Close

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 23
  1. #11
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 744

    Domyślnie

    Działa F301 robiono zdjęcia mniej niż miesiąc temu (uczniowie). W tym body mam wygodne zasilanie AA. F501 używałem ciut dawniej, bo tam mam wersję na AAA. Ale te zasilanie wystarcza na lata.

    By wrócić do tematu. F801 polecam, tak jak pisali matówka dosyć jasna.
    Gorzej, jak się ma współczesne szkła bez pierścienia przysłon i się chce ich używać z tymi 301, 501, 801. Dlatego trzymam parę antyków - 50/1.8 AiS, 43-86, 35-105 itp.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  2. #12

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Marcinos76 Zobacz posta
    Menu typu "Star Trek"
    Wygląda fajnie, ale jest mało intuicyjne. Panowie z Nikona dali się ponieść fantazji
    Akurat menu - wachlarza nie ma się co bać. Fociłem kilka lat F70 i po przyzwyczajeniu się bardzo ten wachlarz chwaliłem, bo można było łączyć różne mniej typowe funkcje. To świetna amatorska lustrzanka, jak dla mnie jedyną wadą było zasilanie z drogich baterii litowych.

  3. #13

    Domyślnie

    Nikon z F70 trochę wyprzedził czasy. Tak naprawdę dziś, w erze telefonów komórkowych i innych, to menu jest bardzo oczywiste i normalne.
    Być może jeszcze się zdecyduję na ten model.
    Póki co, właśnie bawię się Nikonem F301, którego kupiłem i który dotarł do mnie dosłownie godzinę temu Jest to wersja zasilana 4x AA.
    Jest świetny!

  4. #14

    Domyślnie

    to jeszcze napisz, czy udało się zneutralizować ów problem z trzpieniem blokującym obiektywy w korpusie.
    myślę co piszę

  5. #15

    Domyślnie

    Odpowiedź znajduje się w wątku dotyczącym Nikona F301, ale dodam także tu:

    "Nikon F301 już u mnie.
    Właśnie założyłem do niego obiektyw MIR 24H(N) 2/35

    W bangecie aparatu faktycznie znajduje się mały pin, tuż powyżej bolca blokady mocowania - dokładnie w miejscu, w którym znajduje się głęboko wkręcona śrubka, mocująca dupkę obiektywu MIR oraz Arsat/Helios.
    Pin jest na maleńkiej sprężynce i informuje korpus o rodzaju obiektywu - obiektyw typu AI (pin wciśnięty), typu AI-S (pin wchodzi w odpowiednie zagłębienie w obiektywie).

    Po odkręceniu bagnetu body, pin razem ze sprężynką wypada sam. W bagnecie pozostaje mały otworek, w głębi widać kropeczkę styku.

    Cała operacja demontażu trwa w porywach do 5 minut. Obiektyw już się nie zablokuje. Wszystko działa, nie zauważyłem żadnych zmian w pracy aparatu i jego automatyki, tak więc - da się i można założyć dowolny radziecki obiektyw na bagnet Niko F.
    Swoją drogą, zarówno jasność matówki, jak i praca oraz działanie klinów pomiarowych - MAJSTERSZTYK.

    Z tych aparatów, których używałem jedynie Pentax ME Super nieśmiało zbliża się do czegoś takiego, a pożyczony kiedyś Contax RX, jest w stanie dorównać F301 pod tym względem."

    Wygląda na to, że się udało, przynajmniej w przypadku tego modelu.
    Domyślam się, że równie łatwo jest to zrobić z Nikonem F501 i być może FA. W przypadku Nikona F4 chyba są jeszcze inne, dodatkowe styki do obiektywów AI-S. Nie miałem w ręku tego modelu, nie moja liga
    W każdym razie dla kogoś w minimalnym stopniu ogarniętego, jest to bardzo łatwe i można się cieszyć optyką radziecką/rosyjską, o ile ktoś ją lubi - ja lubię, chociaż mam świadomość problemów z powtarzalnością jakości produkcji ze wschodu.
    Jak na razie miałem szczęście, jeszcze nigdy nie trafił mi się radziecki obiektyw, który był ewidentnie skopany. Oczywiście każdy z moich starych Heliosów jest trochę inny, ale "inny" w tym wypadku nie znaczy gorszy.
    Najbardziej przejechałem się na Domiplanie, ale wtedy jeszcze nie wiedziałem, że ten obiektyw jest po prostu wadliwy - źle obliczony.
    Najbardziej na plus zaskoczył mnie Pentacon 1,8/50, którego używałem w mojej Praktice MTL -5b - był nadspodziewanie dobry, pięknie oddawał kolory, nawet lepiej niż SMC Takumar 1,8/55.
    Ostatnio edytowane przez Marcinos76 ; 18-06-2021 o 00:07

  6. #16

    Domyślnie

    Tak sądziłem, że bezproblemowo się da usunąć ten bolec. Jeśli chodzi o obiektywy ukraińskie/rosyjskie ja bardzo dobrze wspominam Kaleinara -5N 100 mm f/2.8 . Ogniskowa 35 i właśnie coś między 85 a 105 to moje ulubione ogniskowe. Z kalejnara robiłem jeszcze odbitki pod powiększalnikiem i ostrość była fenomenalna. No to dobrej zabawy
    myślę co piszę

  7. #17

    Domyślnie

    Najpierw pójdzie testowa Fuji Superia 400 z zapasów "lodówkowych", a potem pewnie Ilford Delta 100, który będę próbował sam wołać
    Z obiektywów o ogniskowej bardziej w stronę 100mm a nawet trochę więcej, niezmiennie zachwyca mnie Jupiter 37 3,5/135mm - egzemplarz, który posiadam w wersji na M42, jest moim zdaniem tak samo dobry, jak oryginalny Sonnar, a może nawet i lepszy.
    Ostatnio edytowane przez Marcinos76 ; 18-06-2021 o 14:21

  8. #18

    Domyślnie

    Masz tego jupitera w wersji z odkęcaną dupką? bo jeśli tak to na allegro za grosze możesz kupić takie adaptery. Odkręcasz 3 śrubki usuwasz pierścień z gwintem i przykręcasz z mocowaniem do NIkona
    myślę co piszę

  9. #19

    Domyślnie

    Mam dwa Jupitery 37A i w obydwu jedyne śruby montażowe jakie występują, to te na obwodzie pierścienia z zewnątrz - trzy sztuki. Wymienną dupkę chyba przykręca się do czoła tylnej części obiektywu, więc raczej w moich Jupiterach nie da się.
    W ogóle z tymi wymiennymi dupkami jest niezła jazda.
    W Rosji jeszcze tej radzieckiej, produkcją obiektywów zajmowało się kilka zakładów i produkowano w różnych miejscach te same obiektywy, bywało, ze nieco różniły się one oznaczeniami.

    W KMZ "Krasnogorsk", o ile wiem produkowano wersje, jakby amatorskie i były one zazwyczaj tylko na M42 - taki był kierunek państwowy "Kraju Rad".

    Znowu Kijowski "Arsenał" miał być zakładem produkującym profesjonalną optykę i produkowane tam MIRy i Kalejnary były w wersjach na bagnet Nikon F i chyba czasem też Pentax K.
    Po upadku ZSRR trochę się pozmieniało i wiele obiektywów ukraińskich z "Arsenału", sprzedawano w zestawach z wymiennymi dupkami. Dodawano dwie - na M42 i Nikon F.

    Obecnie, te fabryczne mocowania są bardzo poszukiwane i trudne do zdobycia. Czasem osiągają chore ceny.
    MIR 24H , którego kupiłem, jest praktycznie nowy, w fabrycznym opakowaniu, ale bez dodatkowej dupki. Szukałem tej fabrycznej, żeby sobie go zrobić na M42, ale nie znalazłem.
    Część zestawów z drugiej ręki, została zdekompletowana i trudno trafić cały pakiet fabryczny.
    Dlatego kupiłem Nikona
    Podobnie wygląda sprawa z Zenitarem 2,8/16mm - więcej jest używanych sztuk na bagnet Nikona, niż na M42, także były wersje z wymiennymi dupkami w komplecie.

  10. #20

    Domyślnie

    tu masz napisane co miałem na myśli: https://radojuva.com/en/2011/02/obzo...tzuvu-yupiter/
    adaptery T2 na Aliekspress są po kilkanaście złotych
    myślę co piszę

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Jaki wybrac zestaw? Czy d700+nikkor 35mm 1.8g to dobry wybor ?
    By Tuśka in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 14-04-2017, 14:49
  2. Slaba ostrosc obiektywu 35mm f1.8G DX
    By Xebord in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 28
    Ostatni post / autor: 13-03-2012, 00:09
  3. Nikon D90+Nikkor AF-S DX 35mm f/1,8G na dobry początek zabawy.
    By wojtekp1976 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 75
    Ostatni post / autor: 31-12-2011, 14:08
  4. Jaki korpus do obiektywu Tamron ?
    By Agronom in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 30-08-2011, 13:31
  5. kijów, czy dobry film 35mm?
    By Piotreks in forum Aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 29-04-2008, 14:53

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •