Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 26
  1. #1

    Domyślnie Nikon d750, sigma 135 art

    Witam.
    Posiadam nikona d750 i sigmę 135, która była kalibrowana w serwisie Sigmy. Otóż mam problem z ostrością. Chciałabym prosić o zerknięcie na raw, AF-C skierowany na twarz, trafiony w punkt.
    Poniżej dwa zdjęcia, raw oraz zrzut ekranu wizjera celem potwierdzenia trafienia w osobę.
    Fotografuję portrety dziecięce, ale zdarzają mi się również zdjęcia w ruchu. Zauważyłam, że ostrość sigmy w trybie LV jest lepsza zdecydowanie od ostrości w wizjerze.
    Będę wdzięczna za porady i wskazówki.
    Załączone miniatury Załączone miniatury img_20210711_102049.jpg  

    Załączone pliki Załączone pliki

  2. #2

    Domyślnie

    Przez LV aparat wyostrza na podstawie kontrastu dlatego zdjęcia są lepiej trafione.
    Przy zwykłym ostrzeniu bazujesz na fazie, dlatego pierwsze pytania: czy długo masz aparat / czy czyściłaś kiedyś czujniki fazowe?

    Wysłane z mojego kalkulatora Casio.
    Był Pentax, Panasonic, Nikon, Olympus, Fuji. Teraz Canon.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Teu Zobacz posta
    Przez LV aparat wyostrza na podstawie kontrastu dlatego zdjęcia są lepiej trafione.
    Przy zwykłym ostrzeniu bazujesz na fazie, dlatego pierwsze pytania: czy długo masz aparat / czy czyściłaś kiedyś czujniki fazowe?

    Wysłane z mojego kalkulatora Casio.
    Dziękuję za odpowiedź, puszkę mam od 1,5 roku, sigmę od listopada, body od tamtej pory nie było w serwisie.

  4. #4

    Domyślnie

    Jeżeli w LV zdjęcia są ostre a przez wizjer w AF-C i AF-S nieostre to sprawa jest oczywista, źle skalibrowany obiektyw w stosunku do puszki. Piszesz, że Sigma była kalibrowana w serwisie, ale czy wysyłałaś ją razem z D750? Jeżeli tak, to serwis skopał robotę i należy z pretensjami odesłać im zestaw do ponownej kalibracji. Sigma kalibrację na gwarancji robiła zawsze darmowo. Jeżeli obiektyw jest już po gwarancji to można zastanowić się nad innymi rozwiązaniami. Najlepiej zaczynać kalibrację zestawu od kalibracji body do wzorca, a następnie kalibrować do niego obiektywy w miarę potrzeby. W przypadku zmiany body lub zakupu drugiego unikamy wtedy braku zgodności kalibracji body i obiektywu.
    D500, S17-50/2.8, T150-600, N10-24,

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mmluty Zobacz posta
    Jeżeli w LV zdjęcia są ostre a przez wizjer w AF-C i AF-S nieostre to sprawa jest oczywista, źle skalibrowany obiektyw w stosunku do puszki. Piszesz, że Sigma była kalibrowana w serwisie, ale czy wysyłałaś ją razem z D750? Jeżeli tak, to serwis skopał robotę i należy z pretensjami odesłać im zestaw do ponownej kalibracji. Sigma kalibrację na gwarancji robiła zawsze darmowo. Jeżeli obiektyw jest już po gwarancji to można zastanowić się nad innymi rozwiązaniami. Najlepiej zaczynać kalibrację zestawu od kalibracji body do wzorca, a następnie kalibrować do niego obiektywy w miarę potrzeby. W przypadku zmiany body lub zakupu drugiego unikamy wtedy braku zgodności kalibracji body i obiektywu.
    Sigma wysłana była razem z puszką do kalibracji zaraz po zakupie, jednak nie jestem zadowolona z ostrości. Obiektyw jest jeszcze na gwarancji, kupowałam w listopadzie. Pomyślałam, że może muszę nauczyć się współpracować z tym szkłem, bo do tej pory miałam tylko 50 mm. Jednak jak pokazuje raw i zrzut ekranu, F na 2.2, czas 1/1000 a ostrość dalej nie jest zadowalająca, nie wspomnę o tym, że mogę zapomnieć o ostrzeniu na pełnej dziurze.

  6. #6

    Domyślnie

    A nie możesz spróbować sama skorygować kalibrację w D750? Przecież to jest jasny obiektyw i do tego stałoogniskowy więc sprawa powinna być prosta.

  7. #7

    Domyślnie

    Mikroregulację af masz w instrukcji pod hasłem precyzyjna korekta af.

  8. #8
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 749

    Domyślnie

    Ale masz brak ostrości, czy ostrość przed/za obiektem? Bo to trochę inne sprawy i dobrze wiedzieć o czym rozmawiamy.

    EDIT - jest dziwnie, pobrałem RAW. Ostrości nie ma nigdzie, ani przed, ani za. Przy czasie 1/800s. Dziwne. Ten ART to najostrzejsze szkło.
    Może jest lekko ruszone, ale przy 1/800? Trzymasz stabilnie ten aparat?
    Tylko skąd różnica przy LV? Trzymanie aparatu przy LV jest mniej stabilne, no chyba, że wtedy używasz statywu.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 12-07-2021 o 21:03
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  9. #9

    Domyślnie

    No tak, ale @ewelinciaa napisała wcześniej, że ...Fotografuję portrety dziecięce, ale zdarzają mi się również zdjęcia w ruchu. Zauważyłam, że ostrość sigmy w trybie LV jest lepsza zdecydowanie od ostrości w wizjerze.
    D500, S17-50/2.8, T150-600, N10-24,

  10. #10
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 749

    Domyślnie

    W międzyczasie edytowałem wpis, dodając akapit o LV. Może Ewelina poda więcej informacji.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Ostrość zwariowała [Nikon D750 + Sigma 24-35]
    By Fotmatka in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 21-11-2020, 18:00
  2. Nowe obiektyw (sigma 18-35 + Sigma 50) czy nowa puszka (nikon d750)
    By DamianKakietek in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 11-01-2019, 23:36

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •