Close

Strona 4 z 4 PierwszyPierwszy ... 234
Pokaż wyniki od 31 do 38 z 38
  1. #31

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez cz4rnuch Zobacz posta
    Ok, rozumiem, że na cropku poniżej z RAWa z podciągniętą ekspozycją też nie widzisz poziomych linii bandingu tak jak nie widziałeś ich na pliku obrobionym przez TOPa. ...
    Do tego RAWa jeszcze nie podchodziłem i nie chodzi o to jak ktoś obrobił, tylko sam chciałem sprawdzić ten "banding". Po tym pierwszym nie mogę potwierdzić.
    Równie dobrze mogę powiedzieć, że w tym fragmencie zdjęcia 1:1 co wstawiłem, oczywiście Ty widzisz detal, co niejako powiedziałeś, że odszumienie pozbawiło detalu zdjęcia. Przecież to jest śmieszne ...

  2. #32

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez And.N Zobacz posta
    ...Ty widzisz detal, co niejako powiedziałeś, że odszumienie pozbawiło detalu zdjęcia. Przecież to jest śmieszne ...
    Przeczytaj jeszcze raz to może zrozumiesz o czym piszę i nie będziesz mi musiał zarzucać śmieszności Napisałem, że po najprostszym odszumieniu detal degraduje się na całym zdjęciu a nie tylko w cieniu. Nie wierzysz to sprawdz. Czy może nie widzisz detalu nigdzie na zdjęciu TOPa? Poprosiłem Cię też o małe zadanie umysłowe czyli o to czy jesteś sobie w stanie wyobrazić inny przykład gdzie w przeciwieństwie do zdjęcia TOPa ostrość jest ustawiona w miejscu gdzie właśnie jest cień z którego wyciągasz. Jest to o tyle istotne, że nie możesz poprosić bandingu by się pojawiał lub znikał. Zasadniczo poza naświetleniem nie masz nad tym kontroli czyli jeśli naświetlisz tak, że z cieni będziesz musiał wyciągnąć to banding może się pojawić, choć nie musi, a wtedy odszumianie dodatkowo zdegraduje detal, który i tak będzie nadszarpnięty przez wyciąganie. Mi się to kilka razy zdarzyło i wtedy taki banding przeszkadza. Mam nadzieję, że teraz rozumiesz o czym wcześniej napisałem i co później jeszcze powtórzyłem.

    A co do samego szukania bandingu to wybacz, ale podchodzisz do tego od d... strony. Zamiast go szukać (co byłoby łatwe, bo wystarczy maksymalnie podbić ekspozycję i cienie a wtedy nie będziesz miał wątpliwości), bo jak rozumiem o to Ci chodziło, to Ty go maskujesz. Zarzucasz mi, że widzę to co chcę zobaczyć. Wybacz, ale to raczej ty odwracasz wzrok od tego czego nie chcesz zobaczyć, bo swoją tezę postawiłeś już na początku tematu i się jej kurczowo trzymasz.
    Ostatnio edytowane przez cz4rnuch ; 20-02-2021 o 19:25

  3. #33

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez cz4rnuch Zobacz posta
    ... Zamiast go szukać (co byłoby łatwe, bo wystarczy maksymalnie podbić ekspozycję i cienie a wtedy nie będziesz miał wątpliwości), bo jak rozumiem o to Ci chodziło, to Ty go maskujesz. ...
    Nic podobnego. Wywołałem tak jak zawsze, poza tym, że właśnie celowo podbiłem ekspozycję o 3EV (TOP67 tylko o 1,3EV) i cienie podniosłem o +50, doszukując się tego bandingu. Efekt (fragment zdjęcia 1:1) również pokazałem bez odszumiania i jest moim zdaniem mocno dyskusyjny co do "bandingu".
    Po prostu to pierwsze zdjęcie (NEF) zupełnie mnie nie przekonało. Nie mam problemu z przyznaniem komuś racji i być może w Twoich RAWach będzie to bardziej widoczne (pozwolisz, że sam sprawdzę ... raczej jutro)

  4. #34

    Domyślnie

    Sam widzisz ile czasu Ci to zajmuje O tym właśnie pisałem, że jest to czasochłonne A u mnie myk, sekunda, eksport kropka i masz. Z podlinkowanego nefa podcięgnięte ekspo o 3,5ev i wszystko widać jak na dłoni. No chyba, że nie widać. Oczywiście normalnie aż tyle bym nie wyciągał, ale widać nawet przy 2EV. Tyle, że teraz jest bardziej oczojebnie, bo przecież chodziło o sam fakt stwierdzenia bandingu.

    Ostatnio edytowane przez cz4rnuch ; 20-02-2021 o 19:49

  5. #35

    Domyślnie

    @cz4rnuch, na przykładzie Twojego RAW-a (to powyższe zdjęcie) przyznaję Ci rację. Rzeczywiście w Nikonie D7100 może pojawić się specyficzny banding przy mocnym wyciąganiu cieni. W tym drugim RAW (kobieta przy żarówce) to w pełnym rozmiarze 1:1 potrzeba jeszcze "lupy" by się tego dopatrzyć. Dominuje tam szum.
    Mogę też stwierdzić z całą pewnością, że nie zawsze ten banding (poziome "linie", "kreski") w zdjęciach z d7100 wychodzi. Mam kilkanaście RAW-ów z d7100 (także nocnych) gdzie dajmy na to podniosłem ekspozycję o 4EV (tylko do sprawdzenia) i nie ma tego bandingu. Nie wiem od czego to zależy.

    Tu taki przykładowy (jakich wiele) bez bandingu : klik (możesz tam jeszcze NEF pobrać i sprawdzić).

    Z drugiej strony, wracając do tematu, mam duże wątpliwości czy autorowi wątka chodzi właśnie o ten banding, czy raczej o posteryzację, schodkowanie, gradienty na przejściach odcieni kolorów.
    To na podstawie zdjęcia, które wstawił:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_20210208_235827.JPG
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	101,2 KB
ID:	48717
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 21-02-2021 o 11:53

  6. #36

    Domyślnie

    Dokładnie jak kolega wyżej napisał chodzi właśnie takie schodkowanie, przejścia tonów. Niestety nie mogę wstawić całego RAWa w tym momencie bo dysk na którym mam nefy jest poza moim zasięgiem. Natomiast posteryzacja zawsze wychodzi mi na tego typu zdjeciach a to było z tego co pamiętam na 17mm/ISO 200/czas 11s /f. 6.3. W LR przy obróbce tego nie widać ale jak tylko zrobię export do Jpg nawet bez obróbki wyrzuca właśnie takie schodkowanie. Być może popełniam gdzieś błąd podczas ekspozycji

  7. #37

    Domyślnie

    Banding to są równoległe pasy, innego koloru niż sąsiedni, czy rozjaśnione, posteryzacja to schodki
    Ostatnio edytowane przez jurkarol ; 21-02-2021 o 20:46

  8. #38

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez misie0077 Zobacz posta
    Dokładnie jak kolega wyżej napisał chodzi właśnie takie schodkowanie, przejścia tonów. Niestety nie mogę wstawić całego RAWa w tym momencie bo dysk na którym mam nefy jest poza moim zasięgiem. Natomiast posteryzacja zawsze wychodzi mi na tego typu zdjeciach a to było z tego co pamiętam na 17mm/ISO 200/czas 11s /f. 6.3. W LR przy obróbce tego nie widać ale jak tylko zrobię export do Jpg nawet bez obróbki wyrzuca właśnie takie schodkowanie. Być może popełniam gdzieś błąd podczas ekspozycji
    Cóż, jak nie wstawisz RAW-a to będzie trudno coś powiedzieć.

Strona 4 z 4 PierwszyPierwszy ... 234

Podobne wątki

  1. Uciążliwy Banding
    By misie0077 in forum Obróbka zdjęć w PS, LR itp. Tutoriale
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 19-02-2021, 23:14
  2. Paskudna posteryzacja przy zastosowaniu darken/lighten center color efex pro 4
    By Jolania in forum Obróbka zdjęć w PS, LR itp. Tutoriale
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 12-11-2019, 01:54
  3. Banding horyzontalny w D70? ;-)
    By Gobi in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 14-06-2006, 09:37
  4. Banding
    By admin in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 05-04-2006, 00:35

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •