Close

Strona 2 z 8 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 75

Wątek: Dysk sieciowy

  1. #11

    Domyślnie

    Oba się nadają, ale.. jeśli już, to bierz droższy. W tym przypadku droższy DS118 oznacza wydajniejszy.
    Jeśli w komputerach masz SSD, to nie ma mowy, żebyś pliki na dysku magnetycznym umieszczonym na NAS miał tak samo szybko dostępne, jak pliki umieszczone lokalnie. Moim zdaniem, one będą wystarczająco szybko dostępne.
    W NAS masz kilka elementów wpływających na wydajność:
    procesor/pamięć
    porty sieciowe (mój nowy Synology ma dwa porty, które pracują jako połączone - to rozwiązanie jest już w droższych NAS dwudyskowych)
    możliwość zainstalowania dysków SSD jako casch.

    W przypadku urządzenia na jeden dysk, możesz tylko wybrać lepszy procesor i pamięć. Moim zdaniem warto.

    Warto postudiować stronę producenta: https://www.synology.com/pl-pl/products/series/home
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  2. #12

    Domyślnie

    Wg mnie najtańszy ale sensowny to ten https://www.synology.com/pl-pl/products/DS720+
    Ma dodatkowo gniazdo nvme a więc można włączyć keszowanie co ma znaczenie przy szybkości zapisu odczytu.
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 ||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

  3. #13

    Domyślnie

    Hmm do tego drugi dysk 6TB, do tego SSD dysk i to już się zrobi konkretny zakup.
    A jak zakupie DS 118 będzie coś z tego? Czy szkoda sobie głowę zawracać i korzystać dalej z przenośnego dysku 2,5 cala?

  4. #14

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez cybulski Zobacz posta
    Wg mnie najtańszy ale sensowny to ten https://www.synology.com/pl-pl/products/DS720+
    Ma dodatkowo gniazdo nvme a więc można włączyć keszowanie co ma znaczenie przy szybkości zapisu odczytu.
    Ja bardzo doceniam, że masz duże doświadczenie w obszarze NAS, ale kolega szuka prostego, taniego rozwiązania do współdzielenia plików dla dwóch komputerów.
    Sam lubię kupować lepsze niż słabsze rozwiązania, ale też widzę, że DS211j mi długo wystarczało jako archiwum. A DS118 jest już mocniejszym (choć nie bezpieczniejszym) rozwiązaniem.
    Właśnie kupiłem DS420+, ale osobiście wątpię, czy kiedykolwiek dokupię do niego dyski SSD, domowe archiwum tego nie potrzebuje.

    Więc tak - pod względem bezpieczeństwa i wydajności DS720+ jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Może nawet optymalnym. Ale moim zdaniem, twoje potrzeby DS118 zaspokoi.
    Jeśli na dysku trzymasz dokumenty, które są dla ciebie ważne i które chcesz w miarę bezpiecznie długo przechowywać, kup rozwiązanie dwudyskowe.

    Ja na macierzy trzymam swoje cyfrowe pamiątki - jakieś 20-25 lat życia udokumentowane. Pierwszy dzień życia mojej córki, podróże, spotkania. I mimo że od kilku lat drukuję w postaci albumu zdjęciowe podsumowanie każdego roku, to bardzo bym nie chciał stracić tego archiwum. Stąd decyzja o Synology zapewniającego zapis w RAID, jakoś uodparniające mnie na awarię dysku. A kiedyś już przeżyłem padające dyski archiwum i pliki skopiowałem w ostatnim momencie. Nigdy więcej.
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  5. #15

    Domyślnie

    @Kojocisko dzięki za wytłumaczenie w czym rzecz Kiedyś się skusze na profesjonalne rozwiązania. Teraz to co dla mnie ważne mam na dwóch dyskach w komputerze plus następna kopie na dysku zewnętrznym. Ten dysk sieciowy chce wykorzystać tylko do tego, żeby nie chodzić co chwilę od komputera do komputera z dyskiem przenośnym. W takim razie zakupie DS 118.

  6. #16

    Domyślnie

    Myślę, że to dobre podejście. Możliwy jest kompromis - kupić NAS na dwa dyski, wsadzić jeden i kiedyś dołożyć drugi.
    Ale jeśli chodzi o współdzielenie - kup proste rozwiązanie, trochę posłuży, polubisz - sam uznasz, że warto (lub nie) kupić lepsze rozwiązanie. Dysk masz, a na Allegro widzę, że DS118 można kupić za 810zł. Więc eksperyment nie jest drogi. Oczywiście trzeba mieć wszystko połączone w sieci megabitowej.
    Niestety rozwiązanie takie "ciut lepsze" to już okolice 2000-2500zł za NAS + dyski.
    Ja kupiłem za 2400zł DS420+ i póki co wsadziłem dwa dyski Toshiby 4TB. W miarę zapełniania dołożę jeszcze dwa dyski. Taki mam plan na najbliższe kilka lat.
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  7. #17

    Domyślnie

    I znów się pozwolę wtrącić
    Przede wszystkim, 2 dyski w raid1 służą zapewnieniu ciągłości pracy a nie bezpieczeństwu. Bezpieczeństwu służy backup na inny nośnik w innej lokalizacji. Jeśli dla kogoś ciągłość pracy 24/7 to równie dobrze może skonfigurować bardzo sensowny system korzystając z jedno zatokowego NASa. W przypadku korzystania z usług DRIVE - czyli prywatnej chmury, przy kilku użytkownikach, nawet mając w komputerach (endpointach) SSDkie, a w NAS jednego HDD nie zauważy że coś jest za wolno, ponieważ będzie nadal pracował na plikach na SSD które tylko będą synchronizowane z dyskiem HDD w NAS. Takie rozwiązanie zapewnia nam też kopię danych zawsze w przynajmniej 2 miejscach - czyli na dysku lokalnym, i w komputerze na dysku SSD. Także backup indywidualny wybranych zasobów zrealizowany tworzony przez zadanie DRIVE zapewni bezpieczeństwo danych z komputera lokalnego w sposób na pewno nie dający poczucia dyskomfortu pracy. Dopiero archiwalne materiały można wyeksportować z SSDka do NASa i składować w dowolnym folderze. A drugi dysk (Zamiast w RAID1) wsadzić w drugiego jednodyskowego NASa (wersja droższa) albo w obudowę USB i systematycznie (w zależności od częstotliwości zmian) robić na nim backup serwera NAS i trzymać dla bezpieczeństwa gdzie indziej. JEśli chcemy mieć tylko kopię danych, bez wersjonowania, to można to zrobić nawet w taki sposób że po podpięci dusku usb do portu usb NASa synchronizacja kpii zrobi się automatycznie a NAS tylko zasygnalizuje że można odpiąć dysk. Możliwości jest cała masa... To najtańsze rozwiązanie dające bezpieczeństwo 3 kopii w cenie minimalnej - do 5 użytkowników spokojnie wystarczy DS120j który kosztuje niespełna 500zł. Oczywiście że są droższe i lepsze nasy, i jednym z nich jest DS720+ ale są także rozwiązania pośrednie - DS220+ który w zastosowaniach domowych niczym nie będzie ustępował DS720+ albo DS420+ który jest minimalnie droższy niż ds720+ ale daje potencjał instalacji kolejnych dysków bez półki dyskowej która kosztuje 2500zł Ja na co dzień korzystam z ds1819+, ds1821, ds916+ i stareńkiego (mojego pierwszego DS710) ale to nie znaczy że nie widzę potencjału do optymalnych rozwiązań korzystających z tańszego sprzętu (DS119j i DS120j mam do testów prostych rozwiązań)
    Jeśli coś jest mało precyzyjnie to dopytywać
    pozdrawiam
    Paweł
    www.pawelpawlak.pl

  8. #18

    Domyślnie

    @Pawel Pawlak bardzo fajnie, ze sie wtraciles. Mam troche wieksza jasnosc w temacie
    Juz kupilem DS 118. Jutro go odbiore i bede probowal go podlaczyc.
    Potrzebuje tylko dysk, ktory bede widzial na pc i na macbooku wewnatrz mojej sieci domowej. Chcialbym pracowac naprzemiennie na plikach, ktore beda sie znajdowac wlasnie na tym dysku, chociazby dlatego, ze w macbooku mam tylko 128 GB.
    Backup robie na dysk zewnetrzny na USB. Gdyby robil backup automatycznie po podlaczeniu usb do ds 118 tez byloby fajnie.
    Jak odbiore NASa napisze co mi z tego mojego podlaczenia wyszlo

  9. #19

    Domyślnie

    Pamiętaj tylko -- jeśli chcesz mieć bezpieczeństwo, to myśl o tym dysku na zewnętrzny backup Dobra informacja jest taka, że często dyski w obudowach USB są tańsze niż bez nich
    pozdrawiam
    Paweł
    www.pawelpawlak.pl

  10. #20

    Domyślnie

    kupilem swego czasu dysk WD w obudowie na usb 8 TB. I rzeczywiscie byl tanszy niz jakikolwiek dysk WD bez obudowy Na nim robie kopie bezpieczenstwa Trzecia

Strona 2 z 8 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Znikający dysk sieciowy
    By krzall in forum Komputery
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 16-12-2014, 19:16
  2. NAS - Dysk sieciowy
    By .:Gerard:. in forum Komputery
    Odpowiedzi: 102
    Ostatni post / autor: 14-12-2014, 15:16
  3. Dysk sieciowy.
    By swider in forum Komputery
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 09-04-2013, 22:38
  4. Dysk sieciowy do archiwizacji danych
    By Patio in forum Komputery
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 07-05-2009, 13:30
  5. Network Storage - czyli dysk sieciowy
    By gmoszkow in forum Komputery
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 08-06-2008, 23:37

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •