Close

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 26
  1. #11

    Domyślnie

    A robiłeś próbę w trybie AF-S dla tej lub innej modelki?

  2. #12

    Domyślnie

    Dokładnie, wg mnie nie ma ostrości nigdzie, mimo.że czas jest krótki. Nie sądzę, aby to było spowodowane niestabilnością i drżeniem ręki, bo zdjęcia wychodzą takie same nawet przy stabilizacji w postaci np. murku czy stołu. Statywu nie posiadam. Przy LV wydaje mi się, że są bardziej ostre, ale to moje subiektywne odczucie. Nie jestem zawodowym fotografem, ale też i nie mam aparatu w ręku od "wczoraj" . Kupując sigmę oczekiwałam bokehu i ostrości od 1.8. tymczasem nie mam ani jednego ani drugiego. Nie wiem też co robić, wysyłać body do sprawdzenia? sigmę do ponownej kalibracji? Kolejny raz narażać sprzęt na transport. Wiem, że af celowany na oko z daleka, może być mniej precyzyjny niż na postać z bliska, ale wydaje mi się, że nie aż tak jak u mnie.
    Czy jest możliwość abym miała namieszane coś w ustawieniach aparatu?

    - - - - kolejny post - - - - - -

    tak, próbowałam różnych ustawień, wiem, że do zdjęć pozowanych af-s jest lepszy, używałam też centralnego punktu , wyszło podobnie

  3. #13
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Kalibracja nie poprawia ostrości, tylko reguluje to by nie było FF/BF.
    Sigma 135/1.8 to król ostrości. Skorzystaj z rękojmi i wymień obiektyw na inny.
    Ustawienia aparatu nie wpływają na RAW. Nie w tym problem.

    Zastanawia mnie jednak Twoje stwierdzenie, że w LV jest lepiej.
    Spróbuj może znaleźć kogoś z innym Nikonem i Sigmą i zróbcie wymianę na krzyż, wtedy sie okaże co jest wadliwe. Czy problem w Twojej Sigmie czy w aparacie.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 13-07-2021 o 14:15
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  4. #14

    Domyślnie

    Jacku a dysponujesz zdjęciem (RAW) z dobrą ostrością tym obiektywem z ciekawości dla porównania chciał bym zobaczyć.

  5. #15

    Domyślnie

    Jest jeszcze kilka czynników, które warto by wyeliminować. Jeśli posiadasz statyw, to spróbuj zrobić zdjęcie z jego użyciem i wykorzystując fazowy AF, najlepiej z pięcio lub dziesięciosekundowym opóźnieniem, porównując ostrość ze zdjęciem cykniętym "z ręki". Miałem bardzo podobny problem, choć dotyczył zupełnie innego obiektywu (Tamrona 17–35). Okazało się, że wina spoczywała na lustrze, które w D750 nie jest idealnie wytłumione i wprawiało korpus wraz z obiektywem w mikrodrgania.

  6. #16
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez horn3t Zobacz posta
    Jacku a dysponujesz zdjęciem (RAW) z dobrą ostrością tym obiektywem z ciekawości dla porównania chciał bym zobaczyć.
    Nie mam 135/1.8, aparat też mam inny. Natomiast o ostrości mogę coś powiedzieć, kolega miał Arta 85 i zamienił na ARTa 135, mówił, że on jest jeszcze ostrzejszy, co potwierdzają optyczni.
    Testy optycznych wypadły rewelacyjnie, to po prostu rekordowo ostry obiektyw spośród całej testowanej przez nich optyki.
    https://www.optyczne.pl/419.4-Test_o...87_obrazu.html

    Cytat Zamieszczone przez Tullusion Zobacz posta
    Jest jeszcze kilka czynników, które warto by wyeliminować. Jeśli posiadasz statyw, to spróbuj zrobić zdjęcie z jego użyciem i wykorzystując fazowy AF, najlepiej z pięcio lub dziesięciosekundowym opóźnieniem, porównując ostrość ze zdjęciem cykniętym "z ręki"....Okazało się, że wina spoczywała na lustrze, które w D750 nie jest idealnie wytłumione i wprawiało korpus wraz z obiektywem w mikrodrgania.
    Napisała, że na LV ma ostrzej. Tyko wpływ lustra przy 1/800s ?? (taki plik NEF załączyła, jest exif)
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  7. #17

    Domyślnie

    Jak dla mnie to wszystko jest ok z ostrością, NEF po obróbce całkiem używalny, dokupił bym 50 Arta i zobaczył czy nie lepsza ogniskowa do tego typu zdjęć.
    Nikon Z7 Z14-30/4 Z24-70/2,8; S50/1,4;S70-200 2,8; S60-600

  8. #18

    Domyślnie

    Dzięki przypomniało mi się że na dpreview są sample w RAW, jak dla mnie laika, amatora powiem dupy ostrością nie urywa może mam kiepską rozdzielczość wzroku.
    Dlatego szukam tego mitycznego wzorcowego zdjęcia ostrego jak żyleta ale wyłącznie z puszki - RAW nie modyfikowany, chciałbym zobaczyć żeby mieć skalę odniesienia do pozostałych nie ostrych.

    https://www.dpreview.com/sample-gall...ery/9654925377

  9. #19

    Domyślnie

    Przypomnij się po 24 lipca, podeślę. I potwierdzam, 135/1.8 ostra jest niewiarygodnie.

    Kojocisko w warunkach polowych
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  10. #20

    Domyślnie

    @ewelinciaa wywołałem sobie NEF-a i podobnie jak Myszowar uważam, że jest prawie OK. Twarz dziewczynki jest w GO. Przy 135 mm odległość była chyba z 8 m, więc i GO nie jest bardzo mała. Jedynie może rozkład tej GO jest nieco za bardzo przesunięty w tył - prawe ramię dziecka, czyli to dalsze, jest wyraźnie ostre. Więc może jest niewielki BF powodujący taki rozkład GO i wystarczy zrobić w body precyzyjną korektę AF np na -1 lub -2.

    I jeszcze jedno spostrzeżenie w Picture Control masz sharpening ustawiony na +2. Nie wiem czy czasem domyślny nie jest +3 (spróbuj zmienić nawet na wyższą wartość). Co prawda nie wiem czy to ustawienie przenosi się na wywoływany jpg. Tu mógłby się wypowiedzieć ktoś bardziej obeznany

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Ostrość zwariowała [Nikon D750 + Sigma 24-35]
    By Fotmatka in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 21-11-2020, 18:00
  2. Nowe obiektyw (sigma 18-35 + Sigma 50) czy nowa puszka (nikon d750)
    By DamianKakietek in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 11-01-2019, 23:36

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •