Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Nikkor 17-55 F2.8 - Mydli po prawej stronie kadru w nieskonczonosci

    Czesc Wszystkim.

    To mój pierwszy post na tym forum i niestety z problemem (mam nadzieje ze następne będą już bardziej pozytywne ?). Tzn. tak mysle ze to problem, ale być może to jest prawidłowe zachowanie chociaż nie sadze, dlatego wole się Was zapytać. Z góry zaznaczam, że jestem amatorem fotografii, wiec przepraszam jesli pytam o cos oczywistego, ale czegos takiego niezaobserwowanemu w dwóch innych obiektywach które również posiadam tj kitowym Nikkor 18-105 oraz stalce 35 mm f1.8.

    To co mnie trapi to mój Nikkor 17-55 f2.8 i zamydlony (tak przynamniej mi się wydaje ze cos takiego okresla sie terminem "mydlo") obraz po prawej stronie kadru. Pisalem, że „być może to jest prawidłowe zachowanie” w tym sensie, że to zamydlenie nie wystepuje zawsze. Jak fotografuje obiekty stosunkwo blisko mnie, to obraz jest ostry w całym kadrze, ale jak lapie ostrosc na nieskończoność to po prawej stronie robi się mydlo, w centrum i po lewej stronie wygada, ze jest wszystko ok.
    Co ciekawe zauwazylem tez, ze mimo iż ostrość jest lapana na nieskonczonosc to w centrum kadru i po jego lewej stronie obiekty najbliżej sa lekka rozmyte a te w tyle (w nieskonczonosci) sa ostre czyli jak sadze prawidłowo, ale po prawej stronie jest na odwrot. Ale to by było chyba dziwne? Zaznaczam jednak, ze to rozmycie po prawej stronie kadru wystepuje nawet jeśli nic na pierwszym planie nie wystepuje. Wiem ze to może trosze zamieszane o czym pisze, ale jeśli zajrzycie na zalaczone foto to powinno byc wszystko jasne o czym pisze.

    A tutaj wrzucilem przykladowe zdjecia na zew serwer (usuwaja sie dane z Exif wiec parametry foto podam obok) :
    https://i.imgur.com/3XfFQLO.jpg (F 5.6, 55 mm)
    https://i.imgur.com/0KYaIY0.jpg (F 5.6, 55 mm)
    https://i.imgur.com/ioEe6v7.jpg (F 5.6, 24 mm)

    i jedno foto gdzie nie ostrze na nieskonczonosc i gdzie wszystko jest OK (jest ostro zarowno w centrum jak i po bokach kadru.
    https://i.imgur.com/5plPPb3.jpg (F 2.8, 45 mm)

    Aparat to (chociaz to raczej nie ma znaczenia) Nikon D5300

    Dziekuje z góry za wszystkie odp.

    pozdrawiam!

  2. #2

    Domyślnie

    Najprawdopodobniej trafił Ci się egzemplarz, który kiedyś był w moich rękach, a który po wielu perypetiach wymieniłem na inny. Przed wielu laty opisywałem tutaj tę sytuację.
    Oczywiście żartuję z "tym" egzemplarzem, ale powiem jedno: jak najszybciej go reklamuj (jeśli dopiero co go kupiłeś) albo posyłaj do serwisu (jeśli wada wystąpiła po dłuższym użytkowaniu).
    To, co pokazujesz, jest wynikiem ewidentnej usterki optycznej wskazującej na nierównoległość płaszczyzny ostrości. Najprawdopodobniej obiektyw jest rozjustowany, co oznacza, że kalibracją w korpusie aparatu nic nie zdziałasz (zresztą Twój Nikon D5300 nie posiada takiej funkcji).
    Ten model obiektywu w ogóle posiada swoista cechę znaną pod nazwą "zakrzywienia płaszczyzny ostrości" (jest to cecha - a nie wada - typowa dla szkieł reporterskich). Nie jest to obiektyw do reprodukcji, do fotografowania obrazów malarskich dla wydawnictw albumowych. Od tego są inne szkła. Podkreślmy - to obiektyw reporterski, którego zadaniem jest idealne (czyli szybkie i precyzyjne) ostrzenie w centralnym fragmencie obrazu. Pewna nieostrość po bokach w żadnej mierze nie przeszkadza. Po przysłonięciu do wartości 5,6 ostrość w całym polu obrazu powinna być idealna. Ten obiektyw słynie z doskonałej jakości wykonania i bardzo "poprawnego" obrazka. Na pewno (na korzyść) odróżnisz zdjęcie nim wykonane od zdjęcia wykonanego tzw. kitem czy też N35/1,8 DX.
    Działaj zatem szybko, żeby obiektyw wymienić/oddać/naprawić, bo wszelkie inne drogi nie przyniosą Ci pożytku i tylko będziesz sfrustrowany felernością dobrego narzędzia, które Cię zawodzi. Przechodziłem to, znam te uczucia, więc namawiam do szybkiego działania, żeby kłopotu jak najszybciej się pozbyć.
    Ostatnio edytowane przez jamnik ; 12-04-2021 o 00:14

  3. #3

    Domyślnie

    Dzieki za odpowiedz. Tego się obawiałem wlasnie. Obiektyw kupiony używany od osoby prywatnej wiec nie mam szans żeby go oddac/reklamowac. Ciezko teraz udowodnić komus wade a osoba ta uzywala go pare lat wiec może tez nawet nie była swiadoma tego? Bo ten obiekty potrafi zrobić naprawdę super zdjecie i tak jak piszesz nie ma porównania z kitem a czasami nawet widać roznice na plus w stosunku do przecież tez bardzo ostrej stalki 35 mm 1.8. Jedyne co zauważyłem to ta dziwna glebia ostrości w pewnych sytuacjach. Ale jeśli obiekt nie jest az tak oddalony to wygląda ze ostrość jest na całym kadrze na szczęście.

    Mam jeszcze tylko pytanie o tym co ja pisałem bo troszkę się pogubilem. Ten mój typ jest felerny czy jednak ten typ obiektywu tak ma? Bo z jednej strony pisales ze mam felerny egzemplarz a z drugiej ze taki urok tego szkla I czy to jest rzeczywiście cos co można naprawić? Wiesz, ten obiekty ma już swoje lata i nie wiem czy jest sens ladowac w niego kolejne pieniądze. Jeśli naprawa to koszt typu 200 zl to spoko ale jeśli 1000 pln i więcej to nie będzie to gra warta swieczki ;/

  4. #4

    Domyślnie

    Może obiektyw miała ciężkie życie i jakieś przygody.
    jedna z przyczyn mogą być np. luzy na prowadnicach.
    Tu instrukcja naprawiania:
    http://ss-it.de/data/lens/AF-S%20DX%...0f2.8D%20G.pdf
    D70s IR590 ; D70s IR720 ; Fuji Instax WIDE 300 ; OLYMPUS E-1 ; SIGMA SD QUATTRO

  5. #5

    Domyślnie

    @miq21
    To, co pokazałeś na załącznikach, ilustruje ewidentną usterkę - nieostrość jest ASYMETRYCZNA. Wskazuje to na rozjustowanie układu optycznego, na jego „zdecentrowanie”. Mój pierwszy, nowo zakupiony egzemplarz właśnie takim czymś się objawiał. Sklep (po pewnych perturbacjach) wymienił mi go na nowy egzemplarz, który już bezproblemowo działa od ponad dekady.
    Natomiast ta optyczna "cecha", o której pisałem, objawia się SYMETRYCZNOŚCIĄ. Przy pełnej dziurze ostre jest centrum, natomiast rzeczy (osoby) znajdujące się po obu stronach z boku wychodzą ostro - jeśli są bliżej nas niż motyw centralny.
    I to jest konstrukcyjne wyjście naprzeciw różnym sytuacjom reporterskim, gdzie np. fotografowany „polityk/celebryta/pan młody” jest absolutnie ostry, bo znajduje się w centrum; z kolei otaczające go z boku osoby także wychodzą ostro, znajdując się parę centymetrów bliżej niż motyw centralny. Tak wyglądają najczęściej owe „sytuacje reporterskie”.
    To nie jest wada obiektywu, tylko świadomie przypisana mu właściwość optyczna, zwana „zakrzywieniem płaszczyzny ostrości”. Zjawisko to ustępuje przy mniejszym otworze przysłony - 5,6 niweluje je całkowicie. Nie jest to wcale dokuczliwe, jest wręcz niezauważalne, jeśli tylko nie fotografuje się motywów „rozłożonych” na jednej płaszczyźnie (np. zdjęć grupowych), stosując przy tym ogniskową 16 mm i przysłonę 2,8.
    Identycznie zachowuje się pełnoklatkowy odpowiednik naszego obiektywu, czyli Nikkor 24-70/2,8.
    Namawiam Cię więc do kontaktu z serwisem i do poczynienia wstępnych ustaleń cenowych. Każda naprawa tego szkła jest opłacalna, bo nowe jest bardzo drogie. No, chyba że planujesz rychłe porzucenie DX i przejście na pełna klatkę. Ale to - niestety - kosztuje o wiele więcej.
    Życzę Ci dużo optymizmu, bo może okazać się, że diabeł wcale nie jest aż taki straszny…
    I nie próbuj tego obiektywu samodzielnie rozkręcać, bo po złożeniu na pewno zostanie Ci jedna (albo i druga) "zbędna" blaszka lub śrubka. Przerabiałem to jako dzieciak, rozbierając każdy zegarek, jaki wpadał mi w rękę...
    Ostatnio edytowane przez jamnik ; 13-04-2021 o 02:13

  6. #6

    Domyślnie

    Dziekuje za wszystkie odpowiedzi. Czyli jednak troche lipa no ale coz . Tak czy siak jesli cos w tym temacie sie zadzieje i problem zostanie wyeliminowany to na pewno podziele sie z Wami informacja i opisze rozwiazanie

    pozdrawiam!

  7. #7

    Domyślnie

    @miq21
    Pod poniższym linkiem znajdziesz zobrazowanie tej cechy „zakrzywienia płaszczyzny ostrości”, o której Ci pisałem.
    Pobaw się suwaczkami przysłon i ogniskowych - wtedy jak na dłoni zobaczysz charakterystykę rozkładu ostrości i nieostrości.
    Wykres - co prawda - odnosi się do matrycy w Nikonie D2X (archeologia...), ale istota zagadnienia pozostaje niezmienna.
    https://www.imaging-resource.com/len...lur/sub-frame/
    Ostatnio edytowane przez jamnik ; 13-04-2021 o 19:01

  8. #8

    Domyślnie

    @jamnik

    Dzieki. Ja w sumie nie mam nic przeciwko zakrzywieniu płaszczyzny ostrości. Zdjecia maja swoj urok przy tym. Wazne tylko zeby te wszystkie ewentualne nieostrosci/rozmycia byly chociaz symetryczne i znikaly powyzej pewnej wartosci przyslony, a u mnie tak nie jest. Udam sie do serwisu i zobaczymy. Jestem juz umowiony na wizyte. Pan z serwisu sprawdzi os optyczna obiektywu i zobaczymy jakie koszty naprawy beda wchodzic w gre. Mam nadzieje ze nie pojde z torbami Dam znac. Moze w przyszlosci ktos bedzie mial podobny problem i jak trafi tutaj na forum to bedzie mial jakas wskazowke co robic. Szczegolnie, ze jak piszesz Twoj obiekty rowniez cierpial na taka dolegliwosc czyli nie jest to jednoskowy przypadek. Swoja droga to troche ciekwe ze jest to "wada" (mowie teraz o swoim przypadku a nie konkretnie o zakrzywieniu ostrosci plaszczyzny), ktora dotknela wiecej niz jeden egzemplarz. A wiec cos Nikon ma na sumieniu

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 31-10-2019, 15:57
  2. D750 półkolista flara przez cały kadr, po prawej stronie
    By arciu102 in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 23-10-2019, 17:46
  3. Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 20-05-2017, 14:31
  4. nieskończoność po prawej stronie - jakie szkła do nikona ?
    By fafniak in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 15-07-2013, 09:22
  5. Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 18-01-2013, 20:29

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •