Close

Strona 3 z 8 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 75

Wątek: Dysk sieciowy

  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez myrele Zobacz posta
    @Pawel Pawlak bardzo fajnie, ze sie wtraciles. Mam troche wieksza jasnosc w temacie
    Juz kupilem DS 118. Jutro go odbiore i bede probowal go podlaczyc.
    Potrzebuje tylko dysk, ktory bede widzial na pc i na macbooku wewnatrz mojej sieci domowej. Chcialbym pracowac naprzemiennie na plikach, ktore beda sie znajdowac wlasnie na tym dysku, chociazby dlatego, ze w macbooku mam tylko 128 GB.
    Backup robie na dysk zewnetrzny na USB. Gdyby robil backup automatycznie po podlaczeniu usb do ds 118 tez byloby fajnie.
    Jak odbiore NASa napisze co mi z tego mojego podlaczenia wyszlo
    Ds118 jako dysk zewnętrzny będzie zbyt wolny do pracy na plikach w mojej ocenie. Wspominałeś wcześniej o plikach raw. Sprawdzi się do synchronizacji między komputerami ale słabo jako dysk zewnętrzny. Drugim wąskim gardłem jest sieć domowa.
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 TT50/1.2||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

  2. #22

    Domyślnie

    Jeśli nas ma służyć jako dysk zewnętrzny do bieżącej pracy, powinien mieć keszowanie na ssd lub nvme. Do maca lepszy chyba będzie qnap z gniazdem thunderbolt, wtedy można to z makiem w ten sposób połączyć poza domową siecią. Tak chyba pracuje kolega Pluszyk (skiny na tym forum) więc warto spojrzeć w jego bloga czy yt pamiętam że to opisywał jak skonfigurować sprzętowo.
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 TT50/1.2||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez cybulski Zobacz posta
    Ds118 jako dysk zewnętrzny będzie zbyt wolny do pracy na plikach w mojej ocenie. Wspominałeś wcześniej o plikach raw. Sprawdzi się do synchronizacji między komputerami ale słabo jako dysk zewnętrzny. Drugim wąskim gardłem jest sieć domowa.
    Hmm już za późno, żeby coś zmienić zaraz jadę go odebrać.
    Podłączę ( jak mi się uda )i powiem jak to się to sprawuje
    Dzieki

  4. #24

    Domyślnie

    Oczywiście że nie będzie to najszybszy NAS na świecie. Ale w przypadku zastosowania dość szybkiego/szybkiego dysku (jakim jest 6TB RED) i pracy pojedynczego usera głównym ograniczeniem będzie sieć. Na 1GbE po kablu osiągnie się max 110-115MB/s - czyli zauważalnie mniej niż transfer sekwencyjny z HDD, na WIFI najczęściej zauważalnie mniej (40-50MB/s ?) tak więc sam NAS specjalnie nie spowolni w takich zastosowaniach. Jeśli się zrealizuje pracę korzystając z synchronizowanych zasobów dysku SSDków w kompach to naprawdę nie odczuje się różnicy. Jeśli bazą do pracy będzie np. LR, w którym zdjęcia będą magazynowane na NAS a baza/katalog z prewkami na kompach to też będzie komfortowo.
    Generalnie dyski i nas przy pojedynczej pracy z sekwencyjnym dostępem zaczną ograniczać jeśli będziemy mieli dostęp do sieci 10GbE. Czyli podstawowa zasada to zoptymalizować przepływ pracy do tego co mamy/na co mamy budżet
    pozdrawiam
    Paweł
    www.pawelpawlak.pl

  5. #25

    Domyślnie

    Panowie. Nie wszystko musi być najszybsze na świecie. Jeśli ktoś nie będzie na tym prowadził biura zatrudniającego kilkanaście osób, tylko będzie działał sam i będzie chciał "mieć dostęp do plików" z dwóch komputerów, to po co mu do tego jakaś "rakieta"? I tak będzie to dużo lepsze i wygodniejsze, niż ciągłe przenoszenie i dołączanie dysku zewnętrznego USB. Właśnie dlatego oferty NAS-ów są takie szerokie, od najprostszych i najtańszych, do najbardziej skomplikowanych i drogich, albo bardzo drogich. Ten NAS jest oferowany przez Synology, jako rozwiązanie do domu lub małego biura. Oczywiste jest, że jeden chce na takim NAS-ie obskoczyć cała fabrykę, a drugiemu wystarcza prosty dostęp do plików tylko dla samego siebie. W technice i w ekonomii funkcjonuje coś takiego jak rozwiązanie "uzasadnione ekonomicznie". Nie musi być najlepsze, czy najszybsze, ale powinno być dostosowane do rzeczywistych potrzeb użytkownika. Do tego o czym pisał autor wątku ten NAS wystarczy z nawiązką, choć oczywiście nie będzie rekordowy pod względem transferów i kilku innych wodotrysków. Wystarczy jednak do zrealizowania potrzeb i może tylko o to chodzi.

    Zajmujecie się tymi NAS-ami codziennie. To was fascynuje. To dla was zawód i zarobek. Ale nie każdy tak to musi traktować. To ma być proste narzędzie do rozwiązania jakiegoś konkretnego problemu i tyle. Typowy użytkownik nie będzie w tym co chwilę grzebał, nie będzie analizował tysięcy logów, nie będzie się ekscytował różnicami pomiędzy EXT4, a Btrfs-em, migawkami i innymi niewątpliwie genialnymi wynalazkami. To ma, najlepiej bez obsługowo, zrealizować proste zadania, a jedyną czynnością serwisową powinno być okresowe (np. raz na miesiąc) podłączenie zewnętrznego dysku USB i zrobienie jeszcze jednej kopii danych, tak na wszelki wypadek. Tak zrozumiałem potrzeby autora wątku odnośnie "dysku sieciowego" i ten NAS mu to zapewni z nawiązką.
    Jacek

  6. #26

    Domyślnie

    Może i masz trochę racji.
    Ja jednak nie polecałbym nasa jednozatokowego.
    Jesli mówimy już o takich rozwiązaniach związanych z pracą zawodową fotografa, nawet jednego użytkownika, to dwuzatokowy zapewni to minimum wymaganej ciągłości i bezpieczeństwa. Jedno zatokowy nie, a szczególnie gdy jest traktowany jako dysk zewnętrzny. To tylko dwuzatokowy i raid, nawet ten podstawowy shr będzie lepiej niż pojedynczy dysk.
    Ostatnio edytowane przez cybulski ; 20-03-2021 o 11:08
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 TT50/1.2||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

  7. #27

    Domyślnie

    Jasne. A jeszcze lepszy będzie taki 6 zatokowy z możliwością dalszej rozbudowy w przyszłości, najlepiej do kilkudziesięciu kieszeni, oczywiscie z RAID6, z chmurą no i koniecznie z drugim NAS-em do robienia backup-ów z tego pierwszego. Nie dajmy się zwariować. To nie do tego miało służyć.

    Kiedyś w myjni samochodowej czekałem na swoją kolejkę i rozmawiałem z posiadaczem nowego Porsche. Oczywiście musiał być myty co drugi dzień bo nie wypada jeździć brudnym. Tyle, że facet narzekał, że tylko jedynka, albo dwójka, bo nawet trójki w mieście nie ma gdzie wrzucić. Gość musiał się sam przekonać, że takie coś w mieście nie za bardzo nadaje się do jazdy, tylko raczej do szpanowania. Mówił, że zrozumiał i już więcej takiego błędu nie zrobi. Ale brykę podziwiali wszyscy.
    Jacek

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Pawel Pawlak
    ..... Jeśli się zrealizuje pracę korzystając z synchronizowanych zasobów dysku SSDków w kompach to naprawdę nie odczuje się różnicy. Jeśli bazą do pracy będzie np. LR, w którym zdjęcia będą magazynowane na NAS a baza/katalog z prewkami na kompach to też będzie komfortowo.
    ..... podstawowa zasada to zoptymalizować przepływ pracy do tego co mamy/na co mamy budżet
    O! I w waszych radach to jest super cenne - jak właściwie wykorzystać (skonfigurować mechanizmy) poszczególne urządzenia. Bo, sądząc po mnie, sporo z nas nie umie optymalnie wykorzystać tych urządzeń. Pawle - pisz i prowadź
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  9. #29

    Domyślnie

    I jeszcze jedna uwaga. Bardzo dobrze pasująca do wątku "dysk sieciowy". W wątku o typowych NAS-ach pewnie bym o tym nie pisał, ale tu chyba warto. Każdy NAS jest przeznaczony, przygotowany, projektowany, ..... do pracy ciągłej. Dyski do NAS-a też. I rzeczywiście może to pracować w trybie ciągłym 24h/dobę. I tylko wtedy te wszystkie synchronizacje zasobów, chmury i inne planowane konserwacje, testy i backup-y mają sens. Wymaga to oczywiście także tego, żeby komputery także były ciągle (lub prawie ciągle) włączone, bo tylko wtedy te synchronizacje i inne cudactwa będą miały sens i będą mogły wykonywać się w tle. Jeśli wyłączymy komputery na noc, to taki NAS niewiele będzie miał do roboty, no może po za ciągłym zajmowaniem się sobą i sprawdzaniem samego siebie - właściwie kreci się trochę bez sensu.

    Ale można też inaczej. Można traktować takiego małego NAS-a rzeczywiście jako dysk sieciowy i włączać go tylko wtedy, kiedy jest potrzebny - nie musi się kręcić non stop. Włączamy komputer, żeby sprawdzić pocztę, pogodę, poprzeglądać internet, pograć, ale NAS (dysk sieciowy) nie jest nam potrzebny, to go nie włączamy - nie ma takiej konieczności. Włączamy go wtedy, kiedy chcemy korzystać z plików (np. zdjęć), które na nim są. Wciskamy wtedy Start (niezależnie od stanu włączenia lub wyłączenia komputerów), mija kilkanaście sekund i mamy dostęp do danych. Komputery możemy włączać i wyłączać kiedy chcemy - według potrzeb. Na koniec pracy wyłączamy NAS, wyłączamy komputer (komputery) i idziemy spać. Co zyskujemy? Oszczędzamy energię, eliminujemy niepotrzebny hałas, znacznie przedłużamy trwałość dysków (jeśli nie musimy NAS-a włączać codziennie, albo kilka razy dziennie) i upraszczamy sobie konfigurację takiego NAS-a. Trzeba oczywiście pamiętać o okresowym ręcznym wymuszeniu aktualizacji DSM-a, czy zrobieniu kopii zapasowej na dodatkowym dysku USB, ale jest jak zawsze - coś za coś.

    Zaraz specjaliści od NAS-ów napiszą, że to herezja, że nie tak to ma działać, ale to nie jest prawda. Taki tryb pracy NAS-a, szczególnie takiego małego jak DS118 jest jak najbardziej prawidłowy i funkcjonalny. Oczywiście w końcu wszystko zależy od tego, czego chcemy od takiej instalacji. Jeśli potrzebny jest nam NAS jako "dysk sieciowy", to go mamy.
    Ostatnio edytowane przez JK ; 20-03-2021 o 14:20
    Jacek

  10. #30

    Domyślnie

    Nas ma trochę opcji związanych z zasilaniem, godzinami pracy, usypianiem gdy bezczynny, budzeniem itp. Ciężko o tym wszystkim pisać. Są to sprawy oczywiste dla kogoś kto administruje takimi urządzeniami na codzień.
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 TT50/1.2||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

Strona 3 z 8 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Znikający dysk sieciowy
    By krzall in forum Komputery
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 16-12-2014, 19:16
  2. NAS - Dysk sieciowy
    By .:Gerard:. in forum Komputery
    Odpowiedzi: 102
    Ostatni post / autor: 14-12-2014, 15:16
  3. Dysk sieciowy.
    By swider in forum Komputery
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 09-04-2013, 22:38
  4. Dysk sieciowy do archiwizacji danych
    By Patio in forum Komputery
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 07-05-2009, 13:30
  5. Network Storage - czyli dysk sieciowy
    By gmoszkow in forum Komputery
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 08-06-2008, 23:37

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •