Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie fotografia architektury - d750 - d800 - d810 + szeroki kąt

    Poszukuję pełnoklatkowego body i obiektywu szerokokątnego do zdjęć architektury.

    Nie zajmuję się zawodowo fotografią, jednak zdjęcia wykorzystywane będą często w projektach do wydruków na metrowych/dwumetrowych planszach.

    Do tej pory korzystałem przez 7 lat, do tego rodzaju zdjęć, z Nikona d7000 z obiektywem kitowym Nikkor 18-105. Zestaw ten zmuszał mnie często do wielu kompromisów przy komponowaniu kadru i uzależniał od pogłębionej obróbki w postprodukcji. Dlatego czas na zmiany.

    Chcę po prostu jak najlepszy zestaw w zadanym budżecie do zdjęć architektury. Dodatkowym plusem będzie możliwość wykorzystania w astrofotografii. Jednak zdecydowanie najważniejsza jest architektura.

    Budżet? Około 7-8 tysięcy za body i obiektyw szerokokątny. Ewentualnie mogę coś dorzucić jeśli będzie trzeba. Oczywiście jeśli macie jakieś propozycje za mniejszą kwotę, to tym lepiej. W grę wchodzą używki.

    Wstępnie przyglądałem się Nikonom d750, d800 i d810. Obawiam się trochę d800 ze względu na zdania o problemie z ostrzeniem. Najbardziej skłąniam się ku d810. Szkło jakie rozważam to NIKKOR 14-24mm f/2.8G ED


    Proszę Was o porady co byście wybrali na moim miejscu.
    Pozdrawiam,
    Bartek ?

  2. #2

    Domyślnie

    Co do korpusu. D800 lub D810 to chyba dobry pomysł. Sporo pikseli, architektura słabo ucieka, czyli super AF nie jest potrzebny (nie, żeby miały słaby). Duża GO w razie czego sporo wybaczy. A te aparaty są na rynku w bardzo niskich cenach w stosunku do nowości sprzętowych.
    Oba mają bazowe ISO 64 (robi robotę) - do architektury , do fotek ze statywu nie potrzeba najnowszych matryc z ciut lepszym wysokim ISO (a i tak mają niezłe).
    Co do obiektywu - zamilknę. Bo to mi.in. kwestia dystorsji, a może jednak tilta.... Laowa chyba robi szerokie manuale z bliską zera dystorsją...
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  3. #3

    Domyślnie

    D800tki mają ISO od 100. Dopiero D810 i D850 mają ISO64.
    A ten Nikkor... Cóż, poduszka widoczna nawet na DX. Ja bym odpuścił.
    https://www.optyczne.pl/103.6-Test_o...Dystorsja.html
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki za pierwsze porady

    Czyli, jak rozumiem, wstępny wybór d810 był całkiem trafiony.

    Co do szkła, zdecydowanie nie upieram się przy tym Nikkorze 14-24mm. Wybrałem go wstępnie, bo poza architekturą niektózy polecali go do astrofoto. Jednak rzeczywiście patrząc na to porównanie z "optyczne.pl", to przy 14 mm dystorsja jest znaczna. Co w takim razie byście polecili do tego d810? Może Sigma 12-24 mm f/4.5-5.6 EX DG HSM? Chociaż trochę ciemniejsza...

  5. #5

    Domyślnie

    Ta Sigma była słaba optycznie (mało ostra). W zasadzie wszystkie ultraszerokokątne zoomy mają dystorsję poduszkową. Trzeba ją wyprostować w programach do obróbki graficznej i tyle.

  6. #6

    Domyślnie

    Nie wiem jak ten Nikon 14-24 radzi sobie z prostowaniem, ale niektóre obiektywy UWA dobrze zrobiony profil potrafi wyprostować wręcz idealnie. Przez idealnie rozumiem właśnie idealną architekturę, gdzie jest dużo linii prostych - które mają być właśnie proste, a nie powyginane beczką czy innymi dystorsjami.

    Sam mam takie UWA (tylko pod DX) które daje się profilem prostować wręcz zabójczo fajnie - warto zobaczyć, jak się zachowuje UWA pod FX. Najlepiej ściągnąć skądś lub zorganizować inaczej parę RAWów i samemu spróbować
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  7. #7

    Domyślnie

    Chciałem tylko nieśmiało zauważyć, że Sigma 12-24 mm f/4.5-5.6 EX DG HSM to obiektyw DX. Modelem FX Sigmy jest 14-24/2.8, Art więc raczej drogawe szkło. Jest jeszcze Tamron 15-30/2.8 oraz Tokina 16-28/2.8. Wspomniałeś coś o astrofotografii, więc wymieniam jasne zoomy. Dystorsję to się skoryguje, gorzej jeśli pojawiają się wąsy

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez poste Zobacz posta
    Chciałem tylko nieśmiało zauważyć, że Sigma 12-24 mm f/4.5-5.6 EX DG HSM to obiektyw DX.
    Um, nie. To FX. Sigmy DX mają oznaczenie DC.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  9. #9

    Domyślnie

    Masz rację, Mea Culpa.

  10. #10

    Domyślnie

    Tylko PC-E 3,5/24 lub PC-E 19mm. Używaną 24 można kupić za ok. 3,5-4 tys. Jeśli masz odejście, większość rzeczy nią zrobisz. Z wnętrzami może być gorzej.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20151001_047_LP.jpg
Wyświetleń:	139
Rozmiar:	668,5 KB
ID:	50784
    Nawet b. wysokie budynki, jak jest odejście, da się zrobić PC-E 24

    P.S
    Ceny raczej nieco poszły w górę. Teraz trzeba za używkę dać ok. 4,5 tys. Chociaż sądzę, że od tej ceny można utargować sporo, bo raczej kolejek po te obiektywy nie ma. Dziś na Allegro są 4 sztuki do kupienia.
    Ostatnio edytowane przez leon001 ; 21-04-2021 o 11:49

Podobne wątki

  1. [ Architektura ] Fotografia architektury
    By urbanned in forum Architektura
    Odpowiedzi: 59
    Ostatni post / autor: 19-10-2019, 21:50
  2. Fotografia architektury - 5.11
    By Studio Huśtawka in forum Warsztaty i plenery
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 07-10-2016, 21:32
  3. Szeroki kąt do architektury/krajobrazu?
    By m-zylinski in forum Obiektywy 6-24 mm
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 18-07-2007, 15:42
  4. Fotografia architektury
    By patrycjusz in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 07-05-2006, 19:36

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •