Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 31
  1. #1
    ksh
    Gość

    Domyślnie Nikon Z - ograniczenia elektronicznej migawki w praktyce

    Temat mało poruszany, a jednak sprawia troszkę problemów przez brak zrozumienia.

    Nie chodzi mi o teorię tylko praktykę, co zaobserwowaliście podczas robienia zdjęć i jakie macie praktyczne rady, na co uważać w jakich sytuacjach.

    Główne problemy według mnie to:
    1. Ograniczenie czasu migawki.
    2. Problem z oświetleniem sztucznym.
    3. Długie czasy w połączeniu ze stabilizacją i elektroniczną migawką.
    4. Zamrożenie ruchu bez zniekształceń.
    ...

    kiedy używać, a kiedy nie używać, o to jest pytanie

  2. #2

    Domyślnie

    Podstawowym minusem elektronicznej jest efekt rolling shutter spowodowany czasem zgrywania informacji z matrycy. Unikamy elektronicznej przy szybko poruszających się obiektach żeby nie były zdeformowane. Rozwiązaniem tego problemu będzie elektroniczna migawka globalna. Zaletą elektronicznej jest cicha praca i krótkie czasy. Jest jeszcze migawka hybrydowa której używam z lampą.

  3. #3
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Czy Nikon Z6 ma nadal ograniczenie 1/4000s z migawką elektroniczną czy był to tylko problem wczesnego oprogramowania, nie pamiętam zmian, a w Z7 tego ograniczenia brak i jest 1/8000s.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Czy Nikon Z6 ma nadal ograniczenie 1/4000s z migawką elektroniczną czy był to tylko problem wczesnego oprogramowania, nie pamiętam zmian, a w Z7 tego ograniczenia brak i jest 1/8000s.
    tak przy czym zawsze było 1/2000s a nie 1/4000
    możliwe, że się nie znam a monitor mam słaby

  5. #5

    Domyślnie

    Według Optyczne, najkrótsze czasy dla obu migawek to 1/8000.
    Cytat; ''W odróżnieniu od wielu konkurentów nie pozwala ona na stosowanie ultra krótkich czasów naświetlania, a minimalna wartość 1/8000 sekundy jest wspólna dla obu typów migawek.''
    Jurto, w ciągu dnia, sam sprawdzę, bo nie zrobiłem dotąd zdjęcia z tak krótkim czasem naświetlania.

    Co do moich doświadczeń, to używam niemal wyłącznie migawki elektronicznej (nawyk z Fuji) i nie zauważyłem negatywnego wpływu na jakość zdjęć, także na statywie i długich czasach naświetlania. Stabilizację mam stale włączoną, ale jak na razie nie wyszedłem z czasem naświetlania dłuższym niż 30 sekund.

  6. #6

    Domyślnie

    Używanie wyłącznie elektronicznej ma na celu wydłużenie życia mechanicznej migawki, czy są jeszcze jakieś zalety jej używania (poza brakiem dźwięku, który akurat wolę mieć)?

  7. #7

    Domyślnie

    Np. brak wibracji co może wpłynąć na ostrość zdjęcia. Inna sprawa to możliwości uzyskiwania krótszych czasów naświetlania (z tego co rozumiem akurat Nikonów Z to nie dotyczy). Dzięki temu można lepiej zamrażać w ruchu albo bardziej otwierać obiektyw nawet gdy światła jest pod dostatkiem. Dzięki elektronicznej migawce w niektórych modelach można też przyspieszyć serię lub usprawnić śledzenie AFem. Użycie elektronicznej może też pozytywnie wpływać na żywotność baterii, ale nie jestem pewny czy w jakiś zasadniczy sposób. Tylko mając to wszystko na uwadze trzeba pamiętać by plusy nie zasłaniały nam minusów, bo tych drugich też trochę jest
    Ostatnio edytowane przez cz4rnuch ; 15-06-2021 o 09:43

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez cz4rnuch Zobacz posta
    Np. brak wibracji co może wpłynąć na ostrość zdjęcia. Inna sprawa to możliwości uzyskiwania krótszych czasów naświetlania (z tego co rozumiem akurat Nikonów Z to nie dotyczy). Dzięki temu można lepiej zamrażać w ruchu albo bardziej otwierać obiektyw nawet gdy światła jest pod dostatkiem. Dzięki elektronicznej migawce w niektórych modelach można też przyspieszyć serię lub usprawnić śledzenie AFem. Użycie elektronicznej może też pozytywnie wpływać na żywotność baterii, ale nie jestem pewny czy w jakiś zasadniczy sposób. Tylko mając to wszystko na uwadze trzeba pamiętać by plusy nie zasłaniały nam minusów, bo tych drugich też trochę jest
    Ale ładnie to zebrałeś, bardzo drobiazgowo, dzięki! Swoją drogą, czy zdarzyło Wam się kiedyś, żeby Zetka w trybie "automatycznym" pracy migawki nie użyła tej mechanicznej?

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Walle Zobacz posta
    Według Optyczne, najkrótsze czasy dla obu migawek to 1/8000.
    dla migawki mechanicznej owszem 1/8000 ale dla migawki elektronicznej 1/2000s
    możliwe, że się nie znam a monitor mam słaby

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez notdot Zobacz posta
    dla migawki mechanicznej owszem 1/8000 ale dla migawki elektronicznej 1/2000s
    a czy czas 1/2000s jest dla całej klatki, czy dla aktualnie zczytywanej linii?
    por. https://www.dpreview.com/forums/thre...-post-63464228

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Nikon Z6 w praktyce forumowiczów
    By HYPER in forum Nikon - system Z - bezlusterkowce
    Odpowiedzi: 3908
    Ostatni post / autor: 20-10-2022, 08:04
  2. Nikon D7000 w praktyce
    By Fatman in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 4783
    Ostatni post / autor: 10-06-2022, 18:22
  3. Nikon Z 7II w praktyce forumowiczów
    By wel in forum Nikon - system Z - bezlusterkowce
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 20-01-2022, 16:44
  4. Nikon D850 w praktyce
    By Rafał_Sz in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 35
    Ostatni post / autor: 11-11-2017, 15:33
  5. D300 Porblem z wyświetlaniem elektronicznej skali ekspozycji
    By Vodafone in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 30-05-2008, 20:32

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •