Close

Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 38
  1. #11

    Domyślnie

    Wygrzebałem coś TP4_5007.NEF

    ISO 200 wyciągane ledwo o 1.3 EV

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2021-02-19 172733.png
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	4,58 MB
ID:	48653

    A tu 1:1

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2021-02-19 172526.png
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	5,28 MB
ID:	48654
    Ostatnio edytowane przez TOP67 ; 19-02-2021 o 18:47
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  2. #12

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez And.N Zobacz posta
    W sensie, że za bardzo "nie wierzę" w uzyskaniu "bandingu" z pliku RAW (nie chodzi tu o Nikona). Wiem, że coś takiego jak banding istnieje...
    Rzeźbię na nefach. Banding to bardziej kwestia samej matrycy i tego jak mocno się ją forsuje. Pierwszy z brzegu. Nie jest to najlepszy przykład, bo z wysokiego ISO i już słyszę te głosy, że tak się nie robi i że bez sensu. Może i bez sensu, ale udowadnia przynajmniej, że banding z nefa istnieje. Pokazywałem wcześniej bardziej sensowne przykłady robione w samo południe gdzie było dużo światła, ale też i smoliste cienie z których chciałem wyciągnąć. I banding wyszedł mimo, że z rawa.

    https://www.transfernow.net/L3AIcw022021

  3. #13

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez TOP67 Zobacz posta
    Wygrzebałem coś

    ISO 200 wyciągane ledwo o 1.3 EV ...
    Jest jakiś problem aby zamieścić RAW (NEF) tego zdjęcia ? Forum chyba to umożliwia jako załącznik (w wątku, nie trzeba nic kombinować), nieprawdaż ?

    Do zdjęć się nie odniosę, bo "siedzę" w tej chwili na kiepskim laptopie i dalej proszę o RAW. Dziś już raczej nie będę miał czasu na ewentualnego RAW-a, ale jutro pewnie tak.

    PS.
    Cz4rnuch, dzięki za link do RAWa. Jak pisałem wcześniej, jutro się przyglądnę jak to jest z tym bandingem
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 19-02-2021 o 18:48

  4. #14

    Domyślnie

    Dodałem NEF
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  5. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez TOP67 Zobacz posta
    Dodałem NEF
    Dzięki bardzo. Na podstawie tych dwu RAW na pewno wyciągnę jakieś wnioski. Nie wykluczam całkowicie, że coś jest na rzeczy z tym "bandingiem" w d7100 (co zresztą pisałem wcześniej), choć mam duże wątpliwości. Na pewno będę starał się być obiektywny, ale to jutro dopiero. Niestety okoliczności takie, że nie mam dziś na to czasu.

  6. #16

    Domyślnie

    Oba załączone przykłady NEFów mnie lekko rozśmieszyły, przypominają mi bowiem rozmowy, jakie prowadziłem kilka (może już nawet więćej niż niż 10) lat temu, a propos krzywych fasad i mitu, jakoby nie dało się robić prostej architektury bez tilt-shifta. Był kiedyś taki popularny mit, na który odpowiadałem mniej więcej następująco:

    Ej, to wy mi pokażcie jak prostego zdjecia nie umiecie zrobić, a ja pokażę wam, jak ja umiem.

    I pokazywałem.













    Załączone NEFy są ideologicznie podobne: oczywiście zawsze można pokazać zdjęcie, które odpowiednio się podkręci i pokaże jakieś wady, które wyjdą... Natomiast sztuką nie jest pokazanie bandingu, tylko takie zrobienie zdjęcia (od naświetlenie po obróbkę, aż do finalnego eksportu), żeby tego bandingu nie było. Ja tak pokazuję, choćby w tym wątku, który nawet nazwałem odpowiednio - no ale ja to umiem po prostu zrobić. Od ustawienia aparatu, naświetlenia, poprzez obróbkę, do exportu.









    Co do NEFów, udało mi się zminimalizować banding na NEFie Topa - i to nie wyciągając o 1.3 EV, a o 2,5 EV czyli dwa razy tyle, a banding wyszedł (jeśli w ogóle) to ze 3 razy mniejszy.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	nef1.jpg
Wyświetleń:	72
Rozmiar:	174,6 KB
ID:	48668


    i widok 1:1

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	nef2.jpg
Wyświetleń:	67
Rozmiar:	232,8 KB
ID:	48669







    a jeśłi idzie o NEFa czarnucha, to wyciągany o +1,8 EV i jakoś słabo ten banding się rzuca w oczy.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	nef3.jpg
Wyświetleń:	67
Rozmiar:	198,5 KB
ID:	48673

    i 1:1

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	nef4.jpg
Wyświetleń:	59
Rozmiar:	414,5 KB
ID:	48674












    No ale powiadam - to nei sztuka usuwać bandingi z cudzych zdjęć, które nie wiadomo jak są naświetlone, jak pomierzone i jak ustawione (D-lighting, ilosć bitów w NEFie, kompresje czy inne cuda). Sztuka to jest tak zrobić swoje, żeby bandingów nie było. Ja umiem, zarówno w dzień jak i w nocy.








    .
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  7. #17

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta
    Oba załączone przykłady NEFów mnie lekko rozśmieszyły...
    Chyba nie zrozumiałeś o czym napisałem Po pierwsze banding jest i tyle nef miał udowodnić. Tu akurat po prostu pociągnąłem suwak ekspozycji i się pokazał. Ty wyciągnąłeś tyle, że i tak nic nie widać w ciemności więc niby czemu miałby służyć taki zabieg? Bo ja jeśli ciągnę z cienia to po to by coś z niego wydobyć. Ten przykład nie obrazuje tego co mogłoby być dla mnie problemem, ale też i to zaznaczyłem. Wcześniej też pisałem, że potrafię sobie radzić bandingiem w D7100, w większości przypadków, ale jest to bardziej pracochłonne niż przy matrycach bez tego "ficzeru". Kiedyś już takie przykłady pokazywałem w wątku o D7100. Pełne popołudniowe słońce, naświetlone tak by zachować możliwie dużo z jasnych partii, bo nie lubię zbyt jasnego nieba, więc w takiej scenerii pojawiają się smoliste cienie. Ciężko w takim przypadku o hdr, bo w cieniu są ludzie więc jestem zmuszony wyciągać. I wyciągam. Czasami bandingu nie ma a czasami się pokazuje, nie robiłem z tego wielkiego dramatu. Można temu zaradzić, przynajmniej częściowo, ale to kosztuje więcej pracy.
    Ostatnio edytowane przez cz4rnuch ; 19-02-2021 o 22:43

  8. #18

    Domyślnie

    Jeszcze jeden link, trochę bliżej tego o czym pisałem. Popołudniowe słońce więc i duże zacienienie. Gdy wyciągne z takiego cienia, ale tak porządnie, bo dajmy na to chcę odsłonić to co jest pod daszkiem, na takim efekcie mi zależy, to banding się pojawia. I tylko o sam fakt pojawienia się bandingu mi chodzi, nie potrzebuję zapewnienia pompony, że da się z tym walczyć, bo przez kilka lat na tym robiłem to wiem.


    https://www.transfernow.net/0ONfK4022021

  9. #19

    Domyślnie

    Mnie nie kosztuje więcej pracy bo ja normalnie - w sensie że zwykle, na codzień, rutynowo - obrabiam zdjęćia. I ta obróbka nie trwa u mnie dłużej niż inna. To po pierwsze.

    Po drugie, ja jestem realistą - jeśli na zdjęćiu jest lampa oddalona o łokieć od oświetlonej twarzy, a z tylu noc z lampami gdzieś na horyzoncie - to ja nie chcę z niej wyciągać cieni, bo tam nie ma cieni, tylko jest gęsta noc. A pomimo to można wyciągnąć więcej światła z pierwszego planu bez osiągania bandingu.

    Po trzecie - jeśli chciałeś pokazać lepszy banding, trzeba było pokazać zdjęcie spod kołdry, zrobione w bezksiężycową noc w namiocie, a potem wyciągać o +8 EV - banding na pewno byłby bardziej widoczny. Taki NEF jeszce bardziej by to pokazał.

    Powtarzam - nie sztuka pokazać zdjęcie z bandingiem (patrz przykład spod kołdry w namiocie) - sztuka tak robić zdjęćia, żeby było dobrze.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  10. #20

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta
    Mnie nie kosztuje więcej pracy bo ja normalnie - w sensie że zwykle, na codzień, rutynowo - obrabiam zdjęćia. I ta obróbka nie trwa u mnie dłużej niż inna. To po pierwsze.
    Ciekawe rzeczy prawisz. Usuwanie bandingu, jeśli się już pojawi, kosztuje Cię tyle samo pracy co brak konieczności usuwania bandingu

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta
    Po drugie, ja jestem realistą - jeśli na zdjęćiu jest lampa oddalona o łokieć od oświetlonej twarzy, a z tylu noc z lampami gdzieś na horyzoncie - to ja nie chcę z niej wyciągać cieni, bo tam nie ma cieni, tylko jest gęsta noc. A pomimo to można wyciągnąć więcej światła z pierwszego planu bez osiągania bandingu...
    Napisałem i powtórzyłem, ale chyba muszę powtórzyć po raz kolejny, że ten przykład był tylko po to by pokazać koledze, że z nefa też można dostać banding. Niczemu więcej. Nawet zaznaczyłem, że to nie jest przykład życiowy więc należy go traktować tylko jako zaprzeczenie tezy, że z rawa nie ma bandingu. W sumie sam to potwierdziłeś a mnie tylko o to się rozchodziło.

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta
    Po trzecie - jeśli chciałeś pokazać lepszy banding, trzeba było pokazać zdjęcie spod kołdry, zrobione w bezksiężycową noc w namiocie, a potem wyciągać o +8 EV - banding na pewno byłby bardziej widoczny. Taki NEF jeszce bardziej by to pokazał...
    Wyjaśniłem dokładnie, że nie mam już D7100 i nie zbieram nefów a koledze chodziło o nefa więc zapodałem to czym dysponowałem. Musiałem wyszukać na starym dysku jakieś odrzuty. Chodziło tylko o potwierdzenie. Gdybyś doczytał nie musiałbyś się silić na złośliwość.

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta
    Powtarzam - nie sztuka pokazać zdjęcie z bandingiem (patrz przykład spod kołdry w namiocie) - sztuka tak robić zdjęćia, żeby było dobrze.
    Czasami zdjęcie po prostu technicznie nie wyjdzie, z winy automatu lub operatora, ale uchwycono na nim coś coś ma swoja wartość. Czasami opłaca się kosztem utraty jakości coś przy takim zdjęciu pogmerać. Czasami nawet banding nie przeszkadza, ale to już temat na inną dyskusję. Dość oczywista sprawa, ale jak widać nie dla wszystkich. Na szczęście teraz mam aparat, który wybacza więcej niż D7100.
    Ostatnio edytowane przez cz4rnuch ; 19-02-2021 o 23:02

Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Uciążliwy Banding
    By misie0077 in forum Obróbka zdjęć w PS, LR itp. Tutoriale
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 19-02-2021, 23:14
  2. Paskudna posteryzacja przy zastosowaniu darken/lighten center color efex pro 4
    By Jolania in forum Obróbka zdjęć w PS, LR itp. Tutoriale
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 12-11-2019, 01:54
  3. Banding horyzontalny w D70? ;-)
    By Gobi in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 14-06-2006, 09:37
  4. Banding
    By admin in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 05-04-2006, 00:35

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •