Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11
  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    02 2021
    Miasto
    Górny Śląsk
    Posty
    10

    Domyślnie Problem z wywoływaniem RAW

    Dzień dobry. Po wrzuceniu w program do edycji moje zdjęcie staję się co najmniej dziwne; zbyt żółte (żeby było normalnie trzeba zjechać z balansem bieli do co najmniej -30) lub zbyt czerwone (tutaj to już można powiedzieć jest po zdjęciu). Problem występuję tylko w programach do edycji takich jak RawTherapee, Fotor, Photivo itd. Co ciekawe w przeglądarce zdjęć (Faststone Image Viewer) to zdjęcie jest normalne.
    Profil kolorów jest ustawiony taki jak w programach (sRGB).
    Mój aparat to Nikon D3300. Może ktoś będzie umiał mi pomóc. Z góry dziękuję

  2. #2

    Domyślnie

    A czy to samo jest w Nikonowskim Capture NX-D?

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Dawid2810 Zobacz posta
    ...Profil kolorów jest ustawiony taki jak w programach (sRGB). ...
    Plik RAW nie posiada profilu koloru i wywoływarka raczej nie powinna go ograniczać do sRGB. Profil nadaje się później, przy eksporcie zdjęcia do np. JPG.
    Przykładowo Lightroom powiedzmy "ogranicza" przestrzeń kolorystyczną, ale do Pro Photo RGB (jak wiadomo to znacznie szersza przestrzeń od Adobe RGB).
    PS.
    Przeglądarka zdjęć jak Faststone Image Viewer z tego co mi wiadomo wyświetla nie RAW, a "zaszyty" w RAW poglądowy plik JPG.
    Każdy RAW taki plik posiada, choćby po to aby na ekraniku aparatu wyświetlić podgląd zdjęcia.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 22-02-2021 o 17:20

  4. #4

    Domyślnie

    Wszystkie przeglądarki wyświetlają zaszyty w RAW jpeg, bo RAW to czarno-biały + poziomy jasności.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez markB Zobacz posta
    Wszystkie przeglądarki wyświetlają zaszyty w RAW jpeg, bo RAW to czarno-biały + poziomy jasności.
    Dlatego jest pewnie różnica pomiędzy poglądowym JPG wywołanym z aparatu według jego ustawień (to co wyświetla Fast Stone), a tymi programami, które wyświetlają surowy RAW (tu brane jest niewielu ustawień z aparatu jak np. WB). Oczywiście zależy pewnie też sporo od samych wywołarek RAW. Tu bardziej polegałbym np. na LR, DxO, czy C1.

  6. #6

    Domyślnie

    Dlatego właśnie proponowałem OP, żeby skorzystał z darmowego NX-D, bo ten program prawidłowo "czyta" natywne dane z Picture Control. Z innymi wywołarkami już tak fajnie nie jest. Z mojego doświadczenia wynika, że w miarę porządnie wywołuje Capture One, ale już w Photolabie DxO trzeba trochę pokręcić, żeby uzyskać satysfakcjonujący wynik. Na temat LR się nie wypowiem, bo nie mam, ale z licznych postów na forum można wyciągnąć wniosek, że też od razu nie pojawia się obrazek w naturalnych kolorach.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez markB Zobacz posta
    ... Na temat LR się nie wypowiem, bo nie mam, ale z licznych postów na forum można wyciągnąć wniosek, że też od razu nie pojawia się obrazek w naturalnych kolorach.
    Tak pewnie jest, ale za to są duże możliwości wywołania "po swojemu" Są wywoływarki, tu zwłaszcza firmowe (czy raczej tylko firmowe), które już na wstępie biorą wszystkie ustawienia z aparatu (dla JPG) i tak właśnie wyświetlają na wstępie już plik RAW. Tylko czy to jest dobre ?, rzecz dyskusyjna mz. Jakbym chciał mieć RAW taki jak JPG z puszki to wolałbym robić w JPG i nic nie kombinować. Ale to tylko moje zdanie.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 22-02-2021 o 18:35

  8. #8
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    02 2021
    Miasto
    Górny Śląsk
    Posty
    10

    Domyślnie

    Nie, problem tam nie występuję. Mogę jeszcze dodać, że w fotorze na przeglądarce tego problemu nie ma, a w aplikacji już jest. (Fotor i tak czyta ten plik najlepiej ze wszystkich).
    Dodam też, że jestem totalnym amatorem i raczej nie przewiduję korzystania z płatnych programów, z którymi mój komputer mógłby mieć problemy jeśli chodzi o płynność.

  9. #9
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Nikon Capture NX-D jest darmowy.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Dawid2810 Zobacz posta
    ...Dodam też, że jestem totalnym amatorem i raczej nie przewiduję korzystania z płatnych programów, z którymi mój komputer mógłby mieć problemy jeśli chodzi o płynność.
    Również jestem amatorem. Komputer posiadam bardzo już leciwy (bodajże ok. 8 letni). Wywoływarki DxO OpticsPro 11 i Capture One 7.2.4 mam wersje udostępniane za free. Jedynie kupiłem program Lightroom 4 (oraz Adobe Photoshop Elements 6) już sporo lat temu .

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. [ Reportaż ] No to znowu Ja i moje pierwsze kroki z lustrem i wywoływaniem tytuł: Spacer
    By m3nt0r13 in forum Reportaż, street, sport, śluby, podróże
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 25-07-2014, 19:12
  2. wd mybook problem a raczej mega problem
    By locos in forum Komputery
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 20-12-2013, 15:50
  3. Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 12-12-2011, 14:30
  4. Problem z wywoływaniem zdjęć
    By jaro_jk in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 18-06-2010, 02:25
  5. problem z wywoływaniem zdjęć
    By nothing in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 20-07-2007, 07:55

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •