Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13
  1. #1

    Domyślnie Lightroom nie zapisuje plików XMP

    Po dłuższej przerwie od Windows i Lightroom musiałem ostatnio zainstalować oba przez ostatnie kilka lat Linux + Darktable)

    Mam starego LR 6.14, a używam Nikona Z6 więc zmuszony jestem do konwersji z NEF do DNG.

    Mimo wybrania w opcjach katalogu "Automatically write changes into XMP" pliki XMP nie pokazują się obok zdjęć.
    Zacząłem szukać i trafiłem na informacje, że do plików DNG Lightroom nie tworzy XMP. Chciałem to potwiedzić żeby się kiedyś nie zdziwić.

    Nawet jeśli pliki te nie są tworzone dla DNG to z tego co pamiętam Lightroom tworzył je dla JPG. A do JPG również XMP nie są tworzone.

  2. #2

    Domyślnie

    Xmp zapisywane są dla plików RAW, dla pozostałych formatów zdjęć, DNG, TIF, Jpg itp zmiany zapisywane są w plikach, które edytujesz.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_1aaa.jpg
Wyświetleń:	67
Rozmiar:	33,7 KB
ID:	48711
    • ZABAWA W RAWKI WEŹ UDZIAŁ!
    • D7500 + S10-20 F/3,5 + S18-35 F/1.8 + S17-50 + N50 1.8 G + N55-300 + Sg8 F/3.5 csII + PORST MC 135 + Meike tube set || Cokin P / Marumi magnetic || FotoPro x4i || Stroboss 36N, 60N, X2, X rec
    • RX100 III
    • Flickr Pstryk || strava || yt

  3. #3

    Domyślnie

    Ok
    Widocznie coś mi się pomyliło.
    Tak na koniec.

    Wygląda na to, ze muszę zacząć używać dng.
    Ma to jakieś wady w porównaniu z nef ?

    Wysłane z mojego SM-N960F przy użyciu Tapatalka

  4. #4

    Domyślnie

    Jedyna wada jaką ja znam, to fakt, że musisz wykonywać dodatkowy krok w celu konwersji RAWa.
    • ZABAWA W RAWKI WEŹ UDZIAŁ!
    • D7500 + S10-20 F/3,5 + S18-35 F/1.8 + S17-50 + N50 1.8 G + N55-300 + Sg8 F/3.5 csII + PORST MC 135 + Meike tube set || Cokin P / Marumi magnetic || FotoPro x4i || Stroboss 36N, 60N, X2, X rec
    • RX100 III
    • Flickr Pstryk || strava || yt

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez lacov Zobacz posta

    Wygląda na to, ze muszę zacząć używać dng.
    Ma to jakieś wady w porównaniu z nef ?
    Nie, jeśli wykonasz konwersję fachowo. Bo da się zrobić to niefachowo i wtedy możesz stracić dane. Dla chcącego i kopiącego głębiej - da się też zachować oryginalny plik RAW wewnątrz pliku DNG do ewentualnego późniejszego wydzielenia i odzysku, ale należy się liczyć z odpowiednim zwiększeniem wagi takiego połączonego pliku i związanych z tym niedogodności.

    Słowem - jak konwersję zrobi się dobrze, to różnic w dalszej pracy pomiędzy RAWami a DNG nie będzie, ale jak się potkniesz na wstępie, potem może być różnie.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  6. #6

    Domyślnie

    Filozofii tam za wielkiej nie ma.
    Co do zapisywania raw wewnątrz dng to muszę się zastanowić. Zamiast 30mb jest 60
    Dyski teraz duże, ale w sumie może nie warto marnować miejsce.

    Dzięki za pomoc

    Wysłane z mojego SM-N960F przy użyciu Tapatalka

  7. #7
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Ale po co zapisywać raw w dng jeśli dng daje ci to samo co inny format raw jakie sobie producenci aparatów wymyślili ?
    Konwersja do DNG nie powoduje żadnych strat ani zmian.
    Nie mam pojęcia też jak można źle zrobić konwersje.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Nie mam pojęcia też jak można źle zrobić konwersje.
    Wystarczy bezmyślnie coś zaznaczyć w preferencjach; badałem już takie pliki jako tzw. fachowiec, bo osoba która robiła konwersję też myślała, że nic nie da się spieprzyć. Wystarczy zmienić wynikowe rozmiary (lub docelową wagę) DNG lub zmienić kompresję - a przypominam że RAWy z różnych puszek też mogą mieć różne kompresje - żeby się boleśnie przekonać, że jak się nie myśli, to można sobie dość łątwo zrobić kuku.

    To da się już w wersji 9.x którą mam, a nie wiem co ewentualnie dołożyli w następnych, bo aktualna jest już 13.x.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  9. #9
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Masz rację że można ale nawet domyślnie jest tak ustawiony program że robi co potrzeba poprawnie.
    Jeśli nic nie kombinujemy to podczas konwersji właściwie mamy "zmianę kontenera", który daje nam zgodność wsteczną i tyle.

  10. #10

    Domyślnie

    Istotnie - jeśli to, i jeśli tamto...

    I właśnie ze względu na te wszystkie 'jeśli' 5 postów wyżej napisałem z takim przekazem: jak się konwersję przeprowadzi dobrze - nic złego się nie wydarzy. Jak się przeprowadzi źle - a jak widać da się ją źle zrobić - kłopoty się zaczną. Jak dodatkowo skasuje się RAWy (bo przecież nic złego się nie może stać, a zabierają miejsce) - to będzie prawdziwy dramat.

    I mówię to nie jako opowiastkę teoretyczną - tylko na podstawie rzewnych płaczów panny, która zrobiła sesję w studio wynajętym za spore pieniądze, uparła się żeby obrabiać DNG (bo tak jej chłopak powiedział), dokonała konwersji (ale chciała zaoszczędzić na wadze, czy czasie zabiegu - już nie wiem), potwierdziła że chce użyć takich ustawień jakie ustawiła, a na końcu z braku miejsca skasowała RAWy.

    A potem zaczęła płakać. Kraków, lato 2020.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Lightroom 5 nazewnictwo plików
    By Szczupson in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 02-09-2017, 19:10
  2. Lightroom 5 - eksport plików i ich wielkość.
    By Al Bundy in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 01-05-2014, 20:47
  3. Zmiana nazwy plikow w Lightroom 3.3
    By GeparD in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 05-02-2011, 02:23
  4. przeniesienie plików nef, a biblioteka lightroom
    By kux in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 24-08-2010, 10:25
  5. lightroom - export plików, odznaczenia
    By ESOX in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 20-09-2008, 21:29

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •