Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Nikon D5600 - szeroki kąt - tele - Live View

    Witam wszystkich!

    Pod koniec października zakupiłem wspomnianą w temacie lustrzankę.
    Bardzo fajnie i przyjemnie się nią można bawić lecz póki co latam jedynie z obiektywem kitowym Nikon AF-P NIKKOR 18-55mm 1:3.5-5.6G DX VR.
    Chciałbym trochę się doposażyć w dwa obiektywy.. a może jeden? Zależy..
    Dodatkowo staram się znaleźć coś nie za miliony monet a raczej coś co będzie fajnie działało i pozwoli się zaznajomić z daną klasą obiektywów.

    Mój pierwszy pomysł jest taki że 55mm zooma to trochę mało, czasem przybliżam na max i okazuje się że muszę podejść.
    Tu pomysłem jest jakiś tele obiektyw najlepiej by też poradził sobie w łapaniu obiektów w ruchu. Chyba że do łapania obiektów w ruchu są inne obiektywy?
    Moim pomysłem tutaj jest Nikon AF-P DX NIKKOR 70-300mm f/4.5-6.3G ED VR. AF brzmi przydatnie, VR też bo jednak w ruchu ręka lata. Ewentualnie może istnieje coś lepszego w podobnej cenie?

    Drugi pomysł to szeroki kąt. Lubię robić zdjęcia krajobrazu oraz obiektu na tle krajobrazu.
    Warto do tego zaopatrzać się w szeroki kąt czy kitowe 18-55 to wystarczająca do takich zadań zabawka przynajmniej na start?
    Tutaj.. nie mam pomysłu na obiektyw. Są stało ogniskowe jak i zmienno, wiem tyle że im większe światło tym lepiej ale czy zoom jest potrzebny w szerokim kącie? Częściej trafiam na obiektywy stało niż zmienno ogniskowe.

    Pozostaje jeszcze pytanie techniczne w kwestii body D5600.
    Przetrzepałem instrukcje wzdłuż i szerz, przeczytałem nawet od tyłu ale nie doszukałem się tej informacji.
    Mianowicie.. włączając opcję manualnego ustawienia filmu w trybie Live View zmieniając wartość ISO, otwarcie przysłony czy też czas otwarcia migawki można zobaczyć na ekranie, że obraz się zmienia na ciemniejszy bądź jaśniejszy zależnie od ustawień.
    Wyłączając tryb manualnego ustawienia filmu i dokonując zmian ustawień nie ma zmian w LV. obraz jest dokładnie taki sam i zmienia się jedynie wtedy kiedy nakieruje obiektyw na jasny cel (ekspozycja się przyciemnia) lub na ciemny (rozjaśnia się).

    Wiele razy widziałem że ktoś robiący zdjęcie w LV ustawiając parametry mógł podejrzeć jak zdjęcie wyjdzie zanim je wykona.
    I w sumie myślałem, że ten aparat tego nie oferuje dopóki nie odkryłem tej opcji po włączeniu manualnego ustawiania filmu.
    Choć może jest to dostępne tylko dla filmu?

    Pozdrawiam!
    Piotr

  2. #2

    Domyślnie

    Co do obiektywów to jeśli chodzi o budżetowe tele, to najlepszy wybór do tego aparatu. Natomiast łapanie obiektów w ruchu (pytanie jakich?) wymaga krótkich czasów otwarcia migawki, VR w takim przypadku niewiele daje. Przydaje się za to dobre wysokie ISO, co przy korpusach DX jest dyskusyjne, lub jasny obiektyw, ten 70-300 taki nie jest, ale myślę, że do Twoich amatorskich (?) zastosowań wystarczy.

    Co do szerokokątnego obiektywu, to poszukaj Nikkora AF-P DX 10-20mm f/4.5-5.6G VR. Oba (szeroki i tele) kupisz w sumie za ok. 2300 zł.

    Jaśniej w tele i jednocześnie w miarę tanio, ale już drożej niż ww. Nikkor, to mogę polecić Tamrona 70-210 f/4 Di VC USD, ale to już wydatek ok. 2000 zł, no i o 100mm krócej na dłuższym końcu.

    Co do drugiego pytania, to nie pokręciłeś coś? Raz piszesz, że w trybie filmowym widać wpływ zmiany parametrów na ekspozycję, a za drugim razem, że nie widać wpływu, również w trybie filmowym

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez lukasz_kk Zobacz posta
    Co do obiektywów to jeśli chodzi o budżetowe tele, to najlepszy wybór do tego aparatu. Natomiast łapanie obiektów w ruchu (pytanie jakich?) wymaga krótkich czasów otwarcia migawki, VR w takim przypadku niewiele daje. Przydaje się za to dobre wysokie ISO, co przy korpusach DX jest dyskusyjne, lub jasny obiektyw, ten 70-300 taki nie jest, ale myślę, że do Twoich amatorskich (?) zastosowań wystarczy.

    Co do szerokokątnego obiektywu, to poszukaj Nikkora AF-P DX 10-20mm f/4.5-5.6G VR. Oba (szeroki i tele) kupisz w sumie za ok. 2300 zł.

    Jaśniej w tele i jednocześnie w miarę tanio, ale już drożej niż ww. Nikkor, to mogę polecić Tamrona 70-210 f/4 Di VC USD, ale to już wydatek ok. 2000 zł, no i o 100mm krócej na dłuższym końcu.
    W ruchu to głównie a raczej tylko motoryzacja z dużym naciskiem na motocykle. Są one mniejszymi obiektami niż samochody także wydaje mi się że raczej będą wymagały nieco większej precyzji.
    Oba obiektywy które zaproponowałeś wyglądają fajnie. Skoro do zdjęć w ruchu przydatny jest jasny obiektyw to skłonił bym się do tego tamrona, 2199zł nowy ale może udałoby się z czasem upolować używkę taniej a jeśli ma dać lepszy efekt.. cóż, jestem typem który lubi trochę dopłacić niż potem co chwilę coś zmieniać

    Szeroki kąt też fajny i.. w sumie widziałem gdzieś podobne zastosowanie tego wielkiego... zabijcie mnie ale nie wiem jak to się nazywa :P z przodu obudowa obiektywu. Przy poradniku fotografowania krajobrazu ktoś na taki właśnie obiektyw nałożył uchwyt do prostokątnego filtra szarego połówkowego i można było przyciemnić niebo bez wpływu na resztę zdjęcia. Trochę mi się zaczęły rysować możliwości wykorzystania w głowie

    Muszę trochę o tych dwóch poczytać

    Cytat Zamieszczone przez lukasz_kk Zobacz posta
    Co do drugiego pytania, to nie pokręciłeś coś? Raz piszesz, że w trybie filmowym widać wpływ zmiany parametrów na ekspozycję, a za drugim razem, że nie widać wpływu, również w trybie filmowym
    Raczej nie pokręciłem
    Skracając:
    Sytuacja 1: Manualne Ustawienie Filmu: OFF - Brak reakcji w trybie Live View na zmianę czasu naświetlania, otwarcie przysłony czy też wartość ISO. Zmiana jest widoczna po skierowaniu na jasny obiekt (ekran przyciemnia się) lub ciemy (ekran rozjaśnia się)
    Sytuacja 2: Manualne Ustawienie Filmu: ON - Zmiana czasu naświetlania, otwarcia przysłony czy też wartości ISO powoduje widoczną zmianę na ekranie (robi się ciemniej lub jaśniej)

    Cały bajer polega na tym, że muszę trzymać to ustawienie na OFF bo inaczej najdłuższy czas naświetlania jaki mogę osiągnąć to 1/60.

    Jutro jak będzie jaśniej to w wolnej chwili spróbuje to zobrazować filmem

    Dzięki za odpowiedź!!

  4. #4

    Domyślnie

    W sumie jeśli motocykle, to na zewnątrz, światła raczej nie powinno braknąć, choć to też zależy od pory roku, pory dnia i pogody. W każdym razie na dłuższym końcu różnica to 1 i 1/3 EV, czyli gdybyś z użyciem Tamrona miał ISO 3200, to w przypadku Nikkora byłoby to już ISO 8000. W każdym razie co do Tamrona, warto szukać promocji np. na Amazon, lub w innych niemieckich sklepach, mi w ten sposób udało się kupić ten obiektyw w promocji za, z tego co pamiętam, 350 euro, z normalną gwarancją.

    To o czym piszesz w odniesieniu do szerokiego kąta, to tzw. holder na filtry prostokątne, bardzo fajna rzecz, tylko filtry (porządne) niestety drogie

    Nie mam D5600, ale zdaje się, że w tej klasie amatorskich aparatów tryb LV jest skrojony raczej pod filmowanie niż fotografowanie. Zatem w opcji "OFF" aparat sam dobiera czas i ISO do poprawnej ekspozycji (przysłona pozostaje stała, w takiej wartości w jakiej była ustawiona przed wejściem w tryb LV), zaś w trybie "ON" nie możesz wydłużyć czasu bardziej, niż to wynika z ustawienia ilości rejestrowanych klatek na sekundę, co jest oczywiście sensowne. W D750 mogę wybrać czy tryb LV ma służyć do fotografowania czy do filmowania, i w trybie fotografowania mogę dowolnie zmieniać czas, przysłonę oraz ISO z natychmiastowym podglądem ekspozycji na ekranie. Poniżej cytat z testu D5600 na portalu optyczne.pl dotyczący tej sekcji:

    D5600 umożliwia nagrywanie filmów z manualną kontrolą niektórych parametrów w trakcie nagrywania. Po aktywacji manualnych nastaw w menu aparatu oraz ustawienia pokrętła trybów pracy na M, możemy sterować czułością (w pełnym zakresie) oraz czasem naświetlania. Najdłuższy czas naświetlania jest oczywiście ograniczony w zależności od wybranego trybu filmowania.

    Nie ma niestety możliwości sterowania przysłoną w trakcie rejestracji. Chcąc nagrywać filmy musimy również pamiętać, że aparat nie pozwala regulować stopnia otwarcia przysłony w trybie LV. Uruchamiając Live View, przysłona jest domykana do wartości, jaka była widoczna na wyświetlaczu przed wejściem do tego trybu. Mimo, iż teoretycznie możemy wówczas regulować jej wartość, to nie odnosi to żadnego skutku w przypadku filmowania. Chcąc zatem ustawić żądaną wartość przysłony, należy to zrobić przed wejściem do trybu Live View.

    Nieco mylący może być również fakt, że przy wyłączonych manualnych nastawach filmowania, w trybie M teoretycznie możemy w trakcie rejestracji zmieniać ustawienia zarówno wartości przysłony, czasu naświetlania jak i wartości ISO. Tyle tylko, że owe operacje nie mają najmniejszego wpływu na ekspozycję (realnie możemy regulować jedynie kompensację ekspozycji w trybach A, S i P).

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Krajek77 Zobacz posta
    Pozostaje jeszcze pytanie techniczne w kwestii body D5600.
    Przetrzepałem instrukcje wzdłuż i szerz, przeczytałem nawet od tyłu ale nie doszukałem się tej informacji.
    Mianowicie.. włączając opcję manualnego ustawienia filmu w trybie Live View zmieniając wartość ISO, otwarcie przysłony czy też czas otwarcia migawki można zobaczyć na ekranie, że obraz się zmienia na ciemniejszy bądź jaśniejszy zależnie od ustawień.
    Wyłączając tryb manualnego ustawienia filmu i dokonując zmian ustawień nie ma zmian w LV. obraz jest dokładnie taki sam i zmienia się jedynie wtedy kiedy nakieruje obiektyw na jasny cel (ekspozycja się przyciemnia) lub na ciemny (rozjaśnia się).
    Tak ma być. Ten aparat nie pozwala na podgląd ekspozycji w trybie zdjęciowym LV

    Cytat Zamieszczone przez lukasz_kk Zobacz posta
    Nie mam D5600, ale zdaje się, że w tej klasie amatorskich aparatów tryb LV jest skrojony raczej pod filmowanie niż fotografowanie. Zatem w opcji "OFF" aparat sam dobiera czas i ISO do poprawnej ekspozycji (przysłona pozostaje stała, w takiej wartości w jakiej była ustawiona przed wejściem w tryb LV)
    Nie. Ekspozycję można sobie ustawić dowolną, ale podgląd jest zrobiony tak, żeby było widać co się kadruje.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  6. #6

    Domyślnie

    Ok, dzięki za sprostowanie.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Krajek77 Zobacz posta
    Moim pomysłem tutaj jest Nikon AF-P DX NIKKOR 70-300mm f/4.5-6.3G ED VR. AF brzmi przydatnie, VR też bo jednak w ruchu ręka lata. Ewentualnie może istnieje coś lepszego w podobnej cenie?
    Nie ma nic lepszego na DX. Obiektyw niesamowicie szybki, cichy i ostry. Miałem AF-S 70-300VR i wymieniłem na ten.

    Cytat Zamieszczone przez Krajek77 Zobacz posta
    Drugi pomysł to szeroki kąt. Lubię robić zdjęcia krajobrazu oraz obiektu na tle krajobrazu.
    Warto do tego zaopatrzać się w szeroki kąt czy kitowe 18-55 to wystarczająca do takich zadań zabawka przynajmniej na start?
    Tutaj.. nie mam pomysłu na obiektyw. Są stało ogniskowe jak i zmienno, wiem tyle że im większe światło tym lepiej ale czy zoom jest potrzebny w szerokim kącie? Częściej trafiam na obiektywy stało niż zmienno ogniskowe.
    Nikkor AF-P 10-20 VR - najlepszy stosunek ceny do jakości
    Nikkor AF-S 10-24 - najlepszy obrazek
    Nikkor 12-24/4 - bardzo dobry
    Tokina 11-20 i 11-16 - najjaśniejsze, ale kiepskie pod światło
    Sigma 10-20/3.5-5.6 - najtańsza, ale najsłabsza
    Sigma 10-20/3.5 - taka sobie
    Tamron 10-24 - kilka wersji, ponoć słabe
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  8. #8

    Domyślnie

    od siebie dodam że sigma 10-20 4-5,6 sprawuje mi sie doskonale
    Nikon D5600
    Samyang 8mm 1:3,5 Helios 58mm 1:2 Soligor 55mm 1:2,8 Macro
    Sigma 10-20mm 1:4-5,6 Nikkor 18-140mm 1:3,5-5,6 Sigma 150-600mm 1:5-6,3

Podobne wątki

  1. Problem z D5600 i snapbridge (ostrzenie live view)
    By alekha98 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 18-02-2021, 02:02
  2. D5600 i Live View
    By MARAS68 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 28-12-2017, 13:42
  3. D610 + Wu-1B + Samsung Galaxy S5 i Nikon WMU = brak live view
    By BBall_Freaker in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 02-01-2015, 23:23
  4. Nikon D7100 + Sigma 17-50 Live View bug ??
    By matys.ldn in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 29-05-2014, 21:03
  5. Nikon 5100 - ekpozycja live view
    By marcin_nr in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 09-09-2012, 10:04

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •