja ma nowsze
    powłoki co przekłada się na nieco ostrzejszy i kontrastowy obrazek. Zenitar 85/1,4 był już dość dawno opisywany w necie i chyba jakoś niczym specjalnym się nie wyróżnia
    poza kompaktowym wymiarem. Jak nie interesują Cię efekty z Heliosa, to szukałbym Samyanga 85/1,4, który ma już ugruntowaną dobrą opinię.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pioter m Zobacz posta
    Może nie durnowaty, jeśli odpowiada ci to, co z nimi można zrobić.
    Druga sprawa. Oprócz ceny dojdzie koszt przesyłki. Pewnie cło i podatek...
    Właśnie rozkmina wynika z tego, że mam osobę która się wybiera tam osobiście i może mi wyświadczyć przysługę przywiezienia obiektywu. Myślałem o nówce, ale w sumie dawać niespełna 2000zł za nieszczególnie ostry manualny obiektyw to po zastanowieniu słaba okazja. No ale jest też rynek używek i 700-800zł za 85/1.5 już trochę bardziej kusi


    Cytat Zamieszczone przez kazzi Zobacz posta
    Helios 40 85/1,5 na pełnym otwarciu ma dość specyficzne i rozpoznawalne rozmycie nieostrego tła, ale również niezbyt wysoką ostrość. Przysłanianie poprawia ostrość,
    jednocześnie powolii zanika ten charakterystyczny wir. Obiektyw raczej do spokojnej i przemyślanej pracy z umiejętną aranżacją tła. Współczesna jego wersja ma nowsze
    powłoki co przekłada się na nieco ostrzejszy i kontrastowy obrazek. Zenitar 85/1,4 był już dość dawno opisywany w necie i chyba jakoś niczym specjalnym się nie wyróżnia
    poza kompaktowym wymiarem. Jak nie interesują Cię efekty z Heliosa, to szukałbym Samyanga 85/1,4, który ma już ugruntowaną dobrą opinię.
    Miałem nadzieję na taki głos rozsądku. Masz na myśli jakiś konkretny model tego Samyanga? Czy jakieś pierwsze manuale wersje, czy późniejsze? Trochę to pytanie ciągnie lenistwem z mojej strony, ale widzę ile jest wersji tego obiektywu i czytanie o każdej jest dość dużym wyzwaniem

Podobne wątki

  1. Helios 40-2H 85mm f/1.5
    By MstrG in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 21-07-2017, 11:31

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •