Close

Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie problem ze zdjęciami D3100

    Witam.

    1. Mam problem ze zdjęciami z lustrzanki a mianowicie spróbowałem użyć jej do zrobienia zdjęć wykonanych mebli ale długie elementy wychodzą zaokrąglone od strony "górnej" obiektywu. nie zauważyłem tego problemu wcześniej ani nie widać go na "normalnych" zdjęciach pewnie z uwagi na to ze fotografowałem długich prostych rzeczy tylko "wakacyjne" i rodzinne fotografie. czy to może być wina ustawień? wina złego obiektywu? usterka mechaniczna aparatu lub obiektywu? w załączniku zamieściłem zdjęcia na których widać ten problem. w zdjęciu zabudowy geberitu łuk widać po lewej stronie

    2. chciałbym prosić o poradę ponieważ mam tą lustrzankę i chciałbym jej używać do wykonywania zdjęć realizacji. Jaki obiektyw będzie dobry do wykonywania zdjęć w małych pomieszczeniach z bliska (obecnie AF-S NIKKOR 18-55 mm).

    3. Chciałbym prosić o poradę jak ustawić aparat na tego typu zdjęcia? do tej pory używałem telefonu i wszystko się samo robiło ale nie nadają się na stronę internetową i duże formaty, a nie mam doświadczenia w działaniu z lustrzanką.
    Załączone miniatury Załączone miniatury DSC_1044.JPG  

    DSC_1049.JPG  

    DSC_1052.JPG  


  2. #2

    Domyślnie

    Zaokrąglenie to po prostu dystorsja obiektywu; do skorygowania w sofcie. Nie kojarzę, czy ów aparat pozwala na korekcje obiektywu w puszce.
    Rozwiązaniem jest pobranie darmowego softu Nikona (Capture NX-D), strzelanie w RAW i ich korekcja w tym programie; powinien rozpoznać użycie obiektywu Nikona i odpowiednio skorygować dystorsję.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Przechwytywanie.JPG
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	149,2 KB
ID:	51157
    "...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."
    http://commons.wikimedia.org/wiki/Windmill
    Pstrykoaparat + obiektywy + okulary korekcyjne -10.5 dioptrii.
    "Don Kichote to zły człowiek był..."

  3. #3

    Domyślnie

    Widzę że d3100 ma możliwość włączenia automatycznej korekty zniekształceń (tak to się nazywa) w menu fotografowania.
    https://download.nikonimglib.com/arc...M_EU(Pl)04.pdf (str.147 pdf)

  4. #4
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Ale jak fotografujący nie będzie przestrzegał podstaw to żeby prostować zostanie mu tylko Ps albo inne narzędzie, automatyczna korekta, a nawet narzędzie jakie są w Lr itp programach nie wystarczą żeby naprawić błędy.

  5. #5

    Domyślnie

    To typowe zniekształcenie geometrii bardzo często występujące w tanich zoomach, szczególnie na krótkich ogniskowych.
    Podobne widać na zdjęciach z testów obiektywu 18-55, np:
    https://www.optyczne.pl/123.6-Test_o...Dystorsja.html
    https://www.imaging-resource.com/rev...ampleindex.htm (zwłaszcza: https://www.imaging-resource.com/rev...18f35_d200.jpg)
    Aby zmniejszyć ten efekt spróbuj użyć dłuższej ogniskowej. Jeżeli to nie jest możliwe, pozostaje użycie korekcji programowej, jak pisali koledzy.

  6. #6

    Domyślnie

    Obawiam się, że trochę mu i tak pogmatwaliśmy. Dlatego dla wyjaśnienia pokażę na obrazkach o co idzie. W skrócie i niejakim uproszczeniu - na zdjęćiach dołączonych przez Autora są zniekształcenia dwojakiego rodzaju (biorę na warsztat tylko pierwsze, ten sraczyk):

    1. beczka objawiająca się wykrzywieniem prostych krawędzi (wada obiektywu)
    2. zbiegi perspektywiczne, wyolbrzymione krótką ogniskową (spowodowane niechlujnym kadrowaniem)

    Oba te zniekształcenia da się usunąć, ale nie bez kosztów w postaci obcięcia skrajnych fragmentów obrazka. Oba da się usunąć automatem, ale nie wiem, czy darmowy soft Nikona ma automatyczne prostowanie zbiegów perspektywicznych (punkt 2 powyżej). Automatyczne usuwanie beczki ma (punkt 1).

    Poniżej efekty usuwania poszczególnych zniekształceń (przeprowadzone w Lightroomie). Od lewej:

    • oryginał

    • wyprostowana tylko beczka; wystarczy zadać obrazkowi profil obiektywu i automatem wszystkie wykrzywione łukowate linie staną się proste. Łatwizna automatyczna, ale dalej ciężko powiedzieć, że zdjęcie jest 'proste': wszystkie linie pionowe są co prawda proste (tzn. nie łukowate), ale nei pionowe, i wygląda, jakby zabudowa się pochylała.

      Te pochyły to właśnie tzw. zbiegi perspektywiczne, które da się wyeliminować albo w programie (ale trzeba to umieć zrobić i po drugie traci się sporo przestrzeni przy krawędziach kadru), albo da się ich uniknąć od razu robiąc zdjęćia, w momencie pstrykania odpowiednio kadrując

    • tutaj zbiegi perspektywiczne są wyprostowane, ale jak widać kosztem utraty pixeli przy krawędzi kadru (np. górna krawędź zabudowy nie jest pokazana, bo wychodzi poza kadr - porównaj z pierwszym zdjęćiem, gdzie przed prostowaniem ją widać)




    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	sraczyk1.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	443,3 KB
ID:	51197








    I jeszcze z góry odpowiedź na ewentualne pytanie, czy da się prostując w programie nie tracić tych cennych czasem fragmentów przy brzegach kadrów. Najogólniej odpowiedź brzmi: nie, bo taka jest geometria (co jako stolarz musisz rozumieć). Poniżej wyjaśnienie czemu się traci i co (kolorowa ramka zaznacza fragment, który zostaje na obrazku, obszary poza ramką są tracone):

    • prostowanie samej beczki automatycznym zadaniem profilu obiektywu
    • prostowanie obu zniekształceń: i beczki (automatem) i zbiegów perspektywicznych (albo ręcznie, albo automatycznie, to zależy czy program taki automat posiada)





    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	sraczyk2.jpg
Wyświetleń:	78
Rozmiar:	283,3 KB
ID:	51198
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

Podobne wątki

  1. Problem ze zdjęciami na FB
    By aldona.naczk98 in forum Komputery
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 10-07-2017, 19:23
  2. Problem ze zdjęciami.
    By MiR88 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 14-09-2013, 22:00
  3. Nikon D3100 Problem ze zdjęciami ?
    By stiV in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 22-04-2013, 22:52
  4. d50 - problem ze zdjęciami
    By winiarek123 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 07-09-2011, 12:04
  5. D60 problem ze zdjęciami RAW+B
    By coolenka in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 02-12-2009, 20:39

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •