Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 23
  1. #1

    Domyślnie Dobry korpus z jasną matówką do obiektywu MIR 24H 2/35mm

    Posiadam obiektyw MIR 24H z mocowaniem Nikon F. Używałem go przez chwilę, razem z pożyczonym body Kijew 19M.

    Jestem zachwycony tym obiektywem i jego parametrami.
    Może to się wydawać śmieszne, ale ten MIR jest tak dobry, że jestem zdecydowany na zakup niedrogiego body Nikona, tylko po to, żeby korzystać z tego obiektywu. Jasność i ogniskowa jest idealna pod moje potrzeby. Obiektyw byłby na stałe przykręcony do jakiegoś Nikona, bo właściwie, nie odczuwam obecnie potrzeby posiadania niczego więcej (oczywiście w szafce znajduje się cała sterta żelastwa na M42, kilka Zenitów, Praktica MTL5b, Start 66 i wiele innych, ale używam tego sporadycznie, bo już mi się to wszystko nie mieści i otwieranie szafki bywa ryzykowne

    Lubię focić przy słabym oświetleniu, przy świetle zastanym, na długich czasach. Lampy błyskowej praktycznie nie używam, zdjęcia w pomieszczeniach robię cyfrowym kompaktem i ogólnie cyfry używam wyłącznie do robienia dokumentacji itp. Mógłbym tanio kupić Kijewa 19, ale działanie światłomierza w tym aparacie jest bardzo dyskusyjne i lubi on płatać figle. Poza tym dostępna drabinka czasów, to raczej żart - lepszy wybór mam w poczciwej Praktice.

    Miałem tylko jednego Nikona w życiu. To był czarny Nikkormat FT3 - był (jak dla mnie) autentycznie zachwycający - chyba z półtora kilo mosiądzu a do tego naciąg i zwolnienie migawki jak przeładowanie i wystrzał z Mausera KAR98.
    Niestety zachorowałem, straciłem pracę i musiałem sprzedać tego Nikkormata.
    Obecnie chodzi mi po głowie kupno takiego samego, nawet srebrnego, ale nie testowałem tego modelu z obiektywami produkowanymi w kijowskim "Arsenale".

    Brałem pod uwagę kilka innych modeli Nikona:

    F301 ma podobno świetną matówkę i baterie wystarczają na 100 lat. Brakuje w nim podglądu GO, który lubię mieć, ale jego brak nie jest aż taką tragedią.

    Kolejne z serii od 401 do 801 też wydają się fajne, ale to już AF, więc spodziewam się raczej niezbyt jasnych matówek, a że człowiek się trochę starzeje, to i wyostrzyć będzie trochę ciężej.

    Nikon F70 wydaje się ciekawy, ale jak dla mnie jest już trochę zbyt nowoczesny, no i to AF.
    Jest jeszcze "ekonomiczny" Nikon EM, który ma jednak trochę za bardzo ograniczającą automatykę i łyka tylko AI, ale jest tani.

    Mogę przeznaczyć na ten cel, powiedzmy 500zł., więc potwory typu Nikon F, FM2 są poza moim zasięgiem.
    Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

  2. #2

    Domyślnie

    Na zwykłej matówce F801s bez problemu ostrzyłem ręcznie. Podobnie jak na zwykłej matówce F100 i to nawet w streecie, żadne statyczne zdjęcia, gdzie bez końca można se kręcić. F100 to był mój podstawowy aparat jak bawiłem się w analoga, a sprzedaży f801s do tej pory nieco żałuję, zwłaszcza, że miałem bardzo ładną sztukę, a analoga nie używam już od dobrych kilku lat.
    F301 ma tej samej jasności matówkę co FM2 i żaden z nich nie jest rewelacyjny pod tym względem. FM2 ma gigantyczny wizjer i tym wygrywa z F301, ale jasnością matówki już nie. Do FM2 można zamontować matówkę z FM3a i to jest dopiero jasna matówka. Choć nie wszyscy lubią matówkę K3.
    Pozdrawiam!
    Tomasz Zych
    tomzych.com
    analogowiortodoksi.pl

  3. #3

    Domyślnie

    Ja z F801 z manualami bylem zadowlony. Wiesz, to sa pierwsze Af-y od Nikona, wiec jeszcze nie zalowali na matowkach.
    Fuji S5Pro / D90 / F801 / F601 / Reflecta / N16-85VR / N50f1.4G / T70-300 / S24-70HF / H50f2 / Benro A-198n6 / Triopo B3 / CPL / Cokin / Hitech.
    Pozdrawiam, Krzysiek.

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi.
    Zastanawia mnie jeszcze tylko jedna rzecz.
    O ile wiem, niektóre Nikony nie lubią się za bardzo z obiektywami ze wschodu i bywa, że następuje czasem zablokowanie obiektywu. Na pewno dotyczy to Nikona F4 i obiektywu Helios/Arsat.
    Chyba chodzi o taki bolec, który potrafi zablokować się na łbie śruby. Ten bolec mają niektóre korpusy Nikona.
    Wolałbym uniknąć tego problemu.

  5. #5

    Domyślnie

    o problemach z zakleszczaniem się obiektywów Made in USSR już wiesz. NIe pomogę które obiektywy z którymi body. Ja bardzo miło wspominam pracę na manualnym nikonie FM i FG z obiektywami od kijeva 19 - a miałem wszystkie. 301 kupiłem uszkodzoną więc się nie nacieszyem Był jescze F601m aparat bez automatycznego ustawiania ostrości - ale tego modelu nie miałem. O serii 401 i 501 słyszałem same niepochlebne opinie. Swoją przygodę z AF u nikona zaczynałem od F8008s (f801s) ale wtedy już nie miałem obiektywów rosyjskich
    myślę co piszę

  6. #6

    Domyślnie

    Coś tam udało mi się poszperać i wiem, że na pewno Nikon F4 nie lubi się z rosyjskimi/ukraińskimi obiektywami, a także F301.

    Model F801s biorę pod uwagę, jako ewentualny zakup, a nawet F70, chociaż to już dosyć skomplikowane maszyny i nowoczesne. Jest jeszcze F90X, którego da się kupić za te pięć stówek, ale zapewne mocno i intensywnie używanego.
    Wszystkie trzy kuszą nowoczesnymi migawkami i dużą rozpiętością czasów w górę i w dół, co przy dosyć jasnym szkle daje o wiele większe możliwości. Chciałoby się mieć to samo, ale w solidnej blaszanej puszcze manualnej.
    Taki aparat właściwie miałem: Pentax ME Super. Był świetny, ale się zepsuł na tyle poważnie, że odpuściłem sobie Pentaxy już dawno temu. Wspaniałe aparaty, ale bardzo delikatne i podatne na uszkodzenia.

    Miałem niewielką styczność z nieco bardziej "elektronicznymi" aparatami. W szufladzie leży mało używany Canon EOS 300V, którego kupiłem wiele lat temu w Fotojokerze, razem z Tamronem 35-105. Mam do tego 300V przejściówkę na M42 i nawet zrobiłem tak może z 15 rolek filmu, ale "plasticzaność" korpusu Canona jest wkurzająca. Owszem wygoda użytkowania jest duża, ale sam aparat rysuje się dosłownie od patrzenia. Poza tym, to straszny żarłok i bateryjki CR2 pochłania w niesamowitym tempie. W dodatku o niskim poziomie baterii informuje wtedy, gdy jest ona już całkowicie zeżarta i potrafi zatrzymać się w połowie strzału - irytujące. Planowałem kupić do tego body battery pack, ale obecnie jest on nie do zdobycia, dlatego EOS 300v leży bezczynnie.

    Prawdopodobnie model Nikona FM lub FA byłby idealny, ale dla mnie niestety za drogi.
    Ostatnio edytowane przez Marcinos76 ; 13-06-2021 o 19:02

  7. #7

    Domyślnie

    Bierz f90x można znaleźć niezmeczone jeszcze. Najlepszy z tych 3. Ostatni f70 ma zupełnie bez sensu odjechane menu i teraz bym go nie kupił.

  8. #8

    Domyślnie

    Menu typu "Star Trek"
    Wygląda fajnie, ale jest mało intuicyjne. Panowie z Nikona dali się ponieść fantazji, a i konkurenta mieli mocnego, w postaci Canona EOS 50e.

  9. #9
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 744

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez RomanZWrocławia Zobacz posta
    .. 301 kupiłem uszkodzoną więc się nie nacieszyem
    O serii 401 i 501 słyszałem same niepochlebne opinie.
    401 takie "nowoczesne", mozna im nie ufać. Ale 501 to 301 z dodanym AF. Oba korpusy są identyczne. I oba świetne (mam).
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    .. Ale 501 to 301 z dodanym AF. Oba korpusy są identyczne. I oba świetne (mam).
    dzięki za informacje, że dobrze się sprawują
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 16-06-2021 o 22:35 Powód: poprawa cytowania
    myślę co piszę

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Jaki wybrac zestaw? Czy d700+nikkor 35mm 1.8g to dobry wybor ?
    By Tuśka in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 14-04-2017, 14:49
  2. Slaba ostrosc obiektywu 35mm f1.8G DX
    By Xebord in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 28
    Ostatni post / autor: 13-03-2012, 00:09
  3. Nikon D90+Nikkor AF-S DX 35mm f/1,8G na dobry początek zabawy.
    By wojtekp1976 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 75
    Ostatni post / autor: 31-12-2011, 14:08
  4. Jaki korpus do obiektywu Tamron ?
    By Agronom in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 30-08-2011, 13:31
  5. kijów, czy dobry film 35mm?
    By Piotreks in forum Aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 29-04-2008, 14:53

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •