Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    10 2006
    Miasto
    sadowne
    Posty
    19
    Wpisów
    1

    Domyślnie zdjęcia do dokumentów w studio

    Podpinam obiektyw 18 -140 nikkor światło 3,5 -5,6 do dowodowych przysłona 9 iso 100 światła 3 lampy studyjne i wszystko naświetlone dobrze, zmieniam obiektyw na sigma 17-50 ze światłem stałym 2,8 przesłona 9 i ustawienia aparatu takie same lamp studyjnych też i zdjęcie za ciemne, jaśniejszy obiektyw wydawałoby się ,że trzeba domknąć do 10 lub 11 a tu odwrotnie otworzyć na 8 przesłonę trzeba i jest tak jak na nikkorze na 9 co więcej zapinając stałkę nikkora 1,8 50 przesłona nie ulega zmianie też 9 obiektyw parę razy jaśniejszy a przesłona taka sama 9 ustawienia aparatu i lamp pozostają cały czas bez zmian ,aparat nikon d 7200 czy ktoś mi to wytłumaczy co się dzieje? . Jeszcze jedno kolorystyka sigmy zupełnie inna niż nikkorów. Ustawienia cały czas manualne. Mam też nikona d 750 z sigmą 24-70 art i jest dokładnie to samo sigma przy ustawieniach manualnych tak jak w nikonie d 7200 też potrzebuje więcej światła otwieram na 8 przesłonę jaśniejsze obiektywy a otwór przesłony większy?

  2. #2

    Domyślnie

    Wartość F odzwierciedla średnicę przysłony (w uproszczeniu). Wartość T - ilość światła jaką przepuszcza obiektyw.
    Stąd rozbieżności w poziomie naświetlenia.
    Tutaj możesz sobie posprawdzać jak to wygląda na przykładach:
    https://www.dxomark.com/Lenses/Nikon...kkor-50mm-F18G

    Druga opcja to przycinający się popychacz przysłony i nie domyka/otwiera jak należy.
    Był Pentax, Panasonic, Nikon, Olympus, Fuji. Teraz Canon.

  3. #3
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez szymon421 Zobacz posta
    .. też potrzebuje więcej światła otwieram na 8 przesłonę jaśniejsze obiektywy a otwór przesłony większy?
    Oj Szymon, podstawy sie kłaniają. Jasność obiektywu nie ma nic do gadania gdy ustawiasz f 8 czy tam 9.
    Przysłona to przysłona i ilość światła jaką daje jakikolwiek obiektyw (jasny czy ciemny - bez różnicy) na matrycy FF czy DX (tez bez różnicy) jest taka sama, gdy sie ustawi taką samą wartość.
    Pomyśl. Weź światłomierz zewnętrzny. Gossen, Sekonic. On pokaże wartość ekspozycji. Przecież nie jest ważne, (światłomierz nie wie) jaka jest matryca, jaki jest obiektyw, nie wiem jaką ma jasność. Bo to nie ma znaczenia. F8 to f8.

    To, że na jednym z obiektywów masz takie samo zdjęcie gdy użyjesz minimalnie innej przysłony (f 8 zamiast f 9) to inna kwestia. Różnica jest mała (to tylko 1/3EV) a może to wynikać np z działania popychacza przysłony, albo z innej transmisji T tych obiektywów.
    To samo gdy mowa o kolorach. Inne szkła, inne powłoki, odcienie mogą sie różnić minimalnie. Bardzo minimalnie. Podejrzewam, że pracujesz na AWB, a wtedy różnica będzie wynikała też z działania automatyki WB w aparacie. Może był inny kadr (to też wpływa na AWB) itp.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  4. #4

    Domyślnie

    A inna rzecz, że czułość matrycy (ISO) jest nieco umowna. Zazwyczaj ustawiana jest poniżej odpowiadającej jej czułości dla kliszy (bo łatwiej wyciągać cienie niż odzyskać cokolwiek z przepaleń).
    Tu przykład dla Fuji Xpro3 z testu na Optycznych

  5. #5
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Czułość jest dla każdego obiektywu taka sama, więc to nie tu jest haczyk.
    Przy okazji - odchyłka w tym Fuji to lekkie przegięcie.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  6. #6
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    10 2006
    Miasto
    sadowne
    Posty
    19
    Wpisów
    1

    Domyślnie

    Bardzo dziękuje rzeczywiście coś mnie zamroczyło jak chodzi o przesłony a pracuje na preselekcji i różnice w odcieniach są duże nawet miedzy sigmą 17-50 dx a sigmą 24-70 art fx tylko w nikkorach kolorystyka jest podobna byc może różna filtry uv na sigmach zmieniają kolory w studio

  7. #7
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    W studiu nie pracujesz na preselekcji tylko w M. I właśnie dlatego mogą być różnice w naświetleniu.
    Natomiast na zewnątrz jak pracujesz w trybach A S itp to ekspozycja powinna być identyczna, bo nawet inna transmisja byłaby kompensowana dobraniem np innego czasu.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  8. #8
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    10 2006
    Miasto
    sadowne
    Posty
    19
    Wpisów
    1

    Domyślnie

    ustawienia nam tylko wb to preselekcja

    - - - - kolejny post - - - - - -

    na M przysłona 9 iso 100 czas 1/200
    Ostatnio edytowane przez szymon421 ; 25-04-2021 o 18:05

  9. #9
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Czyli różnica w jasności to albo inna T transmisja albo błąd przysłony.
    Kolorystyka - jeśli widzisz, że zmiana szkła daje inne kolory (np obiektywy mają inne powłoki albo szkła użyte w konstrukcji przepuszczają nieco inny zakres widma) to robisz ponownie pomiar WB PRE.
    Ciekawostka, zmiana energi błysku to w konsekwencji też mała zmiana temperatury barwowej. Tak samo moze zadziałać zmiana modyfikatora na lampie. Perfekcjoniści za każdym razem WB PRE. Niestety. Choć ... jeśli się robi w RAW to nie trzeba. Gdzieś tam w rogu zdjęcia może być szara karta Kodaka jako wzorzec do ustawienia WB w PS.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 25-04-2021 o 18:30
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  10. #10
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    10 2006
    Miasto
    sadowne
    Posty
    19
    Wpisów
    1

    Domyślnie

    jeszcze raz bardzo dziękuje za pomoc już myślałem ,że obiektywy szwankują przy kolorystyce to może filtry uv przy sigmie dx mam filtr za 80 zł przy art za 150 zł inna seria i nowszy może to robi złą robotę sprawdzę bez uv i zobaczę kolorystykę w studio nie robę w rawach bo mam dopracowane wb . Jeszcze raz dziękuje
    Ostatnio edytowane przez szymon421 ; 25-04-2021 o 19:53

Podobne wątki

  1. [ Portret ] Zdjęcia do dokumentów
    By FotoKama1 in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 29-12-2019, 21:38
  2. Zdjęcia do dokumentów
    By Greg81 in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 13-04-2016, 13:47
  3. zdjecia do dokumentow
    By gregory63 in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 30-05-2010, 20:47
  4. zdjecia do dokumentow
    By fala84 in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 27-07-2009, 17:54
  5. Zdjęcia w studio nagraniowym
    By Fenek in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 22-12-2008, 18:37

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •