Close

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Mieszany widok

Poprzedni post Poprzedni post   Następny post Następny post
  1. #1

    Domyślnie Lightroom Classic CC - wyświetlanie miniatur

    Mam zdjęcia poukładane w katalogach na dysku. Zdjęcia zapisuję zawsze w dwóch wersjach - RAW i JPG.
    Obie wersje mają tę samą nazwę. Różnią się tylko rozszerzeniem. Obie wersje zapisane są w tym samym katalogu na dysku.

    Mój problem polega na tym, że po zaimportowaniu zdjęć do Lightroom'a widzę miniaturkę zdjęcia, a na niej informację że jest to "NEF+JPEG". Czyli Lightroom wie że są dwie wersje zdjęcia w różnych formatach zapisu, ale wyświetla jedną miniaturę.
    Czy jest taka opcja żeby wyświetlały się miniatury osobno dla JPEG i osobno dla RAW? Zależy mi na tym, żeby widzieć w danym katalogu dwie miniatury dla obu formatów. Szukałem w menu i opcjach, ale nic nie znalazłem.
    Oczywiście wiem, że mogę inaczej nazwać pliki JPEG a inaczej RAW, ale nie zamierzam się tak bawić bo lubię mieć porządek w katalogach.

    Dzięki z góry za podpowiedź.
    Nikon D7000 | Nikkor 35 f/1.8 G| Nikkor 50 f/1.8 D| Nikkor 18-70 G |Nikkor 70-300 G | Kenko extension tube set | Nissin Di622 Mark II | Velbon Sherpa 600 |

  2. #2

    Domyślnie

    Wygląda na to, że coś słabo szukałeś.

    Zrób tak: najpierw zaznacz w Preferencjach > tab General > Import Options: Treat JPEG files next to RAW files as separate - co spowoduje, że przy imporcie LR będzie traktować parę RAW + JPG jako dwa osobne pliki, a nie jedną parę.

    Samo to nie spowoduje, że nagle te już zaimportowane pary się rozdzielą. Teraz musisz zaznaczyć katalog w którym siedzą te pary (prawy guzik myszy) i zrobić Synchronize. LR doimportuje sobie wszystkie jpgi i będziesz miał dwie miniatury (plus oczywiście więcej zjedzonych zasobów, ale co kto lubi).
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Remoolus Zobacz posta
    Mam zdjęcia poukładane w katalogach na dysku. Zdjęcia zapisuję zawsze w dwóch wersjach - RAW i JPG.
    Obie wersje mają tę samą nazwę. Różnią się tylko rozszerzeniem. Obie wersje zapisane są w tym samym katalogu na dysku.

    Mój problem polega na tym, że po zaimportowaniu zdjęć do Lightroom'a widzę miniaturkę zdjęcia, a na niej informację że jest to "NEF+JPEG". Czyli Lightroom wie że są dwie wersje zdjęcia w różnych formatach zapisu, ale wyświetla jedną miniaturę.
    Czy jest taka opcja żeby wyświetlały się miniatury osobno dla JPEG i osobno dla RAW? Zależy mi na tym, żeby widzieć w danym katalogu dwie miniatury dla obu formatów. Szukałem w menu i opcjach, ale nic nie znalazłem.
    Oczywiście wiem, że mogę inaczej nazwać pliki JPEG a inaczej RAW, ale nie zamierzam się tak bawić bo lubię mieć porządek w katalogach.

    Dzięki z góry za podpowiedź.
    Ale ze tak za pytam po co? A drugie pytanie po co JPG? Jak wystarczy mieć raw :d

    Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

  4. #4

    Domyślnie

    #2popmpony
    Dzięki za szybką i konkretną odpowiedź. Faktycznie - słabo szukałem . Chyba zawiniła słaba znajomość języka obcego.
    Zasoby to nie problem.

    #4hunter
    Po co - w sumie dobre pytanie. Chyba tak z przyzwyczajenia którego nabyłem podczas używania innych programów, żeby widzieć oba pliki. Poza tym dopóki nie wyeksportuję edytowanego RAW'a do JPG'a, to widzę że ten drugi pozostaje w oryginalnej wersji z aparatu.
    A po co JPG? - Udostępnianie zdjęć w sieci wiąże się z koniecznością konwersji na format obsługiwany przez przeglądarki - JPG, TIFF, PNG, czy cokolwiek innego. Do JPG'a po prostu przywykłem.

    Dzięki raz jeszcze za pomoc. Temat chyba wyczerpany.
    Pozdrawiam
    Nikon D7000 | Nikkor 35 f/1.8 G| Nikkor 50 f/1.8 D| Nikkor 18-70 G |Nikkor 70-300 G | Kenko extension tube set | Nissin Di622 Mark II | Velbon Sherpa 600 |

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Remoolus Zobacz posta
    #2popmpony
    Dzięki za szybką i konkretną odpowiedź. Faktycznie - słabo szukałem . Chyba zawiniła słaba znajomość języka obcego.
    No problem, na zdrowie.







    Cytat Zamieszczone przez Remoolus Zobacz posta
    Po co - w sumie dobre pytanie. Chyba tak z przyzwyczajenia którego nabyłem podczas używania innych programów, żeby widzieć oba pliki. Poza tym dopóki nie wyeksportuję edytowanego RAW'a do JPG'a, to widzę że ten drugi pozostaje w oryginalnej wersji z aparatu.
    OK, to teraz mam dwie uwagi, co do tego, po co w ogóle to robić...

    1. Może nie wiesz, ale bez tego jpga, jeśli masz samego RAWa - to też cały czas masz wersję oryginalną, dodatkowo o wiele lepszą (wrócę jeszcze do tego), i to osiągalną na przynajmniej parę sposobów. Plus do tego na takich zasadach, jakie sam sobie ustalisz, mogą być nawet osobne miniaturki które tak lubisz, albo raz osobne, a raz nie - w zależności od tego, jaki masz nastrój. Poważnie - przełącza się to jednym klawiszem.



    2. Po drugie, to co nazywasz oryginalnym jpgiem to tak naprawdę nie jest oryginał z aparatu, tylko RAW wywołany tak samo jak sam wywołujesz RAWy w LRZe, tylko zamiast wywołania na Twoich ustawieniach, podlegających Twojemu gustowi - jest wywołąny na ustawieniach bezimiennego inżyniera z fabryki. I oczywiście to nie jest oryginał, bo w aparacie masz dziesiątki możliwości, które wpływają na tego jpga (WB, wyostrzanie, kontrast, saturacje, i tak dalej).

    Jeśli źle ustawisz PRZED zdjęćiem jakieś parametry (np. źle ustawisz WB czy wyostrzanie), to mając zbyt wyostrzonego jpga już tego nie odkręcisz, podobnie jak z wieloma innymi parametrami. Dla mnie ciężko to nazywać 'oryginałem', taki 'oryginał' dla mnie byłby bezużyteczny. Natomiast mając RAWa zawsze możesz go zmienić i RZECZYWIŚCIE wrócić do oryginału. Dla mnie to 'lepszy oryginał' niż niepewny jpg - ale raz jeszcze powtórzę - co kto lubi.



    Bo jak mówią słowa piosenki - każdy sobie sam sterem, żeglarzem i jpgiem.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta
    Plus do tego na takich zasadach, jakie sam sobie ustalisz, mogą być nawet osobne miniaturki które tak lubisz, albo raz osobne, a raz nie - w zależności od tego, jaki masz nastrój. Poważnie - przełącza się to jednym klawiszem.
    A jakim klawiszem jeśli można zapytać?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Zbyszek Zobacz posta
    A jakim klawiszem jeśli można zapytać?
    To zależy, który sposób wybierzemy i o czym mówimy.

    Jeśłi chodzi o pokazywanie raz obu miniaturek danego zdjęćia (np. obrobiony RAW + oryginał) - wystarczy je zastackować, a potem przełączać widoczność takich stacków klawiszem S: raz widoczne oba zdjęćia, raz tylko jedno, w dodatku to, które sobie wybierzemy - albo oryginał, albo obróbka.

    A jeśli się do tego podejdzie z głową, można całe przygotowanie tego zrobić dla całej kolekcji zdjęć paroma ruchami*, bo LR pozwala na działania masowe - tzn. jedna komenda od razu do setek zdjęć.





    Edit -


    _________________________________________

    *Tfu, co za głupoty plotę - nie paroma ruchami, tylko jednym ruchem dla całej kolekcji oczywiście.
    Ostatnio edytowane przez 2pompony ; 09-04-2021 o 13:58
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

Podobne wątki

  1. lightroom classic nie dziala znacznik pedzla
    By witboy in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 15-08-2018, 20:51
  2. Lightroom CC Classic po aktualizacji Windows
    By mirongie in forum Obróbka zdjęć w PS, LR itp. Tutoriale
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 18-05-2018, 10:15
  3. wyświetlanie miniatur.
    By kitkat in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 20-02-2016, 13:51
  4. Wyświetlanie NEF jako miniatur
    By Bladyrunner* in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 04-05-2010, 13:38
  5. wyświetlanie miniatur NEFów w katalogach WinXP
    By bazalka in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 26-06-2006, 14:22

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •