Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13
  1. #1

    Domyślnie Szkła z ciekawym bokeh ale z bagnetem Nifon F i autofokusem

    Hej bracia Nikoniarze!

    Z braku zajęcia zainteresowałem się szkiełkami, których bokeh można uznać za nietypowy. Nie musi być "zakręcony" ale wszelkie dziwactwa są mile widziane.
    Jak to ktoś kiedyś napisał (cytuję z pamięci) "stare szkła malowały świat a nowoczesne go odwzorowują", szukam więc takich im bardziej malarskich tym lepiej.
    Znajdzie się coś w założonych kryteriach?
    pozdrawiam, Wojtek

  2. #2
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Hej, tu będzie problem ponieważ obiektywy z ostrzeniem automatycznym to raczej już te nowoczesne konstrukcje, w których wyeliminowano większość lub wszystkie wady optyczne, które powodowały że na tle wychodziły dziwne rzeczy.
    Zapewne coś jest takiego ale podejrzewam że nie będzie tanio, tez z ciekawości będę śledził.

  3. #3

    Domyślnie

    Otóż właśnie zdaję sobie z tego sprawę.
    Ale a nuż coś jest?
    pozdrawiam, Wojtek

  4. #4
    Oszczędny w słowach Awatar chwed
    Dołączył
    07 2018
    Miasto
    Zabrze / Gliwice
    Posty
    7

    Domyślnie

    To ja może zasugeruje trochę nietypowo - Nikkor 400mm f/2.8G ED VR II AF-S. Domyślam się, że celujesz w inną ogniskową, ale ten przyszedł mi pierwszy do głowy. Nie jest to obiektyw dla amatora i raczej musi być używany ze statywem, ale bokeh wychodzi zacnie. Może nie jest jakiś nietypowy (nie ma żadnych odjechanych cech jak np. radzieckie obiektywy ujawniające liczne wady optyczne), tylko jest nad wyraz miękki i "sceniczny". Jako totalny amator zawsze jaram się dobrymi zdjęciami z tego szkła, bo są arcy-piekne. Cenowo - kosmos. I uprzedzając pytania - nie, nie mam tego szkła, ale widziałem parę naprawde zacnych zdjęć nim zrobionych
    Myśle że forumowi fotografowie ptaków, czy innej dzikiej przyrody znają to szkło.

  5. #5
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    To jest po prostu bardzo mocne rozmycie odległego drugiego planu, charakterystyczne dla jasnych stałoogniskowych supertele. Od 200/2 w górę.
    Śrubokrętowy 180/2.8 też ładnie maluje. No i 105/1.4 na 1.4 mocno rozmywa tło.
    Oczywiście obie portretówki DC - Nikkor 105 i 135/2 DC, śrubokręty.
    Z nowszych to ładnie maluje Nikkor AF-S 58/1.4.
    Coś tam się dzieje dziwnego w śrubokrętowych Nikkorach 50/1.8, ale to widać w niektórych kadrach i nie wszystkim to podchodzi.

    Pytasz o bagnet F z AF bo jak nie to Nikkor Z 58/0.95 , niestety nie spełnia obu kryteriów.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  6. #6

    Domyślnie

    Jest jeszcze taka opcja, że jeśli masz/kupisz bezlustro jakiegoś popularnego systemu, to potencjalnie każdy pleśniak może dostać af Nawet pod Nikon Z niedawno to zrobili, nie wiem czy już jest u nas dostępne. Ten adapter pod Sony FE/NEX jest dostępny od paru lat i jeśli szukasz info więcej znajdziesz o LM-EA7 i wcześniejszych.
    https://techartpro.com/?product=tech...adapter-tzm-01

  7. #7

    Domyślnie

    No to będzie trudno bo na bezlustro się u mnie nie zapowiada.
    Niedawno sprzedałem D610 i kupiłem D780 i jeśli zmienię to nieprędko
    No i Jacek_Z ma tutaj rację, nie chodzi mi specjalnie o kremowe rozmycie a raczej o różne "mazy" w tle.
    Rozumiem jednak, że będzie trudno jeśli wcale.
    pozdrawiam, Wojtek

  8. #8

    Domyślnie

    Jeśli LV działa w d780 tak jak piszą, to nie bałbym się manuali

    Miałeś N50/1.8d (lub 50/1.4d)? Moim zdaniem ciekawie miesza tło.

  9. #9

    Domyślnie

    Miałem oba ale niczego szczególnego tam nie zauważyłem.
    pozdrawiam, Wojtek

  10. #10

    Domyślnie

    Bokeh sam się nie zrobi

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Manualne szkła (niekoniecznie z odjechanym bokeh'em).
    By PiKa in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 17-10-2016, 21:14
  2. brałem udział w ciekawym wydarzeniu...
    By hesja in forum Ludzie - fotografia okolicznościowa i albumowa
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 01-07-2009, 00:24
  3. Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 15-05-2008, 09:18
  4. w ciekawym sklepie...
    By pawel777 in forum Martwa natura, makro, zdj produktowe, abstrakcyjne
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 02-10-2007, 01:18

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •