Close

Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 34
  1. #11
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Tym WD40 to można robić ale jak nieumiejętnie spaprasz soczewkę i wleci gdzieś pod soczewką to trzeba rozbierać bo raz że powłoki może nam zniszczyć, dwa zrobi mydło.
    Ja mroziłem już nie jeden stary obiektyw i pomagało, jednak tu pomysł z przyciśnięciem do czegoś gumowego i kręcenie całym obiektywem może wystarczyć, co ciekawe często siłowe podejście nie jest najlepsze bo odkształcamy filtr, który zaczyna się dodatkowo klinować.
    Taka rada na przyszłość to dbanie o czystość gwintów w obiektywie i samego filtra.

  2. #12
    I was expecting applause but I suppose stunned silence is equally appropriate... flickr

  3. #13

    Domyślnie

    https://www.youtube.com/watch?v=e3TW61OEOmM

    https://www.youtube.com/watch?v=Sv7VFY7CtBI

    Odkręcając palcami deformujemy filtr ściskając go, zmieniamy koło w elipsę. A to nie ułatwia sprawy.
    Trzeba działać "obwodowo"
    Ostatnio edytowane przez andystar ; 19-02-2021 o 00:37
    D70s IR590 ; D70s IR720 ; Fuji Instax WIDE 300 ; OLYMPUS E-1 ; SIGMA SD QUATTRO

  4. #14

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez NimnuL Zobacz posta
    Niech zgadnę - nakręciłeś go w niskiej temperaturze, a odkręcasz po ogrzaniu w domu. Pewnie oba gwinty są metalowe? Zadziałała termo-rozszerzalność materiałów - fizyka, po prostu. Nie odkręcaj teraz na siłę, bo zniszczysz gwint. Żadnych WD40 - co za pomysł. Sposób jest prosty - włóż w szczelny worek i do zamrażalnika na pół godziny-godzinę - poważnie - miałem taki sam problem z obiektywem oraz z dwoma filtrami - tylko zamrażalnik podziałał, bo były ze sobą niemal jak zespawane. Po ochłodzeniu puściły bez problemu.
    Materiał się ochłodzi i nieco skurczy - te mikrozmiany w rozmiarze mają znaczenie dla tak cienkiego gwintu jaki stosuje się w filtrach.
    Próbowałem z lodówą nawet o nim zapomniałem i trochę się przymroził, ale odkręcanie nic nie dało

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Próbowałem Panowie sznurka owiniętego i gumek, ale lipa dalej siedzi, niby nie przeszkadza bo jak była mowa wcześniej mała osłonka wyszła, ale ten dźwięk pierścienia przy każdym ruchu jest irytujący, zawsze mogę owinąć go żółtą taśmą izolacyjną i będzie żółta nikonowska L-ka żart
    jutro spróbuje poszukać czegoś gumowego na podkładkę.
    Mam taki preparat Contact spray do elektroniki może by psiuknął??

    Dodam jeszcze że pierścien został po filtrze gwiazdkowym więc wystający pierścień obraca się wokół własnej osi a reszta wkrecona w obiektyw
    Ostatnio edytowane przez korben ; 19-02-2021 o 06:44

  5. #15

    Domyślnie

    Z braku gumowej podkładki, zastępczo może się nadać podkładka pod myszkę komputerową. Ta spodnia strona jest albo gumowana albo z czegoś przyczepnego żeby po biurku nie jeździła.
    Fuji S5Pro / D90 / F801 / F601 / Reflecta / N16-85VR / N50f1.4G / T70-300 / S24-70HF / H50f2 / Benro A-198n6 / Triopo B3 / CPL / Cokin / Hitech.
    Pozdrawiam, Krzysiek.

  6. #16

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez korben Zobacz posta
    ...może by psiuknął??...
    Jak wspomniano wcześniej, psiukasz na coś ,maczasz w tym igłę i igłą aplikujesz mini kropelki.
    Psiukanie w obiektyw od strony soczewki czymkolwiek poza specyfikiem do czyszczenia optyki to raczej kiepska idea.
    "...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."
    http://commons.wikimedia.org/wiki/Windmill
    Pstrykoaparat + obiektywy + okulary korekcyjne -10.5 dioptrii.
    "Don Kichote to zły człowiek był..."

  7. #17

    Domyślnie

    podkładka średnio zdała egzamin, fizycznie nie da rady bo bo filtr stoi a a obiektyw obraca się.
    Pierścień ze strzałkami się obraca, a wkręcony z wyżłobieniem jest wkręcony

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	OBIEKTYW.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	506,3 KB
ID:	48648

  8. #18

    Domyślnie

    Miałem kiedyś problem z filtrem o identycznej konstrukcji: polar o grubszej części ruchomej tej zewnętrzej, i wąziutkim, karbowanym pierścieniu który się wkręcił do obiektywu i tamże zastygł.

    Sposób z podkładką był na nic (bo od zewnątrz była ta obrotowa część), o lodówce nie pomyślałem, sposób z owinięciem gumką nie działał, bo ten karbowany pierścień do wkręcania był bardzo wąski, cybanty z kolei były za szerokie i się bałem, że coś spieprzę.

    Żeby zmierzać do finału: obkleiłem całość filtra (tą ruchomą część i sam karbowany pierścień) taśmą dwustronną, co po pierwsze związało ze sobą obie poprzednio ruchome części filtra, po drugie polepszyło chwyt palcami, bo się nie ślizgały i nie trzeba było tak mocno ściskać. Już zamierzałem owinąć wszystko recepturkami - ale jak się okazało poszło samymi palcami, i to nawet z o wiele mniejszym wysiłkiem niż bez taśmy.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  9. #19

    Domyślnie

    Może trytytkę zacisnąć na tym karbowanym pierścieniu?

  10. #20

    Domyślnie

    Jeżeli nie za bardzo zależy ci na tym filtrze, a bardziej na obiektywie, to możesz spróbować unieruchomić ten pierścień zapuszczając pomiędzy pierścieniami kropelkę. Potem podkładka gumowa.

Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Ratunku zakleszczony heliopan+uwa adapter ring systemu Lee
    By maniak666 in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 29-09-2013, 00:33
  2. Zakleszczony adapter/filtr
    By Moff in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 03-10-2010, 02:38
  3. filtr sunset a filtr połówkowy pomarańczowy - system cokin
    By tomek8899 in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 14-02-2010, 23:52
  4. zakleszczony filtr uv hoya na kicie 18-55
    By dame in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 30-05-2008, 17:47

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •