Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13
  1. #1

    Domyślnie Prośba o opinię na temat umowy

    Temat w tle to konkurs fotograficzny...
    Czy ktoś mógłby wypowiedzieć się w kwestii poniższej umowy?


    § 1
    Przedmiotem niniejszej umowy jest przeniesienie autorskich praw majątkowych oraz praw zależnych do zdjęcia wybranego do wykonania puzzli promocyjnych.

    § 2
    1. Uczestnik Konkursu oświadcza, że:
    a) zdjęcie, o którym mowa w § 1 jest jego samodzielnym i oryginalnym utworem;
    b) przysługujące mu autorskie prawa osobiste i majątkowe do zdjęcia nie są w żaden sposób ograniczone lub obciążone prawami osób trzecich oraz przesłane zdjęcie nie narusza praw osób trzecich;
    c) nie udzielił żadnej osobie licencji uprawniającej do korzystania ze zdjęcia;
    c) posiada wyłączne prawo do udzielania zezwoleń na rozporządzanie i korzystanie z opracowań zdjęcia;
    d) prawa i zezwolenia, o których mowa w § 4 poniżej, obejmują całość praw i zezwoleń, niezbędnych do eksploatacji zdjęcia w zakresie określonym w niniejszej umowie.

    § 3
    1. W przypadku wystąpienia przeciwko nabywcy przez osobę trzecią z roszczeniami wynikającymi z naruszenia jej praw, autor zobowiązany jest do ich zaspokojenia i zwolnienia nabywcy od obowiązku świadczeń z tego tytułu.
    2. W przypadku dochodzenia na drodze sądowej przez osoby trzecie roszczeń wynikających z powyższych tytułów przeciwko nabywcy, autor będzie zobowiązany do przystąpienia w procesie do nabywcy i podjęcia wszelkich czynności w celu jego zwolnienia z udziału w sprawie.

    § 4
    1. Na mocy niniejszej umowy, autor przenosi na nabywcę nieodpłatnie autorskie prawa majątkowe bez ograniczeń, co do czasu i terytorium do zdjęcia, na wszystkich polach eksploatacji, a w szczególności:
    a) w zakresie utrwalania i zwielokrotniania zdjęcia bez ograniczenia co do ilości i wielkości nakładu -wytwarzanie jakąkolwiek techniką jego egzemplarzy, w tym techniką zapisu magnetycznego, techniką cyfrową, drukarską, audiowizualną, na jakichkolwiek nośnikach;
    b) w zakresie obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których zdjęcie utrwalono - wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy;
    c) w zakresie rozpowszechniania zdjęcia w sposób inny niż określony powyżej - publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie zdjęcia w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym, w szczególności w sieciach komputerowych, internecie, TV, publikowanie w wydawnictwach i na stronach internetowych nabywcy.
    d) dowolnego przekształcania i modyfikacji oryginału
    e) wykorzystywania oryginału lub opracowań w celach marketingowych;
    2. Autorowi nie przysługuje odrębne wynagrodzenie za korzystanie z utworu na każdym odrębnym polu eksploatacji.
    3. Autor udziela nabywcy zezwoleń do dokonywanie wszelkich zmian i przeróbek zdjęcia, w tym również do wykorzystania go w części lub całości oraz łączenia z innymi dziełami.
    4. Autor przenosi na nabywcę prawo do udzielania zgody na wykonywanie praw zależnych.
    5. Nabywca ma prawo zbyć nabyte prawa lub upoważnić osoby trzecie do korzystania z uzyskanych zezwoleń.

  2. #2

    Domyślnie

    Typowo scam konkurs którego celem jest zbudowanie niemal za darmo bazy prac kosztem ich autorów. Nic nie piszę nawet że tylko nagrodzone pracę będą wykorzystane do celów komercyjnych. Pewnie wszystko co im tam wpadnie.

  3. #3

    Domyślnie

    To jest umowa już po rozstrzygnięciu konkursu, konkursu którego regulamin brzmiał "przysyłajcie zdjęcia"
    Z tego co szybko wygooglałem, to tydzień Urząd pracował nad umową, która jest w zasadzie kopią "umów konkursowych" z internetu.

    Generalnie to umowa jest do ewentualnej akceptacji przeze mnie, ale zawsze można cos wykreslic i dodac, zeby siebie zabezpieczyc.

  4. #4

    Domyślnie

    Ja bym nie brał udziału w konkursie który powoduje że przestaje mieć prawa do sprzedaży dystrybucji i czegokolwiek z moimi pracami.

    "Umowa po rozstrzygnięciu". Czyli jest jeszcze jedna umowa? "udziału w konkursie" w której jest załącznik do tej umowy dla laureatów?

  5. #5

    Domyślnie

    Nie,
    Jest konkurs bez regulaminu i czegokolwiek.
    I dla laureatów jest powyższa umowa

  6. #6

    Domyślnie

    Szczerze mówiąc ten konkurs ma poziom spadku po nigeryjskim księciu.
    Ale wierze że urząd pracował przez tydzień nad tą umową

    Podsumowując masz konkurs który nie ma żadnego regulaminu.
    Nie ma tematu prac a raczej jest jeden: "przysyłajcie zdjęcia"
    Nie ma danych o formacie, minimalnym rozmiarze, maksymalnej wielkości pliku itd. Oraz ilości ile można przesłać prac.
    Brak tematu, czegokolwiek co ma chociaż jakiekolwiek podłoża konkursu.
    Za to laureat i pewnie każda osoba wyróżniona przekazuje prawa dla organizatora. Nawet moim okiem laika wygląda że ten regulamin jest naciągany i prawnik bez większych problemów by go zakwestionował w przypadku sporu. Zwłaszcza że regulamin jest dla laureatów czyli osób które niedeklarowany jego akceptacji podczas zgłaszania prac za to zostały wybrane przez osoby trzecie i wtedy co? muszą zaakceptować regulamin jeśli chcą otrzymać nagrodę? Super brawo!

    W regulaminie możesz sobie wpisać co chcesz, jednak jak jest sprzeczny z prawem to jest on nieważny. Brakuje tutaj jeszcze deklaracji że poza prawami do prac przekazujesz prawo do swoich organów.


    W dużym skrócie, masz konkursy trampoliny, są to konkursy prestiżowe, masz też konkursy gdzie celem jest np promocja regionu lub producenta itd. Masz też konkursy śmieci jak ten który jest przykrywą do budowania bazy zdjęć albo zdobywania danych personalnych.
    Każdy konkurs poza tymi pierwszymi prestiżowymi gdzie się docenia fotografa to forma biznesu. Są też konkursy za udział w którym płacisz a zwycięski prace mają wystawy lub są drukowane. Ale tutaj model biznesowy jest oczywisty dla każdego.

    Więc nie trzeba być zbyt bystrym aby dojść do wniosku że jak masz konkurs pod tytułem "wysyłajcie zdjęcia" i z tak żenującym regulaminie to jego jedynym celem jest kradzież bo inaczej nazwać tego nie można.
    Stąd pewnie też brak regulaminu uczestnictwa i brak jakikolwiek wymogów alby jak najwięcej nieświadomych owieczek wyłapać.
    A jeśli się mylę to chętnie poznam cel tego konkursu. Nie wiem jak inni koledzy ale dla mnie ten regulamin jak i detale o tym konkursie to poziom nigeryjskiego przekrętu.
    Ostatnio edytowane przez 90s ; 19-03-2021 o 17:01

  7. #7

    Domyślnie

    Wszystko się zgadza poza jednym, "temat" konkursu był nie pamiętam dokładnie, ale coś w stylu "Nasza gmina", konkurs z okazji 450 lecia miasta.
    Nagroda był jedna, zwyciężyła osoba, która ma najwięcej znajomych na FB, zwyciężyło zdjęcie... kałuży, 90% zdjęć ciężko było powiązać w jakikolwiek sposób z przytoczoną gminą, następnie żeby jednak ratować dwój wizerunek burmistrz uznał że wyróżni jeszcze jedno zdjęcie, i te dwa zdjęcia będą umieszczone na puzzlach promocyjnych, nagroda to gadżety związane z tym 450-leciem (kubki i takie pierdoły) i te wspomniane puzzle jak już powstaną. Wiem, że nawet nazywanie tego konkursem to lekkie nadużycie.
    Co do przytoczonej umowy to nikt nie pracował nad nią tydzień, bo jest to kopia innej umowy z internetu, znalazłem ją w chyba pierwszych 3 wynikach w google, dział promocji miasta chyba tylko udaje że pracuję, ale to standard w Pcimiu dolnym...
    Cała reszta się zgadza, poza tym że to jednak nie Nigeria tylko miasto powiatowe w Polsce.
    Udział z mojej strony, to taki niepoprawny lokalny patriotyzm... więc wiedziałem na co się piszę.
    A temat umowy to tak naprawdę moje pierwsze spotkanie z prawem w foto, zdarzało się, że ktoś chciał jakieś zdjęcie "w lepszej jakości niż to jest na jakimś fb", żeby sobie wydrukować, ale zawsze się okazywało że jednak gratyfikacja na poziomie butelki alko przekracza zakładany budżet

    PS: Myślę, że oni nawet nie zdają sobie sprawy z tego, co taka umowa im zapewnia...
    Ostatnio edytowane przez Mane ; 19-03-2021 o 20:19

  8. #8

    Domyślnie

    To zamiast tego "konkursu" nie prościej by było kogoś zatrudnić do zrobienia sensownych zdjęć? Przecież te materiały kosztują, a tak to januszowanie gminy wychodzi. Będzie promocyjna kałuża, bo na fotografie zaoszczędzono.

  9. #9

    Domyślnie

    Zgadzam się z Tobą, tzn konkurs bym zostawił, ale na puzzle zapłacił komuś kto by zrobić np taką sklejkę pół zdjęcia "miast" sprzed xxx lat, pół zdjęcia miasto dziś, niestety tutaj jest taka tendencja że jak ktoś gdzieś był i coś widział, to zawyża poziom...

  10. #10

    Domyślnie

    Jest to najgorsza w skutkach umowa dla fotografa. Jako autor ze zdjęciem nie możesz zrobić już nic. Możesz jedynie wyświetlać zdjęcie na własnej stronie internetowej w portfolio. Tyle. Nawet tu na forum nie mógłbyś zamieścić takiego zdjęcia. Osobiście udzielam wyłącznie licencji. Nigdy nie przenoszę na nabywcę autorskich praw majątkowych.
    Ostatnio edytowane przez black70 ; 19-03-2021 o 21:54
    Z6II | N 14-30 | N 24-70 | S 8 + FTZ + Nodal Ninja R10

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Prośba o opinie na temat obiektywu do D3100
    By piopet in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 27-04-2012, 15:36
  2. opinie na temat sigmy 24-70
    By grzegorzw in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 28-09-2009, 16:25
  3. Opinie na temat Corela
    By december in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 10-01-2007, 17:20
  4. Pytanie o opinie na temat AF-S 18-70 3,5-4,5 G ED
    By seka in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 02-01-2006, 12:24
  5. Opinie na temat Tokiny ATX 280 Pro
    By Anonymous in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 04-03-2005, 19:46

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •