Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Technika odszumiania

    Hej
    Ostatnio natknąłem się na ciekawa technikę fotografowania zdjęć nocnych i odszumiania.
    A mianowicie robi się dwa zdjęcia, jedno normalne a drugie cale czarne co pomaga w postprodukcji je odszumić.
    Ktoś może orientuje się na czym to polega i potrafi wyjaśnić ? bo niestety nie mam juz dostępu do tej wiedzy

  2. #2

    Domyślnie

    Taką funkcjonalność oferuje każde body Nikona. Redukcja szumów przy długich czasach naświetlania. I działa również na RAW.
    Redukuje to szumy matrycy wynikające z nagrzewania.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez misie0077 Zobacz posta
    Hej
    Ostatnio natknąłem się na ciekawa technikę fotografowania zdjęć nocnych i odszumiania.
    A mianowicie robi się dwa zdjęcia, jedno normalne a drugie cale czarne co pomaga w postprodukcji je odszumić.
    Ktoś może orientuje się na czym to polega i potrafi wyjaśnić ? bo niestety nie mam juz dostępu do tej wiedzy
    Poczytaj o stackowaniu zdjęć. To bardziej zaawansowana technika odszumiania. Generalnie robi się X zdjęć tego samego kadru. Na każdym z nich szum jest generowany losowo. Do tego robi się też tzw darki (czyli jak wyżej). Później w postprodukcji nakłada się zdjęcia na siebie. Statyczne elementy zostają a szum znika.
    Głównie stosuje się to w astro.
    Prywatnie: Z6 || N14-30/4s || N24-120/4s || N40/2 || N85/1.8s || SB-600 || YN560
    Służbowo: R6 || T24-70/2.8 G2 || C70-200mm f/2.8L IS III USM

    ZAJRZYJ I WEŹ UDZIAŁ:
    >>RAWki<=>ZADANIA TEMATYCZNE<=>FOTOGRAFIA MIESIĄCA<<

  4. #4

    Domyślnie

    Dokładnie tak chodzi o nocne zdjecia głównie nieba. Czyli rozumiem że robię dwa zdjęcia a potem obróbka w Photoshopie?

  5. #5

    Domyślnie

    Minimum 2. Obrabiasz RAW i pozniej w photoshopie nakladasz

    https://helpx.adobe.com/photoshop/us...ge-stacks.html

  6. #6

    Domyślnie

    W astro używa się do tego dedykowane programy. Cześć jest darmowa i spokojnie wystarcza. Polecam DeepSkyStacker.
    W skrócie - robisz dużo (np. 50) zdjęć tego samego fragmentu nieba, następnie około 20 czarnych zdjęć przy tych samych parametrach, jeśli chcesz mieć lepiej, to dochodzą inne rodzaje klatek kalibracyjnych i dopiero to składasz.

    Efekt potrafi mocno zaskoczyć. Na przykład ISO 6400, t=60 s (razy przykładowe 50), a zdjęcie bez wyraźnego szumu. Oczywiście jak zaczniesz wyciągać przy obróbce w PS, to szum się pojawi, ale plik wyjściowy robi olbrzymie wrażenie.
    Czy da się od początku PS, tego nie wiem.

  7. #7

    Domyślnie

    DeepSkyStacker to podstawa w stackowaniu zdjęć astro. W Photoshopie się później wyciąga kolory
    Astropixel to bardziej zaawansowany kombajn do takich rzeczy.
    Prywatnie: Z6 || N14-30/4s || N24-120/4s || N40/2 || N85/1.8s || SB-600 || YN560
    Służbowo: R6 || T24-70/2.8 G2 || C70-200mm f/2.8L IS III USM

    ZAJRZYJ I WEŹ UDZIAŁ:
    >>RAWki<=>ZADANIA TEMATYCZNE<=>FOTOGRAFIA MIESIĄCA<<

  8. #8

    Domyślnie

    Witam, potrzebuję pomocy a nie wiem czy w odpowiednim miejscu napisałam. Od niedawna mam aparat Nikon D5600, i zdjęcia przy krótkim obiektywie wychodzą super. Niestety problem jest kiedy chciałabym zrobić zdjęcie długim obiektywem np. zdjęcia ptaków, wiewiórek. Większość zdjęć wychodzi poruszona. Czy ktoś mógłby mi pomóc ustalić jaka może być tego przyczyna. Obiektyw długi to AF-P NIKKOR 70-300mm 1:4,5-6,3G ED. Może coś powinnam zmienić w ustawieniach aparatu, ale nie bardzo mam pomysł co. Z góry dziękuję za pomoc.

  9. #9

    Domyślnie

    Przyczyna to zbyt długi czas otwarcia migawki. Albo na tyle długi, że poruszony jest tylko główny temat zdjęcia, np. ptak albo wiewiórka, jeśli się ruszą w momencie rejestracji zdjęcia przez matrycę, a tło jest nieporuszone. Albo jeszcze dłuższy, i wtedy wszystko jest poruszone, bo w momencie rejestracji zdjęcia poruszysz aparatem (wystarczą mikroruchy).

    Czasami wystarczy włączenie stabilizacji obrazu w obiektywie, ale upewnij się, że ją masz, bo z opisu obiektywu wygląda jakby jej nie było, a ten obiektyw występuje w dwóch wersjach, z VR i bez. Przy czym stabilizacja sprawdza się w statycznych kadrach, gdzie nic się nie rusza, i pomaga zniwelować poruszenie aparatem.

    Żeby zamrozić ruch na zdjęciu, trzeba skrócić czas otwarcia migawki, zwykle w okolicach 1/500-1/640-1/800 lub krócej. A to, przy tej jasności obiektywu, sprawia że trzeba mocno podnieść ISO, co objawia się zaszumionymi zdjęciami (lub zupełnie pozbawionymi detalu po odszumieniu, zwłaszcza automatycznie przez aparat).

  10. #10

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za tak szybką i fachową odpowiedź. Obiektyw ma stabilizację: VR. Spróbuję z tym czasem otwarcia migawki. Jeszcze raz dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

Podobne wątki

  1. CNX 2 a wyłączenie automatycznego odszumiania
    By wolfdeus in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 12-02-2011, 12:47
  2. d200 pyt nt.odszumiania
    By Kyo in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 23-06-2008, 19:52
  3. Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 22-08-2007, 19:31
  4. Soft do odszumiania poszukiwany...
    By Al Bundy in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 13-06-2005, 14:57
  5. Poszukuję schematu odszumiania dla D70 do NetImage 4
    By Anonymous in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 05-03-2005, 14:34

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •