Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 19 z 19
  1. #11
    Oszczędny w słowach Awatar kipcior
    Dołączył
    05 2010
    Miasto
    Bielsko-Biała
    Posty
    213

    Domyślnie

    Z rawa dopiero robisz finałowy obrazek i wtedy możesz, może nie wszystko ale dużo. Usuwać szum, wyostrzać obrazek, wyciągać detale itd. oczywiście tylko w pewnym zakresie. Jpg z puszki w ogóle sobie daruj, możesz nawet wyłączyć tą funkcję. To Ty masz zrobić tego jpg, a nie aparat i na pewno wyjdzie Ci to lepiej.

    Lightrooma można bez problemu opanować samemu, on jest akurat prosty i bardzo przyjemny w obsłudze. A im lepsza matryca tym bardziej można poszaleć z suwaczkami, choć zawsze trzeba pamiętać, żeby nie przesadzać i pilnować histogramu.
    Z drugiej strony akurat Lightroom jest słaby w odszumianiu i wyostrzaniu. W tym aspekcie DxO bije go na głowę. Ale żaden program nie jest idealny.
    D610, Nikkor 50 f1.4 G, Nikkor 24-70 f2.8, Sigma 20 f1.4, Sigma C 100-400.

  2. #12

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kurpsie Zobacz posta
    Dzięki wielkie za odpowiedź
    Co do programu to mam Lightroom. Muszę sprawdzić czy jest tam taka funkcja jak pokazywanie na co wtedy ostrzyłem.
    AF był ustawiony na servo czyli ciągłe ustawianie ostrości z ustawieniem seryjnych zdjęć, także na pewno nie mogłem zablokować ostrości i przekadrować.

    Tak wiem muszę się sporo nauczyć jeszcze. Ręce mi się trzęsą raczej więc na pewno kupię statyw no i puszka/obiektyw ze stabilizacją. Jednakże czytałem akurat na canonowskim forum że jeśli statyw to nie stabilizacja bo wtedy aparat może zgłupieć i nie wyostrzyć, ale nie wiem jak to jest w praktyce i czy to jest ogólna zasada czy tylko dotyczy konkretnego systemu ?

    Mam jeszcze Rawy z tego, ale nie wstawiałem bo dużo zajmują , kilkadziesiąt megabajtów, a poza tym wcale nie widzę różnicy w szumach ani generalnie w obrazku pomiędzy jpg a raw.

    1. Sam Lightroom (albo LR skrótowo) nie pokazuje gdzie był punkt pomiaru ostrości. Kiedyś był plugin do aparatów Nikona, który to robił, czy jest taki do Canonów nie wiem. Dodatkowo ja akurat wystrzegałbym się takich ocen jak przedmówca, i sam nie dostrzegam, żeby LR odstawał od innych RAWerów - po prosu jak wszystkiego, trzeba się go nauczyć fachowa obskugiwać.

    2. Jeśli idzie o fotografowanie ptaków, to nieodzownym wydaje się przełączenie AFa na tylny guzik. Jeśli opanujesz tą technikę, poczujesz - wedle zgodnego zdania userów na całym świecie - taki przyrost mocy, jakbyś się przesiadł na puszkę nowszej generacji.

    3. Przy stabilizacji starszego typu użycie jej przy zdjęciach ze statywu rzeczywiście psuło. Podobno teraz z nowszymi szkłami jest lepiej.

    4. Jeśłi bierzesz serio swoje hobby, radzę szybko zaznajomić się i polubić RAWy. Nie twierdzę, że to mus i jpgi są tylko dla lamerów, ale nie od parady cały bardziej zaawansowany fotograficznie świat robi w RAWach, a ten pozostały ułamek który nie, uchodzi za ekscentryków.

    5. Jeśli ptaki stanowią główny cel i zainteresowanie, odpuściłbym FF z wielu powodów: cenę za mm ogniskowej, wagę, osiąganą GO, ilość i wagę dodatkowego osprzętu.
    Ostatnio edytowane przez 2pompony ; 10-03-2021 o 13:00
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  3. #13

    Domyślnie

    Spróbuję w takim razie z RAW zobaczymy jak mi pójdzie.
    "nieodzownym wydaje się przełączenie AFa na tylny guzik" Chodzi o to aby ostrzenie było nie przez połowiczne wciśnięcie spustu a w oddzielnym guziku ? Co to by dało ?

    O, znalazłem https://www.nikonimgsupport.com/eu/B...ured=1&lang=pl tutaj na temat systemu VR Nikona i statywu.

    No z tego co widzę FF to daje możłiwośc skrócenia ogniskowej czyli trochę zabezpiecza jak większa zwierzyna nie zmieści się w kadr gdyby było APSC , z kontr to co pisałeś mniejsza głębia i z tego co czytałem bardziej upakowana pikselami matryca jest bardziej wymagająca.

  4. #14

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kurpsie Zobacz posta
    Chodzi o to aby ostrzenie było nie przez połowiczne wciśnięcie spustu a w oddzielnym guziku ? Co to by dało ?
    Tak, o to chodzi. Co to daje - kopa, bez jakiego nie mogą się obejść fotografowie 'wild life'.

    Nie, nie podejmuję się teraz i tutaj opisać tego wszystkiego, już to kiedyś zrobiłem - szukaj w tutorialach chyba na forum, albo poszukaj na Youtube odpowiednich filmów.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  5. #15

    Domyślnie

    Przełączenie ustawiania ostrości na guzik inny niż spust migawki (dedykowany guzik AF-ON w niektórych Nikonach i Canonach, notabene masz go w swoim 70D, ewentualnie AE-L/AF-L lub inny funkcyjny w Nikonach, które guzika AF-ON nie posiadają) w trybie ciągłego ustawiania ostrości spowoduje, że jak wyzwolisz migawkę (obojętnie czy w trybie pojedynczym czy seryjnym) to po zdjęciu palca ze spustu migawki, trzymając jednocześnie guzik AF-ON, aparat dalej będzie próbował ustawić ostrość (w trybie seryjnym nawet między poszczególnym wyzwoleniem migawki), jeśli uzna że nie ma jej w wybranym punkcie. Jak będziesz miał ustawianie ostrości pod spustem migawki, to po zrobieniu zdjęcia ostrość przestanie być ustawiana, chyba że znowu wciśniesz spust do połowy (nie wiem szczerze mówiąc jak to wygląda w trybie seryjnym, tj. czy trzymając wciśnięty do końca spust migawki, w ciągłym trybie AF ustawiana jest ostrość pomiędzy kolejnymi wyzwoleniami migawki). Na dokładność AF nie ma to wpływu, ale na szybkość już tak, a ta się bardzo często liczy przy fotografowaniu ptactwa i dzikiej zwierzyny, czy ogólnie szybkiej akcji.

    Jeśli chodzi o upakowanie matrycy, to Twój Canon ma podobnie upakowaną matrycę, co Z7 (a nawet bardziej). Z7 ma 1,6 razy dłuższy każdy bok matrycy, a zatem 2,56 razy większe jest pole powierzchni matrycy w Nikonie. Tyle razy powiększona matryca Canona 70D, miałaby 51,2 MPix, a więc więcej niż Nikon Z7. Ale skalując zdjęcie z Nikona w dół do 20 MPix, szum będzie dużo niższy niż na 20MPix zdjęciu z Canona (podejrzewam, że w pełnym rozmiarze zdjęcie z Nikona też będzie lepszej jakości niż z Canona przy tych samych parametrach dotyczących naświetlania, i to znacznie).

    Na koniec jeśli chodzi o GO, to nie zależy ona bezpośrednio od rozmiaru matrycy, a wyłącznie od ogniskowej, liczby przysłony i odległości od fotografowanego obiektu (im bliżej, tym GO płytsza). Innymi słowy obiektyw 400/5.6 będzie dawał taką samą GO na matrycach APS-C i FF, ale ponieważ matryca pełnoklatkowa ma 1,5 razy (lub 1,6 w Canonie) większe wymiary niż matryca APS-C, to daje ona szerszy kąt widzenia na ogniskowej 400mm, niż ten sam obiektyw na matrycy APS-C. Zatem, żeby uzyskać taki sam kadr na FF, co na APS-C, musisz podejść bliżej do fotografowanego obiektu, i tylko dlatego GO staje się płytsza (działa to oczywiście tak samo w drugą stronę, czyli żeby na APS-C uzyskać jednakowym obiektywem taki sam kadr jak na FF, trzeba się oddalić od fotografowanego obiektu, i GO rośnie).

  6. #16

    Domyślnie

    Napiszę, że miałem Canona 60D i BBF (Back Button Focus - to jest określenie na AF pod kciukiem na tylnym guziku) działał zupełnie OK.
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  7. #17

    Domyślnie

    https://forum.nikoniarze.pl/threads/...e-po-co/page24 - jak masz ochotę poczytać to o BBF, to proszę. Choć szczerze mówiąc, myślę, że na razie to robienie sobie problemów na start

  8. #18

    Domyślnie

    Podsumowując - jak ustawisz sobie AF pod kciukiem, włączysz AF-C i położysz palec na tym przycisku to... on tam już zostanie na zawsze.

  9. #19

    Domyślnie

    Dzięki wielkie za odpowiedzi.

    O tym cudownym myku z AF na oddzielnym guziku nie wiedziałem. Co prawda mam w Canonie takie coś , i wiedziałem że ostrzy , ale nie zagłębiałem się w temat i nie używałem go.
    Myślę że podstawa tutaj to że jak mamy ustawiony ciągły AF to w zwykle po wciśnięciu standardowego odpalacza migawki ostrość jest ustawiana tylko raz.
    Do tej pory myślałem że ciągły AF będzie cały czas ostrzył podczas seryjnych zdjęć, jak AF będzie przyporządkowany pod wyzwalacz migawki, a tu niespodzianka.

    Pobawiłem się wczoraj wieczorem zdjęciami w RAW.

    1 Na początek ten gołąb, już mogę go wyostrzyć i zachować tło niewyostrzone ale za to z usuniętym ziarnem dzięki suwakowi maska, chyba lepiej to wygląda niż taki wyostrzony po całości. Niestety tu miałem tylko jpg bo jeszcze się nie zorientowałem że w aparat zapisuje tylko w jpg.
    Teraz po fakcie uświadomiłem sobie, że mogłem inaczej zrobić, zamiast tego suwaka to pędzlem ręcznie wyostrzyć ptaka , i tak samo potraktować tło tylko odszumiając, wieczorem przetestuję ten drugi sposób.


    2. Dalej dwa te same wróble. Pierwszy wołany z RAW a drugi z jpg , oba zapisane jako jpeg.

    Tutaj ciekawostka. Użyłem tych samych ustawień w LR i ten z RAW jest nieco bardziej zaszumiony , ale ostrzejszy. Choć ja akurat tego na swoim monitorze nie widzę, no chyba że ustawię 1:1.
    Czyli na to by wychodziło że ten drugi z JPG już wcześniej dostał obróbki i nie da się cofnąć tych zmian, więc pewnie to może być przyczyną dlaczego obrabiane powinny być RAWy a potem zapis do innych formatów.

    Druga sprawa że kolorki trochę inne.

    Sorry pewnie Amerykę w konserwach odkrywam.
    Reszty nie tykałem tylko kontrast, podbicie cieni, bieli, ostrzenie i odszumianie. Widzę jeszcze tu sporo innych pasków np: wykres krzywej ,a le nie bawiłem się tym jeszcze, nie znam się jeszcze na tym.

    3. Pytanko do was. Jeżeli mam monitor LCD 17 calowy i dam nie 1:1 tylko aby wypełnił tylko ekran , wtedy nie widać tego ziarna tylko ładniejszy obrazek. I teraz pytanie, jeżeli zamówię papierową odbitkę formatu A4 to zdjęcie będzie wyglądem zbliżone bardziej do tego 1:1 czy do tego dostosowanego do wielkości mojego ekranu , czyli lepiej się prezentującego ?
    4. Czy normalne punkty foto wywołują maksimum A4 ?

    5. Co do informacji na tym gdzie celowałem AF to będę musiał poszukać w innych programach. Mam nadzieję że są takie darmowe bo LR już trochę kosztował

    Dzięki wielkie za informację o tym jak się ma FF do APSC i o Z7. Czytałem ogólny wątek Z7, ale powiem wam szczerze dobrnąłem do połowy i przestałem czytać bo że tak powiem zamiast konkretnych info to przepychanki którego systemu puszka lepsza

    Dzięki
    Załączone miniatury Załączone miniatury jotpeg_obrobiony_golab.jpg  

    raw_obrobiony.jpg  

    jotpeg_obrobiony.jpg  

    Ostatnio edytowane przez kurpsie ; 11-03-2021 o 13:41

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Podobne wątki

  1. [ Portret ] Prośba o ocenę zdjęcia
    By monis190 in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 20-11-2017, 18:18
  2. Prośba o ocenę
    By Asia87 in forum Ludzie - fotografia okolicznościowa i albumowa
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 01-02-2014, 17:52
  3. Prośba o ocenę zdjęcia
    By Pablo998 in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 67
    Ostatni post / autor: 13-02-2013, 23:01
  4. [ Portret ] Prośba o ocenę
    By Orient in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 03-12-2012, 00:23
  5. [ Krajobraz ] Prośba o ocenę.
    By krzysiekpoli in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 07-11-2009, 20:24

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •