Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 24

Wątek: JAKI FILTR UV?

  1. #1

    Question JAKI FILTR UV?

    Szukam filtru UV 82mm, biore pod uwage 4 sztuki w tym 3 firmy HOYA jeden MARUMI i jeden B+W. Macie jakies własne doświadczenia?
    HOYA FUSION ANTISTATIC - 190 ZŁ
    HOYA UV HD - 240 ZŁ
    HOYA UV HD NANO - 350 ZŁ
    MARUMI UV L390 - 250 ZŁ
    B+W 010 UV MRC - 450 ZŁ

    Jak widac przestrzał cenowy dośc duży, czy jest sens płacić fure pieniedzy na B+W lub HOYA NANO?

  2. #2
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Zależy ci na odcinaniu UV (np fotografia analogami, w górach) czy na ochronie obiektywu?
    UV jako UV nie ma znaczenia na cyfrze, która i tak jest praktycznie nieczuła na UV.
    Niektóre filtry UV .. bardzo słabo odcinały UV, tak wynikało ze starego testu UV na portalu optyczne.pl Marumi i B+W to były wyrzucone pieniądze, Hoya - OK.
    Ale jesli ci zależy na ochronie to poszukaj filtrów typu protector. Hoya.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  3. #3

    Domyślnie

    Głównie na ochronie obiektywu, ale jesli szkło ma miec dodatkowe właściwości "UV", czemu nie. Z takiego założenia wyszedłem, czy słusznie - nie wiem.

  4. #4

    Domyślnie

    Lepiej ochroni obiektyw założony tulipan. UV jako dodatkowa przeszkadzajka dla światła niejedno zdjęcie potrafi zepsuć.

  5. #5

    Domyślnie

    I tak musze kupić albo ochronne albo UV, dlatego że musze dociążyć obiektyw na przodzie (gimbal). Dlaczego potrafi zepsuć zdjecie?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez LeonardZelig Zobacz posta
    Lepiej ochroni obiektyw założony tulipan. UV jako dodatkowa przeszkadzajka dla światła niejedno zdjęcie potrafi zepsuć.
    na przyklad przy wodospadzie albo przyplywie morskim najlepiej chroni ten tulipan przed kroplami wody
    albo od kurzu czy ziaren piasku.

    o dzieciecych paluszkach nawet nie wspominajac...


    Cytat Zamieszczone przez Owadus Zobacz posta
    Szukam filtru UV 82mm, biore pod uwage 4 sztuki w tym 3 firmy HOYA jeden MARUMI i jeden B+W. Macie jakies własne doświadczenia?
    HOYA FUSION ANTISTATIC - 190 ZŁ
    HOYA UV HD - 240 ZŁ
    HOYA UV HD NANO - 350 ZŁ
    MARUMI UV L390 - 250 ZŁ
    B+W 010 UV MRC - 450 ZŁ

    Jak widac przestrzał cenowy dośc duży, czy jest sens płacić fure pieniedzy na B+W lub HOYA NANO?
    podstawowe pytanie: czy jestes pewny, ze potrzebujesz filtra ochronnego? takiego do ochrony w ww. warunkach czy to duzej wilgotnosci, zapylenia czy tez malenkich paluszkow?
    bo jesli nie - to jestes 300 PLN do przodu. a moze i wiecej, bo nieodpowiedni filtr (pozdrawiam wszystkich bezkrytycznych milosnikow B+W) moze narobic wiecej szkody niz byc sie chcialo..

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200908_094822.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	3,48 MB
ID:	50920

    jesli musisz miec filtr ochronny - wszystko zalezy od ogniskowej obiektywu i/lub gestosci upakowania matrycy. przy moich 26Mpix w FF na obiektyw powyzej 200mm nie zalozylbym filtra innego niz B+W MRC, w moim przypadku kupowanego z drugiej reki na aukcji. bo inne wynalazki w normalnych cenach niestety co najmniej psuja ostrosc a nierzadko dodatkowo paszkeca bokeh. w tym rowniez B+W w wersji nie MRC...

    natomiast ponizej 50mm to jedynym kryterium wyboru jest obecnosc jakichs tam powlok i latwosc czyszczenia. Hoya HD mi bardzo odpowiada (w odroznieniu od masy odmian filtrow Hoya, ktore brudza sie praktycznie zanim je wyjmiesz z pudelka, a doczyscic sie nie daja w ogole). choc na wieksze srednice obiektywow od wielu lat kupuje tez Marumi Super DHG, bo sa tansze od Hoyi HD a optycznie mam zero zastrzezen...
    Ostatnio edytowane przez akustyk ; 26-04-2021 o 13:56

  7. #7
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    B+W MRC mam, ale polara. Natomiast jako ochronne polecam Marumi, ale Hoya w najnowszych seriach podobno poprawiła czyszczenie. Skup sie na tych dwóch ostatnich firmach.
    Filtry mam zawsze założone. Przednia soczewka może sie porysować w torbie, jak nam spadnie kiepsko założony kapsel. Bywa że przegródek w torbie brakuje, otrze się obiektyw o coś co jest w tej samej przegródce i nieszczęście gotowe.
    Widziałem jak fotoreporterzy (niejeden) wrzucają (w pośpiechu) obiektywy do torby, bez założonych dekielków. A w torbie brak przegródek... aż mnie ciarki przechodziły.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  8. #8

    Domyślnie

    Mam Hoye Fusion Antistatic i bardzo chwalę tą serię - bardzo dobre produkty które łatwo się czyści. Do ochrony (typowo) brałbym HOYA UV HD w ciemno.
    Był Pentax, Panasonic, Nikon, Olympus, Fuji. Teraz Canon.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez akustyk Zobacz posta
    na przyklad przy wodospadzie albo przyplywie morskim najlepiej chroni ten tulipan przed kroplami wody
    albo od kurzu czy ziaren piasku.

    o dzieciecych paluszkach nawet nie wspominajac...
    Pytanie zasadnicze: czy Owadus będzie fotografował zawody kulomiotów na żużlu w deszczowy dzień, czy jednak chodzi o ochronę obiektywu w warunkach pokojowo-spacerowych? Jeśli ta druga opcja, to wystarczy tulipan, lub zdrowy odruch zakładania dekielka. Po uderzeniu przodem obiektywu zazwyczaj porysowana soczewka to najmniejszy problem.

  10. #10

    Domyślnie

    Już mówie, będe jedynie filmował na gimbalu. Potrzeba mi dociążyć przód zestawu, aby cofnąć wszystko o 3mm i wtedy odblokuje mi się klapka z baterią bo obecnie będąc na środku cieżkości mam ją zasłoniętą. Więc potrzebuje najlepiej filtra ochronnego lub UV, aby była na zestawie przez cały czas (dzień/wieczór/noc)

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 09-08-2019, 21:39
  2. [FILTR FADER] jaki filtr zmienny 3-400 wybrać?
    By faust1985 in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 05-02-2017, 10:24
  3. 70-200 Vr jaki filtr
    By Peld in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 18-12-2008, 14:20
  4. jaki filtr
    By orun in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 15-09-2008, 22:19
  5. jaki filtr do D80 + ob. 18-135
    By mietek440 in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 16-06-2008, 22:22

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •