Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14
  1. #1

    Domyślnie Jaki statyw do krajobrazu i kotleta?

    Cześć.
    Potrzebuję statyw, w teren do krajobrazu i aby był używalny na śluby (sala/plener + 70-200mm) .
    Nie wiem jaki wybrać za bardzo i jaka głowicą. Chyba celuje w kulkową.
    Waga zestawu: D600 + 70-200 f2.8 + lampa - ~3,5kg
    Polecilibyście coś najlepiej do 300-400zł i aby nie było bardzo niskie takie 150 cm minimum.
    "Nikon"

  2. #2

    Domyślnie

    zestaw masz ciężki i nie zmieścisz się w budżecie. Poszukaj używki Manfrotto 055- różne są konfiguracje, ale warto zwrócić uwagę na wersję z kolumną, którą można ustawić w poziomie. Nie bierz 190, bo to bardziew, który jest niewiele tańszy. Głowica kulowa czasem bywa wkurzająca - chcesz poprawić poziom, a wszystko Ci ucieka i zdarza się to nawet w tych droższych. Głowica MN 804 jest już całkiem ok, chociaż jestem zwolennikiem płytek 6-kątnych. Stare, dobre i wygodne rozwiązanie. Też głowicę możesz kupić używaną i posłuży długie lata. Przy odrobinie szczęści taki zestaw wyhaczysz za ok 600zł
    https://forum.nikoniarze.pl/faq.php

  3. #3

    Domyślnie

    @Mixshot dzięki za info.
    Natomiast obecnie największy problem ma z wymiarem statywu. Wszędzie piszą, że statyw powinien być 10cm wyższy od wzrostu. Co jest nierealne w żadnym z przypadków.
    Mam 174m wzrostu. Z tego co wyczytałem, to powinno się używać tylko w pozycji złożonej kolumny centralnej. Wysunięcie kolumny jest ok, w nieczęstych sytuacjach.
    Więc obecne na rynku Manfroto czy ta cała lista Benro odpadają, bo to wszystko ze schowaną kolumną ma max 120 cm, prócz jednego co podałem niżej.
    Masz może jakąś wiedzę jak powinien być wysoki statyw?
    Ten FotoPro Predator jest spoko, bo ma 142,5 cm, jeśli założe buty to te 3cm będe wyżej , miękka ziemia, czy trawa więc od razu statyw się obniża.
    Ale nie wiem tak naprawdę jak wysoki powinien być statyw do wzrostu.

    Znalazłem takie cuda:

    1. FotoPro Predator:
    - udźwig 20kg / 12kg (statyw/głowica)
    - maksymalna wysokość robocza z wysuniętą kolumną centralną: 171,8 cm
    - maksymalna wysokość robocza z opuszczoną kolumną centralną: 142,5 cm
    - waga: 1,9kg
    https://fotoplus.pl/statyw-fotopro-x...kulowa-fph-62q

    2. Statyw Fotopro X-go Chameleon:
    - udźwig 15kg / 8kg (statyw/głowica)
    - maksymalna wysokość robocza z opuszczoną kolumną centralną: 130 cm
    - maksymalna wysokość z wysuniętą kolumną: 157,5 cm
    - waga: 1,6kg
    https://fotoplus.pl/statyw-fotopro-x...kulowa-fph-62q

    2a)
    Statyw Fotopro X-go Chameleon HR:
    To samo co 2 tylko dodatkowo pozioma kolumna, pod linkiem można zobaczyć.
    https://fotopro.com/product/x-go-hr-chameleon/

    3. Manfrotto Befree Advanced Lever
    - udźwig 8kg / 8kg (statyw/głowica)
    - maksymalna wysokość robocza z opuszczoną kolumną centralną 127cm
    - maksymalna wysokość z wysuniętą kolumną: 151cm
    - waga: 1.6kg
    https://fotoplus.pl/Manfrotto-statyw...Advanced-Lever
    "Nikon"

  4. #4

    Domyślnie

    Nie doradzę konkretnego statywu bo tych podlinkowanych nie oglądałem nawet. Natomiast tak patrzę i mam ogólne sugestie
    - nogi na zatrzaski są moim zdaniem solidniejsze, jeśli waga nie jest priorytetem to patrzyłbym tylko na takie;
    - im mniej segmentów, tym lepiej;
    - głowica dobrze jeśli jest zgodna z Arca-swiss, zakładasz L-bracket i masz wygodne piony (byle głowica raczej nie utrzyma stabilnie takiego zestawu w pionie, musiałbyś x razy zwiększyć budżet obawiam się);
    - nie wyobrażam sobie reportażu (także ślubnego) ze statywem, jeśli musisz podeprzeć sprzęt to raczej przyda się taki z funkcją monopodu, choć solidny monopod będzie lepszy.

    Poza bardzo długimi czasami osobiście niespecjalnie widzę obecnie potrzebę używania statywu. Popatrz na używane, ludzie się napalają a potem często je sprzedają, bo nie chce się dźwigać.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez josephebeloki Zobacz posta
    @Mixshot dzięki za info.
    Natomiast obecnie największy problem ma z wymiarem statywu. Wszędzie piszą, że statyw powinien być 10cm wyższy od wzrostu. Co jest nierealne w żadnym z przypadków.
    [/url]
    Jakaś bzdura, chyba nie chciałbyś dodatkowo dźwigać drabiny, żeby obsługiwać taki statyw. Statyw powinien być takiej wysokości, żeby można było spoglądać w wizjer aparatu bez nadmiernego zginania kręgosłupa przy opuszczonej kolumnie. Nie znam statywów Fotopro, ale na pierwszy rzut oka ten pod nr 1 wydaje się być najbardziej odpowiedni. Do wysokości maks z opuszczoną kolumną dodaj te 10-12 cm do wizjera aparatu i masz ca 154 cm. Przy twoim wzroście trochę będziesz musiał się schylić, albo lekko podnieść kolumnę.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Mixshot Zobacz posta
    ...Poszukaj używki Manfrotto 055- różne są konfiguracje, ale warto zwrócić uwagę na wersję z kolumną, którą można ustawić w poziomie. Nie bierz 190, bo to bardziew, który jest niewiele tańszy. Głowica kulowa czasem bywa wkurzająca - chcesz poprawić poziom, a wszystko Ci ucieka i zdarza się to nawet w tych droższych. Głowica MN 804 jest już całkiem ok, chociaż jestem zwolennikiem płytek 6-kątnych. Stare, dobre i wygodne rozwiązanie. Też głowicę możesz kupić używaną i posłuży długie lata. Przy odrobinie szczęści taki zestaw wyhaczysz za ok 600zł
    Posiadam i aktywnie używam Manfrotto 055 XPro3 oraz Manfrotto 190 XPro mini (młodszy brat 190), mam też stereńkie GoldPhoto czyli chiński zamiennik starej 190-tki. Oba Manfrotto działają bardzo dobrze i nie zgadzam się z tym, że 190 to "badziew", wręcz przeciwnie - to jest bardzo dobry statyw, który polecam z czystym sumieniem. A co ciekawe - chińskie Manfrotto równie dobrze działa i nadal wiernie służy. Raczej go nie oszczędzałem i nadal nie oszczędzamy - morska woda, plaża, błoto wszędzie tam idzie chińczyk. Jedyną wadą tego statywu to to, że nie ma możliwości aby kupić go jeszcze raz

    Ps. Głowice kulową polecam Benro z serii VX bądź GX, w których fajnie rozwiązano problem "chcesz poprawić poziom, a wszystko Ci ucieka".
    Ostatnio edytowane przez Ark ; 14-07-2021 o 14:12

  7. #7

    Domyślnie

    Potwierdzam, 190 jest OK. Teraz (sprzed kilku dni) jest fajny filmik o statywach na dpreview. Co prawda o droższych, ale zasady są podobne.
    I ja, podobnie jak Chris z dpreview wolę zakręcane blokowanie nóg w statywie.

    Statyw klasy manfroto 190 wymiarami jest ok. dla człowieka o wzroście ok. 176. I nie szalejmy, jest wiele warunków, gdy można używać wysuniętej kolumny centralnej (portrecik w studio)
    A jak wieje, to landszacik robi się na LV i aparat może być np. na wysokości mostka
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  8. #8

    Domyślnie

    Właśnie, obejrzyj sobie film z dpreview: https://www.youtube.com/watch?v=7fTATDA4W94&t=342s, akurat jest o droższych węglowych, ale wnioski są generalne.

  9. #9

    Domyślnie

    To może jeszcze stary Manfrotto 075? Mozna dokupić ramię boczne Mandrotto 131DB. Można zablokować nogi w dowolnej pozycji. Problem z pewnością to masa, ale dla mnie to akurat atut
    https://forum.nikoniarze.pl/faq.php

  10. #10

    Domyślnie

    Chyba koledze nie będzie chciało się dźwigać takiego statywu (ok. 4 kg bez głowicy). To jest statyw studyjny, dawno już nieprodukowany, a nawet ceny używanych przekraczają dość znacznie założony wydatek (na e-bay od $ 275).

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Nikon D3000 Jaki obiektyw do krajobrazu/ogólniak
    By dawid-x-maniek in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 20-03-2018, 14:47
  2. Jaki obiektyw do krajobrazu i wnętrz FX
    By Gadryiel in forum Obiektywy 6-24 mm
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 30-04-2015, 07:30
  3. Jaki aparat do krajobrazu?
    By siwy111luki84 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 12-07-2014, 23:25
  4. Jaki negatyw do krajobrazu?
    By to in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 13-09-2011, 20:17
  5. Jaki statyw, jaki spust? Proszę doradźcie coś.
    By K.Piechowicz in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 26-03-2009, 23:05

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •