Cytat Zamieszczone przez Dawid2810 Zobacz posta
Dodam też, że jestem totalnym amatorem i raczej nie przewiduję korzystania z płatnych programów, z którymi mój komputer mógłby mieć problemy jeśli chodzi o płynność.
Bycie amatorem nie jest ani niczym szkodliwym, ani uwłaczającym; więcej powiem - każdy z nas zanim pogłębił wiedzę na dowolny temat kiedyś był amatorem, a wielu nawet nimi zostało do tej pory.

Natomiast dla Ciebie to jest chyba najlepszy czas aby się na spokojnie zastanowić, czy będąc tym amatorem akurat teraz koniecznie potrzebujesz narzędzi przewidzianych dla mocniej zaawansowanych lub profesjonalistów, a przynajmniej na tym etapie Twojej drogi.

Robienie zdjęć w RAWach może brzmieć dumnie, ale wiąże się nie tylko z większą pracochłonnością, ale też z połknięciem niemałej dawki wiedzy i to z wielu dziedzin - od teorii o zarządzaniu kolorem, poprzez obsługę aparatu i decyzje co zostawić automatowi, a czego pilnować, aż po końcowe tricki obróbkowe przeznaczone dla konkretnych programów (program programowi niejednaki, jak mówią słowa piosenki).

Nie twierdzę że się do tego nei nadajesz, ani nie chcę Cię zniechęcać - ale sam sobie odpowiedz, czemu konkretnie chcesz się przesiadać z jpgów na RAWy, co konkretnie chciałbyś taką przesiadką osiągnąć, i czy ilość pracy w to włożona w stosunku do zysków nie będzie nadmierna. Nie twierdzę, że nie - po prostu sam sobie musisz odpowiedzieć, czy warta jest skórka za wyprawkę.

Chyba, że chcesz się po prostu pobawić - no to ściągaj triale i baw się do woli. Możesz też powiesić tutaj takiego jednego RAWa, a okaże się, czy istotnie jest zażółcony, czy też w Twoim workflow jest jakieś potknięcie.