Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 21
  1. #1

    Domyślnie Prześwietlone okna w tle

    Robiłem ostatnio zdjęcia na awansach oficerskich u nas w firmie. Jako zwolennik światła zastanego postawiłem na dobrze naświetlony pierwszy plan i prześwietlenie okien. Spotkałem się po tym z lekką krytyką, że powinienem zrobić tak aby było dobrze widać pierwszy plan i aby były widoczne drzewa w oknach.
    Więc pewnie musiałbym błyskać, lub jak mi doradzono... braketing, którym nigdy się nie bawiłem. Faktycznie ratuje sytuacje? Jak go używać w takim razie?

    Jak Wy działacie? Jak sobie z tym radzicie?


    Przykładowe zdjęcie poniżej. Swoich nie wrzucam bo zostały na służbowym komputerze, jednak mam tak samo naświetlone.




    To o co chodziło:




    Swoją drogą wolę jednak zdjęcie powyższe. Tworzy się jakby tło i nie kieruje wzroku na coś co jest mało istotne.

    Zapraszam do dyskusji
    Ostatnio edytowane przez spiritus ; 31-05-2021 o 14:40
    Prywatnie: Z6 || N14-30/4s || N24-120/4s || N40/2 || N85/1.8s || SB-600 || YN560
    Służbowo: R6 || T24-70/2.8 G2 || C70-200mm f/2.8L IS III USM

    ZAJRZYJ I WEŹ UDZIAŁ:
    >>RAWki<=>ZADANIA TEMATYCZNE<=>FOTOGRAFIA MIESIĄCA<<

  2. #2
    Oszczędny w słowach Awatar kipcior
    Dołączył
    05 2010
    Miasto
    Bielsko-Biała
    Posty
    213

    Domyślnie

    Bracketing daje radę, 3 zdjęcia -,0,+, LR to ładnie składa do kupy. A jak coś nie wyjdzie to zawsze przynajmniej jedno zdjęcie jest ciemniejsze i można w tym rzeźbić. Bo jak minister potrząsa ręką to może wyjść, że ma trzy. I potem będą żartować, że to dlatego aby żadnej łapówki nie przepuścił.
    D610, Nikkor 50 f1.4 G, Nikkor 24-70 f2.8, Sigma 20 f1.4, Sigma C 100-400.

  3. #3
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Masz Zetke, która potrafi z cieniami zrobić cuda, więc ja bym dał pomiar z ochroną prześwietlenia i wtedy masz mocno niedoświetlony cały kadr ale wyciągniesz bez problemu z cienia wszystko.
    Zobacz tu https://forum.nikoniarze.pl/threads/...=1#post4149428
    ale to jest ekstremalnie o tym co napisałem, a i tak słońce bezpośrednio walące w witraż dało przepalenie, a pomieszczenie było całkiem ciemne.

  4. #4

    Domyślnie

    Ja bym się tak nie przejmował przepałami w oknach. To reportaż, nie fotografia wnętrz architektury.
    Tu pierwsze lepsze z dziś z PAPu:

  5. #5

    Domyślnie

    No właśnie tego samego zdania jestem. Dla mnie jest ważny pierwszy plan, nie to co się dzieje w tle.
    Prywatnie: Z6 || N14-30/4s || N24-120/4s || N40/2 || N85/1.8s || SB-600 || YN560
    Służbowo: R6 || T24-70/2.8 G2 || C70-200mm f/2.8L IS III USM

    ZAJRZYJ I WEŹ UDZIAŁ:
    >>RAWki<=>ZADANIA TEMATYCZNE<=>FOTOGRAFIA MIESIĄCA<<

  6. #6

    Domyślnie

    Przepaly w oknach to nic ale pierwszy plan - przesadzone z naświetleniem, mundury zielone - leśnicy? zupełnie nie ta armia, twarze czerwone. Do takich zdjęć dodatkowy błysk byłby wskazany.
    Ciekawe czemu drugiemu ppłk od lewej sznur wyszedł żółtawy a sąsiadom białe?
    Ostatnio edytowane przez jurkarol ; 31-05-2021 o 16:25

  7. #7

    Domyślnie

    ale braketing przy dość dynamicznych scenach ci nie wyjdzie, to się udaje jak masz statyczną scenę i potem w programie nakładasz jasne zdjęcia na ciemne i maskowaniem wywalasz to co za jasne w jednym a to co za ciemne w drugim
    proste ale nie w sytuacji jak ludzie chodzą, machają rękami, itp
    poza tym ja też uważam że tak (nie)przepalone okno jak masz na pierwszym zdjęciu jest ok, jakby więcej biło światła z tego okna to już gorzej, ale taki poziom uważam za ok
    możliwe, że się nie znam a monitor mam słaby

  8. #8

    Domyślnie

    Ale to jest klasyczny przykład co w każdej książce o blyskaniu lampa dają.
    Lampa żeby dobrze wyszedl pierwszy plan, jednocześnie okna w tle nie będą przepalone.
    Chodzi o to żeby pomieszac błysk z zastanym. Żeby wszystkie plany były poprawnie naświetlone.

    Dobrze jest ofc odbic od czegoś światło lampy, tyłu sufit, ściana.

    I finalnie jest gotowe, poprawnie naświetlone zdjęcie. Uważałabym na początku z mocą lampy, żeby nie wyszły "odblaski" na ludziach. Ale ogólnie, chodzi o mieszanie błyskowego z zastanym. I dobrze jest odbijać błysk. I może na początek lepiej lekko niedoświetlic niż prześwietlić. To będzie kosmetyka w PP.
    A potem z czasem będziemy trafiać w punkt.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez jurkarol Zobacz posta
    (...)
    Ciekawe czemu drugiemu ppłk od lewej sznur wyszedł żółtawy a sąsiadom białe?
    Ja tam się nie znam na insygniach wojskowych. Ale może z tymi sznurami jest jak z pasami w kung-fu.
    Tam też są różne kolory.
    Ostatnio edytowane przez krzysztofz24 ; 31-05-2021 o 17:22
    Fuji S5Pro / D90 / F801 / F601 / Reflecta / N16-85VR / N50f1.4G / T70-300 / S24-70HF / H50f2 / Benro A-198n6 / Triopo B3 / CPL / Cokin / Hitech.
    Pozdrawiam, Krzysiek.

  9. #9

    Domyślnie

    Co do bracketingu to jak najbardziej może być przydatny.
    Nie po to, by składać kilka klatek o różnej ekspozycji w jedną (HDR czy blending - wcześniej wspomniany problem z ruchem), ale po to, by mieć z czego wybierać w obróbce.
    W tym przypadku (okien) wybierasz zdjęcie niedoświetlone i ciągniesz z cieni, co już wcześniej wspomniano.
    Oczywiście, taka metoda ma też wadę - jest bardziej pracochłonna, szczególnie jeśli chcesz otrzymać spójny zestaw zdjęć.
    "...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."
    http://commons.wikimedia.org/wiki/Windmill
    Pstrykoaparat + obiektywy + okulary korekcyjne -10.5 dioptrii.
    "Don Kichote to zły człowiek był..."

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez krzysztofz24 Zobacz posta

    - - - - kolejny post - - - - - -



    Ja tam się nie znam na insygniach wojskowych. Ale może z tymi sznurami jest jak z pasami w kung-fu.
    Tam też są różne kolory.
    Nie, sznury galowe oficerskie sa srebrzystobiałe czy kremowobiałe wszystkie. Chyba, że mają o różnym stopniu zużycia

    Lampą błysnąć nawet nie za dużo a potem można wyciągnąć.
    Ostatnio edytowane przez jurkarol ; 31-05-2021 o 18:02

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. prześwietlone zdjęcia
    By tekk in forum Obróbka zdjęć w PS, LR itp. Tutoriale
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 17-01-2013, 21:14
  2. 85mm i prześwietlone tło
    By fafniak in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 29
    Ostatni post / autor: 21-01-2012, 12:08
  3. D60 i prześwietlone zdjęcia
    By asiatek in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 50
    Ostatni post / autor: 26-12-2008, 11:54
  4. prześwietlone zdjęcia!!! :(
    By Martynka :) in forum Aparaty cyfrowe kompaktowe - Coolpix
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 21-04-2008, 16:31
  5. NC i prześwietlone ujęcia
    By Krzysiek29 in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 25-10-2004, 12:52

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •