Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 34
  1. #1

    Domyślnie Monitor - szczegóły w ciemnych i jasnych partiach zdjęć

    @Pilej i @fafniak takie pytanie do Was. Na poniższym zdjęciu, kwadrat z jakim numerem jest widoczny (odróżnia się od tła) na waszych ekranach ?

    Opis do zdjęcia (z translatora). Link do tej strony z obrazkami testowymi: klik

    "Poniżej znajduje się 20 szarych kwadratów na czarnym tle. Na idealnym monitorze wszystkie powinny być rozpoznawalne, nawet bardzo ciemny pierwszy rząd kwadratów. Oczywiście czarne tło powinno być jak najciemniejsze. Kwadrat oznaczony „255” to najjaśniejsza możliwa wartość, która może pomóc w subiektywnej ocenie współczynnika kontrastu. W tym teście istotne jest, aby środowisko było ciemne, a przeglądarka lub przeglądarka obrazów działały w trybie pełnoekranowym."

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	blacktest.png
Wyświetleń:	199
Rozmiar:	5,4 KB
ID:	50031

    Drugi testowy obrazek i opis j.w. (z strony z użyciem translatora)
    "Poniżej znajduje się 12 jasnoszarych wzorów szachownicy na białym tle. Każdy z nich powinien być odróżnialny od tła, które ma wartość 255. Ten obraz najlepiej oglądać z pewnej odległości. Ponownie, prawdopodobnie wpłyną na to ustawienia kontrastu i gamma."

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	whitetest.png
Wyświetleń:	178
Rozmiar:	11,9 KB
ID:	50032

    Jeśli chodzi o mój monitor to w pierwszym obrazku rozpoznaję kontury kwadratu nr 2, pierwszy właściwie zlewa się z tłem, kwadrat 3 i dalsze są w pełni rozróżnialne od tła.
    Co do drugiego obrazka to widzę minimalną różnicę pomiędzy "szachownicą" nr 254 , a tłem. 253 już wyraźniej odróżnia się od białego tła.

    Żeby być "sprawiedliwym" to przyznaję, że w przeglądarce Firefox mam większą różnicę niż np. w IE czy przeglądarce zdjęć Irfan View i już ten pierwszy kwadrat (jeśli chodzi o cienie) mam wyraźnie odróżniający się od tła (tak być na pewno nie powinno). Być może jakbym używał innej przeglądarki nie zwróciłbym na to uwagi o czym pisałem w wątku "Produktowe", aczkolwiek nadal uważam, że jakiś tam problem jest z tym tłem. W każdym razie w programach graficznych (czy przeglądarce Irfan View) odróżniam już drugi kwadrat od czarnego tła, a jak jest na Waszych wyświetlaczach ?

    Edit.
    Teraz po założeniu wątku jeszcze raz porównałem przeglądarki internetowe i w Firefox (tej, której używam na co dzień) na pierwszym obrazku kwadrat nr 1 jest w niej tak wyraźny jak kwadrat 5 czy 6 w przeglądarce Internet Explorer.
    Czyli coś nie tak z tym Firefoxem (aktualna wersja 87.0) się porobiło ..., ciekawe czy ktoś jeszcze to potwierdzi ...
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 25-03-2021 o 18:08

  2. #2

    Domyślnie

    Na laptopie (nie skalibrowanym) widzę od 3ki - choć powinienem spojrzeć jak jest ciemno
    Ale kwestia kalibracji nie polega tylko na jasnym/ciemnym. Jeżeli masz trochę mocniej wykrzywioną któraś z korkecyjnych RGB to matryca moze stracić w którymś z zakresów płynne przejścia tonalne.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez fafniak Zobacz posta
    Na laptopie (nie skalibrowanym) widzę od 3ki - choć powinienem spojrzeć jak jest ciemno
    Może niekoniecznie jak jest ciemno, ale dobrze aby pierwszy obrazek był na ciemnym (a najlepiej czarnym) tle wyświetlany.
    Cytat Zamieszczone przez fafniak Zobacz posta
    Ale kwestia kalibracji nie polega tylko na jasnym/ciemnym. ...
    To jest jakby oczywiste, choć "jasne/ciemne" też jest istotne moim zdaniem.

    Ciekawy jestem czy ktoś potwierdzi różnicę wyświetlania pierwszego obrazka pomiędzy przeglądarką Firefox, a innymi. Czy tylko u mnie taki ewenement zachodzi.
    W drugim obrazku tych różnic pomiędzy przeglądarkami nie zauważam.

    PS.
    Jak rozróżniasz już 3 kwadrat w pierwszym zdjęciu to jest całkiem dobrze, albo nawet bardzo dobrze.

    PS2.
    Jak pisałem wcześniej, gdybym te zdjęcia produktowe oglądał na przeglądarce np. IE to pewnie nie zwróciłbym uwagi na to o czym pisałem.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 25-03-2021 o 18:32

  4. #4

    Domyślnie

    FF 87.0 widzę wszystkie kwadraty, biale i czarne.
    Edge czarne widoczny od nr5, a z białych brak ostatniego.

    Oświetlenie w pokoju włączone, tylko tak używam.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez matbe Zobacz posta
    FF 87.0 widzę wszystkie kwadraty, biale i czarne.
    Edge czarne widoczny od nr5, a z białych brak ostatniego.

    Oświetlenie w pokoju włączone, tylko tak używam.
    Dzięki za informację. Czyli jak dobrze wnioskuję masz podobnie jak u mnie. Jest różnica pomiędzy FF, a inną przeglądarką.
    Utwierdza mnie to w przekonaniu, że Firefox się coś "posypał". Jak masz czarne widoczne od 5 no to już tak nie za bardzo (Firefoxa nie biorę pod uwagę bo wygląda na to, że źle wyświetla).

  6. #6

    Domyślnie

    Na skalibrowanym monitorze widzę:

    1. ciemne (sam obrazek w trybie fullscreen)
    - FireFox: 2 dobrze, 1 już mgliście albo wcale
    - Chrome: z biedą od 3
    - PS: od 2


    2. jasne (sam obrazek, fullscreen)
    - FireFox: 254 dobrze widać, pattern jest widoczny
    - Chrome: 253 ledwo widać
    - PS: 254 widać, ale wydaje mi się, że pod FireFoxem widać lepiej, trzeba się skupić (dziwne, bo pomyślałbym, że PS wyświetli lepiej niż FF)
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta
    Na skalibrowanym monitorze widzę:

    1. ciemne (sam obrazek w trybie fullscreen)
    - FireFox: 2 dobrze, 1 już mgliście albo wcale
    - Chrome: z biedą od 3
    - PS: od 2


    2. jasne (sam obrazek, fullscreen)
    - FireFox: 254 dobrze widać, pattern jest widoczny
    - Chrome: 253 ledwo widać
    - PS: 254 widać, ale wydaje mi się, że pod FireFoxem widać lepiej, trzeba się skupić (dziwne, bo pomyślałbym, że PS wyświetli lepiej niż FF)
    Teraz zadajesz mi wątpliwości co do Firefoxa i pierwszego obrazka:

    "1. ciemne (sam obrazek w trybie fullscreen)
    - FireFox: 2 dobrze, 1 już mgliście albo wcale
    "

    Tak powinno być można powiedzieć, tylko dlaczego u mnie Firefox wyświetla już pierwszy kwadrat (tak jak IE kwadrat nr 6), bardzo wyraźnie odróżniający się od tła (co nie powinno mieć miejsca)

  8. #8
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Edge i Chrome w najnowszych wersjach jest identycznie.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Edge i Chrome w najnowszych wersjach jest identycznie.
    Rozumiem te dwie przegladarki wyswietlaja identycznie te obrazki ?
    a jak wyświetla u Ciebie Firefox (jeśli masz zainstalowany) ? w porównaniu z Edge i Chrome

  10. #10
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Zainstalowałem, jest identycznie jak na edge i chrome.

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Szczegóły w cieniach i monitor...
    By Fenrir in forum Komputery
    Odpowiedzi: 35
    Ostatni post / autor: 27-03-2014, 14:38
  2. Monitor do zdjęć
    By luk009 in forum Komputery
    Odpowiedzi: 45
    Ostatni post / autor: 15-04-2012, 12:41
  3. Jaki obiektyw do jasnych zdjęć bez lampy
    By piklop13 in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 37
    Ostatni post / autor: 30-06-2010, 14:45
  4. Lightroom: kolor na jasnych partiach
    By thot in forum Obróbka zdjęć w PS, LR itp. Tutoriale
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 06-10-2009, 13:11

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •